RIVM: Stijging zorgkosten door vergrijzing valt mee Kamer: geen extra imams uit Marokko Maat PZC Vrijdag 18 juli 2008 5 CROESBEEK - Agenten nemen stilte in acht tijdens een bijeenkomst in Groesbeek voor de omge komen 28-jarige hoofdagente Gabrielle Cevat. De regiopolitie Gelderland-Zuid hield daar giste ren tijdens de Vierdaagse een herdenking. De hoofdagente die vorige week in Amstelveen door een automobilist werd doodgeschoten, is gisteren met korpseer en onder grote belangstelling op Zorgvlied in Amsterdam begraven. Meer dan duizend politiemensen uit het hele land vorm den aan de Amstel een erewacht. In een antieke, zwarte koets, getrokken door vier paarden met rouwpluimen op, werd de hoofdagente naar Zorgvlied gebracht. De koets werd voorafge gaan door vier motoragenten en vier man bereden politie; erachter volgden nog twee poli tieruiters en vier volgwagens. De stoet ging ook stapvoets van het uitvaartcentrum in Amstel veen naar het politiebureau in Amstelveen-Noord, waar Cevat werkte. foto Theo Peeters/GPD Sneller toenemende levensverwachting mannen speelt rol. BILTHOVEN - Hoewel steeds meer Nederlanders oud worden, nemen de kosten van de volksgezondheid niet evenredig toe. Een belangrijke oorzaak is dat de levensverwach ting vooral bij mannen toeneemt. Vooral in het laatste levensjaar ma ken mensen veel kosten voor zorg. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). De hogere leeftijd die vooral de mannen be reiken, leidt ertoe dat de hoge kos ten in het laatste levensjaar wor den uitgesteld. Bovendien blijven echtparen daardoor langer bij el kaar, waardoor zij minder een be roep op de zorg doen. In 2005 werd in Nederland 68,5 miljard euro aan gezondheidszorg uitgegeven. De duurste sectoren zijn ziekenhuiszorg en medisch specialistische zorg (17,7 miljard) en ouderenzorg (12,7 miljard). De gemiddelde kosten voor de gezond heidszorg per Nederlander zijn 4200 euro. Het aantal mensen dat een beroep op ziekenhuiszorg doet, zal min der snel toenemen dan eerder werd berekend, denkt het RIVM. Tot 2020 zal dat 1 procent in plaats van 1,2 procent per jaar zijn. De uit gaven voor ouderenzorg (thuis zorg en verzorgings- en verpleeg- ITJ Doordat de levensverwachting vooral bij mannen toeneemt, stij gen de kosten van de volksge zondheid minder snel dan eerder werd gedacht, aldus het RIVM. huizen) zullen naar verwachting elk jaar met 1 procent toenemen, in plaats van de eerder geschatte 2 procent. Vooral alleenstaande ouderen ma ken namelijk gebruik van de oude renzorg. Dat zijn meestal vrou wen, omdat die gemiddeld ouder worden dan mannen. Nu de le vensverwachting van mannen snel ler toeneemt dan die van vrou wen, is de toeloop op de oude renzorg mogelijk minder groot. Het RIVM onderstreept dat niet al leen de vergrijzing de groei van de zorguitgaven bepaalt. Ook prijsont wikkelingen en nieuwe behandel- mogelijkheden leiden tot groeien de uitgaven voor zorg. Tussen 1999 en 2003 stegen de zorgkosten jaarlijks gemiddeld met 9,7 pro cent. Tussen 2003 en 2005 was dat 3,9 procent per jaar. Zes kinderen gestraft voor mishandeling DEN HAAG - De kinderrechter heeft gisteren zes kinderen van tussen de 12 en 15 jaar oud jeugddetentie en werkstraffen opgelegd. De da ders mishandelden stelselmatig een broer en zus van respectieve lijk 8 en 11 jaar oud uit Rijswijk. Het OM vond de zaak zo ernstig dat het de verdachten voorgeleid de bij de rechter-commissaris. Dit gebeurt zelden bij jonge kinderen. Samenwerken met Algerije tegen terreur DEN HAAG - Nederland wil met Al gerije nauw samenwerken om ter rorisme in dat land tegen te gaan. Het kabinet is bezorgd over de po tentiële terroristische dreiging in het noorden van Afrika. Die dreiging kan mogelijk naar Eu ropa uitstralen, aldus minister Maxime Verhagen van Buitenland se Zaken gisteren. Nederland zal mogelijk technische assistentie en financiering bieden. Fusie Friesland Foods en Campina onder vuur BRUSSEL - Europees Commissaris Neelie Kroes van Mededinging zal een diepgaand onderzoek verrich ten naar de voorgenomen fusie tussen Campina en Friesland Foods. De Europese Commissie stelde gis teravond ernstige bedenkingen te hebben, omdat er een grootmacht ontstaat op de Nederlandse zuivel- markt. Methadonverslaafden krijgen meer zorg DEN HAAG - De verslavingszorg kan extra personeel aantrekken om de ernstigste methadonverslaafden te helpen. Minister Ab Klink van Volksgezondheid trekt hier dit jaar 7,5 miljoen euro voor uit. Vanaf volgend jaar gaat er jaarlijks 15 miljoen euro extra naar de zorg voor methadonpatiënten. Klink had de Kamer al beloofd met meer geld over de brug te ko men voor deze groep. Oud-presentator Lingo gelooft in 'iets' HAARLEM - De vroegere presenta tor van tv-spelletje Lingo, Francois Boulangé, is begonnen met een website voor aanhangers van het 'ietsisme'. Dat zijn mensen die ge loven dat er 'iets' is tussen hemel en aarde, maar dat geloof niet wil len koppelen aan een bestaande re ligie. Volgens Boulangé heeft in po tentie 40 procent van de Nederlan ders affiniteit met het onderwerp. Tbs langstzittende met een jaar verlengd DEN BOSCH - De langstzittende Ne derlander moet van de rechtbank in Den Bosch nog zeker een jaar in een tbs-instelling doorbrengen. Dat meldde het kantoor van zijn advocaat Wim Anker gisteren. De 65-jarige man zit sinds i960 vast in verband met aanranding. De rech ter legde hem toen één jaar cel en tbs met dwangverpleging op. Hij vergreep zich tijdens onbegeleide verloven opnieuw aan kinderen. DEN HAAG - De Tweede Kamer ver werpt het aanbod van Marokko om rond de ramadan zeven imams naar Nederland te sturen. De Kamerleden hekelen de be moeizucht van het land. „Dat vaderlijke gedrag moet op houden", aldus Jeroen Dijssel- bloem van de PvdA gisteren. „De Marokkaanse gemeenschap in Ne derland bepaalt zelf wel welke imams zij aanstellen." Volgens coa litiegenoot Madeleine van Tooren- burg van het CDA zullen de uit spraken van de nieuwe imams uit Marokko bovendien moeilijk te controleren zijn, omdat zij geen van allen Nederlands spreken. De Marokkaanse regering in Rabat zei deze week met de tijdelijke imams juist te willen voorkomen dat gelovigen naar extremistische preken moeten luisteren. De rege ring van het land kondigde woens dag aan dat het vanaf september tot de vastenperiode ramadan 170 imams naar Europese landen en Canada zal sturen om de strijd aan te gaan tegen radicalisering. Volgens Dijsselbloem klinkt dat sympathiek, maar moet de Marok kaanse regering niet voor de oplos sing van problemen met islamis- ten in Nederland proberen te zor gen. Samen met Van Toorenburg hamert hij op het belang meer imams in Nederland op te leiden. De uitgezonden imams zijn vol gens strenge criteria geselecteerd, stelt Marokko. Behalve voor be scherming tegen fanatisme van mi litante imams moeten de gezanten er ook voor zorgen dat Marokka nen in het buitenland trouw blijven aan hun wortels en tradi ties. Dat schiet met name Van Toorenburg in het verkeerde keel gat. Het CDA-Kamerlid is 'zeer kri tisch' over wat Rabat 'de zeventien de provincie van Marokko' noemt. MaatGarant uw teakspecialist! ■alles in voorraad gratis leveren ■1 jaar garantie op de gehele collectie Lounger (ligbed) Ovale uitschuiftafel 230cm, incl. 6-luxe standenstoelen en parasol 300cm blauw groen ecru Tuin- Serremeubeien ijMiiiijtiijij.wi Middelburgsestraat 64 4371 ET Koudekerke T: 0118 - 551 444 E: maatgarant@hetnet.nl I: www.maatgarant.nl Teak tafel Robuust 100 x 100cm incl. 4 x blokstoel deluxe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5