'Zulke leiders zie je maar 1 O I Vrijdag 18 juli 2008 PZC Beeidmontage met een eerder dit jaar gemaakte foto van Nelson Mandela, tekst uit .zijn inauguratierede in .1994 en een van 25 gesigneerde litho's die in 20Q3I gemaakt zijn. Op de litho's staat Afrika ^geheeld in de palm van de rechterhand van Mandela. Elk ervan is voorzien van een van de teksten waarin H verblijf in de gevangenis op Robbeneiland zijn idéalen en denkbeelden verwoordde. Nelson Mandela wordt vandaag 90 jaar. Hij geldt als een van de grootste staatsmannen van het moderne Afrika, ook omdat hij zich niet aan de macht bleef vastklampen. „Mandela is echt de positieve uitzondering." door llona Eveleens en Chris Halkes foto's EPA Zijn befaamde Mande- la-jive is niet meer te zien. Het lichaam van Nelson Mandela is te zwak geworden voor zijn typerende dansje. Maar bij een vroeg verjaar dagsfeest, onlangs in Londen, wa ren geest en stem helder als altijd. Nelson Mandela is voor alle huids kleuren in Zuid-Afrika de vader des vaderlands. Hij heeft de status van heilige bij de tientallen miljoe nen armen in andere Afrikaanse landen, die moeten leven met egoïs tische, gewetenloze dictators. Voor de rest van de wereld is hij een icoon, een figuur om hoop aan te ontlenen. Mandela was politiek gevangene, president, bokser, advocaat, vrij heidsstrijder en staatsman. Zijn huidige vrouw Gra^a zei eens in een zeldzaam interview dat hij 'door de wereld als een heilige wordt beschouwd, maar in werke lijkheid een gewone man is'. Dat bleek tijdens zijn politieke loop baan, maar wordt in odes aan hem meestal achterwege gelaten. Zo faalde hij herhaalde malen als bemiddelaar in Afrikaanse conflic ten door zijn gebrek aan geduld. Hij staat bekend om zijn woede-uit barstingen. Mensen die hem goed kennen, maken zich dan razend snel uit de voeten. Nelson Mandela werd in 1994 Zuid-Afrika's eerste zwarte en de mocratisch gekozen president. Hij leidde de overgang van apartheids- staat naar 'regenboognatie'. Het luk te hem de blanke Zuid-Afrikanen ervan te overtuigen dat er geen wraak op hen zou worden geno men. De arme zwarte Zuid-Afrika nen gaf hij hoop op een betere toe komst. Al na één ambtstermijn stapte hij op als president om plaats te ma ken voor een jongere leider. Dat was voor Afrika ongehoord. Mande- la is, met Kenneth Kaunda van Zambia en Julius Nyerere van Tan zania, een van de weinige postkolo niale Afrikaanse staatshoofden die vrijwillig opzij stapten. Bijna stee vast blijken Afrikaanse leiders - zelfs zij die een verzoenende, gema tigde start maken, zoals Robert Mu gabe in Zimbabwe en Mwai Kibaki in Kenia - niet bereid hun macht weer in te leveren. Desnoods met gebruik van grof geweld, klampen zij zich tot de dood toe daaraan vast. „Nelson Mandela is echt dé positie ve uitzondering", zegt Manfred Kets de Vries, psycho-analyticus en leiderschapsdeskundige. „Zulke lei ders zie je zelden. Hij ontleent zijn identiteit als leider aan een streven naar reparatie en opbouw, waar de meeste leiders die ontlenen aan zucht naar vergelding." Voor een zeer groot deel schrijft de hoogleraar aan een prestigieus on- derzoeks- en onderwijsinstituut in Parijs dat toe aan de positieve waar den die Mandela van zijn ouders heeft meegekregen. Daardoor leid de zijn langdurige gevangenschap niet tot het 'Graaf van Monte Cristo-effect', een allesoverheersen de wraakzucht. „Integendeel", ver telt Kets de Vries die in Zuid-Afrika voormalige medegevangenen van Mandela gesproken heeft. „Hij trad op als leraar voor zijn medegevan genen. Zij spraken daar jarenlang intensief over de nieuwe maat schappij die zij tot stand wilden brengen, de 'Rainbow Society'. Als je daarna dan op hoge leeftijd presi dent wordt, laat je dat ideaal nog moeilijk vallen. Dan ga je daarvoor, en daarvoor alleen." „Mandela is een charisma toege dicht, en hij is daarnaar gaan le ven", zegt Anton Dekker van het Nederlands Instituut voor Zuide lijk Afrika. „Hij was toen hij gevan gen zat een mythe, en de mythe is uitgekomen." Dat is vooral te dan ken aan zijn karakter, stelt Dekker. „Hij beschikt over een grote zelfbe heersing. Hij draagt, na die gevan genschap waaronder een jarenlang zeer streng regime, wel degelijk een woede in zich. Dat bleek een keer bij een uitval naar oud-president De Klerk. Maar ondanks alles is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10