Hongeren tegen een muur van regels 'Buitendijkse bebouwing probleem' Ongeval eist tweede leven ZEEUWS-VLAANDEREN 27 22 en 23 WD vreest weerstand van Rijkswaterstaat tegen plan Veerhaven. door Wout Bareman TERNEUZEN - De WD-fractie in de gemeenteraad van Terneuzen plaatst grote vraagtekens bij de haalbaarheid van buitendijkse be bouwing aan de voormalige Veer haven. In het inrichtingsplan dat de Grontmij in opdracht van het col lege opstelde, is op de oostpier ruimte gereserveerd voor recreatie woningen. Op de dijk aan de west zijde zou bovendien een hotel moeten verrijzen. WD-fractie- voorzitter Erik Beumer acht die onderdelen van het project in strijd met de aangescherpte regels van Rijkswaterstaat voor de veilig heid op en om de Westerschelde. „Het zal straks veel moeite, tijd, energie en dus geld kosten om de buitendijkse bebouwing te realise ren, als die al niet onmogelijk is. Het gaat ook om een tijdrovend traject waardoor een voortvarende aanpak steeds verder wegdrijft. Dat moeten we niet willen." Beumer plaatst ook kritische kant tekeningen bij het idee in de ooste lijke Buitenhaven een cruisetermi nal aan te leggen. De manoeuvreer ruimte voor grote cruiseschepen is er te beperkt, waardoor gevaarlijke situaties kunnen ontstaan voor dergelijke schepen én de passeren de scheepvaart, stelt hij. Beumer juicht het project overi- De bouw van recreatiewoningen op de oostpier van de oude Veer haven in Terneuzen stuit op aan gescherpte regels van Rijkswater staat, zegt de WD. gens wel toe, al was het alleen al omdat de band tussen Terneuzen en het water erdoor wordt verste vigd. Hij dringt er bij het college op aan snel knopen door te hak ken en daarbij in te spelen op de groeiende behoefte aan extra lig plaatsen voor de watersport in de regio. Beumer wil weten of B en W inderdaad bereid zijn het aan tal ligplaatsen voor de watersport flink te verhogen, bijvoorbeeld door de aanleg van een tweede ha ven westelijk van de huidige. „Een substantiële vergroting van de ha vencapaciteit zorgt voor meer acti viteit in de haven en daarmee ook voor meer aantrekkingskracht op de bewoners én bezoekers." De WD is benieuwd naar de fi nanciering van het project, dat fa segewijs wordt uitgevoerd. De ge meente heeft er inmiddels twee miljoen euro voor gereserveerd, maar er moet nog stevig met Rijks waterstaat worden onderhandeld over de prijs voor de haven met zijn vermolmde steigers en pon ton. Tenslotte vraagt Beumer zich af of het college bereid is het huidi ge plan zonodig in te ruilen voor alternatieven. Ivan Peys voelt zich gevangene van Europese wetten. door Frank van Coaten IJZENDIJKE - Ivan Peys, Vlaming maar sinds een paar jaar woonach tig in IJzendijke, voelt zich een ge vangene van de Europese regelge ving. Sinds 23 dagen is hij naar ei gen zeggen in hongerstaking en is hij een kilootje of twintig lichter. „Ik weiger te eten totdat mij een aanvaardbare oplossing wordt ge boden." Hij had sinds september vorig jaar een aantal losse baantjes via een uitzendbureau in Breskens, maar kreeg op 27 mei een bedrijfsonge val. „Kreeg een pak van 25 kilo op mijn knie." Sinds die datum zit hij thuis. Zon der uitkering. „Hij zit in een Euro pese administratieve molen waar hij niet uitkomt", zegt zijn huis arts D. Couckuyt. Op advies van Couckuyt is Peys naar de krant ge stapt. „Instanties zeggen dat mijn patiënt terug moet naar België om een uitkering te krijgen. Ik krijg in mijn praktijk zeker twee keer per jaar met soortgelijke gevallen te maken." Ivan Peys wil het uitzendbureau, uitkeringsinstantie UWV en de ge meente Sluis niet in diskrediet brengen. „Maar door alle regeltjes heb ik geen geld meer om eten te kopen en rekeningen te betalen. Het mag toch niet uitmaken of je Turk, Marokkaan of Belg bent. Geen enkel wetje geeft het recht tot een mensonwaardige behande ling. Mijn huisarts zegt dat ik te sterk overkom. Ik weiger mij in de marginaliteit te laten dringen. Ben mijn plaats in de maatschappij waard. Die mogelijkheid wordt mij niet geboden. Ik heb het ge voel dat ik zit te wachten op mijn executie. Wachten op de Delta die mij komt afsluiten en wachten op Woongoed die mij op 14 augustus mijn huis uitzet. Ik word uitgehon- 'lk weiger mij in de marginaliteit te laten dringen' gerd door de Nederlandse staat." Peys neemt geen gratis eten aan. „Daarmee is het probleem niet op gelost." Dat probleem ligt volgens hem vooral in zijn arbeidsverleden in Nederland. „Ik heb te kort gewerkt om voor een uitkering in aanmer king te komen. Door persoonlijke omstandigheden wil ik echter niet terug naar België. Ik ben echter niet vies van werken. Maar dat kan vanwege mijn knie nu niet." Peys krijgt inmiddels wel een uit kering conform de ziektewet. „Maar mijn geld is door het UWV op een verkeerd rekeningnummer gestort. Heb al vele malen gebeld maar liet geld staat nog steeds niet op mijn rekening. Ik voel me gees telijk nog heel sterk, maar waar lig gen de grenzen van het lichaam. Ik hoop daar niet achter te ko men." Het UWV vindt het lastig om in te gaan op dit specifieke ge val. „Het hangt onder meer af van de omstandigheden waarin hij heeft gewerkt en hoe de werkge ver is verzekerd. Er zitten wel heel veel Europese regels aan vast." De situatie van Peys is bij de gemeen te Sluis bekend. „Maar vanwege de privacy kunnen we daar niet op in gaan." Toedracht ongeluk spoelwagen Terneuzen nog niet duidelijk. door Peter Oggel CENT - In het Universitair Zieken huis Gent is gistermorgen de 41-ja- rige Francois Jansen van Rosend- aal overleden. De medewerker van het cluster Infrabeheer van de ge meente Terneuzen bezweek aan de verwondingen die hij dinsdag middag opliep bij een eenzijdig on geval met een gemeentelijke spoel wagen op de Westkade in Sas van Gent. Met het overlijden van lansen van Rosendaal, bestuurder van de wa gen, heeft het ongeval een tweede dodelijk slachtoffer geëist. Dinsdag overleed zijn collega André van Dam (45), die naast hem in de spoelwagen zat. Loco-burgemeester Adhémar van Waes zegt dat binnen de gemeen telijke organisatie geschokt op het overlijden is gereageerd. Het perso neel is gisterochtend direct inge licht. Van Waes: „Wij zijn over mand door een gevoel van machte loosheid en verdriet. Er is verbijs terd en vol ongeloof gereageerd. Na eerder een positief bericht was er juist hoop op mogelijk herstel van Francois. Helaas heeft dat niet zo mogen zijn." Van Waes heeft de familie namens de gemeente gecondoleerd, lansen van Rosendaal werkte sinds 1988 bij de gemeente Terneuzen. Hij maakte ook deel uit van het vrij willige brandweerkorps, dat eerder dit jaar al werd geconfronteerd met het overlijden van hun collega Wim Matthijsen. Intussen zoekt de politie nog steeds naar de oorzaak van het eenzijdig ongeval, waarbij de spoel wagen in de Westelijke Rijkswater leiding belandde. Die leiding loopt evenwijdig aan het kanaal tussen Gent en Terneuzen. Een woordvoerster van de Zeeuw se politie kon gisteren geen mede delingen doen over de voortgang in het onderzoek. „We zijn nog druk bezig." Derde verdieping Westerschelde kan eind dit jaar beginnen Vrijdag 18 juli 2008 Lange files voor de sluizen in Terneuzen Tip? redtern@pzc.nl Hongerstaker Ivan Peys in zijn woonkamer. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69