Cavendish in voetspoor Petacchi Klimgeiten 36 35 De 23-jarige Mark Cavendish boekt zijn vierde sprintzege in de Tour. In 2003 was Alessandro Petacchi de laatste renner die dit presteerde. foto Laurent Lebours/AP Zaterdag 19 juli 2008 Albert Zoer moet Olympische Spelen aan zich voorbij laten gaan Niki Terpstra kan eindelijk genieten in Tour de France Tip? sport@pzc.nl Brit is eerste renner na Italiaan die vier ritten in één Tour wint. NÏMES - Mark Cavendish verlaat wellicht nog voor de eerste Alpen rit de Ronde van Frankrijk. Zijn collega-sprinters zullen, hoewel er niet veel massasprints meer zullen volgen, opgelucht adem halen. Op de Champs-Elysées liggen zonder de Brit misschien nog kansen. Ca vendish won gisteren in Nimes, opnieuw met machtsvertoon, de dertiende etappe. Het was de vierde ritzege van de 23-jarige renner van Team Colum bia die daarmee de prestatie van Alessandro Petacchi evenaarde. De Italiaan was in 2003 de laatste ren ner geweest die vier ritzeges boek te in één Tour. Op de streep hield hij een fietslengte over op de Au stralische sprintveteraan Robbie McEwen en de Fransman Romain Feillu. Rabo-sprinter en groene- truidrager Oscar Freire werd slechts vijfde. Cavendish noemde de zege in zon nig Nïmes zijn moeilijkste. „Niet de mooiste, dat was mijn eerste in Chateauroux omdat mijn zege daar vooral ook de beloning was van goed teamwerk. Vandaag dacht ik dat ik eigenlijk te vroeg de sprint aanzette. Er was me verteld dat er niet veel wind zou staan, maar dat was niet waar." Cavendish benutte zijn ervaring van het baanwielrennen. „Ik kon 150 meter voor de streep nog ver snellen, dat heb ik geleerd op de piste." Vanwege zijn baanaspiraties zal hij wellicht komend weekeinde de Tour al verlaten. Cavendish is samen met Bradley Wiggins we reldkampioen koppelkoers en wil Mark Cavendish verlaat wellicht nog voor de eerste Alpenrit de Tour. Zonder de Brit liggen er op de Champs-Elysées misschien kansen voor andere sprinters. die status in Peking bevestigen met olympisch goud. In dat pro gramma passen geen zware Alpen ritten. Niki Terpstra vestigde de aandacht op zich in de dertiende etappe die begon in Narbonne. Amper de stadsgrenzen gepas seerd ontsnapte de Nederlander in dienst van Milram, samen met de Fransman Florent Brard. Het twee tal veroverde een maximale voor sprong van 9.55 minuten. In de slotfase bleef Terpstra alleen over, maar de strijd tegen het jagende peloton was een kansloze. Cadel Evans hoefde zich in de Lan- guedoc geen zorgen te maken over het behoud van zijn gele trui, zo als hij ook vandaag, wanneer er wordt gekoerst richting Dig- ne-les-Bains, nog geen aanval op zijn leidende positie hoeft te vre zen. Vanaf morgen trekt de kara vaan de Alpen in en gaat de Au straliër serieus worden getest. Hij heeft één seconde voorsprong op de Luxemburger Frank Schleck. „Het zal moeilijk worden de race te controleren in de bergen", meende Evans. „Tegen één renner red ik het wel, maar als er twee of drie gaan aanvallen, moet ik het nog zien. En CSC (de ploeg van Schleck) is zeker wat van plan met zo veel jongens in de top van het klassement." Alle wielerminnaars smullen als er weer 's een echte klimgeit opstaat. Hun tred wordt soepeler naarmate het asfalt richting de zon gaat. Types met be scheiden tijdrijtalenten, maar met de in houd om dat gebrek in de bergen te com penseren. Renners die het in zich hebben met hun klimtalenten een Tour te winnen. De Pantani's, Rasmussens en Ricco's van de ze wereld. Na de ontmaskering van Ricco moet echter de conclusie zijn dat dergelijke klimgeiten niet bestaan. En als ze al bestaan, dan is hun klimmotor een medicijnkastje. Wat een desillusie. Het is menselijk gezien blijk baar onmogelijk om schoon bergen te be dwingen a la Ricco, a la Rasmussen en a la Pantani. De kritiek op het conservatieve rijden van Cadel Evans en Denis Mentsjov komt daar mee in een ander daglicht te staan. Mis schien is hun strijdwijze wel de enige ma nier om zonder medicinale hulp drie we ken lang stand te houden op het Franse plat teland en in de Franse bergen. Zij weten blijkbaar dat als ze de ene dag op de Aspin een splijtende demarrage plaatsen, dat ze de volgende dag op Hautacam kracht tekortko men. Het is wellicht een gevaarlijke conclusie, want elke renner met aanleg voor klimmen is daardoor per definitie verdacht. Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35