25 spectrum Hij werkt zich een slag in de rondte, blaast nieuw leven in een platenmaatschappij en is sinds kort terug op het nest waar het allemaal begon: Radio Veronica. Toch heeft radiotycoon Erik de Zwart (Veronica, Radio io, Radio 538) het gevoel dat hij al jaren met pensioen is. Net 51 jaar geworden blikt De Zwart terug. PZC Zaterdag 19 juli 2008 door Marleen Bakker foto Jeroen Jumelet/GPD wéms&mm,. zegt hij zó op te lossen. „Als iedereen eens door zou rijden. De helft van de Nederlan ders heeft zijn rijbewijs gehaald bij een pakje boter. Kijk hoeveel borden er langs de weg staan en dan zeggen dat we in een vrij land leven. Ie moet overal aan regeltjes voldoen." Bij Veronica spreekt hij sinds april de jingles in. Terug op het nest dat hij zestien jaar geleden vaarwel zei. „Ik werd er gek van dat ik iedere vrijdagmiddag om 14 uur de Top 40 moest afdraaien, dan moet je er mee ophouden." Hij sluit niet uit dat hij opnieuw als presentator achter de micro foon gaat zitten. De mogelijkheid een programma semi-live op te nemen, zorgt dat zijn agenda door een nieuwe show minder rigide wordt in gevuld. „Ik wil wel weer op de radio, maar het programma moet een langere houd baarheid hebben. Zoals de kinderserie Tho mas het stoomlocomotiejje, waar ik de stem voor deed. Misschien is er op de radio een zelfde vorm te vinden." Naast wat ergernissen gaat Erik de Zwart flierefluitend door het leven. „Sinds ik niet meer in dienst ben, bepaal ik zelf wanneer ik werk en wanneer ik golf. Ik zit wel in twintig bedrijven. Dat is best veel, maar het voelt alsof ik met pensioen ben." Over de toekomst maakt hij zich ook geen zorgen. „Er komt wel weer iets op mijn weg, maar het hoeft niet allemaal meer en groter. Ik ben best heel erg tevreden met wat ik heb. Ik heb mezelf opgelegd te le ren genieten. Dat lukte me in de jaren tach tig nog niet zo goed, die gingen als een sneltrein voorbij. Van het ene avontuur in het andere, de hele wereld interviewen. Ie moet ook leren genieten. „Tegenwoordig heet dat een balansdag", zegt de radioman enigszins spottend. „Het moet ook weer niet chronisch worden. Want met elke Tijdag een balansdag ga je de wereld niet veroveren. „Echt belangrijk is mijn gezin, ik oen eigen lijk heel erg huisje, boompje, beestje ge worden. Vind het heel belangrijk om leu ke mensen om me heen te hebben. Ook als ik zaken doe." Sombere dagen kent de Amsterdammer nauwelijks, alleen op donkere dagen als het weer slecht is. „Ik ben een begenadigd mens, ik heb weinig ellende gekend, dat scheelt natuurlijk wel. Je moet jezelf niet zo serieus nemen. Zie het vrolijke van het leven in. Ik kan niet te lang ergens bij stil staan. Ik ben een Jantje lacht, Jantje huilt: diep in de put zitten als iets niet lukt en vervolgens een uur later hard zitten lachen en gewoon weer lol maken. Maar ik kan ook ontploffen. Als ik heel stil word, dan is het mis, kan ik vals worden. Dat is slechts voor een zeer select groepje wegge legd. Die gaan uit het adresboek en klaar, wegwezen. Waarom zou ik negatieve ener gie steken in mensen die het toch niet waard zijn?" zinnen op zet ook uitkomt. „Het lijkt niet alleen zo, het is zo. Ik heb het allemaal wel bereikt." De Zwart laat een stilte vallen. Zijn onont koombare bravoure past eigenlijk hele maal niet in Nederland. Dat besefte De Zwart ook toen hij eerder dit jaar met com pagnon Pim van der Kolk een platenmaat schappij startte, 21th Century Music. „De eerste vraag die ik kreeg, was: 'alle pla tenmaatschappijen houden het voor ge zien, waarom begint Erik de Zwart er dan met een?' Dat is een negatieve manier. Je kunt ook zeggen: 'wat leuk, hoe ga je het doen?' Als goede directeur werd ik ge roemd en verguisd, dat hoort bij elkaar. Je komt ook jaloezie tegen. Ik heb daar geen last van. Ik vind het leuk als iemand succes heeft. Als het de concurrent is, baal ik er misschien van. Maar als die iets goed doet, dan had ik het zelf maar beter moeten doen." Nog zo'n ergernis: „Ik hou niet van ano niem gezeik. Zeg het recht in mijn gezicht, dan kun je klappen verwachten, maar dat doet niemand." Ook aan de regeltjescultuur in Nederland ergert hij zich mateloos. Het fileprobleem Geboren: 16 juni 1957 in Amsterdam. »- Presenteerde voor Veronica in de jaren '80 op tv onder andere de Nederlandse Top 40, Nederland Mu ziekland en Countdown en op de radio onder andere Bart en de Zwart met Bart van Leeuwen. Werkte voor de Tros en richtte met Lex Harding in 1992 Radio 538 op. Was van 1995 tot 2002 direc teur van het station. In 2003 werd hij directeur Tal pa Radio International. Erik de Zwart is getrouwd met Marika. Zij hebben twee dochters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109