Tatoeage kan gevaarlijk zijn voor hart Klein café blijft zich verzetten OM: huisarrest jongere tijdens oud en nieuw TAX FREE! 'Kanker is hier niet riskanter' Vliegtaks blijft van kracht Sun Travel annuleert 2000 Turkijereizen Jererriiasse Vrijspraak ontucht met senioren 4 Vrijdag 18 juli 2008 PZC Patiënt met aangeboren afwijking zou veel meer risico lopen op infectie. UTRECHT - Mensen met een aange boren hartafwijking moeten geen tatoeage of piercing laten zetten. Het kan 'desastreuze' gevolgen heb ben als zij dit wel doen. Zij lopen een tweehonderd keer grotere kans op een ernstige infectie van het hart dan mensen zonder een hartafwijking. Deze infectie, ge naamd endocarditis, kan dodelijk zijn. Deze waarschuwing uiten de kin dercardiologen M. Freund en G. van Iperen van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht in het tijdschrift Medisch Contact. Nederland telt 82.000 mensen met een aangeboren hartafwijking. In het binnen- en buitenland zijn volgens de artsen sinds 1992 meer dan twintig gevallen bekend van mensen die endocarditis opliepen, nadat zij een piercing hadden la ten zetten. In meer dan de helft van de gevallen ging het om men sen met een aangeboren hartafwij king. De patiënten kregen de ziek te een week tot drie maanden na dat zij een piercing hadden laten zetten. De oorzaak was een bacte- riële infectie met de stafylokok- of W* Mensen met een aangeboren hartafwijking moeten geen ta toeage iaten zetten. Zij zouden anders grote kans lopen op een ernstige infectie van het hart. streptokokbacterie, de meest voor komende boosdoeners van endo carditis. Endocarditis is een 'verwoestende' ziekte, aldus de cardiologen. Het is een ontsteking van de binnenkant van het hart. Vaak gaat het om de hartklep, die dan moet worden vervangen. Aan endocarditis gaan volgens de artsen veel mensen met een aangeboren hartafwijking dood. De ziekte komt niet vaak voor in Nederland. Gisteren is ook bekendgemaakt dat meer dan 150.000 patiënten met hart en- vaatziekten ten on rechte geen dagelijks aspirientje krijgen voorgeschreven. „Een op de vijf krijgt ze niet terwijl ze die wel zou moeten moeten krijgen", zegt de Nijmeegse hoogleraar car diologie F. Verheugt. „Het is zo jammer, want met een aspirientje vermindert het risico op een her haald hart- of herseninfarct al gauw met tientallen procenten." Verheugt wijst er op dat de situa tie in Nederland wel verbetert. Vier jaar geleden kreeg een op de drie patiënten zo'n tabletje ten on rechte niet. „Het kost altijd enige tijd voor een nieuwe behandelings- aanpak gemeengoed wordt." Vol gens Verheugt dienen artsen ook beter te controleren of patiënten die aan de aspirine zijn gezet, blij ven slikken. Omdat aspirine de bloedstolling vermindert, waar door wondjes langer blijven bloe den, stopt menigeen voor een be zoek aan de tandarts of een opera tie met het innemen ervan. ROTTERDAM - De kans om kanker te overleven is in Nederland niet kleiner dan in de Verenigde Sta ten. Dat stelt jan Willem Coe- bergh, bijzonder hoogleraar Kan kersurveillance aan de Rotterdam se Erasmus Universiteit. Hij reageert op een Engels onder zoek waarover het wetenschappe lijk tijdschrift The Lancet gisteren publiceerde. Uit die studie komt naar voren dat Amerikanen een grotere kans hebben op het overle ven van kanker. Bij prostaatkanker zou een patiënt zelfs ruim een der de meer kans hebben om vijf jaar na de diagnose nog te leven. Volgens Coebergh geven de cijfers een vertekend beeld, omdat een grote groep Amerikanen buiten beeld blijft die onverzekerd zijn en zich niet of minder goed laten be handelen. Bovendien is in Ameri ka sprake van 'overdiagnostiek': art sen stellen veel vaker de diagnose kanker en gaan ook bij goedaar dige vormen over tot behandeling. Justitie hoopt dat straf andere jongeren afschrikt. DEN HAAG - Het Openbaar Ministe rie wil dat kinderen die zich tij dens de jaarwisseling hebben mis dragen, huisarrest krijgen tijdens de komende nieuwjaarsviering. Zo eiste het OM gisteren tegen een 14-jarige jongen uit Zoetermeer huisarrest, een werkstraf van 140 uur, zestien dagen jeugddetentie (zijn voorarrest) en vijf maanden voorwaardelijk wegens brand door schuld. Het huisarrest houdt in dat de minderjarige tijdens de jaarwisse ling tussen door de rechter vastge stelde uren niet naar buiten mag. Het OM hoopt met deze straf dat andere jongeren worden afge schrikt en zich zullen gedragen met oud en nieuw. DEN HAAG - De vliegtaks die per 1 juli is ingevoerd, kan gewoon door gaan. Het gerechtshof in Den Haag oordeelde gisteren dat de vliegbelasting niet in strijd is met Europees recht en het internatio nale luchtvaartverdrag van Chica go. Dat heeft het ministerie van Fi nanciën laten weten. Brancheorganisatie Barin (lucht vaartmaatschappijen), luchthaven Maastricht en Ryanair waren in ho ger beroep gegaan tegen de uit spraak van de voorzieningenrech- ter in maart dat de belasting door de beugel kan. De nieuwe belasting op vliegen be draagt 11,25 euro per ticket voor vluchten tot 2500 kilometer. Daar boven geldt een tarief van 45 euro. Het bedrijfsleven heeft zich altijd fel tegen de taks gekeerd. KLM-di- recteur Peter Hartman waarschuw de woensdag nog dat de extra be lasting zijn maatschappij dit jaar een half miljoen tot een miljoen passagiers zal kosten. Stichting wil snel bodemprocedure tegen de staat beginnen. AMSTERDAM - De Stichting Red de Kleine Horeca Ondernemer wil op korte termijn een bodemproce dure beginnen tegen de staat van wege het rookverbod in de kleine horecabedrijven. Dat heeft de stichting gisteren laten weten. De stichting wil dat voor kleine ge legenheden een uitzondering op het rookverbod in de horeca wordt gemaakt. Eerder verloor de rokersclub, die ongeveer zeshon derd ondernemers telt, een kort ge ding tegen de staat. In de bodem procedure kunnen volgens de stichting 'alle negatieve effecten voor de kleine horeca uitvoerig aan bod komen en door de recht- De jonge verdachte stak eind de cember een zware vuurpijl af op het schoolplein van de Vrije School in Zoetermeer. De officier van justitie stelt dat deze pijl in de school terechtkwam en zo het ge bouw in de as legde. De politie hield ook een 16-jarige jongen aan die bij de brand betrok ken zou zijn. Het OM liet weten dat er nog geen beslissing is geno men over zijn vervolging. „Dit hangt samen met hoe de recht bank oordeelt in de zaak van de 14-jarige verdachte", aldus een woordvoerster van het OM. De kinderrechter legde eerder bij andere zaken die te maken had den met oud en nieuw huisarrest op. Zo kregen vijf kinderen in de leeftijd van 14 tot 16 jaar voor het belagen van ambulancepersoneel in Lekkerkerk huisarrest, werkstraf fen en voorwaardelijke jeugddeten tie. LELYSTAD - De rechtbank in Lelystad heeft gisteren een 41-jari- ge vrouw uit die plaats vrijgespro ken. Zij werd verdacht van het sek sueel misbruiken van twee oude mannen en een verstandelijk ge handicapte jongen in Almere. Volgens het Openbaar Ministerie bank in het oordeel worden mee genomen'. Parallel aan de bodemprocedure kunnen leden die het rookverbod negeren proefprocessen over de boetes beginnen. Zij worden hier bij door de stichting juridisch on dersteund. Het rookverbod in de horeca ging op 1 juli in. Een onder nemer die het verbod schendt, krijgt van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) in eerste instan tie een waarschuwing. Bij herha ling volgt een boete van 300 euro. De VWA voert dit jaar zeventien duizend controles in horecagele genheden uit. Zeshonderd horecaondernemers willen een bodemprocedure be ginnen tegen de staat vanwege het rookverbod. De stichting ver loor eerder een kort geding. MAASTRICHT - De vakantie naar Turkije die ruim tweeduizend Ne derlanders bij de Maastrichtse reis organisatie Sun Travel hebben ge boekt, gaat niet door. Sun Travel kampt met een financieel tekort en kan de reizen niet meer beta len, meldde de Stichting Garantie fonds Reisgelden (SGR) gisteren. Volgens directeur Piet Hein De bets van SGR dreigt een faillisse ment voor Sun Travel. Over de oorzaak van het financieel tekort kon hij nog niets zeggen. Ruim tweehonderd van de gedupeerden zouden dit weekeinde naar Tur kije vertrekken. Rechtstreeks aan Sun Travel voor uitbetaalde reissommen kunnen via SGR worden teruggevorderd. Reizigers die via een reisbureau hebben geboekt kunnen daar te recht. SGR zorgt dat 250 mensen die nu in Turkije zijn hun reis kun nen afmaken. drong zij seksuele diensten op aan de mannen. Na haar diensten eiste zij geld of nam ze spullen mee, al dus de officier van justitie. De rechtbank vond echter dat er te weinig bewijs was dat de slachtof fers onmachtig waren om zich te verzetten tegen de vrouw. fiets êt fitnes* BIJ AANKOOP VAN EEN BULLS RACE OF ATB FIETS, ALLE KLEDING, F IETS- SCHOENEN EN HELMEN www.fietsplezier.nl goes Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl r~Sr-\ vlissingen Troelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl bbb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4