De teloorgang van PHILIPS SUPf 279 EWIPLOI spectrum 18 Ze zijn sinds de jaren dertig van de vorige eeuw onlosmakelijk met elkaar verbonden: Philips en de televisie. Hoe lang blijft dat nog zo? In de jaren zestig en zeventig heeft Philips miljarden aan het apparaat verdiend. De tijden zijn veranderd. Alleen door tal van onsympathieke maatregelen kan het concern nog kleine bedragen verdienen aan de vroegere melkkoe. PZC Zaterdag 19 juli 2008 door Rik Elfrink foto's GPD Philips in Frankrijk Eindhoven :l* BELGIË Luxemburg Suresnes - Parijs Pont-a- w Villeneuve- Mousson Dreux 2^ Chart res Saint-Georges Lamotte-g? Ratiumn v--' FRANKRIJK ^Dijon SChalon- sur-Saöne Philips heeft in Frankrijk nog ruim 4.000 men sen aan het werk. Het hoofdkantoor ligt nabij Parijs, in Suresnes, waar bijna 1.500 mensen werken. In Dreux werken na 1 augustus nog ruim 200 mensen aan de productie van tv's. Philips beschikt daarnaast over een aantal lichtfabrieken: in Miribel (300 werknemers), Nevers (300 werknemers), Chartres (500 werk nemers), Dijon (50 werknemers), Chalon-sur- Saöne (270 werknemers), Pont-a-Mousson (210 werknemers), Lamotte-Beuvron (250 werknemers) en Villeneuve-Saint-Georges (200 werknemers) en Suresnes. In totaal wer ken ongeveer 2.500 mensen voor Philips Ligh ting. In Suresnes werken ook mensen voor de medi sche tak van Philips. Het is warm in Dreux, een stadje 70 kilometer ten wes ten van Parijs. Zomerse zon nestralen branden tussen lichtgrijze wolken fel op het fabriekscomplex van Philips, dat pal naast de snelweg ligt. De blauwe letters van het elektronicaconcern vallen direct op in het dorre landschap rond de vervallen ogende bebouwde kom. Het aantal inwoners van de Franse plaats is allang over het hoogtepunt heen, net als de aanwezigheid van Philips in Dreux. Dit jaar verlaten nog 600.000 nieuwe lcd-tele- visies met daarop het merk van het Neder landse concern de Philips-bedrijfshallen. Volgend jaar volgt een rigoureuze ingreep. Het plaatselijke management heeft vanuit Nederland de opdracht gekregen de pro ductie te halveren. De budgetten zijn ver schrompeld en meer dan de helft van de 512 banen verdwijnt al per 1 augustus. Een grootscheepse verhuizing van de productie naar Hongarije is aanstaande. Voor Philips is dat het beloofde land waar goedkope ar beid en een opkomende economie lonken. In Dreux is iedereen er zeker van dat de in grepen een voorbode zijn van het even ge vreesde als onvermijdelijke. Een definitief vertrek van Philips uit Dreux wil niemand rond de top van het concern officieel be vestigen, maar het voelt ter plekke als na- bij. Georganiseerd verzet tegen de beslissingen van Philips is er amper. De meeste Philips- werknemers in Frankrijk zijn geen lid van een vakbond. Toch zijn er volop ludieke acties waaruit de woede van het personeel blijkt. Vooral in de bedrijfshal van Philips zijn de gemoederen nog verhit. Een plukje stakende leden van de vakbond en ondernemingsraad telt zijn zegeningen en bedenkt in een uitgewoonde kamer hoe Philips geschaad kan worden. Buiten is de stemming totaal anders. Groepjes sta kende vrouwen staren elkaar veelal zwij gend aan. Ze ogen machteloos. Een enke ling rookt een sigaret en kijkt met boze ogen naar een Nederlands kenteken. Een klein clubje is bezig 279 kruisen met bloemen op de schuttingen rond het Phi- lips-terrein te hangen. „Laat het ze maar zien, daar in Eindhoven", zegt een van hen. Alles om de bazen van het concern te doordringen van het verdriet achter het verlies van evenzoveel arbeidsplaatsen. Waarom zouden de vrouwen van Dreux ook positief zijn over ons land? Voor hen staat Nederland gelijk aan Philips. Jaren maakten ze in de Philips-fabriek de dienst uit en straks is het over. Een van hen is de 46-jarige Véronique Tou- tin, die naar eigen zeggen symbool staat voor de gemiddelde werknemer in Dreux. „Ik heb geen specialisatie en kan op alle af delingen ingezet worden. Logistiek werk, inpakklussen, dat soort dingen. Ik ben be gonnen in 1986 en was een van de velen, het waren er meer dan duizend." Tien jaar daarvoor werkten bij het complex ruim drieduizend mensen. Ruim 80 procent van het huidige perso neelsbestand van Philips in Dreux is vrouw, weet Toutin, die lid is van de loka le ondernemingsraad. „Gemiddeld werken ze ongeveer 25 jaar voor Philips en zijn ze 46 jaar oud. Ze hebben geen diploma's, omdat ze er ten onrechte op vertrouwden dat Philips altijd zou blijven." De Nederlandse werkgever die ze soms al vanaf hun tienerjaren dienden, wil de vrouwen van Dreux inruilen voor goedko pe Hongaarse vervangsters. 60 procent van het personeel verdwijnt over een paar we ken. De rest volgt uiterlijk in 2010, is het al geaccepteerde perspectief Een afkoopsom van 20.000 tot 40.000 eu ro is het laatste wat voor de meeste werk nemers nog rest. Daarover overleggen vak bonden en de plaatselijke en landelijke on dernemingsraad van Philips in Suresnes, op het nieuwe hoofdkantoor van Philips France, vlakbij Parijs. Namens Philips Dreux is Paulo Borges aanwezig, secretaris van de ondernemingsraad. Borges is ingetogen en oogt wat verdrietig. Zijn jonge collega Philippe Perera uit Dreux is nog monter. „Het is allemaal zuur", luidt zijn conclusie. „Philips wil dat we verdwijnen van de loonlijst. Die moet 'gezond' worden gemaakt om te voldoen aan de verwachtingen die aandeelhouders zijn voorgehouden." Pereira kent de economische wetten. Philips leed in de eerste drie maanden van 2008 miljoenenverliezen (bijna 100 mil joen euro) op de mondiale televisie-activi teiten. „Toch was Dreux nog altijd winstge vend. Nu ze de productie grotendeels weg halen niet meer. Voor dit soort concerns tellen geen sentimenten. Er moet elke keer meer geld verdiend worden." Niet alleen Dreux wordt geraakt door het gesnoei van het Philips-management. Ook de productieactiviteiten van Philips bij de led-fabriek in Brugge (150 mensen) zijn on derwerp van studie binnen de Philips-bu- relen. In de Verenigde Staten gaat het con cern na de zomer weg en zal Funai de acti viteiten overnemen. Vorige week werd ook nog bekend dat Philips stopt met pro ductie van computerschermen en dvd-re- corders. Dat het verhaal van Philips in Dreux niet op zich staat, besef fen de meeste medewerkers wel. De situatie is typerend voor de aftocht van het bedrijf uit West-Europa. Via allerlei directe en indi recte beslissingen is Philips sinds de jaren zeventig honderdduizenden mensen kwijt geraakt. Of het nou de divisie van chips, componenten, licht of consumentenelek tronica was, altijd was er hetzelfde verdriet en dezelfde verklaring. Keer op keer draaien woordvoerders hun praatje af Ar beid in West-Europa is te duur geworden voor Philips. Het concern wil zich voortdu rend aanpassen om concurrerend te blij ven. Alleen hoogwaardige kennis is bruik baar, laaggekwalificeerden worden jaarlijks nog altijd volop geloosd. Op de televisiemarkt heeft Philips daar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102