Kruiningen krijgt vrijwel zeker markt SSSïKSS 'Dorp is gewoon te klein' Een graancirkel wordt altijd 's nachts gemaakt Groen College heet na de vakantie Edudelta Expeditie schatzoeken op Neeltje Jans Wandeling Rilland naar oorsprong expositie Themafietstocht door Noord-Beveland Speelstad dit jaar in teken van piraten 22 Zaterdag 19 juli 2008 PZCB De graancirkel bij de Delingsdijk, vlak voor Brouwershaven. foto Joop van Houdt Remko Delfgaauw uit Zonnemaire maakt al tien jaar graancirkels. door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Remko Delfgaauw uit Zonnemaire maakt graancir kels. Zijn nieuwste werk verscheen vorige week in een graanveld bij Brouwershaven. Een commerciële opdracht van het tijdschrift Quest. „Het is een uit de hand gelopen hobby. Ik maak al tien jaar graan cirkels. Voor promotie, als team building voor scholen of bedrijven of als kunstobject." Hij heeft pro jecten gedaan in België, Duitsland en Nederland. De eerste graancirkel die hij in 1997 maakte lag in de buurt van Dreischor. Het project gaf enorm veel ophef en deskundigen ver klaarden zelfs dat de cirkel echt was. Gemaakt als boodschap van buitenaardse wezens. „Maar ik kon aantonen dat ik de graancirkel gemaakt had. Ik heb het gemaakt omdat ik wilde kijken of het moge lijk was om een complexe graancir kel te maken." Delfgaauw maakt zelf het liefst cir kels met geometrische figuren, maar voor promotiedoeleinden kan het ook wat anders zijn. De cirkel die hij vorige week maakte was een variant op het waarschu wingssymbooltje voor sex in televi sieprogramma's. „Dat ontwerp kun je niet uitmeten met een meetlint. Daar hebben we profes sionele landmeetapparatuur met GPS voor gebruikt." Vanaf een vast baken is het pa troon punt voor punt uitgezet. Langs die punten is later met be hulp van plankjes het graan platge maakt. „Het uitzetten hebben we met drie man gedaan. De cirkel is 's nachts met elf vrijwilligers ge maakt." En dat is niet een kwestie van het graan maar in het wilde weg plattrappen. Ook daar wordt vooraf een plan voor gemaakt. Hoe moet het graan liggen zodat het effect het mooist is. De organisatie rond het maken van een graancirkel is dan ook vrij strak. Iedereen wordt vooraf geïn strueerd en moet zeer zorgvuldig werken. Graan wat eenmaal plat ligt komt niet meer overeind. Een graancirkel wordt altijd 's nachts gemaakt. Zonder zaklantaarns en zo stil mogelijk omdat het alle maal een beetje stiekem moet. PvdA-visie vindt op enkele punten meteen een breed draagvlak. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Het moet wel raar lo pen, wil Kruiningen binnen afzien bare tijd geen weekmarkt hebben. De PvdA-fractie, die een brede toe komstvisie heeft gemaakt voor het dorp Kruiningen, oppert daarin een standplaatsenverordening waarmee de verschillende ambu lante handelaren die Kruiningen wekelijks aandoen, op dezelfde tijd hun spullen verkopen. Voorzit ter Ton Verbree van de dorpsraad, aan wie de visie tijdens een bijeen komst bij Camping Den Inkel werd aangeboden, was bijzonder geporteerd van het idee. Vanuit de middenstand heeft hij al vragen ge kregen over een markt. Detailhan delaren hebben gemerkt dat hun handel beter loopt op de momen ten dat meerdere ambulante han GOES - Edudelta College, dat is van af 1 september de nieuwe naam voor het Groen College in Goes. De naamsverandering hoort bij de nieuwe aanpak van de Edudelta Onderwijsgroep, waar het Groen College onderdeel van is. Alle vestigingen van de groep, in Middelharnis, Barendrecht en Goes, krijgen dezelfde naam en huisstijl. Zo moet een sterker on- derwijsmerk ontstaan. NEELTJE JANS - Nationaal Park Oos- terschelde introduceert woensdag een nieuwe activiteit voor kinde ren in de vorm van een expeditie schatzoeken. Onder leiding van een gids wordt gespeurd naar pa rels en worden getij denpoelen on derzocht. Ook wordt er een kor-ex- cursie gemaakt. De expeditie be gint om 13.00 uur bij de infozuil van Nationaal Park Oosterschelde. delaren in het dorp staan. De ene dag een bloemenman, de andere dag een viskraam en vervolgens weer een kaasboer, werkt juist con currerend. In de visie van de PvdA-fractie staan wel meer ideeën die meteen een breed draagvlak vinden. Zo wil burgemeester Jan Huisman meteen aan de slag met een fiets en wandelroute langs sporen van de Watersnoodramp van 1953. Die zijn er in en om Kruiningen ge noeg. Het recreatiegebied Den In kel, waarvoor de PvdA grootse plannen heeft, is een overblijfsel van de stormvloed. Volgens Huis man kan het idee van het thema pad vandaag nog worden opge pakt. In de visie besteedt de fractie veel Volgens burgemeester Jan Huis man van Reimerswaal kan een fiets- en wandelroute langs spo ren van de Watersnoodramp van daag nog worden opgepakt. RILLAND - Als aanvulling op de ten toonstelling Dorp in de rivier in Ossendrecht wordt er zaterdag 2 augustus een excursie georgani seerd naar de resten van het ver dronken oude Rilland, waar de ex positie over gaat. De tocht begint om 9.30 uur bij de Zimmermanshoeve aan de Zim- mermansweg in Rilland. Opgeven voor de wandeling kan tot 29 juli op telefoonnummer 0113-311813. KAMPERLAND - De regio Noord-Be veland kan woensdag weer per fiets ontdekt worden. Vanaf de VW-infoshop aan de Veerweg in Kamperland, vertrekt dan de weke lijkse themafietstocht. Deze tocht heeft als thema De Campervelden. Een gids zal meefietsen en tijdens de tocht informatie geven over de streek. De toertocht begint om 13.30 uur. aandacht aan de jeugd. In elke woonwijk zou ten minste 3 pro cent van de ruimte voor speelplaat sen moeten worden ingeruimd. Ook het gezeur over een jongeren- ontmoetingsplaats (jop) moet maar eens over zijn. Het jop moet er komen en wel op een plaats waar de jeugd dat graag wil. Ook het realiseren van een brede school, waarin de openbare, de christelijke en de reformatorische school zouden moeten worden ge huisvest, kan twee vliegen in één klap slaan. De verouderde aparte schoolgebouwen kunnen plaatma ken voor iets anders en in de flexi bele ruimte van een brede school kunnen meer diensten worden ge huisvest. Over de aanbeveling om een nieuw gemeentehuis te bouwen tussen het dorp en de nieuwbouw wijk Kruse Veer, moest burgemees ter Huisman wel even slikken. Aan het gemeentehuis is pas nog een nieuw stuk gezet. VLISSINGEN - Op het bunkerterrein aan de Langeleenweg in Vlissingen wordt van maandag 28 juli tot en met zaterdag 2 augustus Speelstad Vlissingen gehouden. De hele week kunnen kinderen van zes tot en met twaalf jaar hier terecht voor activiteiten als hutten bou wen, knutselen, een krant maken, geschminkt worden, voetballen en stokbrood bakken. Er zijn ook een waterglijbaan en een springkus sen. Thema dit jaar is Piratenstad. Op maandag tot en met vrijdag duurt Speelstad van 9.00 tot 16.00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 14.00 uur. Speelstad wordt 28 juli geo pend door wethouder Frans Prins. Zaterdagmiddag is er een feestelij ke afsluiting. Tijdens Speelstad rijdt er een gratis bus door de stad om kinderen van en naar het bun kerterrein te vervoeren. Q http://communities.zeeland- net.nl/data/speelstad/ Patiënten voor twee afdelingen worden naar Goes gestuurd. VLISSINGEN - Ziekenhuis Walche ren neemt voorlopig geen nieuwe patiënten op in twee afdelingen van het ziekenhuis na een uit braak van de besmettelijke mr sa-bacterie. Nieuwe patiënten wor den daarom doorgestuurd naar het ziekenhuis in Goes. De opnamestops gelden voor de af delingen Oost 2, waar twee patiën ten besmet zijn, en Noord 1, met één besmetting. De nieuwe geval len zijn ontdekt na nader onder zoek. Afgelopen dinsdag werd de mrsa-bacterie al ontdekt bij een pa tiënt. Bovenop de opnamestops neemt Ziekenhuis Walcheren nog enkele maatregelen. Die hebben vooral te maken met het garande ren van de hygiëne op die twee ge troffen afdelingen. Afdeling Oost 2 is gisteren gesloten verklaard. Dat betekent dat voor zowel personeel als bezoekers strenge regels gelden. Zij moeten beschermende kleding dragen, een gezichtsmasker op heb ben en een muts en handschoe nen aantrekken. Nadat ze de hand schoenen hebben uitgedaan, moe ten zij hun handen inwrijven met alcohol. Afdelingen Noord t is niet volledig gesloten. Wel is het daar nu verplicht om de handen te des infecteren met alcohol bij zowel het betreden als het verlaten van de afdeling. De opnamestop geldt in ieder geval tot na het weekend. Castria vindt geen ondernemer voor winkel in Scherpenisse. door Rob Paardekam SCHERPENISSE - De kansen op een nieuwe supermarkt in Scherpenis se lijken te slinken. Directeur Jaap Kloet van Castria Wonen is er in elk geval niet bijster positief over. „Een ondernemer is sowieso niet te vinden", zegt hij. „Het dorp is gewoon te klein om van zo'n win kel een commercieel succes te ma ken." De woningcorporatie doet er alles aan om het dorp weer een winkel te geven. Daarvoor wordt ruimte gereserveerd in het nog te bouwen woonzorgcentrum. Er zijn in het verleden gesprekken gevoerd met ondernemers, maar die zijn op niets uitgelopen. Castria heeft dat pad inmiddels verlaten. „Natuur lijk houden we ons aanbevolen als er toch nog een ondernemer is die er brood in ziet", zegt Kloet. „Hij mag er zo in. Maar ik zie het er niet van komen." Er is nog een sprankje hoop. De supermarkt zou wellicht beheerd kunnen worden door gehandicap ten, zoals dat met wel meer winkel tjes in de regio gebeurd. Castria is daar nog altijd over in gesprek met zorgaanbieder Sjaloom. Toch gaat dat volgens Kloet ook heel moei zaam. „Wij bieden de ruimte aan, maar de rest moeten zij natuurlijk invullen en dat blijkt nog niet zo eenvoudig te zijn." Volgens Kloet hoeft Scherpenisse overigens niet bang te zijn dat Castria het zomaar opgeeft. „Wij gunnen het dorp een winkel. Als een kans zich aandient, proberen we die te pakken." Toch is er wel een alternatief scena- 'De ruimte kan eenvoudig worden omgebouwd tot twee appartementen' rio voor als een winkel in het zorg centrum onhaalbaar blijkt te zijn. „We bouwen die ruimte zodanig, dat hij vrij eenvoudig kan worden omgebouwd tot twee appartemen ten", zegt Kloet. „Maar ik blijf ho pen dat dat niet nodig is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46