reizen, EL Het vakantiegevoel van- de Belgen Mijn foto 'VREISRRDRR PZC Zaterdag 19 juli 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 Sarah reist de wereld rond. Drie jaar geleden trok ze door Rusland, Siberië, China en Thailand. Toen ik zwanger was, stuurde ze me kamelenharenslofjes uit Mongolië. Terug thuis, in Antwerpen, overdonderde ze me met foto's en ver halen van verre oorden. Ze ging opnieuw aan het werk. Met haar hoofd zat ze ergens anders. Ze organiseerde een bene fietconcert voor een weeshuis in Tibet en een fototentoonstel ling in café Multatuli in Antwerpen van haar reizen. Dat ze niet zou blijven, stond eigenlijk vast. Ze wilde weg. Ze kocht een camper, ging toeren door Frank rijk, Duitsland en België en op vakantie in Luxor, maar ze wilde meer. Ze nam ontslag, en besloot opnieuw te gaan zwerven. Even speelde ze met het idee om een roadtrip door Australië te maken. Mongolië won. „In die quasi oneindig uit gestrekte steppe en het desolate woestijnlandschap van het schaarsbevolkte land van nomaden voelde ik me verbonden, verbonden met de aarde onder mijn voeten en de lucht bo ven mijn hoofd. Daar kon ik gelukkig zijn met alles zoals het is, al heeft dat voor mij meer te maken met het onderweg zijn, waar dan ook", schrijft ze op haar internetdagboek, waar ze - als ze even in de bewoonde wereld is - verslag doet van haar belevenissen. Ik lees de avonturen en ben even jaloers. Ik kijk naar het nieuws op de Vlaamse televisie. Naast de regeringscrisis gaat het over vakantie-ellende in eigen land. De kasteelboer derij in Laneffe, in Zuid-België, is verlaten en ook een woord voerder van de Gftes de Wallonië (de koepelorganisatie van vakantieverblijven) klaagt over de vele lege kamers. Het regent pijpenstelen, alweer. Ik denk aan een vroegere klasgenoot, die met vrouw en kinderen naar de Ardennen trok om er een camping te beginnen. Hoe zou het met ze gaan? Niet goed, vermoed ik. Geen sneeuw in de winter, geen zon in de zomer. Wat een ellende. Geen wonder dat er een run is ontstaan op last-minutes. Jetair en Thomas Cook hebben het over een stormloop op goedkope vliegvakanties. Wie niet wil vliegen, neemt de au to en vertrekt naar Frankrijk, nog steeds de favoriete vakan tiebestemming van Walen én Vlamingen. Ook aan de kust - naast de Ardennen die andere toeris tische trekpleister voor Belgen en Nederlanders - klaagt de middenstand. Toeristen boeken pas op het laatste moment en blijven korter. Je kunt het ze niet kwalijk nemen. De Bel gische kust is, zeker bij slecht weer, geen aanrader. Lange, aaneengeregen appartementsblokken die het uitzicht verpes ten en bijna nergens een leuke strandtent. Ik lees verder in het dagboek van Sarah. Ze zit in Uliastay in Mongolië. Haar 'toerke', zoals ze het zelf noemt, gaat verder richting het Altai-gebergte in Zuid-Siberië, waar ze op 1 au gustus een totale zonsverduistering wil meemaken. En daar na? Komt ze naar huis? Ik kijk naar buiten, naar herfsttafere len in hartje zomer en vraag me af hoe lang ze het dit keer zal uithouden in België. Pascale Thewissen ZOMERSE SPULLEN ZIJN ER IN ALLE SOORTEN EN MATEN. DEZE ZOMER LEGGEN WE OUDE ZAKEN EN NIEUWE GADGETS NAAST ELKAAR EN ONDERZOEKEN WE HOE ZOMERPROOF ZE ZIJN. DEZE WEEK: TUINVERLICHTING. door Bauke Boersma foto's Henk Rodrigo Solar tuinlantaarn Beschrijf 'm eens: Een lantaarn van zo'n 15 bij 10 centimeter, met een batterij erin en een flinke pin eraan, die in de grond moet wor den gestoken. Hoe werkt het: Batterij wordt op geladen door energie van de zon. Lamp gaat vanzelf branden als de duisternis invalt. Tenminste, als je overdag niet vergeten bent het aan- en uitknopje op de juiste stand te zetten. Te koop bij: Gamma Kost: 14,99 euro per stuk Sfeer: Geeft wel erg weinig licht. Als je er maar een paar hebt staan en je wilt 's avonds laat nog wat spullen opbergen, kan je pardoes zomaar in de schuur van de buur man belanden. Veiligheid: De lantaarn wordt niet eens warm. Maar laat de kinderen er niet mee spelen, de pin die in de grond moet, oogt gevaarlijk ge noeg. Gebruiksgemak: Heel simpel. Al moet je creatief zijn als je een volle dig betegelde tuin hebt. In een plan tenbak met aarde zetten, bijvoor beeld. Denk ook niet dat je er al vroeg in de avond plezier van hebt. Pas als het écht donker is, gaat-ie branden. Waardering: Fakkel Beschrijf 'm eens: Bamboestok van zo'n 65 centimeter hoog, met aan de bovenkant een vaasje van glas waar in lampenolie moet. Er steekt aan de bovenkant een lont uit. Hoe werkt het: Steek de fakkel in de grond, vul het vaasje met lampen olie en steek het lont aan. Te koop bij: Intratuin Kost: 1,95 euro per stuk Sfeer: Sfeervol licht, met een veel vollere vlam dan het pitje van een kaars. Met 4 of 5 stuks is de gemid delde tuin wel voorzien. Veiligheid: Werken met olie is altijd riskant. Als de fakkel omvalt, heb je zo een brandend spoor van olie. Bo vendien is het een open vlam. Loop er niet te dicht langs met wapperen de kleding en steek de fakkel pas aan als de kinderen naar bed zijn. Gebruiksgemak: Het is wel wat ge- klieder voordat de olie in het vaasje zit. Goed mikken, de opening is nog al krap. En voor lui aangelegde men sen is het niet de beste optie. Want vanwege de windgevoeligheid moet je hem waarschijnlijk een paar keer op een avond opnieuw aansteken. Waardering: Alie Heerspink uit Goes reisde in februari van dit jaar naar het Tunesische schiereiland Djerba voor een heerlijke zonva kantie. Het weer was prachtig en het hotel was goed. On danks de ruimschoots aanwezige toeristen, was het op het strand lekker rustig. De meeste toeristen kozen ervoor de dag bij het zwembad door te brengen. De Heerspinkjes moesten het strand enkel delen met deze kameel en zijn be rijder. Waren deze dieren vroeger het enige transportmid del in het Noord-Afrikaanse land, nu worden ze voorname lijk gebruikt om op de stranden souvenirs 'aan de man te brengen'. Het levert ieder geval een fraai plaatje op. Heeft u ook een verhaal bij een vakantiefoto? Stond uw tent bij voorbeeld op een bijzondere plek of heeft u een dierbare herin nering aan die ene vakantieiiefde? Laat het ons weten. Stuur uw foto naar redactie@reisradar.nl en leg daarbij in maximaal 180 woorden uit waarom deze foto zo bijzonder voor u is. Vergeet niet uw voor- en achternaam en uw adres te vermelden. De leukste foto staat volgende week op deze plek. Een selectie van de overige inzendingen zal te zien zijn op www.reisradar.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 116