land Goed bedoeld, Subsidie Pieken in Delta voor aanleg eilandjes in Veerse Meer Urnenmuur Zierikzee bijna klaar Interactieve expo zet Ecoscope op z'n kop Jubilerend circus Bongo in Haamstede 26 Donderdag 17 juli 2008 PZC Ondernemer hoopt met project vanaf 2013 extra toeristen te trekken. door Maurits Sep vrouwenpolder - Ambitieus en leuk, maar dit lukt nooit. De aan vankelijke reacties op het plan van Marco Doeleman om in het Veerse Meer een lagune van eilandjes aan te leggen met een hotel worden ge logenstraft. „De subsidie die we nu krijgen bewijst dat ook de over heden erin geloven. Anders beta len ze toch niet?" Doeleman krijgt voor zijn plan - dat zijn huidige restaurant Resto Vrouwe in de Polder aan de Veerse Gatdam gaat vervangen - subsidie van het project Pieken in de Delta. Dat is zeker heel belangrijk rea geert hij. „Want dit betekent dat zowel de provincie Zeeland als de provincie Noord-Brabant en het ministerie van Economische Za ken meebetalen. Dit beschouw ik duidelijk als een erkenning dat mijn plan bijdraagt aan de kwali teitsverbetering van het toerisme in Zeeland en heel Zuidwest-Ne derland." In juni 2005 al presenteerde Doele man zijn plan aan koningin Bea trix, toen zij Veere bezocht. Sinds dien is veel tijd heengegaan met overleggen in relatie tot het pro ject Rondom het Veerse Meer. In dat project is ook de toekomst van de Veerse Gatdam betrokken. Juist vanwege de complexiteit van het project Rondom het Veerse Meer, duurde het lang om al die betrok kenen achter het plan te krijgen. „Nu wordt ook bevestigd dat de neuzen dezelfde kant op wijzen", concludeert Doeleman tevreden. Dankzij de subsidie van Pieken in de Delta kunnen alle onderzoeken naar duurzaamheid, energiege bruik, wellnessvoorzieningen en architectonisch ontwerp worden omgezet in concrete plannen. Doeleman: „We kunnen in volle vaart aan de gang. We moeten nog wat overleg voeren met bijvoor beeld de gemeente Noord-Beve land, omdat het plan binnen die Marco Doeleman wil in het Veer se Meer eilandjes met slaaphuis- jes maken en op de Veerse Gat dam een hotel met restaurant. In 2013 moet het project klaar zijn. gemeentegrenzen valt. Daarna gaan we de vergunningen aanvra gen. Ik hoop dat we in 2009 kun nen beginnen met het aanleggen van de eilandjes om tot een lagune te komen, want die eilandjes zijn letterlijk en figuurlijk het funda ment voor dit plan." De bouwtijd voor het project be slaat ten minste twee jaar. Doele man houdt een slag om de arm om teleurstellingen te voorkomen. Daarom rekent hij erop dat de lagu ne en het hotel in 2012 of 2013 klaar zijn. „Je kunt zoiets als dit maar één keer goed doen, dus moet je het ook in één keer goed doen. Ik hoop dat het zal uit groeien tot een icoon voor het Zeeuwse toeristische product." Voor de Veerse Gatdam, aan de Noord-Bevelandse kant van het Veerse Meer, komen eilandjes die met elkaar worden verbonden. Op die eilandjes komen huisjes waar in overnacht kan worden. Op de dam zijn een hotel en restaurant gepland. Doeleman mikt met zijn ambitieuze plannen op de Europe se toeristenmarkt, die tegenwoor dig meer wil dan gewoon zon, zee en strand. Begraafplaats Vredehof Haamstede krijgt tweede urnenmuur. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Eind deze week moet de urnenmuur op de algemene begraafplaats in Zierik zee zo goed als klaar zijn. In Burgh-Haamstede wordt de urnen muur naar verwachting medio sep tember aanbesteed. Daarmee is Schouwen-Duiveland als alles volgens planning verloopt nog dit jaar twee urnenmuren rij ker. Het gaat om twee uiteenlopen de ontwerpen, die nadrukkelijk op de omgeving zijn afgestemd. In Zierikzee zijn vijf losse muren (goed voor 92 nissen) op een rij neergezet. Zij markeren de over gang tussen het oude en het nieu we deel van het kerkhof De mu ren zijn opgemetseld in een steen soort die past bij de oude muur bij de ingang van de algemene be graafplaats. Op begraafplaats Vredehof in Burgh-Haamstede wordt een twee de urnenmuur neergezet, omdat - naast Zierikzee - de vraag naar een dergelijke voorziening daar het grootst is. De oude urnenmuur op Vredehof is vol. Bij het nieuwe ont werp gaat het om vier hoeken die in een vierkant, met daartussen open delen, worden geplaatst. De uitvoering is in antracietzwarte steen. De bouw ervan wordt me dio september aanbesteed, waarna de bouw in oktober kan beginnen. In de nieuwe urnenmuur op Vre dehof is er plaats voor 147 urnen met as van overledenen. De nieu we muur op de begraafplaats in Haamstede gaat 190.000 euro kos ten. Een deel van dat geld komt uit het potje voor uitbreiding van Vre dehof, die aanzienlijk goedkoper uitpakte dan gedacht. In Zierikzee is het project op de al gemene begraafplaats bijna afge rond. Ondanks tegenvallend weer is de bouw volgens planning verlo pen. Nog deze week worden ter af ronding de hardstenen ornamen ten geplaatst. Eind augustus wordt nog een schelpenpad langs de muren aange legd, waarna de urnenmuur daad werkelijk in gebruik kan worden genomen. Met iets meer inzet kan tuin Steenzwaenshof er veel beter uitzien. door Ali Pankow nieuwerkerk - „We vonden het prachtig toen we hier kwamen in 2003; een mooie tuin met vijvers en een fontein voor de deur", la ten Corrie en Wim Linnenbank weten. Zij wonen in het senioren wooncomplex Steenzwaenshof in Nieuwerkerk. Hun enthousiasme over de tuin duurde maar even. De vijvers werden weldra overwoe kerd door eentonige, hoge beplan ting en de fontein raakte verstopt. Jammer! Dat vonden niet alleen zij, maar veel bewoners binnen dit complex. Het algehele gemor over achterstal lig tuinonderhoud leidde tot over leg met woningbouwvereniging Zeeuwland en met de afdeling groenonderhoud van werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek. „Laat maar weten hoe jullie het hebben willen",nodigden deze instanties de bewoners van Steenzwaenshof uit. „Om klachten en wensen te coördineren, is de tuincommissie gevormd. Samen met Richard Dek ker en Gerrit Verboom heb ik daar zitting in. De bewoners hier kun nen bij ons terecht en wij onder houden de contacten met De Zuid hoek", vertelt Corrie Linnenbank. Volgens haar heeft dit trio aardig wat betrokkenheid. „Dekker had vroeger zelf een grote siertuin en hij kan altijd goed zijn woordje doen, Verboom is een fanatiek volkstuinder en zelf heb ik jaren lang met veel plezier de tuin bij ons tweede huis op het Griekse ei land Thassos verzorgd." De bedoelingen zijn goed. Daar twijfelt het echtpaar Linnenbank De tuin bij Steenzwaenshof De bewoners van Steenzwaenshof betalen in hun maandelijkse huurprijs 13 euro voor tuinonderhoud. Een strook van 3 meter tuin direct grenzend aan de woning mag naar ei gen voorkeur worden ingericht en onderhouden. Bewoners, die niet in staat zijn dat eigen tuingedeelte te onderhouden, kunnen dat via de commissie kenbaar maken, zodat medewerkers van De Zuidhoek voortaan dat onderhoud uitvoeren. niet aan, maar ze grinniken wel een beetje over het enthousiaste verhaaltje in het recent uitgeko men jaarverslag van Zeeuwland. „Op het eerste gezicht ziet het er wellicht nog aardig uit, maar met iets meer inzicht en inzet zou die tuin er veel beter bij kunnen lig gen", luidt hun conclusie. Een van de wensen van de bewo ners was bijvoorbeeld een pergola als aardig zitje om met elkaar bui ten onder het lover koffie te kun nen drinken. De houten palen staan er keurig in het gelid, maar de klimplanten zijn dood gegaan en, ondanks verzoek van de tuin commissie, nog steeds niet vervan gen. Evenmin spuit de fontein in de centraal gelegen vijver. „Maan dag stond er plotseling een man in een waadpak aan de rand van de vijver. Nou gaat er iets gebeuren, 'De man trok waadpak aan, pleegde twee telefoontjes en vertrok weer' dachten we. Maar de man pleegde twee telefoontjes en verdween toen weer in zijn waadpak zonder ook maar één vinger te hebben natgemaakt", schetst Corrie Lin nenbank. Haar gevoel voor humor voorkomt dat ze er boos over wordt, maar ze betreurt het wel dat sommige zaken onzorgvuldig worden uitgevoerd. Zo zag zij 540 nieuwe planten grotendeels weer verloren gaan, omdat het inmid dels welig tierende onkruid veel te rigoureus werd weggespoten. Ver der werd een van de vijvers op ver zoek verwijderd, maar werd ver zuimd daar vervolgens wat extra grond te storten. En dat gewied on kruid blijft liggen, stoort haar ook. Waterwerkers maken de dienst uit in activiteitencentrum. door Esme Soesman RENESSE - Ecoscope is er enigszins voor op de kop gezet. Tijdens de zomermaanden (juli tot en met september) maakt de interactieve tentoonstelling Waterwerkers de dienst uit in het Renesser activitei tencentrum over natuur en milieu. Op de begane grond is met pane len een waterfabriek gebouwd. Op de bovenverdieping van Ecoscope zijn een laboratorium, enkele huis jes en een vijver weggezet. Water werkers vergt ruimte, maar dan heb je ook wat. „Een tentoonstel ling opgebouwd rond een ver haal", vat bedrijfsleider Jos Cats- man van Ecoscope de opzet sa men. Zij is tevens coördinator van het NME-centrum (natuur- en mi lieueducatie) Schouwen-Duive land. Dankzij een gemeentelijke subsidie uit de NME-pot heeft Eco scope de prijzige tentoonstelling voor drie maanden naar Renesse weten te halen. Niet alleen om va kantiegangers te vermaken, maar juist ook met het oog op scholie ren. Na de zomervakantie kunnen de groepen 5 en 6 van de Schou- wen-Duivelandse basisscholen Wa terwerkers gratis bezoeken. Er heb ben zich al twaalf scholen aange meld. Er valt dan ook - spelender wijs - heel wat informatie op te ste ken. „En water wordt toch steeds belangrijker", verwijst Catsman naar de actualiteit. De tentoonstel ling draait om een Waterfabriek, waar een ramp dreigt als directeur Wildwater zijn been breekt. Aan kinderen de opdracht zoveel moge lijk kennis op te doen over schoon en vuil water. Zodat samen met hen de fabriek weer kan worden Waterwerkers in spé kunnen aan de slag in Ecoscope. foto Ronald den Dekker opgestart. Het onderscheid tussen vies en schoon water, zuinig water gebruik en verschillen in grondwa terpeil worden onder meer inzich telijk gemaakt met een hengelspel en het - door middel van bordjes - opbouwen van een goed werkend waterfilter. „Ik vind het opvallend dat zonder allerlei high-tech din gen deze tentoonstelling toch zo leuk is gemaakt." Extra voordeel voor Ecoscope is dat de gemiddel de gang door het centrum door Waterwerkers is opgerekt van zo'n uur en een kwartier tot wel twee uur. Bij minder mooi weer een goed alternatief voor de Ecosco- pe-rugzaktocht. In de omringende tuin komen bezoekers onder meer langs naar kauwgom en drop rui kende planten. Catsman: „Die rug- zaktocht loopt als een trein." burgh-haamstede - Nostalgische woonwagens, een authentieke theatertent, sfeervolle aankleding en prachtige decoraties. Dat zijn al dertig jaar lang de ingrediënten van het Nederlandse Circus Bon go. Het circus geeft woensdag 30 juli voorstellingen op het terrein van camping Duinhoeve in Haam stede. Om het jubileum kracht bij te zet ten is er een bijzondere selectie van circusartiesten gemaakt. Die- rendressuur en acrobatiek vieren hoogtij bij Bongo. Een artistiek team werkte een jaar lang aan de jubileumproductie die de naam 'Surprise' meekreeg. Wie het cir cus bezoekt komt terecht in een circus uit een prentenboek. Een computergestuurde licht- en ge luidsinstallatie verraadt echter dat het om eigentijdse techniek in combinatie met authentieke circus- vormen gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62