Zeeland PZC 21 Personeel werf kan overstappen Tam en Thuy gaan het avontuur aan BEVELANDEN-THOLEN 27 22 Tijdelijke Maria in kapelletje bij Kwadendamme Diefstal ZMF'er Gijs van Zonneveld roept op tot dialoog Zaterdag 19 juli 2008 Kruiningen krijgt vrijwel zeker eigen weekmarkt Tip? redgoes@pzc.nl Nijverheidscentrum komt in plaats van Oosterscheldewerf. door Frank Balkenende GOES - Het personeel van de Oos terscheldewerf, een reïntegratiepro- ject van de gemeente Goes en Noord-Beveland, stapt waarschijn lijk grotendeels over naar het nij verheidscentrum dat op dezelfde plek (Houtkade) komt. De werf telt nu drie vaste mede werkers, twee medewerkers met een tijdelijk contract en drie op roepkrachten. Het idee is het per soneel, waar mogelijk, over te heve len naar het nieuwe nijverheids centrum. Dat centrum komt in de plaats van de Oosterscheldewerf die de gemeente te beperkt vond worden als werk- en leerproject. De werf knapt oude schepen op, al is er ook een fietsreperatieproject. Zo is de Zeeuwse schouw Betje in Goes gerestaureerd. Scheepsbouw vereist echter te veel deskundig heid van bijstandsgerechtigden die voor een (andere) baan worden klaargestoomd. Ook vrouwen staan vaak niet te trappelen om een oud vissersschip te restaure ren. Goes gooit het dan ook over een andere boeg. Het nijverheidscen trum wordt een diagnosecentrum, waar aanvragers van een uitkering Het personeel van het reïntegra- tieproject De Oosterscheldewerf kan waarschijnlijk grotendeels aan de slag bij het nieuwe nijver heidscentrum. maximaal zes weken verblijven, uitzonderingen daargelaten. In die periode wordt gekeken welke vaar digheden iemand heeft. Daarna worden ze naar een baan geleid of stromen ze door naar B-Flex (Betho), Arbeidstraining Coachingscentrum De Loods of Demontage Werkplaats Zeeland. Een vervolgopleiding behoort tot de mogelijkheden. Goes verwacht dat via het nijverheidscentrum jaarlijks dertig mensen eerder aan het werk komen of afzien van een uitkering. Het nijverheidscentrum zal, ge zien het korte verblijf eenvoudig werk bieden. Onduidelijk is nog wat het wordt. Voorlopig kunnen instromers een handje helpen bij de restauratie van de schouw De Nieuwe Zorg van Wout Dijkstra uit Bruinisse. Het schip ligt op de Oosterscheldewerf Formeel moe ten voortaan vrijwilligers van Dijkstra's stichting de schouw res taureren, maar de gemeente vindt het geen probleem als reïntegratie- kandidaten soms hand- en span diensten verlenen. Vietnamese zussen starten uitzendbureau in Krabbendijke. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Nee, ze hebben er geen moment aan gedacht om een kantoor te zoeken. De zussen Tam en Thuy Le bestieren hun onder neming gewoon vanuit de huiska mer. „Dat is een stuk persoonlij ker", vindt Thuy. „En juist daar zit de kracht van ons bedrijf" Tam (43) en Thuy (35) zijn gebo ren in Vietnam. Ze groeiden op in een gezin met acht kinderen. Pa, ma en hun kroost kwamen in 1980 als bootvluchteling naar Ne derland. „We zijn een echt horeca- gezin", vertelt Thuy. „Dat betekent hard werken voor weinig geld." De ondernemende zussen wilden eens iets heel anders en hoefden niet lang na te denken. Ze beslo ten een uitzendbureau te begin nen. Met een vestiging in Krabben dijke, want daar woont Tam, en één in Heemstede. Dat is de woon plaats van Thuy. „We runnen in principe allebei onze eigen vesti ging", vertelt Tam. „Maar uiteinde lijk doen we het natuurlijk samen, want we hebben onze eigen kwali teiten. Zo is Thuy heel goed in het leggen van contacten met mensen, terwijl ik heel bedreven ben in het organiseren van dingen." Uitzendbureau Toiwerk - Vietna mees voor 'ik werk' - heeft een bij zondere specialisatie: buitenlan ders, die in Nederland aan de slag willen, aan werk helpen. „Zo ken nen wij heel veel Vietnamezen in Europa, die geen werk hebben", zegt Tam. „Ze zouden graag naar hier komen, maar dat is niet altijd even gemakkelijk. Wij kunnen ze begeleiden." De Pool en de Portugees zijn overi gens net zo welkom en zelfs Piet, Truus of Kees kunnen aankloppen bij de zusters Le. „Want Toiwerk is 'Als we geen geschikte huisvesting kunnen vinden, gaat het gewoon niet door' een uitzendbureau voor iedereen", aldus Thuy. De oprichters hechten veel waarde aan een goede begelei ding van hun klanten. „Eerlijkheid en oprechtheid. Daarmee bind je mensen aan je", stelt Thuy. „Toi werk is niet zo'n malafide uitzend bureau dat tientallen buitenlan ders in een huis stopt. Sterker nog, als we geen geschikte huisvesting voor iemand uit een ander land kunnen vinden, gaat het gewoon niet door. Heel simpel." Ook persoonlijke benadering heb ben de zussen hoog in het vaandel staan. Daarom runnen ze de boel vanuit hun eigen huis. Zo komt het dat aan de gevel van het rijtjes huis van Tam aan de Oosterschel- destraat in Krabbendijke sinds een week een groot bord met daarop 'Toiwerk' hangt. „Sommige men sen uit de buurt waren best ver rast", zegt ze. „Maar de reacties zijn positief Er hebben zelfs al een paar mensen aangeklopt om zich in te schrijven. Dat is een mooi be gin. Laat andere werkzoekenden en werkgevers nu maar volgen." Meer informatie is te vinden op de website www.toiwerk.ni door Rob Paardekam KWADENDAMME - In het kapelletje aan de Vreelandsedijk in Kwaden damme staat weer een Mariabeeld- je, maar niet het origineel dat er ruim een maand geleden uit werd gestolen. „We hebben er een tijde lijk beeldje neergezet", zegt pastor Paul Verbeek. „Want een kapelle tje zonder Maria is ook geen ge zicht." Het is de bedoeling dat er uiteinde lijk een replica van het gestolen beeld komt. „Al zou het natuurlijk nog veel mooier zijn als dat ge woon terugkomt", aldus Verbeek. Maar hij betwijfelt of dat er ooit nog van komt. Het beeldje is voor de lokale bevolking zo bijzonder, omdat het werd gebruikt tijdens de sacramentsprocessie van twee maanden geleden. Tijdens die pro cessie werd het bewierookt en be zongen en op eerste pinksterdag werd het zelfs ingezegend door pastor Verbeek. De ontzetting was dan ook groot toen het Mariabeeld uit het kapel letje bleek te zijn losgerukt. „In Brabant en Limburg is een Maria verering in het landschap heel ge woon", zei Marga van de Plasse van het parochiebestuur. „Maar hier kan het blijkbaar niet." Tam (I) Tip? redactie@pzc.nl Slachtofferhulp is een groot goed. De medewerkers bieden slachtoffers van zware ongeval len, calamiteiten en andere mal heur een troostende schouder. In de beginjaren draafden die mede werkers wel eens door. Zo mag een man uit Terneuzen graag ver halen van die keer dat hij een te lefoontje kreeg met de vraag of men iets voor hem kon beteke nen nu onverlaten de antenne van zijn auto hadden gesloopt. Laatst kregen twee meiden uit Terneuzen net zo'n telefoontje, nadat ze de diefstal van hun fiets hadden gemeld. Het antwoord: „Nou nee, wij treuren er niet zo om. Maar misschien onze moe der, want het was haar fiets." en Thuy helpen buitenlanders die in ons land willen komen werken. „Maar we zijn er net zo goed voor Piet en Truus. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45