Egel houdt je tuin schoon Oorlog in Londen *Ventei oom omhf Buurtjes wippen aan met drie liter rosé O O' o o im ex O 17 PZC zaterdag 19 juli 2008 00 oo m IX o in fM u N Q. CO O O (S c 00 tft fx f- QC K. Egeltijd in De Mikke. In juli worden vaak oude, zieke egels binnengebracht, of juist nestjes met jongen. Mensen zijn bezig in de min, vinden een nestje en den ken dan meteen aan De Mikke. „Maar ze kunnen beter even zes weken geduld hebben", zegt Coby Louwerse. Dan zijn de jonkies groot genoeg en worden ze verstoten door hun moeder. Die moeder blijft in je min, maar de kleintjes gaan weg, op zoek naar een an dere plek. Egels leven alleen. Alleen in de paartijd blijft het mannetje hangen. Als het goed gaat, smurt het vrouwtje hem weg. Maar goed, zes weken geduld om de jonkies te laten groeien hebben men sen vaak niet, merkt Louwerse. „De min moet nü klaar. Ze denken ook dat egels planten opvreten en dus willen ze ervan af. Maar egels eten geen planten. Ze mimen juist heel veel slakken op, en kevers en pissebedden. Ze houden je min dus eigenlijk schoon." Coby laat er een hartekreet op volgen: „Als je een nestje vindt, laat het alsje blieft dicht. Verstoor het niet. Anders gaat de moeder weg en blijven de beest jes alleen achter. Of ze bijt ze dood. Waarom? Ja, dat weet ik ook niet." De Mikke heeft nu ongeveer twintig jonge egeltjes binnen, afkomstig uit de hele provincie. De verzorging is een gigantische klus. Net als met de jonge konijntjes die ook zijn binnengebracht. „Als ze maar 70 gram wegen, is het echt moeilijk. Bij 100 gram wordt het gemak kelijker. Al die jonkies moeten heel veel drinken. Maar een rubberen speen proeft anders dan een speen van moe der. Dus drinken ze minder. Ze krijgen speciale melk en bacterieën voor de dar mflora. Ze hebben snel diarree. Dan krij gen ze een gasbuikje en is het zo ge daan met ze. Nee, ik ga niet vertellen welke melk. Dan gaan mensen zelf rom- Stichting 'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.26.67.794 melen en dat werkt niet. Ie moet ze echt heel veel aandacht geven. Om mid dernacht geef ik de laatste voeding, om zes uur 's ochtends de volgende. Eigen lijk moet het tussendoor ook nog, maar dat lukt mij zelfs niet." In de winter kunnen mensen zich aan melden als een soort gastouder voor egels. In het 'overwinteringsproject' krij gen ze egels die ze elke avond moeten voeren. Ze moeten ook een flinke tuin hebben, geen betegelde achterplaats. Als de egels weer uit hun winterslaap komen, haalt De Mikke ze op om ze medisch te controleren en uit te zetten. 00 o O IS l/ï rx 3£ «s U N ,a- 00 o O IS s 00 1n rx o in <s u N a. 00 o O C4 s CO w rx Heeft u ook een verhaal dat u wil delen met lezers? Mail dan naar uwverhaal@pzc.nl of bel voor meer info:; 0113-315660. Mary Ouwehand-Hartree vertelde haar verhaal over de oorlog. Ik ben op 2 november 1916 in Am sterdam geboren. Mijn vader, een Brit, was directeur van de General Steam Navigation Company en, in het geheim, ook actief in de Secret Ser vice: de Britse inlichtingendienst. Hij was goed geïnformeerd en wist vroegtij dig dat de Duitsers op het punt ston den Nederland te bezetten. Zijn taak was te zorgen dat de Engelsen op tijd uit Holland waren, dus wist hij precies waar de schepen lagen waarmee je weg kon. In december 1939 vertrok ons gezin naar Engeland. Ik was toen een jaar of 22. Omdat ik vloeiend Frans, Duits, En gels, Italiaans en Hollands sprak, was het niet moeilijk werk te krijgen. Het liefst had ik voor de Censor gewerkt. Die instelling las alle in- en uitkomen de post na op informatie waarvan de vij and gebruik kon maken. Maar ik kreeg pas tegen het einde van de oorlog een oproep van de Censor, toen ik al lang een fijne baan had. Aanvankelijk werk te ik voor de ANIC: de Algemeen Ne derlandse Invoer Centrale, een onder deel van van het Ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De ANIC verzamelde gegevens over de Neder landse koopvaardij, want de hele vloot was gemobiliseerd. Iedere keer moest ik dezelfde brief tikken, waarin de geadres seerde werd gevraagd bepaalde gege vens over zijn schip te verstrekken. Daar werd ik stapelgek van. Ik had de pest aan typen! Gelukkig kreeg ik ander werk, bij het ar chief van datzelfde ministerie. Het ministerie van de Nederlandse rege ring in ballingschap bestond groten deels uit mensen die opeens uit hun ge wone leven gerukt waren. Er waren mi nisters, maar er was geen Tweede Ka mer. De ministeries van de Nederland se regering in ballingschap waren geves tigd op Picadilly, in Green Park. Van tijd tot tijd hoorde je doodle bugs overkomen: vliegende bommen, die de Duitsers naar Londen stuurde. Eerst ging de sirene van het luchtalarm. Ver volgens hoorde je de bom overkomen: wehwehweh - even stilte - en: boem! Dan was die bom gevallen. In het begin ging het personeel nog naar beneden, naar de schuilkelders, maar ja, er moest ook gewerkt worden. Dus op een gege ven moment gingen we, als we zo'n doodle bug hoorden, gauw in de grote kast midden in het gebouw zitten waar in het papier bewaard werd. Het eerste jaar woonde ik in een kamer in een pension in een zijstraat van Pica dilly, Duke Street. In die kamer stond Mary Ouwehand-Hartree met het hondje dat ze kreeg in Londen, juni 1944. een tweepersoons bed, voor mij en mijn twee zussen, maar we sliepen elke nacht op luchtbedden in de kelder. Al les bij elkaar sliepen daar een stuk of vijftien mensen, in een kelder van zo'n zes bij vier meter. Elke keer als een bom viel wilde de meid naar buiten. Sommige mensen willen naar binnen als een bom valt, an dere willen juist naar buiten. Zij wilde altijd naar buiten. Dan hielden ze haar vast, zodat ze bleef ze zitten. Ons hele gezin is heelhuids de oorlog doorgekomen. Op mijn 28e, in decem ber 1944, ben ik getrouwd met Arie Ouwehand uit Vlissingen, een officier bij de Koopvaardij. We wisten toen dat het ergste voorbij was en dat we gingen winnen. Deze en andere bijdragen van Vertel uw Verhaal zijn ook te vinden op www.pzc.nl O 1/1 T 1 1 eroen van Gastel (35J uit Goes herstelt van lymfeklierkanker. Hij traint nu voor de honderd kilometertocht van de Ride for the Roses. De PZC volgt hem in de aanloop naar zondag 31 augustus. 00 De vakantie aan de Cöte d'Azur is heil- zaam. De ziekte, vorig jaar geconsta- teerd op camping La Baumé waar het 1 gezin Van Gastel wederom is neerge- 00 streken, is nagenoeg uit Jeroens gedach t/1 ten verdwenen. „Het is heerlijk hier. Een relaxt leventje. Een beetje aan het strand liggen, een hapje eten, een tripje maken. Meer doe je niet. Al leen gisteravond, toen was ik ineens doodmoe. Dan voel ik plotseling een forse druk onder mijn ogen en komt de hoofdpijn opzet ten. Dan helpt maar één ding: naar bed." De 14e juli, de nationale feestdag van Frankrijk, was een hoogtepunt. De Van Gasteis beleefden de Quatorze Juillet in Saint Rafaël. ,,'s Avonds doven alle lich ten en wordt een immens vuurwerk af- gestoken vanaf de pier en enkele schepen. Vette klap- pen precies op de maat van klassieke muziek. Dat was indrukwekkend." Ia, en daarna wipten de buurtjes René en Moni que Koole uit Kloetinge, ook op medi terrane vakantie, even aan, samen met drie liter rosé. Dus barbecuen. „René kwam tijdens mijn ziekte elke dag infor meren hoe het me ging. Hartverwar mend. Het zijn vrienden geworden." Jeroen van Gastel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 112