En dan kondigt aan het onheil zich Cavendish boekt ongestoord derde zege Commissie Nijpels zoekt het breder! The making of a star PZC Vrijdag 18 juli 2008 37 Binnen korte tijd weet iedereen dat er iets speelt bij Saunier Duval. door Ad Pertijs lavelanet - De Avenue du li no- vembre 1918 ligt er donderdagmor gen grijs bij. Lavelanet treft het niet. De Tour is in huis, maar de weergoden werken niet mee. De opvallende gele truck van Saunier Duval draait als een van de laatste teambussen het marktplein van de stad op. De wagen wordt opgezet en de me caniciens van de ploeg zetten de fietsen tegen de zijkant van het ge vaarte. Ook die van Riccardo Ric- cö, de trekpleister van de ploeg. Dan, tegen twaalf uur, kondigt zich het onheil haast ongemerkt aan. Koersdirecteur Jean-Francois Pescheux stelt zich op bij een van de andere bussen, die van buur man Garmin. Een tiental politie agenten omringt hem. Het gezel schap voert druk overleg en lijkt het gemunt te hebben op de truck van Saunier Duval. Ze kijken in de richting van het gele gevaarte. De eerste journalisten krijgen in de smiezen dat er iets gaande is. Er wordt gefluisterd. Druppelsge wijs begeven ingeseinde collega's zich in de richting van Riccö's ploeg. Een halfuur later zijn er al aardig wat camera's en nieuwsgierige blik ken gericht op de deur van de Al die tijd staat de fiets van Riccó keurig te wachten voor de bus truck. De eerste renners stappen naar buiten. De gezichten staan somber. Ze willen niets zeggen. Langs de andere kant is inmiddels de politie via de cabinedeur onge merkt naar binnen geglipt. Later blijkt dat Riccö na het aanhoren fiets van Riccö keurig te wachten in de kleine, nog vrijgebleven ruimte voor de deur. De drukte wordt gedrang. Iemand schreewt dat er aan de andere kant van de truck een wagen wordt voorgereden. Gelijktijdig ar riveren tien agenten in marsorde. De meute begeeft zich naar de an dere kant. De teamwagen wordt omsingeld en agenten proberen or de te houden in de chaos. Dan komt Riccö naar buiten via de cabi nedeur. Het hoofd gebogen. Boege roep stijgt op vanuit het toekijken- de publiek. Hij wordt in de wagen gepropt, hekken dreigen om te val len en wég is de man die de har ten van velen stal toen hij in deze Tour twee ritten won. De andere wielrenners van de ploeg begeven zich nog wel naar de start. Kort voor het vertrek ma ken ze na een teken van de ploeg leiding rechtsomkeer. Het sprook je van Riccö en Saunier Duval is uit. Voor de bus van Saunier Duvel verdringen journalisten en cameramensen el kaar in afwachting van de komst van Riccardo Riccö. foto Phil Nijhuis/GPD van de onheilstijding geen woord meer kon uitbrengen. De ploeg wil geen scene maken en spreekt af dat de renner zo ongemerkt mo gelijk met een teamauto naar het politiebureau van Foix zal worden gereden. Het is iets na half één als een van de postende journalisten een tele foontje krijgt dat Riccö is betrapt op epo. Binnen vijf minuten is de truck compleet omsingeld en be gint het wachten. Het wordt druk ker en drukker. Al die tijd staat de Brit is na snelle etappe nog razendsnel bij de meet in Narbonne. narbonne - De Brit Mark Caven dish heeft gisteren zijn derde ritze- ge in de Ronde van Frankrijk ge boekt. De 23-jarige renner van Team Colombia was in de straten van Narbonne de snelste in de massasprint. De rit ging over 168,5 kilometer, met de start in Lavela net. De Fransman Sebastien Chavanel kwam als tweede over de streep, de Belg Gert Steegmans werd derde. Rabobank-coureur Oscar Freire uit Spanje, leider in het puntenklassement, eindigde als vijfde. De Fransen Arnaud Gerard en Sa muel Dumoulin gaven de etappe kleur, zij reden ruim 130 kilometer op kop. Op vijftig kilometer voor de streep kregen ze gezelschap van de Spanjaard Juan losé Oroz. Het drietal werd op negen kilometer van de streep ingelopen door het peloton. Mark Cavendish liet op het laatste rechte stuk opnieuw zien over de beste sprint te beschikken. De Brit, tweevoudig wereldkampioen op de baan, won eerder al de vijfde en achtste etappe. „Dit was de moeilijkste sprint van de drie", verklaarde Cavendish na zijn zege. „Het ging de hele dag al enorm hard. Ik ben blij dat ik wat terug kon doen voor mijn ploeggenoten, Verleden jaar sprong mijn Franse collega Gerald Holz, een kruising tussen Willem Ruis en Ron Boszhard, als een likkebaar dende terriër rond Alexandre Vinokoerov. De Franse televisie had zijn nieuwe ster gevonden; een aardige, zachte, redelijk Frans sprekende, stoere man uit een ver land die de wurgende ja ren Armstrong in de Tour zou doen vergeten. Vino viel, werd een gebroken held, reed een dag later de stenen uit de straat en Holz, in al zijn naïeve spontaniteit, ontplofte: de Tour had ein delijk een nieuwe Grote Vedette. Weer twee dagen later werd Vino betrapt en wist Holz van schaamte niet waar hij kijken moest: hij liet Vino als een baksteen vallen en zocht een volgende held. Ik geloof dat hij die vond in een kleine Franse coureur, Cyril Dessel. Een week geleden piepte Holz het uit van vreug de: de nieuwe Messias was opgestaan. Hij droeg drie tatoeages, een diamant in de voortand en hij was de nieuwe Pantani. Holz en de Franse televisie zetten al hun geld en technische mogelijkheden op de Nieuwe Held Riccö. Holz likte en slijmde, Riccö lachte simpel, luisterde naar de (vertaalde) vragen en ant woordde minzaam, de linksige. Eergisteravond zag ik zo'n bijdrage, in ons land doen we dat niet en gelukkig maar. Holz zalfde, hemelde de jonge Italiaan op en passeerde ook, bijna minachtend in zijn doen en laten, de rond gaande fluisteringen in het peloton dat de jeugdi ge Italiaan een rugzak vol verdenkingen mee sleepte. Voor de Franse televisie golden andere wetten: ze hadden nu een jonge held omarmd en dat moest het Franse publiek weten ook. Gisteren zweeg Holz, nauwelijks geraakt, over zijn likpartijen met de Italiaan. Een 180 graden draai in één beweging, alsof het hem geen enke le moeite kostte. Hij had een dag nodig om een nieuwe held te vinden. Mark Cavendish leek hem wel wat. Hij omarmde in beeld de Brit. Kirrend van ge noegen stopte hij zijn arm diep in de jonge sprinter. Zo werkt soms televisie. Mart Smeets Mark Cavendish die de afgelopen dagen hard voor me gewerkt hebben." Cavendish schreef met zijn derde zege histo rie. Nog nooit won een Brit drie etappes tijdens één Ronde van Frankrijk. Barry Hoban was twee keer de sterkste tijdens zowel de Tour van 1969 als die van 1973. De Commissie Nijpels is op zoek naar nieuwe alternatieven voor natuur- herstel in en buiten het Westerscheldebekken. Nieuwe ideeën zijn van harte welkom! De periode waarbinnen u uw voorstel(len) kunt indienen is verlengd tot i augustus 2008. Stuur uw inbreng naar: www.commissienatuurherstelwesterschelde.nl Hoe kunnen we de unieke natuurwaarden van de Westerschelde behouden en herstellen? Nederland en Vlaanderen maakten samen afspraken over het herstel van de natuur in het stroomgebied van de Westerschelde. Voor het Nederlandse deel gaat het in totaal om 600 hectare natte natuur. Een eerder plan voor het ontpolderen van de Hertogin Hedwigepolder stuitte op veel weerstand. Het ministerie van LNV gaf de Commissie Nijpels daarom opdracht om te zoeken naar alternatieven. De Commissie Nijpels bestudeert alle alternatieve mogelijkheden - zowel binnen als buiten de Westerschelde - om het natuurherstel te kunnen realiseren. Onlangs heeft de commissie al een oproep geplaatst waarbij uw hulp is gevraagd bij het zoeken naar nieuwe ideeën. Nu het zoekgebied van de commissie is verruimd, is een nieuwe oproep op zijn plaats. Hebt u een origineel plan? De commissie hoort het graag. Denk mee, doe mee! Stuur uw ideeën en suggesties vóór i augustus 2008 naar: www.commissienatuurherstelwesterschelde.nl. Op de website vindt u ook meer achtergrondinformatie. Hartelijk dank! Ed Nijpels, voorzitter Commissie natuurherstel Westerschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39