Arendshoeve Oud-Sabbingers naar de rechter voor behoud verkavelingsbosje Erven Van Dokkum onthullen diens werk Rondweg Sloegebied dag dicht voor werk Zanger Frans Bauer treedt op in Knokke Wemeldings fietspad ligt er weer strak bij Zakkenrollers slaan aantal keer toe Kerkenpadroute door zak van Zuid-Beveland Vermiste jongen uit Kapelle weer terecht Nieuwe lening voor project Scheldeterrein 22 1 Vrijdag 18 juli 2008 PZC B MIDDELBURG - De N254 langs het Sloegebied tussen Middelburg en Nieuwdorp gaat in de week van 28 juli tot en met 1 augustus één dag dicht voor werk aan de wegmarke ring. De afsluiting duurt van 9.00 tot 16.00 uur. Automobilisten wor den tijdens de afsluiting omgeleid via de Europaweg. Op welke dag in die week de weg dicht is, hangt af van het weer. Het weer bepaalt ook of eventueel een tweede dag nodig is voor de werkzaamheden. KNOKKE-HEIST - Frans Bauer treedt zondag 20 juli op in een tent op het evenementenstrand ter hoogte van het Willemspark in Knok- ke-Heist. Het optreden begint om 19.00 uur. Bauer brengt zijn eigen band mee. De toegangsprijs is 35 euro voor een staanplaats bij het podium en 25 euro voor verderop in de zaal. Dorpelingen praten over bomen, de gemeente over regels. door Mieke van der jagt MIDDELBURG - Hoezeer burger en bestuur van elkaar verwijderd kun nen zijn, bleek gisteren maar weer eens tijdens een zitting van de be stuursrechter in Middelburg. Een groepje inwoners van Oud-Sabbin- ge eiste de vernietiging van een voorbereidingsbesluit dat het kap pen van een 2,5 hectare groot bos gebied mogelijk maakt. De ge meente Goes wil het bosje oprui men om camping De Haas ruimte te geven. De Haas wil aan de veran derende kampeerbehoefte beant woorden door 144 stacaravans te plaatsen. Over het bosje, dat bijna 25 jaar ge leden is geplant als compensatie voor verloren gegaan groen tijdens Nieuwe stichting zet kunst van Ronald van Dokkum voorop. door Mieke van der Jagt GOES - 'O Brother Where Art Thou?', een film van Joel Coen die de verhalen van Homerus, voor ziet van fabelachtig mooie muziek, inspireerde Ronald van Dokkum de laatste jaren van zijn leven. De in januari overleden kunstenaar maakte honderden tekeningen, schilderijen en schetsen, waarvan zeker tachtig procent nooit is ten toongesteld. Lange tijd was het ate lier voor hem ook niet het eerste werkterrein. Na een internationale loopbaan als beeldend kunstenaar vatte Van Dokkum het ideaal op om ruimte te scheppen voor kunst. In Goes richtte hij daartoe Trechter 5 op, en stak al zijn ener gie in het duwen en trekken aan WEMELDINGE - Skaters en fietsers kunnen deze zomer hun hart op halen langs de Oosterschelde. Stra tenmakers leggen vandaag de laat ste hand aan een kleine facelift van de boulevard. „Je kan nu aan één stuk doorfiet- sen van Kattendijke naar Hans- weert", zegt wethouder Giel-]an Burger (CDA, verkeer). De fiets strook bij Wemeldinge is verbreed en opnieuw geasfalteerd en er wor den bankjes geplaatst. ZEELAND - Zakkenrollers hebben gisteren een aantal keer toegesla gen. Op de Appelmarkt in Zierik- zee, in Middelburg in de Lange Delft, op de Markt en op Plein 1940 zijn portemonnees uit tassen van winkelende dames gestolen. In de Kolveniershof in Goes werd een knip uit een boodschappenkar- retje gehaald. de ruilverkaveling, ontstond in het begin van de jaren negentig ook al geharrewar. Gedeeltelijke kap ten behoeve van verblijfsrecreatie werd toen schielijk ingeslikt om dat aansluitende groencompensa- tie toen niet mogelijk bleek. Dat kan nu ook niet. Uitlatingen van de Goese wethouder M. Diele- man, als zou compensatie ergens in Groningen ook wel kunnen, hebben de Oud-Sabbingers de hak ken in het zand doen zetten. Ze maakten de gang naar de rechter, nadat meer dan tachtig procent van het dorp zich uitsprak voor het behoud van het bosje. Tijdens de zitting bleek dat de Oud-Sabbingers met heel wat an- Omwonenden van een bosje in Oud-Sabbinge eisen vernietiging van een voorbereidingsbesluit om bomen te kappen voor uit breiding van camping De Haas. starre regelgeving, onwil en onver schilligheid om het werk van kun stenaars voor het publiek toeganke lijk te maken. Als zondag de Stichting Erven van Dokkum wordt opgericht, zal eerst worden gesproken over een tentoonstelling onder de naam 'O Brother where art thou?' In sep tember moet die het werk van de kunstenaar en dat van anderen voor het voetlicht brengen, Judy Hooymayer, weduwe van Van Dokkum en lid van het stichtings bestuur, legt uit dat het doel van de stichting is het gedachtengoed te continueren en het werk blij vend onder de aandacht te breng en door exposities, publicaties en discours. „We gaan het alleen heel anders doen. Ronald cijferde zich zelf weg, liep zich de benen uit het lijf om kunst van anderen in de openbare ruimte te krijgen. Nu hij er niet meer is, nemen we hem KLOETINGE - Een rondje maken langs de protestantse kerken in de zak van Zuid-Beveland. Het kan vanaf morgen, als alle kerken ter bezichtiging open zijn. In deze ker kenpadroute zijn opgenomen: de kerken in Kloetinge, Goes, Kapel- Ie, 's-Heer Abtskerke, Nisse, Hoe- dekenskerke, Baarland, Kwaden- damme, Borssele en Heinkens- zand. De Godshuizen zijn tot en met 13 september elke zaterdag middag geopend. KAPELLE - De 13-jarige Mohammed Deq Ahmed Muse uit Kapelle is weer terecht. De jongen werd ver mist sinds 13 juli. Hij is woensdaga vond gevonden in het asielzoekers centrum in Gilze-Rijen. De jongen had na een ruzie met zijn ouders het huis van zijn moeder in Kapel le verlaten. Sindsdien was er niets meer van hem vernomen. ders bezig zijn dan de gemeente Goes. Eveline Moss droeg namens de omwonenden aan dat de bo men net een beetje tot wasdom ko men, dat het hele dorp er plezier van heeft en dat wetenschappers in een langlopend project de ont wikkeling van de beuken volgen. Maar in de redenering van de ge meente komt het woord bomen niet voor. Wel veel namen van pro cedures. Goes geeft aan dat het col lege bevoegd is tot vrijstelling als de raad een voorbereidingsbesluit neemt. Dat het vorig jaar geno men besluit inmiddels is verlopen, betekent dat een rechter nu weinig kan doen. Omwonenden kunnen pas weer bezwaren indienen als het beslui- tencircus is opgestart. Eveline Moss hoopt dat de raad, als er weer een voorbereidingsbesluit op tafel ligt, ook eens bomen en bur gers in aanmerking neemt. door zijn werk als uitgangspunt." Dat werk heeft in ieder geval de kunstenaars Willy de Houck en zoon Frerik van Dokkum geïnspi reerd tot nieuw werk, dat in sep tember ook tentoongesteld wordt. Over de locatie van de tentoonstel ling moet de stichting in oprich ting nog een beslissing nemen. De Kunstuitleen in Goes is in beeld, maar ook de Kapel van Hoogelan- Boerderijenstichting Zeeland sprokkelt geld voor schaalmodel. door Frank Balkenende 's-HEER ARENDSKERKE - De stok oude boerderij aan de Oude Rijks weg in 's-Heer Arendskerke draagt officieel geen naam. Het huis uit 1610 biedt geen aanwijzingen of houdt die al eeuwenlang verbor gen. Naslagwerken lichten even min een tipje van de sluier op. En juist deze 'anonieme' hoeve krijgt een zusje in de Haagse miniatuur stad Madurodam. Tenminste als de Boerderijenstichting Zeeland de benodigde 25.000 euro bij el kaar weet te harken. Voorzitter Johanna Boo- gert-Quaak van de boerderijen stichting verwacht dat het geld op tafel komt: „De provincie heeft vijf duizend euro toegezegd, de ge meente Goes tweeduizend. Verder verwachten we bijdragen van sponsors en andere overheden." In Madurodam speelt Zeeland een marginale rol. Dat vond het attrac tiepark zelf ook. „We kregen het verzoek om een typische Zeeuwse hoeve te selecteren. Die mocht niet te groot zijn in verband met de beperkte ruimte in Maduro dam. Donateurs wezen het stich tingsbestuur op de boerderij in 's-Heer Arendskerke. Ten eerste is dat een mooie, oude hoeve en ten tweede zou die overal in Zeeland kunnen staan. Madurodam maakt de maquette in de schaal 1:25 zelf, omdat ze zeker wil weten dat 'ie lang meegaat. Niet het hele bedrag gaat daar aan op, je moet ook beta len voor de standplaats." Boogert-Quaak verwacht dit na jaar de benodigde 25.000 euro in kas te hebben. Voorjaar 2009 moet de miniatuurvariant van de 's-Heer Arendskerkse boerderij te bewonderen zijn. Aad en Ank Honkoop, sinds 2003 de eigenaren, zullen zeker een kijk- FTf Een schaalmodel van de boerde- rij van Aad en Ank Honkoop in 's-Heer Arendskerke krijgt voor jaar 2009 een plekje in het Haag se attractiepark Madurodam. de. Judy Hooymeyer: „Zo'n kerkje is eigenlijk beter. Het heeft toch al lemaal iets mystieks en dat willen we onderstrepen met muziek en videokunst." De nabestaanden van kunstenaar Ronald van Dokkum uit 's-Heer Hendrikskinderen willen zijn werk tentoonstellen. Het liefst in de Kapel van Hoogelande. je nemen in Madurodam. Leuk idee van de stichting, vinden ze. „De Arendshoeve - zo noemen we de boerderij omdat mijn zoon Arend heet en we in 's-Heer Arendskerke wonen, maar het is geen officiële naam - is één van de weinige boerderijen die nog bijna alle authentieke elementen bezit." Aad wenkt. „Kijk, die kelder stamt uit de vijftiende eeuw en behoor de bij het vorige huis dat hier stond." De schots en scheve bak- keete, althans het rechterdeel, moet ook van rond die tijd date ren. De originele kleuren - roze en geel - op de waterbak verraden dat de middeleeuwse landbouwer ka tholiek was. Aad en Ank hebben de boerderij gerestaureerd - en zijn daar nog deels mee bezig - met behoud van originaliteit. Oude bedsteeën zijn vanachter lelijke platen tevoor schijn gekomen, en zeil onttrok an tieke plavuizen aan het oog. De oude, steile trap mocht, oude muurtjes met vakwerkdelen moes ten blijven van Monumentenzorg. Het stel heeft stad en land afge zocht naar materialen om het boe renhuis 'sober, stoer en authentiek in te richten'. „En dan is Markt- plaats.nl wel een uitkomst, hoor!" Wie nu door het huis kuiert, maakt een reis door vervlogen eeu wen. „Je treedt een andere wereld binnen. Dat is wel bijzonder. We genieten hier elke dag." VLISSINGEN - Het Vlissingse college van B en W wil vijftien miljoen euro aan nieuwe leningen afslui ten voor het project Scheldekwar- tier. Het rentepercentage van de nieuwe leningen is lager (ongeveer 5,1 procent) dan de rente waarmee rekening was gehouden in de grondexploitatie Scheldekwartier (5,5 procent). Omdat de rente de afgelopen we ken fors is gestegen en vermoede lijk de komende tijd nog meer stijgt, wil het college op korte ter mijn langlopende leningen afslui ten tegen een vaste rente. De gemeente heeft het geld nodig, omdat een deel van de al lopende leningen voor het Scheldekwartier in 2009 moeten worden afgelost. Daar komt nog bij dat het plan Scheldekwartier meer is gaan kos ten. Het besluit is tot stand geko men in overleg met de Bank Ne derlandse Gemeenten. Arendshoeve De Arendshoeve (geen offi ciële naam, want die is niet be kend) ligt in de Sint Pieterspol- der (1390) aan de rand van 's-Heer Arendskerke. Het is een rijksmonument. Oorspronkelijk (1610) was het een winkelhaakboerderij van een katholieke boer. Na brand kwam de nieuwe schuur met rieten dak (1870) los van het huis te staan. De bakkeete dateert deels uit de vijftiende eeuw. Het erf is in Zeeuwse stijl terug gebracht met hoogstambo- men, wei en een boerentuin. Ronald van Dokkum in 2001 met een werk van Reinier de Muynck op de Hopmanspaal aan de Singelstraat in Goes. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46