spectrum PZC Zaterdag 19 juli 2008 de Philips-televisie Bij Philips in Dreux is het al weken onrustig door een aangekondigde ontslaggolf. na meestal een strategisch belang. Dat deed het ook bij de verkoop van de chip- tak. Gaat het mis, dan heeft het concern minder risico's, zoals eerder al bleek bij LG.Philips Displays." Dat bedrijf ging fail liet en Philips kon daarna een streep zetten door de activiteiten. Werknemers bleven achter met een sociaal plan. Perera en zijn Franse collega's achten het niet uitgesloten dat Philips nog een aantal jaren dure toestellen (zoals de Aurea) blijft maken. Het is echter koffiedik kijken, voor al omdat de Philips-top zich niet uitlaat over de toekomstige strategie van de tv-tak. Door de Belgische vakbond BBTK onder schepte plannen om ook bij Philips Brugge 150 banen te schrappen en te verplaatsen naar de eerder genoemde Hongaarse vesti ging, worden ontkend noch bevestigd. „Dit is allemaal nog punt van discussie", zei eeri woordvoerder vorige week. Niettemin worden voor vertrekregelingen kosten noch moeite gespaard. Het afscheid van de televisiemarkt in de Verenigde Sta ten kost het concern vermoedelijk onge veer 60 miljoen euro. Daarnaast wordt tus sen de 60 en 70 miljoen euro uitgetrokken om de andere fabrieken te reorganiseren. Bedragen die de pijn van gedupeerde wer kers moeten verlichten. In Dreux is er voor een kleine groep mis schien een ontsnappingsroute. Fabrieksdi recteur Woods heeft een overeenkomst ge sloten met een ander bedrijf (Cordon) dat een deel van het productiepersoneel (60 mensen) op het 53.000 vierkante meter grote complex in de toekomst kan blijven gebruiken. Met Philips is het echter afgelo pen in Dreux, stelt iedereen. Perera: „De richting voor de toekomst is duidelijk." Volgens hem zullen er mensen tussen wal en schip vallen. „In Dreux zit ten tal van kleine ondernemingen die het vertrek van Philips niet kunnen compense ren. Veel mensen zullen de richting van Pa rijs op moeten om hun kansen op een baan te houden." naast te maken met een extra punt van zorg. Door voortdurende prijserosie moet de productie van schermen in rap tempo goedkoper worden om rendabel te blijven op het niveau zoals Philips dat wil. Tel daarbij op dat het concern ten opzichte van concurrenten als Samsung en Panaso nic de slag op de markt voor led- en plas matelevisies al jaren geleden heeft gemist en het toekomstige plaatje lijkt duidelijk. Philips en de televisie hebben hun langste tijd gehad. In de Verenigde Staten heeft Philips de strijd inmiddels opgegeven. Daar heeft het concern de stekker uit alle activiteiten ge trokken en een licentie verstrekt aan Funai om het Philips-merk nog te kunnen gebrui ken. Daarmee houdt Philips alleen nog lus ten en geen lasten over. In Europa is zo'n scenario nog niet aan de orde, maar lijkt het een kwestie van tijd. Het merk Philips kunnen andere fabrikan ten via royalty-overeenkomsten wellicht nog jaren produceren. Productie en distri butie onder eigen Philips-vlag lijken op ter mijn geheel te verdwijnen. Via een royal ty-overeenkomst krijgt Philips nog een aan tal jaren een vergoeding per geproduceerd exemplaar. Perera: „Tijdens de presentatie van de cij fers over het eerste kwartaal heeft Philips de verliezen van de tv-tak centraal gesteld. Volgens ons hebben ze dat niet voor niks gedaan. Ze willen er in de toekomst hele maal van af Ze willen de omslag maken naar licht, medische systemen en een aan tal andere consumentenproducten." Binnen de andere divisies maakt Philips vooralsnog wel genoeg winst om de rende mentsdoelstellingen voor 2010 te halen. Consumentenelektronica bungelt, vooral door de mondiaal verliesgevende televisie verkopen, qua winstgevendheid al jaren troosteloos onderaan bij Philips. Volgens Perera en zijn collega's is een sce nario aanstaande zoals het concern eerder toepaste bij de samensmelting van televi sie-activiteiten met LG. „Wie weet start Philips samen met een andere onderne ming wel een nieuw bedrijf voor de over blijfselen van de tv-tak. Philips houdt daar lïtffipH Leden van de ondernemingsraad van Philips in Dreux: (v.l.n.r.) Eric Sirantoine, Véronique Toutin, Philippe Pérera en Paulo Borges.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103