Adrie Oosterling zet Zeeland Projecten van Sluis lopen stuk vlotter Adrie Oosterling Curamus snijdt nog dieper Windmolen verzorgt energie kunstproject Diefstal 22 Zaterdag 19 juli 2008 pzcZ Toekomst ziet er een stuk rooskleuriger uit dan een jaar geleden. door Frank van Cooten SLUIS - Er zit eindelijk schot in een aantal grote projecten van de ge meente Sluis. „Het is een stuk aan genamer dan een jaar geleden toen het door allerlei oorzaken niet zo vlot liep", zegt Jan Schaalje van de gemeentelijke projectorga nisatie. „Ik ben vooral blij dat Cad- zand nu echt gaat lopen." Zo krijgt de gemeenteraad in au gustus en september een aantal voorstellen met betrekking tot de verbouwing van het gemeentehuis in Oostburg en wordt de raad geïn formeerd over de voortgang van het Hof van Europa in Oostburg, de voormalige Euregiotuinen. De verschillende bestekken voor de verbouwing van het gemeente huis zijn klaar. Als de raad in au gustus akkoord gaat met deze be stekken gaat dit project de Europe se aanbesteding in. Volgens Schaal je hebben al vier aannemers van buiten Zeeuws-Vlaanderen interes se getoond voor deze klus. De klus moet worden geklaard bin nen het door de raad beschikbaar Na een moeizame periode vorig jaar, gaan de procedures rond de verbouwing van het gemeente huis, het Hof van Europa in Oost burg en Cadzand-Bad nu vlot. door Frank van Cooten cadzand-bad - Een kleine wind molen voorziet kunstenaar Dirk Hakze van stroom. Hij werkt mo menteel op het strand bij Cad- zand-Bad en Retranchement aan zijn project The Colors of Music. Hij schildert op 72 panelen een pa norama, waarbij hij zich laat inspi reren door de muziek van 'La Mer' van Claude Debussy. De stroom voor de muziekinstalla tie en de verlichting en andere elektrische apparaten in zijn cara van op het strand, wordt op duur zame wijze opgewekt door een zo genaamde Energy Ball. Dat is een ZEEUWSE Slachtofferhulp is een grootgoed. De medewerkers van die mooie in stantie bieden slachtoffers van zwa re ongevallen, calamiteiten en an dere malheur een troostende schou der. In de beginjaren draafden die medewerkers wel eens door. Zo mag een man uit de Rozenstraat in Terneuzen graag verhalen van die keer dat hij een telefoontje gestelde krediet van 6,9 miljoen eu ro. Als er ook nog een raadzaal bij komt, kost dat nog eens 275.000 eu ro extra. De huidige raadzaal is niet meer geschikt vanwege de toe name van het aantal raadsleden en de aangescherpte brandveiligheids eisen. Als de gemeenteraad volgen de maand akkoord gaat met het aanvullende krediet wordt gedacht aan de huidige vide als het nieuwe bestuurscentrum van de gemeente Sluis. Als de aanbesteding eind dit jaar is afgerond, start de verbouwing in het eerste kwartaal van volgend jaar. Een jaar later is de verbou wing klaar. „De verkiezingsdag voor de gemeenteraadsverkiezin gen in 2010 zou een mooie ope ning zijn." Ook Cadzand-Bad ligt op stoom. Behalve Van der Poel met het ap partementencomplex op het Duin hof en de grootschalige verbou wing van het Strandhotel, zijn bij de gemeente inmiddels twaalf bouwaanvragen van plaatselijke ondernemers ingediend. Sluis ver wacht binnenkort ook een aantal uitgewerkte alternatieven van de Walcherse Bouw Unie (WBU) voor het Duinplein. Daarnaast is in september een openbare bijeenkomst over het economische actieplan voor de stad Sluis, de opvolger van het af geschoten Sluis aan Zee. De initia tiefnemers van Sluis aan Zee draaien mee in dit actieplan. kleine, bolvormige windmolen. Deze Energy Ball is beschikbaar ge steld door Home Energy uit Schoondijke. Deze molen is geruis loos en levert ook bij weinig wind vermogen. Deze duurzame energievoorzie ning past bij het karakter van het kunstproject. Kunstenaar Hakze spreekt van een totaalervaring van wind, water, wolken, vogels, zand, muziek en een kunstwerk in wor ding. Het publiek heeft de moge lijkheid via koptelefoons mee te luisteren met de muziek. The Colors of Music duurt nog tot 19 september. Tip? redactie@pzc.nl kreeg met de vraag of men iets voor hem kon betekenen nu onver laten de antenne van zijn auto had den gesloopt. Laatst kregen twee meiden uit Terneuzen net zo'n tele foontje, nadat ze de diefstal van hun fiets hadden gemeld. Het ant woord: „Nou nee, wij treuren er niet zo om. Maar misschien onze moeder, want het was haar fiets." In Het Vlaemsche Erfgoed in Croede is gisteravond een luister-cd gepresenteerd waarop kleinkunstenaar Adrie Oosterling zijn verhalen vertelt in Cadzands dialect. door Ronald Verstraten Tijdens een gesprek met Adrie Oosterling zul je niet gauw in slaap vallen ('zujje nie gauwe stille valn'). Naar hem luister je ge woon. Vroeger, toen hij nog leraar Engels was, moesten ze ook wel. Maar al enkele decennia komen de mensen speciaal voor hem naar Groede. Naar zijn theater/galerie De Twee Duiven, waar hij elke zo mer een nieuwe, avondvullende voorstelling brengt. Hij wisselt het Nederlands gemak kelijk af met het eigen dialect. De 'taole' die wordt gesproken in zijn Landje van Cadzand. Dat doet hij in zijn voorstelling, maar ook in een gesprek, zeker wanneer er se rieuze zaken aan de orde komen. De dag voor de presentatie zit hij even met zijn handen in het haar. Bij wijze van spreken dan. Is hij net lekker bezig met de voorberei- Oproep aan personeel: werk minder of neem vrijwillig ontslag. door Harold de Puysseleijr HULST - Zorgstichting Curamus ontkomt niet aan hardere maatre gelen om de organisatie financieel gezond te houden. De directie heeft alle medewerkers benaderd met de vraag minder te gaan wer ken of uit eigen beweging ander werk te zoeken. Eerder liet de directie weten de ko mende twee jaar via natuurlijk ver loop tot vijftig arbeidsplaatsen te moeten schrappen in verband met een dreigend tekort van twee mil joen euro. „Dat is echter niet vol doende", laat voorzitter van de ding van zijn voorstelling, krijgt hij onaangekondigd de boekhou der op bezoek. De boekhouder! Ie hoeft maar één blik op Oosterling te werpen om te begrijpen dat hij daar absoluut niets mee heeft. Nee, dan legt hij liever uit hoe die cd tot stand is gekomen: „Dat is heel wonderlijk gegaan. Ik kom hier natuurlijk vandaan en ik heb hier een aantal impressies opge daan in mijn jeugd. Op een gege ven moment - ik was al vanaf 1985 met die programma's bezig - vroe gen mensen: waarom doe je niks in dialect? Dat was niet omdat ik het niet wou. Het is mijn moers taal. We spraken vroeger thuis dia lect. Maar op mijn werk, in het on derwijs, was ik gewend om Neder landstalig te zijn." Niettemin begonnen er een paar verhalen in het 'Kezans' te ont staan. Daar kwamen in de loop der jaren af en toe verhalen bij. „Al met al werd dat een kleine ver zameling van dingen in de streek taal. Ik heb ze ontwikkeld in mijn voorstellingen. Het zijn verdichtin gen van wat ik heb gezien. In mijn jeugd, en nu nog. De types zijn wat veranderd: aan de ene kant zijn ze er natuurlijk nog, aan de an dere kant zijn ze verdwenen. Ik ben blijkbaar als kind wel gevoelig geweest voor wat ik zag. Als ik mee mocht met de bakkersauto van mijn vader vond ik dat kenne lijk zo interessant, dat ik het heb Raad van Bestuur Lex Janse weten in een brief aan het personeel. Cu ramus wil in de toekomst gedwon gen ontslagen voorkomen en sti muleert daarom nu vrijwillig ver trek of vermindering van uren. Vast personeel dat vier uur per week minder wil werken, krijgt daar een eenmalige netto vergoe ding van tweehonderd euro voor. Wie zijn contract met acht uur per week wil terugbrengen, krijgt het dubbele. Personeelsleden die minder willen gaan werken, moeten dat besluit F** Zorgstichting Curamus doet een beroep op het personeel om min der te gaan werken of te kiezen voor vrijwillig ontslag met een vertrekpremie. opgeslagen. Dat weet je natuurlijk niet, maar als ik er nu over vertel, komt er hoe langer hoe meer te rug." Daaraan danken zijn toe schouwers de verhalen en gedich ten, waar hij de muzikale onderde len van zijn voorstelling mee afwis selt. Over onvergetelijke types als 'Ome Ko' met zijn aanrechtje en zijn piepkleine huisje en zijn 'pe- tatjes uut z'n eighn of (moes tuin). Een dergelijk verhaal vertel de hij vorig jaar in een kerstvoor stelling in Retranchement. „Toen kwam er een wildvreemde man naar me toe en vroeg naar mijn cd's. Ik had er wel een paar met liedjes, maar hij wilde de verha len. 'Die vind ik zo documentair, dat vind ik eigenlijk literatuur. Die wil ik uitgeven', zei hij." De man bleek een Nederlandse uit gever, die vanuit Brussel muziek uitgeeft (van onder anderen Wil lem Vermandere), maar ook boek-cd's. Het resultaat was dat er in april een cd met verhalen is op genomen in de Lutherse kerk in Groede. „Die bleek een fantas tische akoestiek te hebben om spreekstemmen op te nemen." De titel Ik bin d'r eih'lukfoo... (Ik ben er eigenlijk vóór) geeft met die puntjes al aan, dat je er iets achter aan komt:maar in dit geval ben ik tégen." De zinsnede komt uit een verhaal, waarin Oosterling tij dens een voorstelling de actualiteit van de windmolens in Hoofdplaat aansneed. De cd duurt meer dan een uur. Er staat geen muziek op, alleen verhalen, die allemaal uit zijn voorstellingen vanaf 1990 ko men. Oosterling wist voor de intro ductie niet uit zijn hoofd hoeveel dat er precies zijn. „Dat is moeilijk in te schatten. Ome Ko bijvoor beeld, was een bestaande figuur, een man die uit het Land van Axel kwam. Oorspronkelijk was het een gedichtje van vijf strofen van elk vier korte regels. Dat is uitgegroeid tot een verhaal van wel vijftien mi nuten. Maar er staan ook 'dienge- tjes' op van twee of drie minu ten." Daar zijn staan onder meer de verhalen 'Janna', 'M'n opa' en 'Bram en Jaontje an de fondue' bij. Stuk voor stuk tableau's die im pressies geven van een veelal voor bije tijd, al houdt hij het zelf liever op 'schilderinkjes'. Er zijn duizend exemplaren van de cd gemaakt. De cd is nu alvast te koop bij voor stellingen en ligt vanaf het najaar in de boekhandel. wel voor 1 september nemen. Men sen die besluiten zelf ontslag te ne men, krijgen een vertrekpremie van duizend euro netto op basis van een fulltime dienstverband. Voorwaarde is wel, dat het arbeids contract uiterlijk per 31 december dit jaar wordt beëindigd. „Het besluit om deze maatregelen in te zetten, geeft tegenstrijdige ge voelens", laat Janse in de brief ver der weten. „Toch hopen we dat het voor sommigen van u die sti mulans is om datgene wat u wel licht altijd al van plan was, nu echt te gaan doen." De financiële problemen bij de stichting zijn een gevolg van nieuw overheidsbeleid. Curamus geeft ouderenzorg in Hulst, Kloos- terzande en Koewacht. 1 De voorkant van de luister-cd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58