Zeeland Weer overval in Vlissingen Schouwse stichting wil centrum bouwen op Fogo Curamus moet harde maatregelen nemen Ook olifant Carla vindt de zee nog koud Horeca bezorgd over berovingen in Vlissingen Standfast wordt overgenomen Dit jaar geen bus naar de Gentse feesten BPZC Zaterdag 19 juli 2008 25 Derde gewelddadige, gewapende beroving in anderhalve week. VLISSINGEN - Een echtpaar uit Vlis singen is in de nacht van donder dag op vrijdag met grof geweld overvallen in zijn woning. De poli tie heeft kort daarna drie mannen aangehouden die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij de overval. Het gaat om drie Middel burgers van 18,19 en 21 jaar oud. Het echtpaar, de 53-jarige eigenaar van familiepark De Kanovijver in Vlissingen en zijn 52-jarige echtge note, lagen te slapen in hun wo ning naast het horecapand toen VLISSINGEN - Onder horecaonder nemers in Vlissingen heerst er be zorgdheid over de overvallen die de afgelopen weken zijn gepleegd in Vlissingse horecabedrijven. „Er wordt onderling veel over ge sproken", zegt voorzitter Frans Me ijer van de Vlissingse afdeling van Koninklijk Horeca Nederland, te vens eigenaar van café De Concur rent op het Bellamypark. „Echt ge zamenlijk als brancheorganisatie hebben wij er nog niet over gespro ken. Want iedereen zit midden in het hoogseizoen. Wel is het op merkelijk dat er nu in korte tijd drie overvallen zijn gepleegd bij horecabedrijven die allemaal wat afgelegen liggen." Volgens Meijer is het enige dat Horeca Nederland kan doen, alle ondernemers op het hart drukken nog eens met al le personeelsleden te bespreken hoe de bedrijven aan het einde van de dag moeten worden afgeslo ten, hoe omgegaan moet worden met klanten die tegen sluitingstijd nog naar binnen willen en hoe het staat met de beveiliging. rond 04.00 uur twee onbekende mannen het huis binnendrongen. Onder bedreiging van een wapen werd het echtpaar gedwongen mee te werken. Tijdens de overval is er veel ge weld gebruikt. Volgens politie woordvoerster Esther Boot heeft de man 'rake klappen' gekregen. De daders hebben een onbekend bedrag uit de woning meegeno men. Een signalement is er niet. Drie verdachten zijn aangehouden op verdenking van medeplichtig heid. Zij reden kort na de overval rond in een auto in de omgeving van De Kanovijver. Het drietal is gisteren verhoord. Boot benadrukt dat de drie Middelburgers moge lijk niet de overvallers zelf zijn. Het is de derde keer dit jaar dat De Kanovijver doelwit is van crimine len. Begin dit jaar werd er ingebro ken in het woonhuis en een dag la ter in het horecapand. Maar vol gens een familielid vertoont de overval van gisteren weinig gelijke nissen met die van toen. Wel lijkt de gebeurtenis veel op de overvallen in de afgelopen weken in Vlissingen. Het echtpaar was tij dens de beroving vastgebonden De eigenaar van De Kanovijver en zijn echtgenote zijn 's nachts in hun slaap overvallen door twee onbekenden. Er is daarbij veel geweld gebruikt. met 'tie-wraps'. Dat is volgens het familielid ook gebeurd bij de ande re overvallen. Politiewoordvoerster Boot wil daarover niets zeggen. Het is de derde overval in Vlissin gen binnen anderhalve week. Op donderdagavond 10 juli werd een bewoner van de Jacoba van Beie- renweg in Vlissingen in zijn huis overvallen. Daarbij is geweld ge bruikt. In de nacht van vrijdag 11 op zater dag 12 juli hebben twee mannen een horecazaak aan de boulevard overvallen. Het aanwezige perso neel werd met een wapen be dreigd. Een maand geleden werd strandtent Panta Rhei overvallen door twee gewapende mannen. terneuzen - Vervoersmaatschap pij Veolia ziet af van een Gentse Feestenbus. Daarmee wordt een traditie van zestien jaar doorbro ken. In het verleden konden feest gangers tot diep in de nacht ge bruikmaken van een rechtstreekse verbinding tussen het Gentse cen trum en verschillende haltes in Zeeuws-Vlaanderen. Veolia is daar mee gestopt, tot ergernis van het Terneuzense PvdA. Die heeft de zaak aangekaart bij instanties in de hoop dat er alsnog bussen worden ingezet. Extra openbaar vervoer is volgens de partij een prima instru ment om mensen veilig naar de feesten te vervoeren. Vanuit Goes rijdt wel een normale bus. VROUWENPOLDER - Het duurde een tijdje, maar toen ze er door was, spetterde olifant Carla van circus Renz er vrolijk op los. Even maar, want ook met een dikke olifan tenhuid is het zeewater blijkbaar nog koud. Haar maatje Rani hield het daarom bij pootjebaden. De twee Indi sche olifanten brachten gisteren vanuit hun tijdelijke standplaats aan de Noorddijk in Vrouwenpolder een be zoek aan het strand bij Breezand. foto Ruben Oreel BRESKENS - Het failliete Standfast in Breskens is overgenomen door Dali Sailing uit Antwerpen. De nieuwe jachtwerf, die Breskens Yacht Service BV gaat heten, is eind deze maand volledig operatio neel op de locatie van het voorma lige Standfast. Zes medewerkers van Standfast gaan bij deze nieu we werf aan de slag. In tegenstelling tot Standfast bouwt Breskens Yacht Service geen zeiljachten. De nieuwe vesti ging legt zich toe op stalling, on derhoud, service en verkoop van zeiljachten. Medewerkers wordt gevraagd minder te werken of weg te gaan. HULST - Zorgstichting Curamus ontkomt niet aan hardere maatre gelen om de organisatie financieel gezond te houden. De directie heeft alle medewerkers benaderd met de vraag minder te gaan wer ken of uit eigen beweging ander werk te zoeken. Eerder liet de directie weten de ko mende twee jaar via natuurlijk ver loop tot vijftig arbeidsplaatsen te moeten schrappen in verband met een dreigend tekort van twee mil joen euro. „Dat is echter niet vol doende", laat voorzitter van de Raad van Bestuur Lex janse weten in een brief aan het personeel. Cu ramus wil in de toekomst gedwon gen ontslagen voorkomen en sti muleert daarom nu vrijwillig ver trek of vermindering van uren. Vast personeel dat vier uur per week minder wil werken, krijgt daar een eenmalige netto vergoe ding van tweehonderd euro voor. Wie zijn contract met acht uur per week wil terugbrengen, krijgt het dubbele. Personeelsleden die min der willen gaan werken, moeten dat besluit wel voor 1 september nemen. Mensen die besluiten zelf ontslag te nemen, krijgen een ver trekpremie van duizend euro net to op basis van een fulltime dienst verband. Voorwaarde is wel, dat het arbeidscontract uiterlijk per 31 december dit jaar wordt beëin digd. „Het besluit om deze maatre gelen in te zetten, geeft tegenstrij dige gevoelens", laat Janse in de brief verder weten. „Toch hopen we dat het voor sommigen van u die stimulans is om datgene wat u wellicht altijd al van plan was, nu echt te gaan doen." IJ* Zorgstichting Curamus doet een beroep op het personeel om min der te gaan werken of te kiezen voor vrijwillig ontslag met een vertrekpremie. Plan multifunctioneel centrum Kaapverdisch eiland krijgt vorm. door David Duijnmayer DEN OSSE - Er is al heel wat voor uitgang geboekt, sinds de oprich ting van Stichting Fogo in 2006. Het uiteindelijke doel, de bouw van een multifunctioneel centrum in Mosteiros op het Kaapverdische eiland Fogo, komt steeds dichter bij. Het bouwplan ligt er, de bouw vergunning is binnen en er zijn op het eiland zelf genoeg mensen die graag aan de slag willen. Onlangs is het project bovendien goedge keurd door de Nationale Commis sie voor Internationale Samenwer king en Duurzame Ontwikkeling (NCDO). Dat houdt in dat elke eu ro die de stichting inzamelt, door de NCDO verdubbeld wordt. Het centrum, dat gerund gaat wor den door de plaatselijke bevolking, moet onder meer een keuken, een groententuin en een zaal krijgen waar lesgegeven kan worden. „Het is eigenlijk alleen nog een kwestie van geld, voordat de bouw kan be ginnen", zegt Gabriela den Boer-Barbosa, de oprichtster van de stichting. „Om het centrum te bouwen, hebben we ongeveer 25.000 euro nodig." Daarom is de stichting hard op zoek naar vrijwil ligers en manieren om geld in te zamelen. Gabriela wil in het na jaar een Kaapverdische nacht orga niseren, waar Rotterdamse Kaap- verdianen aan meewerken. Zelf is Gabriela ook op Fogo gebo ren. De afgelopen winter bracht zij met haar man door op het eiland. „We hebben een huisje laten bou- UJ De Stichting Fogo heeft 25.000 euro nodig voor een multifunctio neel centrum inclusief keuken, groententuin en leszaal. De plaat selijke bevolking gaat het leiden. wen en onderzocht welke gewas sen wel en niet wilden groeien. Verder hebben we veel contact ge had met de vrouwen en gekeken bij een vergelijkbaar centrum in de stad Sao Filipe. We vragen wat ze willen en nodig hebben. Veel mannen gaan weg, omdat op het eiland geen werk is. We gaan geen dingen doen, waarvan wij als Ne derlanders denken dat het goed is. Het is de bedoeling werkgelegen heid te creëren, activiteiten te be denken die voor de lokale bevol king rendabel kunnen zijn." Qua oppervlakte en aantal inwo ners is Fogo ongeveer even groot als Schouwen-Duiveland. De be langrijkste inkomstenbronnen zijn landbouw en visserij. „Het is een beetje eilandbewoners voor eiland bewoners," zegt Gabriela. „Andere Kaapverdische eilanden verdienen veel aan toerisme. Fogo heeft al leen een pikzwart strand. Daar ko men geen toeristen op af."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49