weer de moeite waard Schiphol: iedereen irisscan vaar mens en milieu! Studenten zetten zich in Inspecteur uit Maaseik is 'lid van drugsbende' Geen vergelijking JSF, Rafale en Eurofighter Scouting wil zwarte lijst pedo's delen PZC Zaterdag 19 juli 2008 5 Sparen als vaderlandse deugd is vooral een overblijfsel van de pro paganda van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de oprichter van de eerste spaarbank aan het begin van de negentiende eeuw. „Sparen paste bij de calvinistische geest van de jaren vijftig, de perio de van wederopbouw waarin men sen zichzelf niet al te veel luxe toe stonden", zegt Fred van Raaij, hoogleraar economische psycholo gie aan de Universiteit van Til burg. Dat is nu wel anders, zegt hij: „In deze consumptiemaat schappij vinden mensen dat ze recht hebben op een zekere levens standaard. Ze denken minder vaak na over de vraag of ze zich die kun nen veroorloven." Nog niet zo lang geleden, toen de beurskoersen de pan uitrezen en beleggen het credo was, werd spa ren gezien als saai en weinig lucra tief. Inmiddels hevelen mensen die enkele jaren geleden nog onver schrokken meeliftten op de beurs- hausse hun geld massaal over naar spaarrekeningen. „Zelfs spaardeposito's, waarbij het geld voor een bepaalde tijd vast staat, zijn weer interessant", zegt een woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Banken. „Het is veilig en levert ook nog eens zeer behoorlijke rendemen ten op." Een inleg van 15.000 euro levert op een spaardeposito met een looptijd van een halfjaar op dit moment een rentepercentage op van 4,9 procent. Wie het geld één of twee jaar kan missen, krijgt 5,5 procent rente, bij drie tot vijf jaar is dat 5,6 procent en bij tien jaar Jaren vijftig explosieve groei spaarbanken Halverwege de jaren vijftig gin gen de handelsbanken voor het eerst op jacht naar de klei ne spaarder. Voor die tijd wa ren de boerenleenbanken al gemeengoed, net als speciale spaarbanken die zich bijvoor beeld op dienstmeiden en handwerkslieden richtten. Eind jaren vijftig was het aantal spaarbanken toegenomen tot bijna driehonderd. Het aantal spaarrekeningen steeg tussen 1940 en 1960 spectaculair. Die bij algemene spaarbanken namen toe van 1,5 miljoen tot 4 miljoen, bij de Rijkspostspaarbank verdub belde het aantal tot 5 miljoen en bij de boerenleenbanken lie pen in 1960 2,5 miljoen reke ningen, een groei van 2 mil joen in twintig jaar. In mei van dit jaar telde het CBS ruim 26 miljoen spaarreke ningen, met een gezamenlijk spaartegoed van 243,5 miljard Bron: Spaarbanken in Nederland, 1817-199G zelfs 7,5 procent. Volgens Van Raaij een logische ontwikkeling: „Als het minder goed gaat met de economie, gaan mensen meer spa ren. Dat zag je ook bij de recessies aan het eind van de jaren zeventig en tachtig." Een mooie bijkomstigheid is nu dat de banken verwikkeld zijn in een heuse renteoorlog, zegt de hoogleraar. „Banken hebben hun spaarklanten jarenlang het bos in gestuurd met lage rentepercenta ges." Hoewel het calvinistische ideaal van de jaren vijftig er al lang vanaf is, blijven de Nederlanders toch een behoorlijk spaarzaam volkje. Van Raaij: „Dat heeft goede kan ten. We leven in ieder geval nog niet, zoals veel Amerikanen, louter op krediet." Controlesysteem moet lange wachtrijen voor passagiers voorkomen. door Richard Mooyman SCHIPHOL - Volgend jaar zomer wordt het voor alle Nederlanders mogelijk de wachtrijen bij de grenscontrole op Schiphol te om zeilen. De luchthaven werkt met de overheid aan een systeem voor automatische grenspassage. Reizi gers die de iris van hun oog laten scannen, kunnen dan doorlopen zonder dat de marechaussee eraan te pas komt. Dat zeggen operationeel directeur Ad Rutten en hoofd beveiliging Ron Louwerse van Schiphol. Schiphol wil de irisscan toeganke lijk maken voor een breed publiek. Deze technologie wordt nu alleen gebruikt voor de controle van per soneel en een selecte groep zaken reizigers die lid zijn van het 'Pri- viumprogramma'. Priviumleden betalen jaarlijks zo'n roo euro voor gebruik van de irisscan en an dere voordelen, zoals een parkeer plek dichtbij de terminal. Het irisscantarief voor het brede publiek zal volgens Rutten wor den gekoppeld aan de geldigheids duur van het paspoort, maximaal vijf jaar. „Het gaat voor die perio de om enkele tientjes, hooguit 40 euro. Daarmee wordt het bereik baar voor alle Nederlanders." Deelnemers moeten eerst de iris van hun oog - voor elk mens uniek - laten fotograferen, waarna deze in een bestand wordt opgesla gen. De scan bij de grenscontrole herkent de persoon in kwestie. Volgens Louwerse hoeft dan ook het paspoort niet meer te worden getoond. De reizigers moeten nog wel langs de veiligheidscontrole. WS Door de irisscan wordt het voi- gend jaar zomer voor alle Neder landers mogelijk de wachtrijen bij de grenscontrole op de lucht haven Schiphol te omzeilen. MAASEIK - Een 28-jarige politie man uit Maaseik zit in de gevange nis, omdat hij lid zou zijn van een drugsbende. De agent zou informa tie hebben doorgegeven over een onderzoek van de federale politie, waardoor de hoofdverdachte voort vluchtig is. De inspecteur is opge- r pakt tijdens invallen. Die maakten deel uit van een onderzoek naar een internationale drugsbende. DEN HAAG - Defensie kan geen ac tuele vergelijking maken tussen het in ontwikkeling zijnde Ameri kaanse gevechtsvliegtuig Joint Stri ke Fighter (JSF) en de Europese te genhangers Rafale en Eurofighter. De twee fabrikanten van deze Eu ropese gevechtsvliegtuigen willen niet meewerken aan een actualise ring van de gegevens. De Tweede Kamer had gevraagd om de vergelijking. LIEMPDE - Scouting Nederland wil met andere jeugd- en jongerenor ganisaties een gemeenschappelijke 'zwarte lijst' aanleggen van zeden delinquenten. De dub overlegt met vrijwilligerskoepel NOV en sportfederatie NOC/NSF over de mogelijkheden. Zo wil de Scou ting voorkomen dat veroordeelde pedofielen gaan 'shoppen tussen verschillende clubs'. De Scouting hanteert al enkele ja ren een lijst met namen van men sen die niet meer welkom zijn. Het gaat om enkele tientallen men sen: zedendelinquenten, fraudeurs en mensen die iemand hebben mishandeld. Nieuwe vrijwilligers moeten een 'verklaring omtrent het gedrag' overleggen. Zo heeft de Scouting zwart op wit dat een vrijwilliger nooit is veroordeeld voor strafbare feiten met minderja rigen. De maatregelen blijken vruchten af te werpen. Nederland 1960, twee jongens staan met hun spaarbankboekjes en spaarbussen aan de balie van een rijdende spaarbank. In de slag om onze spaarcenten stunten banken nu flink met rentetarieven. foto Spaarnestad/GPD Kies voor de opleiding Chemie, met de afstudeerrichtingen Applied Chemistry en Life 5ciences. Check onze website voor meer informatie! ww. h zn De richting Applied Chemistry van de opleiding Chemie richt zich op toegepast onderzoek op vele terreinen. "Je kunt hierbij denken aan het ontwikkelen van smaakvolle gezonde voeding, het ontwerpen van af breekbare kunststoffen, het zoeken naar alternatieve brandstoffen en het maken en testen van medicijnen. Ook het zuiveren van afvalwater of het schoonmaken van het milieu kan niet zonder dit vakgebied", vertelt Ingeborg, 1ejaars student. Je speelt een belangrijke rol in een wereld met toekomst! Hogeschool Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5