zelden' Onze grootste angst is dat we niet volmaakt zijn. jggf Ónze grootste angst is dat we mateloos krachtig zijn. Het is het licht, niet onze schaduw, die ons het meest beangstigt Br is niets verlichtends aan je klein maken opdat andere mensen zich bij jou nie zijn geboren om de glorie van Cod die in ons is, te openbaren lie is in iedereen! 1 ndere mensen toestemming 'pij 'Nelson Mandela wordt door de wereld als een heilige beschouwd, maar in werkelijkheid is hij een een gewone man Gra^a Mandela, echtgenote van Nelson Mandela PZC Vrijdag 18 juli 2008 1 1 Mandela zijn democratische over tuiging, die hem van kinds af aan is bijgebracht, altijd trouw geble ven." Daarbij was het president schap nooit een doel van Mandela. „Hij is een goed politicus, maar hij houdt helemaal niet van politieke spelletjes." Behalve Mandeia's karakter ziet Stephen Ellis, historicus bij het Afrika Studie Centrum in Leiden, geen bijzondere reden die Mandela als leider op het juiste pad heeft ge houden. Wel zijn er factoren die een rol speelden. „Op de eerste plaats had Zuid-Afrika, ook onder de apartheid, democratische trekjes en een traditie waarin premiers en presidenten opstapten. Daarnaast had het ANC, toen Mandela gevan gen zat, jarenlang interim-leiders, zoals Oliver Thambo. Toen Mande- la vrijkwam, had hij geen enkele positie in het ANC, behalve interna tionale bekendheid. Hij kreeg het morele leiderschap, maar had altijd te maken met andere leiders." Afrikaanse leiders vrezen vaak het verlies aan positie en status die aan hun macht gekoppeld zijn. Daar naast verliest hun cliëntèle - dege nen die meeprofiteren - ook macht en inkomsten. Die oefent dus druk uit op de leider om vooral aan te blijven. Het zo goed als ontbreken van een dergelijke druk op Mande- la was zeker een factor bij zijn vrij willige machtsoverdracht, meent El- lis. „Mandela had ook lievelingen die van zijn presidentschap profi teerden. Maar Zuid-Afrika kent, in tegenstelling tot veel andere Afri kaanse landen, een grote privésec- tor. Politiek is er niet de voornaam ste bron van rijkdom. Veel politie ke vrienden van Mandela zijn nu het bedrijfsleven in gegaan." Mandeia's internationale status zorgde ervoor dat hij niet hoefde te vrezen met zijn macht ook zijn sta tus te verliezen. Toch dicht Ellis dit geen grote rol toe. „Dat zou in 1995 ook voor Mugabe hebben gegol den. Als hij toen was opgestapt, had hij nu nog gegolden als een zeer respectabel staatsman." Geboren te Qunu, 18 juli 1918, zoon van xho- sa-chief 1940 tijdens rechtenstudie van de universiteit van Fort Hare gestuurd wegens het leiden van een stu dentenstaking. Is korte tijd agent en opzichter in de goudmijnen van Transvaal 1942 studeert af aan Witwatersrand Universiteit 1944 lid Afrikaans Nationaal Congres (ANC), trouwt met Eveline Ntoko Mase; twee zonen, twee doch ters (oudste dochter sterft na 9 maanden) 1952 Begint met Oliver Thambo het eerste gekleur de advocatenkantoor in Johannesburg 1955 scheidt van Eveline 1958 trouwt met Nomzano Winnie Madikizela; twee dochters 1961 Verbod op ANC, Mandela richt Umkhonto we S/zwe (Speer van de Natie) op, de militante tak van het ANC. 1962 tot vijfjaar cel veroordeeld 1964 tot levenslang veroordeeld 1964-1981 gevangen op Robbeneiland 1969 oudste zoon sterft bij auto-ongeluk 1981-1988 gevangen in zwaar beveiligde inrichting Pollsmoor 1985 weigert vrijlating op voorwaarde dat hij geweld afzweert 1987 ziet voor het eerst sinds zijn veroordeling zijn vrouw en kinderen samen 1988 na behandeling voor tuberculose overge plaatst naar een huis in de Victor Vestergevangenis. 1990 vrijlating, legalisering ANC, afschaffing apartheidswetten 1991-1999 voorzitter ANC 1992 scheiding van Winnie nadat blijkt dat haar bo dyguards kinderen hadden ontvoerd en gemarteld 1993 krijgt de Nobelprijs voor de Vrede 1994 eerste voor alle rassen openstaande parle mentsverkiezingen, Mandela tot president verkozen 1998 trouwt Graqa Machel, vrouw van de in 1986 overleden president van Mozambique 1999 Mandela treedt terug als president en wordt opgevolgd door Thabo Mbeki 2004 eerste vrouw Eveline overlijdt 2005 tweede zoon sterft aan aids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11