?pna^s"puzie.kenhl,is De stenen der Ondernemers manager Veere moet juist onafhankelijk zijn door MRSA-bacterie 'Ze zijn hier een hele tijd bezig geweest' Expeditie schatzoeken op Neeltje Jans Botsing op N59 bij Nieuwerkerk Speelstad dit jaar in teken van piraten 22 Zaterdag 19 juli 2008 pzc W neeltje jans - Nationaal Park Oos- terschelde introduceert woensdag een nieuwe activiteit voor kinde ren in de vorm van een expeditie schatzoeken. Onder leiding van een gids kun nen kinderen speuren naar parels. Ook gaan ze getijdenpoelen onder zoeken. Verder worden er een kor-excursies gemaakt. De expeditie begint om 13.00 uur bij de infozuil van Nationaal Park Oosterschelde. nieuwerkerk - Twee auto's zijn gis termiddag op de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk tegen elkaar ge botst. Een 30-jarige automobilist uit Middelburg en zijn passagiere werden met de ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Ze konden na behandeling huis waarts. De bestuurder van de an dere auto bleef ongedeerd. Profielschets van FOV moet einde maken aan begripsverwarring. door Henk Postma koudekerke - De Veerse 'onderne mers manager' moet een onafhan kelijk scharnier worden tussen de gemeentelijke diensten en de plaat selijke ondernemers. Dat blijkt uit een profielschets die opgesteld is door de FOV, de overkoepelende ondernemersorganisatie in Veere. Als het aan de FOV ligt wordt ie mand aangetrokken voor drie da gen per week, gedurende een proefperiode van drie jaar. Dat hoeft de gemeente niet eens veel geld te kosten. Volgens FOV-voor- zitter Cor Zuiddam zijn er tal van landelijke en provinciale fondsen waaruit initiatieven ter verbete ring van het plaatselijk onderne mersklimaat gesubsidieerd kun- Vandalen besmeuren vakantiehuisje met carboleum. door Carla van de Merbel dishoek - Het is niet lang zoeken naar het met carboleum besmeur de huisje op vakantiepark Vebena- bos, tussen Vlissingen en Dishoek. De stank van het straffe goedje ver raadt de plek. Het lijken 'slechts' kwajongensstreken, maar voor de familie Van der Valk uit Oud- Beijerland betekent het dat ze voorlopig niet op vakantie kun nen. En die is juist gisteren begon nen. Donderdagmiddag rond half zes werd Nico van der Valk gebeld door zijn buren van Vebenabos. Zij hadden toen net ontdekt dat het huisje, met name aan de achter kant, besmeurd was met carbo leum. Ook zij waren hun neus ach door Maurits Sep vlissingen - Ziekenhuis Walche ren neemt voorlopig geen nieuwe patiënten op in twee afdelingen van het ziekenhuis na een uit braak van de besmettelijke MR SA-bacterie. Nieuwe patiënten worden daarom doorgestuurd naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De opnamestops gelden voor de af delingen Oost 2, waar twee patiën ten besmet zijn, en Noord 1, met één besmetting. De nieuwe geval len zijn ontdekt na nader onder zoek. Afgelopen maandag werd de MRSA-bacterie al ontdekt bij een patiënt. Bovenop de opnamestops neemt Ziekenhuis Walcheren nog enkele maatregelen. Die hebben vooral te maken met het garanderen van de hygiëne op die twee getroffen afde lingen. Afdeling Oost 2 is gisteren gesio nen worden. Van de ondernemers zelf kan, eventueel via hun organi saties, ook geld worden verwacht. De ondernemers manager zou van af 1 januari aan het werk moeten. De FOV wil zelf zorg dragen voor de 'aansturing' van de aan te trek ken 'bruggenbouwer'. De onderne mers manager pakt vooral proble men op van de kleinere bedrijven, want het overgrote deel van het midden- en kleinbedrijf in Veere bestaat uit familiebedrijfjes van één tot negen personen. Zuiddam waarschuwt wel voor be gripsverwarring. Wethouder Jaap Melse sprak laatst nog over de aan stelling van een nieuwe 'bedrijven- contactfunctionaris'. Maar dat is Een ondernemers manager moet niet verbonden zijn aan de ge meente, maar tussen ambtena ren en ondernemers in staan, vindt de ondernemersfederatie. terna gegaan. Vrijdagochtend vroeg trof Van der Valk de bende aan. 'Don't worry be happy', schreven de grappenmakers met het spul op de achtergevel; ze tekenden een vrolijk gezicht op het raam; smeer den een ander raam onder en be smeurden een deel van de wand, de tuintafel- en de stoelen en go ten de donkerbruine verfstof van bovenaan de glijbaan af Nico van der Valk vermoedt dat de daders zich donderdagmiddag heb ben uitgeleefd op zijn huisje. Ze hebben ingebroken op de zolder van het schuurtje en daar onder meer de carboleum vandaan ge haald. Behalve de besmeuringen hebben ze nog veel meer rotzooi achtergelaten, waaronder lege plas tic flessen perzik- en aardbeidrank, lege chocomelpakjes en een leeg pakje vloeitjes voor joints. „Ze zijn hier een hele tijd bezig geweest." Van der Valk heeft op het vakantie ten verklaard. Dat betekent dat voor zowel personeel als bezoekers strenge regels gelden. Zij moeten beschermende kleding dragen, een gezichtsmasker op hebben en een muts en handschoenen aantrek ken. Nadat ze de handschoenen hebben uitgedaan, moeten zij hun handen inwrijven met alcohol. Afdelingen Noord 1 is niet volledig gesloten. Wel is het daar nu ver plicht om de handen te desinfecte ren met alcohol bij zowel het betre den als het verlaten van de afde ling. De opnamestop geldt in ieder geval tot na het weekeinde, meldt het ziekenhuis. Nadat maandag al een besmetting met de MRSA-bacterie was ont dekt, zijn patiënten en personeel onderzocht. Dat onderzoek is vol gens woordvoerder Jaap Nelemans van Ziekenhuis Walcheren nog niet klaar. Nieuwe besmettingen zijn daarom niet uit te sluiten. nu juist niet de bedoeling van de FOV. Zo'n functionaris maakt on derdeel uit van het ambtelijk appa raat, terwijl er juist iemand nodig is die daar los van staat. De onder nemers manager, zo meldt de pro fielschets, spreekt de taal van de ondernemers, snapt hun dagelijk se problemen, maar kent daar naast ook de ambtelijke organisa tie en cultuur. De manager moet voor onderne mers ook zoveel mogelijk bestuur lijke drempels slechten en zoveel mogelijk ambtelijke rompslomp weghalen. De gemeente heeft daar zelf ook baat bij, zegt Zuiddam. Want ondernemers zijn soms lasti ge baasjes. Ze zijn geneigd opvlie gend te reageren wanneer hun plannen vastlopen in ambtelijke molens. Als procedures gesmeerd verlopen, vermindert dat ook de werkdruk en de irritatie in het ge meentehuis. park posters opgehangen met de oproep aan mensen die mogelijk iets verdachts hebben gezien om zich bij hem te melden. Hij gaat ook aangifte doen bij de politie. Dit weekend zou de familie Van der Valk naar hun vakantiehuisje gaan, maar dat gaat nu niet door. Nico en Annette van der Valk wil len niet dat hun kinderen van drie en vijf de besmeuringen zien. Dus Restauratie-atelier Rijken herstelt Veers historisch erfgoed. door Henk Postma koudekerke - Nog een paar da gen, en dan zijn ze weer schoon. Tot die tijd blijven Veeres 'Stenen der Schande' in hun badje. Dat is een voorrecht. Ze liggen in een re servoir dat speciaal werd gebouwd om het grafmonument van Wil lem van Oranje te ontzilten. Nu mogen zij ook: aansterken in een badje van gedemineraliseerd wa ter. Eeuwenlang hingen de twee ste nen aan een ketting boven het schavotje tegen de linker voorge vel van het laat-gothische stadhuis in het stadje Veere. In vroeger tij den werden ze om de nek gehan gen van burgers die iets op hun kerfstok hadden. Die moesten er dan 'te schand' mee door het stad je lopen. Tegenwoordig zijn de stenen nog slechts een bezienswaardigheid, ter herinnering aan deze middel eeuwse strafpraktijk. Tot ze een half jaar terug plotseling van de stadhuisgevel verdwenen. Menig een dacht dat ze gestolen waren. Maar nee hoor, stadsarchivaris Peter Blom had ze in veiligheid ge steld. De twee schandstenen, vervaar digd uit Belgische ledesteen, wa ren hoognodig aan restauratie toe. Binnendringend zout dreigde hen te verpulveren. De gemeente Veere wist er zo gauw geen raad mee. Tot eindelijk werd besloten eerst moet het huisje schoon. Nico van der Valk weet nog niet hoe hij dat gaat doen. Carboleum laat zich niet zomaar wegpoetsen. Mis schien nog wel van de ramen, maar de witte kunststof planken in de achtergevel moeten waar schijnlijk vervangen worden. Zoals ook het tuinset en de glijbaan. „En dit spul blijft nog zeker zes weken stinken." ze toe te vertrouwen aan restaura tie-atelier A. C. Rijken en Zonen te Koudekerke. Sinds drie weken liggen ze daar nu aan de ontzil- tingsmachine. Zodra er geen spoortje zout meer in zit, krijgen de stenen een op knapbeurt. Daarna worden ze zwart geschilderd, met een strook wit eroverheen. Want zo horen ze eruit te zien: beschilderd met het logo van de Heren van Borssele, het geslacht dat destijds in Veere de scepter zwaaide. In de loop van augustus kunnen de stenen weer tegen de stadhuis gevel worden gehangen, verwacht restaurateur Riaan Rijken. Dan hebben ze ook hun ketting terug. Die ligt nu nog ter restauratie bij de smid. Schande De stenen der schande horen thuis op de gevel van het stad huis van Veere. Ze hangen daar boven de schandsteen waar op gestraften te kijk werden ge zet. »- Kwaadsprekende vrouwen moesten met de stenen om hun nek door de stad als een publieke boetedoening. in het stadhuis werd in vroeger tijden ook recht gesproken. On derin het stadhuis bevindt zich de vierschaar, de oude recht bank. v Stadhuismuseum De Vier schaar is van 1 mei tot eind ok tober dagelijks open van 13 tot 17 uur. vlissingen - Op het bunkerterrein aan de Langeleenweg in Vlissingen wordt van maandag 28 juli tot en met zaterdag 2 augustus Speelstad Vlissingen gehouden. De hele week kunnen kinderen van zes tot en met twaalf jaar hier terecht voor activiteiten als hutten bou wen, knutselen, een krant maken, geschminkt worden, voetballen en stokbrood bakken. Er zijn ook een waterglijbaan en een springkus sen. Thema dit jaar is Piratenstad. Op maandag tot en met vrijdag duurt Speelstad van 9.00 tot 16.00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 14.00 uur. Speelstad wordt 28 juli geo pend door wethouder Frans Prins. Zaterdagmiddag is er een feestelij ke afsluiting. Tijdens Speelstad rijdt er een gratis bus door de stad om kinderen van en naar het bun kerterrein te vervoeren. http://communities.zeeland- net.nl/data/speelstad/ De 'Stenen der Schande'. Nico van der Valk uit Oud-Beijerland bij zijn besmeurde huisje in het Vebe nabos. foto Ruben Oreel foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24