Vrouw in coma verscheurt Italië Vrijspraak voor vijf verdachten Madrid Na terrorisme komt toerisme naar Najaf Mededelingen van het waterschap PZC Vrijdag 18 juli 2008 7 Wanhoopsoffensief van rechts en katholieken tegen euthanasie. door onze correspondent Eelco van der Linden MILAAN - Bij de Dom van Milaan staan steeds meer flessen water. Sommige met een briefje eraan: 'We willen allemaal dat jij leeft'. Het initiatiefis van journalist, poli ticus en showman Giuliano Ferra- ra, die gisteravond ook plechtig zijn flesje bracht. Water en dus le ven voor Eluana Englaro. Italië beleeft opnieuw een onge kend heftige discussie rond het thema levensbeëindiging. Alle wa pens zijn geoorloofd in een strijd, die volgens de hoogste kardinalen van de Rooms-Katholieke Kerk moet worden gestreden opdat de 'doodstraf in Italië niet wordt in gevoerd. Het gaat allemaal om Eluana Englaro. Alle Italianen kennen 'Vader van Eluana wil dat de onderbroken loop van de natuur weer wordt hersteld' haar van de krantenfoto's als de le venslustige jonge vrouw die zij was tot het auto-ongeluk in 1992. Na drie jaar coma raakte zij in wat medici een 'onomkeerbare vegeta tieve staat' noemen. Eluana ligt niet aan machines. Zij haalt autonoom adem, wordt soms in een stoel gezet en met een sonde via haar neus gevoed. Haar ogen zijn open. Deze feiten zijn be langrijk, omdat tegenstanders van ingrijpen in haar situatie die ge bruiken voor het staven van hun argumenten. Eluana, zo heet het, is geen terminale patiënt. „Haar voeding stoppen is hetzelfde als aan eenieder van ons het recht op eten en drinken ontzeggen", zei kardinaal Angelo Bagnasco. Vader Beppino Englaro en zijn vrouw voelen zich omsingeld, maar willen niet wijken. Hun Eluana Englaro dochter heeft ooit laten weten zelf nooit kunstmatig in leven te wil len worden gehouden. Nadat de medici Eluana's situatie bestempel den als volstrekt uitzichtloos, vroeg de vader daarom aan de rechter te mogen ingrijpen. Acht jaar geleden werd dit geweigerd, maar vorige week stemde het Hof van Cassatie in met het verzoek. Beppino weigert van euthanasie te spreken. Hij wil dat 'de onderbro ken loop van de natuur weer wordt hersteld' en zijn dochter als nog sterft. Acht op de tien Italia nen is het met Beppino eens, maar hij heeft moeite een plek te vinden waar Eluana mag sterven en hij wordt afgeschilderd als een boeman. De staatssecretaris van Gezond heid heeft onomwonden gezegd dat de rechter 'euthanasie en dus de doodstraf toestaat'. Rechtse en katholieke politici zijn een proce dure tegen de uitspraak begonnen. Zij stellen dat de rechter moet wor den teruggefloten omdat die op de stoel van de wetgever is gaan zit ten. De rechter stelt dat hij slechts antwoord heeft gegeven op een vraag van een wanhopige burger bij het ontbreken van wetgeving. Beppino Englaro legt zelf de vin ger op de zere plek: „Het parle ment heeft decennia lang zonder resultaat vergaderd over een biolo gisch testament en regels voor dit soort gevallen. Waar waren de poli tici die nu de rechters aanvallen?" Opening internationale luchthaven bij heilige stad is stimulans. NAJAF - Ten zuiden van de Iraakse stad Najaf gaat dit weekeinde een internationale luchthaven open. Die biedt vooral sjiitische pelgrims de gelegenheid hun heilige stad Najaf en andere bezienswaardighe den te bezoeken zonder via de ge vaarlijke Iraakse hoofdstad Bagdad te hoeven reizen. De opening van het ooit kleine mi litaire vliegveld als belangrijk cen trum voor de burgerluchtvaart biedt mogelijk ook kansen voor niet-sjiitische bewonderaars van kunst en cultuur in het land. Het geweld is dit jaar afgenomen. In de meeste delen van Irak vin den minder terreuraanslagen plaats. Medewerkers van het Iraak se Bureau voor Toerisme (ITB) dromen al van de terugkeer van de hoogtijdagen uit de jaren zeventig. In die jaren stroomden buitenland se toeristen het land binnen om de talrijke schatten zoals de Gou den Koepel van de al-Askarimos- kee in Samarra, Babyion bij al-Hil- la of Bagdad zelf te bewonderen. Vooralsnog zijn bijna alle toeristen in Irak Iraanse pelgrims. De lucht haven Al-Imam Ali International bij Najaf is dan ook met Iraanse hulp gebouwd. Maar het hoofd van het ITB, Ha- mood Massam al-Yakoubi, zei dat dit jaar al vijfduizend Europese toe risten en pelgrims naar Irak zijn ge komen. Het ITB heeft een prijs vraag uitgeschreven voor reclame posters die het land als vakantiebe stemming aanprijzen. Tal van on dernemers knappen hotels op die al sinds de Iraakse aanval op Iran in 1980 geen kamer meer aan een toerist hebben verhuurd. Spaans hooggerechtshof bekrachtigt vrijlating 'brein' Rabei Osman. MADRID - Het Spaanse hoogge rechtshof heeft gisteren de vrij spraak bekrachtigd van een van de hoofdverdachten van de bomaan slagen in Madrid in 2004: de Egyp tenaar Rabei Osman. Hij is vol gens de aanklagers het brein ach ter de aanslagen. Ook werden er vier andere veroordeelden vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. Openbaar aanklagers waren in be roep gegaan tegen de eerdere vrij spraak van Osman door een spe ciaal hof, de Audencia Nacional. Dat hof veroordeelde in oktober vorig jaar na een proces van vijf maanden 21 mannen die bij de aanslagen een rol zouden hebben gespeeld. Zij kregen toen straffen variërend van drie tot 40.000 jaar. Zeven verdachten werden toen vrijgesproken. Het hooggerechtshof baseerde zijn beslissing gisteren op het feit dat Osman in Italië al tot acht jaar cel is veroordeeld en dus niet meer in Spanje vervolgd zou kunnen wor den. Het argument van de aankla gers daarentegen was dat Osman in beroep is gegaan tegen zijn Itali aanse veroordeling. Volgens hen was daarmee dus de weg juist vrij voor vervolging in Spanje. Rabei Osman, volgens de aankla- gers het 'brein' achter de aansla gen van maart 2004 in Madrid, is gisteren door het Spaanse hoog gerechtshof vrijgesproken. Bij de aanslagen van 11 maart 2004 kwamen 191 mensen om het leven toen vier tremen met bommen werden opgeblazen. Ruim 1800 mensen raakten gewond. Osman wordt er, met twee ande ren, van verdacht het brein te zijn achter de aanslagen. Hij werd in Italië gearresteerd en veroordeeld naar aanleiding van afgeluisterde telefoongesprekken. Daarin zou hij gezegd hebben dat de aanslagen zijn idee waren. Osman ontkent dat zijn stem op de opnames staat. Het hof sprak gisteren nog vier mannen vrij: Basel Ghalyoun, Mo hammed Almallah Dabas, Abdelil- lah El-Fadual El-Akil en Raül Gon zalez Pena. Pena zou de explosie ven hebben geleverd; de andere drie werden veroordeeld voor lid maatschap van een terreurgroep. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Maaien in stad en dorp In de periode juli - december 2008 voeren water schap Zeeuwse Eilanden en alle gemeenten in het beheersgebied van het waterschap onderhoud uit aan sloten, vijvers of andere waterpartijen in stad en dorp. De werkzaamheden bestaan onder andere uit het maaien van oevers en sloten. Goed onderhoud van waterpartijen is niet alleen belangrijk voor een aantrekkelijke woonomgeving. Sloten en vijvers zijn er vooral voor de opvang en afvoer van regenwater. Als dat belemmerd wordt, kan er wateroverlast ontstaan. Door sloten en vijvers te maaien, kan regenwater beter afgevoerd worden. Zeker nu het klimaat verandert en er steeds vaker hevige buien met veel neerslag vallen, is dat maar wat belangrijk! De gemeente verzorgt het maaiwerk, mede namens het waterschap. Het kan zijn dat het werk wat overlast veroorzaakt. De machines maken immers geluid en wellicht rijden ze enkele malen door de straat. Omdat het maaien relatiefsnel gaat, zal die overlast beperkt blijven tot maximaal een paar dagen. Soms blijft het maaisel op de oever achter. Het voordeel hiervan is dat het niet afgevoerd hoeft te worden en dat is weer goedkoper. Bewoners krijgen er echter een mooiere, schonere en gezondere omgeving voor terug. Vragen? Klachten? Heeft u een vraag over de werkzaamheden in uw buurt? Of wellicht een klacht over de uitvoering ervan? Voor deze zaken kunt u terecht bij uw gemeente. Algemene en actuele informatie over werkzaamheden aan, op en in het water is ook te vinden op de website van het waterschap: www.wze.nl. Wilt u meer weten over het onderhoud van water in stad en dorp? Vraag dan de speciale folder aan bij het waterschap via communicatie@wze.nl of bel met de afdeling Communicatie, 0118-621000. Melding Wet verontreiniging oppervlaktewateren Ecotank B.V. Op 30 juni 2008 is door raadgevend ingenieurs bureau F. Koch B.V. namens Ecotank B.V. uit Wemeldinge in Middelburg een melding voor het veranderen van de inrichting aan de Oostelijke Kanaalweg 22 in Wemeldinge binnengekomen. De veranderingen houden in: Lozingspunt 6 en meetpunt 2 komen te vervallen; Er is een nieuw lozingspunt en nieuw meetpunt aangelegd. Aangegeven op rioleringstekening als lozingspunt 7 en meetpunt 3. Er zijn nieuwe zuiveringstechnische voorzieningen aangelegd bij meetpunt 1. De afvoer via een pomp en leiding van tankput III naar de kolk nabij tank S 09 is aan de tekening toegevoegd. De veranderingen zijn niet in overeenstemming met de voor het bedrijf verleende Wvo-vergunning van 26 november 2007. Echter in de stukken behorende bij de melding is voldoende aangetoond dat de veranderingen geen, dan wel uitsluitend gunstige, gevolgen hebben voor het milieu en dat de vergunning ook niet gewijzigd hoeft te worden. De melding is door het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden geaccepteerd op 15 juli 2008 onder nummer 2008008810. Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan tegen dit besluit binnen zes weken na de dag waarop dit is bekend gemaakt een bezwaarschrift worden ingediend. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1, 4337 PA in Middelburg. Indien een bezwaarschrift is ingediend is het mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen. Een dergelijk verzoek dient te worden gericht aan de voorzieningenrechter van de Rechtbank, sector bestuursrecht, Postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Soms orakft tbaa rlaffiilji Kanaalweg 1 Postbus 10ÖÓ, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7