Graancirkel als kunstproject Schouwse stichting wil centrum bouwen op Fogo Personeel werf kan overstappen 1 Kwadendamme Windmolen zorgt voor energie project WPZC Zaterdag 19 juli 2008 25 Remko Delfgaauw uit Zonnemaire maakt al tien jaar graancirkels. door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Remko Delfgaauw uit Zonnemaire maakt graancir kels. Zijn nieuwste werk verscheen vorige week in een graanveld bij Brouwershaven. Een commerciële opdracht van het tijdschrift Quest. „Het is een uit de hand gelopen hobby. Ik maak al tien jaar graan cirkels. Voor promotie, als team building voor scholen of bedrijven of als kunstobject." Hij heeft pro jecten gedaan in België, Duitsland en Nederland. De eerste graancir kel die hij in 1997 maakte, lag in de buurt van Dreischor. Het project gaf enorm veel ophef en deskundi gen verklaarden zelfs dat de cirkel echt was. Gemaakt als boodschap van buitenaardse wezens. „Maar ik kon aantonen dat ik de graancirkel gemaakt had. Ik heb het gemaakt omdat ik wilde kijken of het moge lijk was om een complexe graancir kel te maken." Delfgaauw maakt zelf het liefst cir kels met geometrische figuren, maar voor promotiedoeleinden kan het ook wat anders zijn. De cirkel die hij vorige week maakte was een variant op het waarschu wingssymbooltje voor sex in televi sieprogramma's. „Dat ontwerp kun je niet uitmeten met een 'De graancirkel is 's nachts met elf vrijwilligers gemaakt' meetlint. Daar hebben we profes sionele landmeetapparatuur met GPS voor gebruikt." Vanaf een vast baken is het pa troon punt voor punt uitgezet. Langs die punten is later met be hulp van plankjes het graan platge maakt. „Het uitzetten hebben we met drie man gedaan. De cirkel is 's nachts met elf vrijwilligers ge maakt." En dat is niet een kwestie van het graan maar in het wilde weg plattrappen. Ook daar wordt vooraf een plan voor gemaakt. Hoe moet het graan liggen zodat het effect het mooist is. De organisatie rond het maken van een graancirkel is dan ook vrij strak. Iedereen wordt vooraf geïn strueerd en moet zeer zorgvuldig werken. Graan wat eenmaal plat ligt komt niet meer overeind. Een graancirkel wordt altijd 's nachts gemaakt. Zonder zaklantaarns en zo stil mogelijk omdat het alle maal een beetje stiekem moet. KWADENDAMME - In het kapelletje aan de Vreelandsedijk in Kwaden damme staat weer een Mariabeeld- je. Het is niet het origineel dat een maand geleden werd gestolen. „We hebben er een tijdelijk beeld je neergezet", zegt pastor Paul Ver beek. „Want een kapelletje zonder Maria is geen gezicht." Uiteindelijk moet er een replica van het gestolen beeld komen. „Al zou het natuurlijk veel mooier zijn als dat gewoon terugkomt." Maar Verbeek betwijfelt of dat er ooit nog van komt. Het beeldje is voor de lokale bevolking bijzonder, om dat het werd gebruikt tijdens de sa cramentsprocessie van twee maan den geleden. Tijdens die processie werd het bewierookt en bezongen. Op eerste pinksterdag werd het in gezegend door pastor Verbeek. De ontzetting was dan ook groot toen het Mariabeeld uit het kapelletje bleek te zijn losgerukt. CADZAND-BAD - Een kleine wind molen voorziet kunstenaar Dirk Hakze van stroom. Hij werkt mo menteel op het strand bij Cad- zand-Bad en Retranchement aan zijn project The Colors of Music. Hij schildert op 72 panelen een pa norama, waarbij hij zich laat inspi reren door de muziek van 'La Mer' van Claude Debussy. De stroom voor de muziekinstalla tie wordt op duurzame wijze opge wekt door een Energy Ball. Dat is een kleine, bolvormige windmo len. Deze is geruisloos en levert ook bij weinig wind vermogen. De duurzame energievoorziening past bij het karakter van het kunstpro ject. Hakze spreekt van een totaal ervaring van wind, water, wolken, vogels, zand, muziek en een kunst werk in wording. Nijverheidscentrum komt in plaats van Oosterscheldewerf. door Frank Balkenende GOES - Het personeel van de Oos terscheldewerf, een re-integratie project van de gemeente Goes en Noord-Beveland, stapt waarschijn lijk grotendeels over naar het nij verheidscentrum dat op dezelfde plek (Houtkade) komt. De werf telt nu drie vaste mede werkers, twee medewerkers met een tijdelijk contract en drie op roepkrachten. Het idee is het per soneel over te hevelen naar het nieuwe nijverheidscentrum. Dat centrum komt in de plaats van de Oosterscheldewerf, die ge meente te beperkt vond worden als werk- en leerproject. De werf knapt oude schepen op. Zo is de Zeeuwse schouw Betje in Goes gerestaureerd. Scheepsbouw vereist echter te veel deskundig heid van bijstandsgerechtigden die voor een (andere) baan worden klaargestoomd. En vrouwen staan vaak niet te trappelen om een oud vissersschip te restaureren. Goes gooit het daarom over een andere boeg. Het nijverheidscen trum wordt een diagnosecentrum waar aanvragers van een uitkering maximaal zes weken verblijven, uitzonderingen daargelaten. In die tijd wordt gekeken welke vaardig heden iemand heeft. Daarna wor den ze naar een baan geleid of stro men ze door naar B-Flex (Betho), Arbeidstraining 8c Coachingscen- trum De Loods of Demontage Werkplaats Zeeland. Een vervolg opleiding behoort tot de mogelijk heden. Goes verwacht dat via het nijverheidscentrum jaarlijks dertig mensen eerder aan werk komen of afzien van een uitkering. m Het personeel van het re-integra- tieproject De Oosterscheldewerf kan waarschijnlijk grotendeels aan de slag bij het nieuwe nijver heidscentrum. Plan multifunctioneel centrum Kaapverdisch eiland krijgt vorm. door David Duijnmayer DEN OSSE - Er is al heel wat voor uitgang geboekt, sinds de oprich ting van Stichting Fogo in 2006. Het uiteindelijke doel, de bouw van een multifunctioneel centrum in Mosteiros op het Kaapverdische eiland Fogo, komt steeds dichter bij. Het bouwplan ligt er, de bouw vergunning is binnen en er zijn op het eiland zelf genoeg mensen die graag aan de slag willen. Onlangs is het project bovendien goedge keurd door de Nationale Commis sie voor Internationale Samenwer king en Duurzame Ontwikkeling (NCDO). Dat houdt in dat elke eu ro die de stichting inzamelt, door de NCDO verdubbeld wordt. Het centrum, dat gerund gaat wor den door de plaatselijke bevolking, moet onder meer een keuken, een groentetuin en een zaal krijgen waar lesgegeven kan worden. „Het is eigenlijk alleen nog een kwestie van geld, voordat de bouw kan be ginnen", zegt Gabriela den Boer-Barbosa, de oprichtster van de stichting. „Om het centrum te bouwen, hebben we ongeveer 25.000 euro nodig." Daarom is de stichting hard op zoek naar vrijwil ligers en manieren om geld in te zamelen. Gabriela wil in het na jaar een Kaapverdische nacht orga niseren, waar Rotterdamse Kaap- verdianen aan meewerken. Zelf is Gabriela ook op Fogo gebo ren. De afgelopen winter bracht zij met haar man door op het eiland. „We hebben een huisje laten bou- De Stichting Fogo heeft 25.000 euro nodig voor een multifunctio neel centrum inclusief keuken, groentetuin en leszaal. De plaat selijke bevolking gaat het leiden. wen en onderzocht welke gewas sen wel en niet wilden groeien. Verder hebben we veel contact ge had met de vrouwen en gekeken bij een vergelijkbaar centrum in de stad Sao Filipe. We vragen wat ze willen en nodig hebben. Veel mannen gaan weg, omdat op het eiland geen werk is. We gaan geen dingen doen, waarvan wij als Ne derlanders denken dat het goed is. Het is de bedoeling werkgelegen heid te creëren, activiteiten te be denken die voor de lokale bevol king rendabel kunnen zijn." Qua oppervlakte en aantal inwo ners is Fogo ongeveer even groot als Schouwen-Duiveland. De be langrijkste inkomstbronnen zijn landbouw en visserij. „Het is een beetje eilandbewoners voor eiland bewoners", zegt Gabriela. „Andere Kaapverdische eilanden verdienen veel aan toerisme. Fogo heeft al leen een pikzwart strand. Daar ko men geen toeristen op af" De graancirkel bij de Delingsdijk, vlak voor Brouwershaven. foto Joop van Houdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27