Criminelen zijn gek op kentekens Sparen opeens Later weg en eerder arriveren Autoschip is vlot getrokken Door kat geadopteerde rode panda overleden Minder vertrouwen in apotheken Elektronisch dossier eind 2009 ingevoerd Politici worden steeds vaker bedreigd 4 I Zaterdag 19 juli 2008 PZC Korpsen zien aantal aangiftes gestolen nummerplaten stijgen. door Marloes de Koning DEN HAAG - Criminelen stelen steeds vaker kentekens. De num merplaten zijn in trek voor de han del in gestolen auto's en voor iden titeitsfraude. Rijden met een gesto len of gekopieerde nummerplaat is een handige manier om uit beeld van politie en justitie te blijven, omdat de politie in toenemende mate geautomatiseerd kentekens scant en natrekt. Bij het politiekorps Rotter dam-Rijnmond werd in de eerste vijf maanden van dit jaar 725 keer aangifte gedaan van gestolen kente kenplaten, meer dan in heel 2007. Vorig jaar werden in de regio Rot terdam 638 kentekens ontvreemd. Landelijke politiecijfers van kente kenfraude bestaan niet, maar veel korpsen zien het aantal aangiften toenemen. Gesloten kentekenplaten worden ook veel gebruikt om te tanken zonder te betalen. Een op de drie doorrijders na een tankbeurt rijdt met een vals of gestolen kenteken, zo werd eerder dit jaar bekendge maakt. Mogelijk spelen ook de sterk geste ld Kentekenplaten van auto's zijn steeds populairder bij crimine len. Met gestolen nummerplaten hopen zij buiten beeld te blijven van politie en justitie. gen benzineprijzen een rol in de toegenomen populariteit van num merplaten bij dieven. De toegenomen kentekencriminali- teit blijkt ook uit gegevens van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW), waar autobezitters een vervangend kentekenbewijs aan vragen als zij hun autopapieren of nummerplaten kwijt zijn. In de eerste helft van dit jaar werden 106.000 vervangende kentekenbe wijzen aangevraagd. Als deze trend doorzet, moeten dit jaar tot dertigduizend kentekenbewijzen méér worden vervangen dan vorig jaar. Politie en justitie combineren de gegevens uit het RDW-register met hun eigen bestanden over cri minelen. De politie IJsselland expe rimenteert met 'kentekenlezende camera's' boven de A28 bij Zwolle. Daarmee wordt in de gaten gehou den welke verdachten of crimine len de stad inkomen. „De kentekendiefstallen stijgen naarmate de overheid meer ge bruikmaakt van kentekenscanning en camera's met daaraan gekoppel de gegevensbestanden", zegt Guus Wesselink, directeur van stichting Aanpak voertuigcriminaliteit. „De crimineel weet óók dit dat soort opsporingsmethoden een vlucht neemt." Wesselink hoopt dat de fraude met kentekens een tijdelijk probleem is. „Als het rekeningrij den wordt ingevoerd en alle auto's een chip krijgen ingebouwd, wordt het lastiger. Dan zou je met die chip moeten gaan knoeien." /NI 6 OAT IT MK? VOOR ECJ0EIRT. Routeplanner houdt rekening met onder meer seizoen en drukte. door Arjen de Boer UTRECHT - Een ritje van Utrecht naar Culemborg is op een rustige dag in zo'n 24 minuten te doen. Al thans, dat voorspellen de bestaan de routeplanners op internet. Maar iedere dag van de week is an ders, een flinke regenbui kan voor opstoppingen zorgen en tijdens de vakanties gelden er andere spelre gels. Vandaag de dag is 31 minuten reis tijd voor Utrecht-Culemborg een betere voorspelling, legt Nanne van der Zijpp uit. „In het slechtste geval doe je er 45 minuten over en in het gunstigste geval 23 minuten. Als je je aan de maximumsnelheid houdt natuurlijk." Met zijn bedrijf Model IT won Van der Zijpp gisteren een door het ministerie van Verkeer uitge schreven wedstrijd om de nieuwe, meest accurate reistijdvoorspeller te ontwerpen. De 'ouderwetse' planners baseren zich voornamelijk op de af te leg gen kilometers. Van der Zijpp pakt het grootser aan. Met zijn program ma kun je drie dagen van tevoren een rit plannen. Het programma houdt rekening met zomer en win ter, waarin ritjes respectievelijk korter en langer duren. Ook bere kent het programma de invloed van vakantieperioden en de ver schillen tussen dag en nacht. Bo vendien wordt gekeken naar de drukte van de afgelopen weken op het gewenste traject. De nieuwe routeplanner, die te vinden is op www.vid.nl, moet het fileleed enigszins verzachten. Dit jaar nam het aantal files in de ochtendspits met 11 procent toe. RW Prijswinnende routeplanner kijkt niet alleen naar het aantal kilo meters, maar houdt ook reke ning met onder meer seizoen, va- kantiedrukte en dag en nacht. OSSENISSE - Het onder Panamese vlag varende autoschip Grand Du bai heeft gisteravond twee uur vastgelegen op de Westerschelde bij Ossenisse. Het schip, dat uit Antwerpen kwam, liep om half ze ven door nog onbekende oorzaak vast op een strekdam, 160 meter van de vaargeul. Uit voorzorg werd groot alarm ge slagen, omdat niet duidelijk was wat het schip vervoerde. Het schip bleek echter geen lading aan boord te hebben. Twee sleepboten van Multraship waren snel ter plaatse om het schip vlot te trek ken. Dat moest ook wel, omdat het afgaand water was. Om onge veer half negen kwam het schip toch vlot. Volgens woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat heeft de boot geen schade. Er is dan ook geen olie in het water terechtgeko men. Aan de strekdam is wel scha de. De boot is gisteravond naar Vlissingen gesleept. In de slag om onze spaarcenten stunten banken flink met de rentetarieven. Zo'n vijftig jaar geleden werd iedere gulden nog nauwkeurig bijgeschreven in het spaarbankboekje. door Berrit de Lange Een mooie financiële buf fer, dacht historicus Joost Dankers toen hij ja ren geleden met zijn spaarbankboekje naar de bank toog. De paar gulden die zijn oom en tante jarenlang voor hun neef opzij hadden gezet, kwa men hem als student immers goed van pas. De aan het loket keu rig met de hand bijgeschreven be dragen, voorzien van een stempel voor elke storting, bleken decen nia later echter een waarde van slechts 200 gulden (90 euro) te ver tegenwoordigen. „Het tegoed had in al die jaren maar zo'n 1,5 procent rente per jaar opgebracht", zegt Dankers, medeauteur van het boek Spaar banken in Nederland - Ideeën en or ganisatie 1817-1990. „Eigenlijk is het verwonderlijk dat mensen des tijds op grote schaal hun spaargeld naar de bank brachten. Erg aan trekkelijk was het niet." Halverwege de jaren vijftig don gen de handelsbanken voor het eerst op grote schaal naar de gunst van de kleine spaarder. Instellin gen als de Rijkspostspaarbank, de Nutsspaarbank en de Bondsspaar bank boden niet bepaald torenho ge rentes. Toch wisten ze Nederland massaal aan het spaarbankboekje te krij gen. Voornamelijk door te wijzen op de gevaren van de toen nog ge bruikelijke oude sok of koektrom mel als spaarpot. Het geld kon im mers zomaar een keer gestolen worden. Bovendien was de verleiding om een hap te nemen uit het appeltje voor de dorst wel erg groot, zo waarschuwden de banken. Eind jaren vijftig ging de overheid de spaarzin stimuleren met pre mies. Voor jongeren was er bijvoorbeeld de Zilvervlootrekening. De veron derstelling dat de veel geroemde spaarzin van de Nederlander in die tijd voor het eerst serieus werd aangewakkerd, slaat volgens Dan kers terug op een 'lang vervlogen ideaal'. Mensen hadden helemaal geen geld over om apart te zetten. „Spaarzaamheid was vooral uit nood geboren. De inkomens wa ren laag. Voor een degelijke winter jas of een nieuwe fiets moest men letterlijk elk dubbeltje om draaien." AMSTERDAM - De rode panda uit Artis die sinds 1 juli werd gezoogd door een huiskat is overleden. Het jonge diertje werd donderdagoch tend levenloos aangetroffen, meld de dierentuin gisteren. Sectie wees uit dat de luchtpijp van het jong gevuld was met melk. Het beestje had zich blijk baar verslikt. De conditie van de kleine panda was verder goed. ENSCHEDE - Nederlanders hebben minder vertrouwen in apothekers dan anderhalf jaar geleden. Dat blijkt uit onderzoek door Newcom Research8cConsultancy. De gemid delde apotheek krijgt nog steeds een 7,2, maar op enkele aspecten scoort de apotheek aanzienlijk slechter dan in 2005 en 2006. Zo vindt 65 procent dat de apotheek een hoge kwaliteit biedt. In decem ber 2006 was dat nog 92 procent. DEN HAAG - Eind volgend jaar moe ten alle instellingen in de jeugdge zondheidszorg kunnen werken met een elektronisch kinddossier. Tegen die tijd hebben ook alle con sultatiebureaus hun papieren be standen gedigitaliseerd. Het elektronisch kinddossier moet ervoor zorgen dat probleemkinde ren beter in de gaten gehouden kunnen worden. DEN HAAG - Ministers en Kamerle den worden steeds vaker bedreigd. Het politieteam dat dit soort za ken onderzoekt, kreeg in de eerste helft van dit jaar al 225 aangiftes binnen. In heel 2007 waren dat er 267. Veel dreigementen zijn afkom stig van minderjarige 'grappenma kers' die vanuit scholen hatelijke e-mails versturen. PW-leider Geert Wilders is de meeste bedreigde politicus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4