Kroes gooit Europese markt voor muziekrechten open 'Vliegtaks kost ons i miljoen passagiers' Hiv-zaak Groningen zal week duren ALTIJD AL EEN BUITENKEUKEN WILLEN HEBBEN? Buiten bakken, braden, grillen en koken...het leven verplaatst zich steeds vaker naar buiten, om en rond het huis Vakantieganger komt niet los van hun baan OHEPWIS PRIJS cniiprus 0HZEPRI1S QNIfcPRUS QHKPRIJS ohzêpRUS PZC Donderdag 17 juli 2008 5 KLM-topman roept kabinet op af te zien van extra belasting. door Gerard Chel AMSTELVEEN - De onlangs ingevoer de vliegbelasting 'kost' de KLM-Groep (KLM, Martinair, Transavia en Cityhopper) naar ver wachting een half tot één miljoen passagiers. Zij kiezen voor vluch ten vanuit België of Duitsland waar de vliegtaks niet bestaat. Door de belasting staat ook de po sitie van KLM en Schiphol binnen Air France onder druk. KLM-topman Peter Hartman sluit niet uit dat er vluchten vanuit Am sterdam naar Parijs worden 'ver plaatst'. Hartman doet dan ook een drin gend beroep op kabinet en Twee de Kamer de belasting te herover wegen. „Voorkomen moet worden dat de luchtvaart door achterhaal de wetgeving wordt doodge drukt." Volgens hem investeert met name de KLM 'vele miljarden' om de kooldioxide-uitstoot te ver minderen: schonere, zuinige en stillere vliegtuigen, onderzoek naar biobrandstof, kortere routes en lagere vliegsnelheid. Hartman: „De KLM vliegt 25 pro cent zuiniger dan het gemiddelde in de branche. De vliegbelasting verstoort de concurrentie en heeft een twijfelachtig milieueffect." De KLM-topman wijst er op dat de branche ook noodgedwongen zelf tot energiebesparende maatre gelen komt door de explosief geste gen brandstofprijzen, die volgens hem structureel zijn. GRONINGEN - De rechtbank in Gro ningen trekt in oktober een week uit voor de inhoudelijke behande ling van de geruchtmakende hiv-zaak. Dat bepaalde de recht bank gisteren tijdens een pro-for- mazitting. Het OM verdenkt drie mannen er van meerdere homoseksuele man nen te hebben gedrogeerd om hen vervolgens seksueel te misbruiken. Een aantal slachtoffers kreeg via in jectiespuiten hiv-besmet bloed toe gediend. Naar verwachting begint de rechtszaak op 13 oktober. Geen contract voor elke afzonderlijke lidstaat meer nodig. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het uitzenden en verko pen van muziek via internet kan makkelijker en goedkoper worden door een besluit van Europees Commissaris Neelie Kroes van Concurrentie. De bestaande prak tijk is dat muziekaanbieders met de muziekrechtenorganisaties in el ke EU-lidstaat afzonderlijk een contract moeten sluiten voor de af dracht van rechten aan componis ten en artiesten. Kroes heeft nu be paald dat aanbieders in de EU zelf mogen kiezen met welke muziek- rechtenorganisatie zij een contract willen sluiten, en dat contract is dan geldig voor de hele EU. De huidige praktijk zit internetver- kopers als iTunes dwars bij hun po ging de Europese markt te verove ren. Zij moeten nu in elk land een aparte verkooporganisatie oprich ten. Door het besluit van Kroes hoeft dat niet meer. Tegelijk heeft zij besloten dat ook componisten en uitvoerende artiesten niet lan ger gebonden zijn aan de muziek- rechtenorganisatie in hun thuis land. Ook zij kunnen nu in de EU 'shoppen' naar de organisatie die hen de beste voorwaarden biedt en hun belangen het best verde digt. Die artiesten zijn daar overigens lang niet allemaal blij mee. Zij vre zen dat vrije concurrentie bij de muziekrechten zal leiden tot lage re royalty's. Een groep bekende popcomponisten - zoals Robin Gibb (Bee Gees), Benny Anderson (Abba), David Gilmour (Pink Flo yd), Paul McCarmey en Mark Knopfler (Dire Straits) verzet zich tegen het besluit. Maar volgens Kroes zullen ook bij een contract met een buitenlandse organisatie de tarieven in het thuisland van de componist of artiest de norm zijn. Daarom vindt zij de vrees van de artiesten onterecht. De Nederlandse rechtenorganisa tie Buma/Stemra is blij met het be sluit, omdat het concurrentie tus sen de incasso-organisaties moge lijk maakt. Bovendien worden sa menwerkingsverbanden tussen de rechtenorganisaties niet verboden. Buma/Stemra waarschuwt wel dat de grote muziekuitgevers de nei- Het uitzenden en verkopen van muziek via internet kan makkelij ker en goedkoper worden door een besluit van eurocommissaris Kroes over muziekrechten. ging hebben hun rechten voor in ternetverkoop onder te brengen bij de grootste organisaties in Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland, waartegen de kleintjes niet kunnen concurreren. Als dat straks ook voor het uitzenden via radio en tv gebeurt, dreigen de kleine organisaties buiten spel te komen staan. De Europese Commissie wil ook de termijn verlengen waarbinnen uitvoerende artiesten een vergoe ding krijgen als hun werk wordt gespeeld via radio, tv, of in bars en discotheken. Nu geldt daarvoor een termijn van vijftig jaar, maar de commissie wil dat optrekken naar 95 jaar, zodat artiesten ook op hoge leeftijd nog vergoedingen kunnen krijgen voor hun werk. Bij componisten geldt al dat hun werk auteursrechtelijk beschermd is tot zeventig jaar na hun dood. GRATIS... HOI DAN? AMSTERDAM - Nederlanders kun nen in vergelijking met andere Eu ropeanen hun werk redelijk losla ten tijdens de vakantie. Toch zegt 48,1 procent in de vakantie op een of andere manier met het werk be zig te zijn en werkt 9 procent door. Veel Spanjaarden komen he lemaal niet tot rust; 32 procent van de werknemers daar zegt door te werken. Een meerderheid van de Britten en Duitsers komt eveneens niet los van baan en carrière. Dat bleek gisteren uit een onder zoek van de banensite Monster- board.nl. Moderne greeploze, zwarte, structuurlak keuken. Voorzien van een groot werk kookei- land geheel compleet ind. apparatuur en werkblad Van €35.665 Rechte keuken in meerdere kleuren lever baar. Geheel compleet, afm. 270cm Van €4.745 Antraciet ultra hoogglans hoekkeuken. Voorzien van: vrijstaand fornuis, grote koelkast, schouwkap met glas, vaatwasser, kunststof werkblad, kraan spoelbak en verlichting. Tevens voorzien van leuke glaskasten met mat-glas. Deze keuken is uiteraard aan te passen aan uw maatvoe ring. Afm.: 290x245 cm 0!' PRIJS Bij aankoop van een keuken en/of badkamer, een Porcellanato tegel "nero aca- pulco" 60x60. Zeer slijtvast in een moderne antraciet tint. Van 57,85 Inloopdouche 120x100 van gehard veiligheidsglas. In loopdouche wordt geleverd met gratis wisser. Complete badkamer met royaal hoekbad. Bad is uitermate geschikt om in te douchen en is dan ook voorzien van een badklap- wand. Aanbieding is ind. wastafel en wand- closetcombinatie van keramag, kranen van grohe en een designradiator. Mooie tegel met leisteen-ach- tige uitstraling, met het gemak en de slijtvastheid van een porcellanato tegel. "Kripton 36N" 30x60. Grijs en roesttinten in een levendige kleurschakering. Van 74,38 Compleet aktiemeubel type Malaga 110 cm breed. Voorzien van spiegelkast met schakelaar stopcontact en verlichting. (prijs is exclusief kraan) Meubel is direct uit voorraad leverbaar. Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur. Tel 076-5048800 Openingstijden ma gesloten, di t/m do 9.30-17.30 uur vrijdag 9.30-21.00 uur, za 9.30-17.00 uur www.janvansundert.nl *Vraag naar de actievoorwaarden in de showroom!*Actie alleen geldig t/m 2-08-2008.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5