Arendshoeve Stichting Arduin zet nieuw dagcentrum op in Zierikzee Manon Aarts sleept eerste prijs in wacht V' Zierikzeeënaar is door snelheid rijbewijs kwijt Bluem wint talentprijs op festival Scheldepop Paviljoen De Branding verwent bezoekers Vermiste jongen uit Kapelle weer terecht Fietsroute opvragen via een sms'je Zakkenrollers slaan aantal keer toe Kritiek KvK op plan voor Straalweg 22 Vrijdag 18 juli 2008 PZC S ZlERiKZEE - Een 2i-jarige man uit Zierikzee heeft woensdagavond zijn rijbewijs kunnen inleveren. De man reed rond kwart over elf 's avonds over de Laan van Sint Hi- laire met een gecorrigeerde snel heid van 102 kilometer per uur. De toegestane snelheid op deze weg is 50 kilometer per uur. Op sommige stukken is zelfs maar 30 kilometer toegestaan. Tegen de Zierikzeeë naar is proces-verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs is ingevorderd. TERNEUZEN - De Oost-Zeeuws- Vlaamse groep Bluem heeft na het succes op Concert at Sea ook op Scheldepop een prijs in de wacht gesleept. De groep won Dow Ta lent Stage. Bij een tweede editie van Scheldepop staat Bluem als be loning op het hoofdpodium. In de categorie dj's kreeg Cocoon (Ivo van Hauten) de meeste punten. Geuren en kleuren én brug naar samenleving naast molen De Hoop. door Esmc Soesman ZIERIKZEE - Stichting Arduin be gint een dagcentrum in de Lange Nobelstraat in Zierikzee. In het ge bouw naast molen De Hoop kun nen straks mensen met een meer voudige handicap vijf dagen in de week aan de slag. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft inmiddels een vergun ning verleend om de huidige wo ning met werkplaats te verbouwen tot ruimte voor dagbesteding. Hoe lang dat verbouwingstraject pre cies gaat duren, durft manager René van der Waal van Arduin niet te zeggen. Wel verwacht hij dat de boel medio volgend jaar vol op draait. De bedoeling is mensen die vrij Weekmarkt Zierikzee is toneel voor 2e ronde in standwerkersconcours. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Als Manon Aarts het wil kan ze een aardig showtje weg geven. Op de Zierikzeese week markt gisteren hield de Helmond- se standwerker zich echter in. „Ik heb eigenlijk heel relaxed ge werkt." Toch sprong haar kraam met slim top's in het oog. Aarts werd eerste tijdens de tweede ron de van het Zeeuwse standwerker concours. Deze strijd wordt nog tot en met woensdag door heel Zeeland (vandaag in Vlissingen) gestreden. De winnaars mogen meedoen aan het Nederlands kam pioenschap standwerken dat dit najaar in Naaldwijk gehouden wordt. Maar eerst dus die wed strijd in Zierikzee. De jury (ZZ RENESSE - Strandpaviljoen de Bran ding houdt zaterdag een beauty verwendag. Tussen 11.00 en 16.00 uur is er een champagnebrunche. Vanaf 13.00 uur kunnen de span ningen en stress uit de spieren ge haald worden met stoelmassages. Ook bestaat de mogelijkheid om een hennatatoeages te laten zetten voor wie een echte tattoo een stap te ver is. De kinderen kunnen zich laten schminken. De behandelin gen zijn gratis. KAPELLE - De 13-jarige Mohammed Deq Ahmed Muse uit Kapelle is weer terecht. De jongen werd ver mist sinds 13 juli. Hij is woensdaga vond gevonden in het asielzoekers centrum in Gilze-Rijen. De jongen had na een ruzie met zijn ouders het huis van zijn moeder in Kapel le verlaten. Sindsdien was er niets meer van hem vernomen. veel begeleiding nodig hebben ('in tensieve ondersteuning vragen') straks in Zierikzee een zinvolle dagbesteding te bieden. Dat kan op zich van alles zijn, maar heeft in de praktijk vaak met geuren en kleuren te maken, schetst Van der Waal. Te denken valt aan koken en creatieve activiteiten als het ma ken van keramiek. Daarbij is Arduin gericht op 'inclu- sie'. „We willen open en transpa rant zijn. Een brugfunctie vervul len naar de samenleving toe". In welke vorm dat straks gebeurt, is nu nog niet bekend. Het kan zijn dat het dagcentrum de deuren zelf openzet (elke dag of bijvoorbeeld gelijktijdig met een kunstroute). Stichting Arduin zet naast molen De Hoop in Zierikzee een dagcen trum op poten. Daar kunnen cir ca acht mensen met een meer voudige handicap aan de slag. Neptunusvoorzitter Cees Lege- maate en evenementenorganisator Guusje Poot) was onder meer on der de indruk van het feit dat Aarts zich letterlijk blootgeeft om haar product 'aan de vrouw te brengen', meldde wethouder Ad Verseput tijdens de prijsuitreiking. Rotterdammer Benvenido van Schaik met zijn Fluffy microvezel- doekjes („hij heeft een leuke, niet opdringerige manier van werken") werd tweede. De derde prijs ging naar Adri Bruggink uit Apeldoorn („een verzorgde kraam, om bij te blijven hangen"), die zelfgemaakte plexiglazen vazen verkoopt. En hoe. Hij kletst spontaan de oren van je hoofd. „Het is een product met een verhaal eromheen, maar ik overdrijf het niet. Ik dring niets op, dat moeten ze mij ook niet flik ken. Er zijn wel degelijk spelre gels", licht Bruggink zijn vak toe. Eerlijk zijn is ook het motto van OUDDORP - Recreatiepark De Klep perstee biedt een fietsroute per sms aan. Er zijn drie routes van 20, 30 en 45 kilometer. De routes gaan langs zee, door de natuur en langs historisch Goedereede. Deelne mers bellen naar een speciaal num mer en krijgen op de mobiel een sms'je terug met de routeknoop punten. Meer informatie is verkrijgbaar bij de balie van De Klepperstee in Ouddorp aan Zee. ZEELAND - Zakkenrollers hebben gisteren een aantal keer toegesla gen. Op de Appelmarkt in Zierik zee, in Middelburg in de Lange Delft, op de Markt en op Plein 2940 zijn portemonnees uit tassen van winkelende dames gestolen. In de Kolveniershof in Goes werd een knip uit een boodschappenkar- retje gehaald. Maar het is ook mogelijk dat cliën ten zelf naar buiten treden. „We proberen uitnodigend te zijn. Er wordt altijd naar een opening rich ting samenleving gezocht." Het zijn voor de Stichting Arduin de eerste schreden op het gebied van dagbesteding op Schou- wen-Duivelandse bodem. Andere initiatieven zijn in handen van stichting het Gors. In het Janne- wekken in Zierikzee heeft Arduin al wel langere tijd een woning. De bewoners daarvan zijn elders werk zaam. Gaandeweg, schetst Van der Waal, is de vraag ontstaan naar dagcen tra in Zierikzee en omgeving. Het pand aan de Lange Nobelstraat is al een tijdje geleden gekocht, om de door ouders van cliënten geuite wens tot uitvoer te kunnen breng en. Er kunnen straks een stuk of acht mensen in het dagcentrum aan de slag. Aarts, die de werking van haar slim top's (corrigerende hemdjes) demonstreert door haar eigen exemplaar spontaan op te stropen. „Ach, ik kan niet toveren zoals op tv. En ik zeg altijd maar: wat je hebt, moet toch ergens blijven." Maar hoe goed het praatje en hoe complimenteus een eerste prijs ook is, het is zeker geen garantie voor een goede omzet, zegt Aarts. Boerderijenstichting Zeeland sprokkelt geld voor schaalmodel. door Frank Balkenende 's-HEER ARENDSKERKE - De stok oude boerderij aan de Oude Rijks weg in 's-Heer Arendskerke draagt officieel geen naam. Het huis uit 1610 biedt geen aanwijzingen of houdt die al eeuwenlang verbor gen. Naslagwerken lichten even min een tipje van de sluier op. En juist deze 'anonieme' hoeve krijgt een zusje in de Haagse miniatuur stad Madurodam. Tenminste als de Boerderijenstichting Zeeland de 25.000 euro bij elkaar weet te harken. Voorzitter Johanna Boo- gert-Quaak van de Boerderijen stichting verwacht dat het geld op tafel komt: „De provincie heeft vijf duizend euro toegezegd, de ge meente Goes tweeduizend. Verder verwachten we bijdragen van sponsors en andere overheden." In Madurodam speelt Zeeland een marginale rol. Dat vond het attrac tiepark zelf ook. „We kregen het verzoek om een typische Zeeuwse hoeve te selecteren. Die mocht niet te groot zijn in verband met de beperkte ruimte in Maduro dam. Donateurs wezen het stich tingsbestuur op de boerderij in 's-Heer Arendskerke. Ten eerste is dat een mooie, oude hoeve en ten tweede zou die overal in Zeeland kunnen staan. Madurodam maakt de maquette in de schaal 1:25 zelf, omdat ze zeker wil weten dat 'ie lang meegaat. Niet het hele bedrag gaat daar aan op, je moet ook beta len voor de standplaats." Boogert-Quaak verwacht dit na jaar de benodigde 25.000 euro in kas te hebben. Voorjaar 2009 moet de miniaturvariant van de 's-Heer Arendskerkse boerderij te bewon deren zijn. Aad en Ank Honkoop, sinds 2003 de eigenaren, zullen zeker een kijk- W* Een schaalmodel van de boerde- rij van Aad en Ank Honkoop in 's-Heer Arendskerke krijgt voor jaar 2009 een plekje in het Haag se attractiepark Madurodam. „Dat kan zó wisselen. Soms loopt het en soms niet, dat hangt van zo veel dingen af. Maar hoe dan ook: de mensen die hier staan zijn stuk voor stuk vakmensen." Manon Aarts heeft de eerste prijs gewonnen bij het standwer kersconcours op de Zierikzeese weekmarkt. De strijd wordt van daag in Vlissingen vervolgd. je nemen in Madurodam. Leuk idee van de stichting, vinden ze. „De Arendshoeve - zo noemen we de boerderij omdat mijn zoon Arend heet en we in 's-Heer Arendskerke wonen, maar het is geen officiële naam - is een van de weinige boerderijen die nog bijna alle authentieke elementen bezit." Aad wenkt. „Kijk, die kelder stamt uit de vijftiende eeuw en behoor- de bij het vorige huis dat hier stond." De schots en scheve bak- keete, althans het rechterdeel, moet ook van rond die tijd date ren. De originele kleuren - roze en geel - op de waterbak verraden dat de middeleeuwse landbouwer ka tholiek was. Aad en Ank hebben de boerderij gerestaureerd - en zijn daar nog deels mee bezig - met behoud van originaliteit. Oude bedsteeën zijn vanachter lelijke platen tevoor schijn gekomen, en zeil onttrok an tieke plavuizen aan het oog. De oude, steile trap mocht en oude muurtjes met vakwerkdelen moes ten blijven van Monumentenzorg. Het stel heeft stad en land afge zocht naar materialen om het boe renhuis 'sober, stoer en authentiek in te richten'. „En dan is Markt- plaats.nl wel een uitkomst, hoor!" Wie nu door het huis kuiert, maakt een reis door vervlogen eeu wen. „Je treedt een andere wereld binnen. Dat is wel bijzonder. We genieten hier elke dag." ZIERIKZEE - De Kamer van Koop handel (KvK) vindt het nieuwe be stemmingsplan Bedrijventerrein Straalweg in Zierikzee te detaillis tisch. Dat schrijft de Kamer aan de gemeente. De KvK heeft het plan hier extra op getoetst omdat de ge meente zegt zich in te spannen om overbodige regelgeving voor het bedrijfsleven terug te dringen. Dat is in de ogen van de KvK niet helemaal gelukt. De gemeente verplicht bedrijven daarnaast tot laden en lossen en parkeren op het eigen terrein. De Kamer van Koophandel vindt dat te rigide omdat samenwerking tus sen bedrijven nu uitgesloten wordt. Ook is de ontsluiting van het terrein te minimaal. De aan- en afvoer moet via één weg en de Kamer van Koophandel vindt het een gemiste kans dat de provincie een tweede aansluiting op de Weg naar de Val niet toestaat. Arendshoeve De Arendshoeve (geen offi ciële naam, want die is niet be kend) ligt in de Sint Pieterspol- der (1390) aan de rand van 's-Heer Arendskerke. Het is een rijksmonument. Oorspronkelijk (1610) was het een winkelhaakboerderij van een katholieke boer. Na brand kwam de nieuwe schuur met rieten dak (1870) los van het huis te staan. De bakkeete dateert deels uit de vijftiende eeuw. Het erf is in Zeeuwse stijl terug gebracht met hoogstambo- men, wei en een boerentuin. In Zierikzee is gisteren de tweede ronde van het standwerkerconcours ge- foto Marijke Foikertsma houden. Tien mensen deden mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58