Hezbollah eist de zege op 'Wij moeten België een maand platleggen' Brussel tikt Grieken op de vingers PZC Donderdag 17 juli 2008 9 Israël ontving gisteren van Hezbollah de stoffelijke resten van twee ontvoerde militairen. Hun lot was tot dat moment onbekend. Na identificatie van de twee gaf Israël vijf gevangen Hezbollah-leden en de lichamen van 199 omgekomen strijders vrij. door Harald Doornbos Na de oorlog nóg een overwinning. Die sfeer overheerste gis teren bij de gevange- nenruil aan de Liba nese zijde van de grens met Israël. Nadat de radicale Libanese sjiiti- sche moslimgroepering Hezbollah bijna twee jaar geleden beweerde Israël te hebben verslagen in een bloedige zomeroorlog, claimt Hez bollah nu opnieuw winst. Dit keer tijdens een ruil van gevan genen. Hezbollah hoeft 'slechts' twee dode lichamen van eerder door haar ontvoerde Israëlische militairen over te dragen. In ruil daarvoor krijgt de organisatie van Israël vijf strijders terug die in Is raël gevangen zaten. Ook geeft Is raël de stoffelijke overschotten van 199 gedode Libanese en Palestijnse strijders terug aan Libanon. Getuige de enthousiaste sfeer in het Libanese grensdorp Naqura, zijn Hezbollah en haar aanhang zeer ingenomen met de ruil. Boven een podium waar de vijf vrijgelaten gevangenen plaats moe ten nemen, hangen twee foto's. Onder een foto van een krijsende vrouwelijke Israëlische soldaat staat: 'Israël huilt tranen van pijn'. Daarnaast een afbeelding van opge togen Libanezen die met Hezbol lah-posters zwaaien: 'Libanon huilt tranen van blijdschap'. „Kijk naar de aantallen die zij krij gen en de aantallen die wij krij gen", redeneert een opgetogen aan- Officieren dragen een kist met de stoffelijke resten van een Israëlische militair uit een truck van het Internationale Rode Kruis. Hezbollah gaf de resten van twee militairen vrij in een gevangenenruil. foto Anwar Amro/EPA hanger van Hezbollah. „Het resul taat is 204 tegen twee, dat is dus een overwinning voor ons." Om die overwinning te vieren is er in het grensdorpje Naqura een uitbundig ontvangst georganiseerd voor de vijf terugkerende Libane- 'De les van deze ruil is dat je Israël hard moet aanpakken' zen. 's Ochtends om negen uur staan vele honderden Hezbollah- strijders in uniform al te wachten, onder hen een achttal ruiters te paard. Verder heeft zich een groot aantal geestelijken, hoogwaardig heidsbekleders, familieleden en Hezbollah-leiders verzameld op het podium. Maar een gevangenenruil tussen twee partijen die elkaar haten en verachten is een gecompliceerde en tijdrovende bezigheid. Twee uur later is er nog niets gebeurd. Vier uur later, nog altijd niets. De paarden zijn elkaar intussen al ver schillende keer aangevlogen waar bij de ruiters nog net in het zadel wisten te blijven. Vanwege de hete zon is een Hezbollah-padvinder flauwgevallen. Een arts behandelt hem in de bosjes. De geestelijken en de hoogwaardigheidsbekleders zitten verveeld voor zich uit te kij ken. Aanvankelijk klinkt er perma nent Hezbollah-marsmuziek, maar na vijf uur zwijgt zelfs de ca- setterecorder. Na bijna tien uur wordt het wach ten beloond. De ruil is rond en Sa- mir Kantar - de bekendste van de gevangen Libanezen - komt rond zeven uur 's avonds als eerste rich ting het podium lopen. Hij en de vier andere vrijgelatenen hebben op de eerste vijfhonderd meter in Libanon hun burgerkloffie al ver wisseld voor een militair uniform. Het publiek geeft hen een waar heldenwelkom. Kantar, die een Israëliër vermoord de en vervolgens diens vierjarige dochtertje doodsloeg, wordt door iedereen omhelsd en balt zijn vuist naar de menigte. Hij maakt een vitale indruk, de 29 jaar die hij in het gevang heeft gezeten zijn hem niet aan te zien. „De les van deze ruil is dat je Israël hard moet aanpakken. Pas dan krijg je dingen voor elkaar", meent een toeschouwer die Muhammad heet. Hij wijst naar de foto's boven het podium en de teksten eronder en zegt dan: „Wij blijdschap, Israël pijn. Zo hoort het." Uit onderzoek blijkt wanbeheer bij controle op landbouwsubsidies. BRUSSEL - De Europese Unie heeft gisteren gedreigd de landbouwsub sidie aan Griekenland met 10 pro cent te verminderen als dat land niet beter zal controleren hoe het geld wordt besteed. Dat heeft een woordvoerder van de EU bekend gemaakt. Het gaat om een vermindering van 200 tot 300 miljoen euro per jaar. De woordvoerder vertelde dat de EU een brief naar de Griekse rege ring heeft gestuurd. Daarin staat dat uit onderzoek blijkt dat er spra ke is van wijdverbreid wanbeheer. Griekenland had beloofd nog dit jaar een Europees controlesysteem in te voeren, maar dat doel wordt waarschijnlijk niet gehaald. Vol gens de Europese Unie is zo'n sys teem nodig om te controleren of de subsidies wel goed terechtko men. In Griekenland zou het vooral ont breken aan gekwalificeerde contro leurs en aan technologische midde len. Ook zou het land onduidelijke criteria hanteren wanneer bepaald wordt wie precies de subsidie moet ontvangen. Ook in Bulgarije blijkt 32 miljoen euro landbouwsubsidies niet op de juiste plek terecht te zijn geko men. Europese fraudebestrijders ontdekten onregelmatigheden zo als vervalste documenten, belastin gfraude en het witwassen van geld. De Europese antifraudedienst Olaf verdenkt twee Bulgaren met nau we banden met de regering in de zaak. Zij zouden een netwerk van criminele bedrijven leiden. Het bericht komt slechts een week voor het nieuwste rapport van de Europese Commissie over Bulga rije. Wegens eerder misbruik van EU-geld had de unie al miljoenen aan subsidies voor het Balkanland in de ijskast gezet. Politieke crisis doet oude sentimenten oplaaien in Voerstreek. door onze correspondent Pascale Thewissen VOEREN - In de stromende regen is Tony (47) het onkruid aan het wie den op het kerkhof van Sint-Mar- tens-Voeren. „Eigenlijk", zegt hij, „zouden we moeten gaan staken. België gewoon een maand platleg gen. Om duidelijk te maken dat het zo niet langer kan; dat er een oplossing móet komen voor de problemen in dit land." Fourons Wallons staat iets verderop in wit gekalkte letters op de kerkmuur. Een overblijfsel van de taalstrijd, die hier ooit in alle hevigheid woedde. Het was in de tijd dat de Voerstreek nog pathetisch het Belfast van België werd genoemd. Vijfentwintig jaar later staan Wa len en Vlamingen opnieuw lijn recht tegenover elkaar. Bij de bak ker, op straat, in het café. Overal gaat het over de politieke crisis die nu al ruim een jaar aansleept en maandag met het ontslag van pre mier Yves Leterme een voorlopig hoogtepunt bereikte. „Hij heeft 100 procent gelijk. Vlaanderen moet meer autonomie krijgen. Als dit land beter bestuurd zou worden, merken wij dat in on ze portemonnee", zegt Tony. Zijn collega's Walter en Mare zijn het hartgrondig met hem eens. De drie werken bij de Limburgse plantsoenendienst en zijn afkom stig uit Genk. Tony: „Als we in de Voerstreek zijn, merken we het meteen als we met een Waal te doen hebben. Zodra die hoort dat wij uit Limburg komen, wordt hij bot en onbeleefd." Even verderop jaagt een boer zijn koeien het weiland in. De politie ke crisis? „Absurd", zegt hij in het Frans. „Wat willen ze nou eigen lijk, de Vlamingen? Het land in tweeën delen. Mijn dochter woont hier drie kilometer verderop, in Warsage. Moet ik straks de grens over als ik haar wil bezoeken?" 'Help, hij komt misschien terug', staat woensdagochtend in koeien- letters te lezen op de voorpagina van La Dernière Heure. De koning heeft het ontslag van de premier nog altijd niet aanvaard. De moge lijkheid bestaat dat koning Albert Leterme vraagt aan te blijven. Burgemeester Huub Broers van Voeren volgt de Franstalige nieuwsberichten met stijgende ver- 'Zodra die Waal hoort dat wij uit Limburg komen, wordt hij bot en onbeleefd' ontwaardiging. Zijn partijgenoot Leterme wordt afgeschilderd als de baarlijke duivel, de Vlamingen als separatisten. „Ik lees dat de Walen er alles aan doen om België te red den. Maar intussen leggen ze bizar re eisen op tafel. Zo moet Vlaande ren grondgebied afstaan aan Brus sel. Er is zelfs sprake van een Fran stalige 'corridor' mssen Brussel en Waterloo, die dwars door het grondgebied van de Vlaamse ge meente Sint-Genesius-Rode loopt. Dat is toch te gek voor woorden." Nee, hij gelooft niet dat het land zich op de rand van een burgeroor log bevindt. „Als we niet snel een oplossing vinden, spelen we de radicalen in de hand. Ik ben ervan overtuigd dat het land het risico loopt dat er gens geweld uitbreekt, als dit zo verder gaat", waarschuwde de groe ne politica Mieke Vogels eerder de ze week. Burgemeester Broers moet er be smuikt om lachen. „Maar", zegt hij, „er komen wel oude sentimen ten bovendrijven. Het gevoel dat de minderheid in dit land de dienst uitmaakt, en dat Wallonië Vlaanderen probeert te overheer sen. Dat gevoel heeft altijd bestaan en wordt nu weer verstrekt." Broers zelf kreeg in 1982 een kogel in zijn schouder tijdens rellen tus sen Vlamingen en Walen op het Kerkplein in 's-Gravenvoeren. De schutter was een Waalse cafébaas. Het was in de tijd van José Hap part, de burgemeester die tot twee keer toe de regering deed vallen met zijn halsstarrige weigering om Nederlands te spreken. Happart is vertrokken en is voorzitter van het Waalse parlement. „Soms kan het er nog wel eens hard aan toegaan in de gemeenteraad", zegt Broers. „Maar op straat is van een taal strijd nauwelijks meer iets te mer ken." Toch ziet ook hij hoe zelfs de gematigdste Vlamingen nu tot de conclusie komen dat het zo niet langer kan. Maar geweld? „Nee, zo heftig als eind jaren zeventig, be gin jaren tachtig zal het er niet meer aan toegaan", zegt Broers. „Maar ik sluit wat duw- en trek- werk niet uit, als er straks weer be toogd gaat worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9