Zeeland 'Deze beesten Zeven huizen en oud schooltje wijken voor grotere Meuleweie 'Jongens, wie heeft de verbanddoos gezien?' Voorarrest dreigende Vlissinger verlengd Toeristenmarkt Goes: voor elk wat wils Materiaal gezocht voor jubileumboekje school Waterwerkers in Ecoscope Renesse Kindervakantieweek zoekt vrijwilligers Gynaecologie en kinderafdeling samen in Goes 26 Donderdag 17 juli 2008 PZC MIDDELBURG - Het voorarrest van de man die afgelopen zaterdag in Renesse met een mes dreigde is verlengd met 14 dagen. De 41-jari ge Vlissinger had in een Grieks res taurant ruzie met een man uit Middelburg. Tot een steekpartij is het niet geko men, omdat de politie de Vlissin ger voortijdig uitschakelde met een schot in het been. Naar de schietpartij loopt nog een onder- zoek van de Rijksrecherche. GOES - Kraampjes met kleding, sie raden, accessoires, cadeau's en etenswaren vullen vandaag de markt in Goes. Er is een draaimo len voor de kinderen en de wat ouderen kunnen 'powerjumpen' (een soort trampolinespringen aan elastiek). De Toeristenmarkt duurt van 12.00 tot 21.00 uur. RWS presenteert in het najaar schetsontwerp voor uitbreidingsplan. door Mieke van der Jagt wolphaartsdijk - De Regionale Woningbouwvereniging Samen werking (RWS) gaat alle zeven huurwoningen aan de Oostkerke- straat in Wolphaartsdijk afbreken. Ook het voormalige schooltje, dat nu nog tot atelier en woning van een kunstenaar dient, moet tegen de vlakte. De RWS heeft het pand gekocht. Het hele rijtje moet plaats maken voor een uitbreiding van woon-zorgcentrum De Meule- weie, dat met twintig appartemen ten de woon- en zorgbehoefte van ouderen in Wolphaartsdijk op geen stukken na kan bevredigen. De Meuleweie werd in de jaren ne gentig gebouwd in plaats van het kleine bejaardenoordje Nieuw heinkenszand - In september 2009 bestaat het katholiek onder wijs in Heinkenszand honderd jaar. De Jan van Schengenschool maakt een boekje over de rooms- katholieke basisschool, voorheen de St. Josefschool. Hiervoor zijn fo to's, anekdotes, oude rapporten en krantenknipsels nodig. Deze kun nen (onder vermelding van naam en adres) worden ingeleverd bij Ri- nus Menheere, Laan van Barbes- tein 4 in Heinkenszand. renesse - De interactieve expositie Waterwerkers is van juli tot en met september te zien in het Renesser activiteitencentrum Ecoscope. De tentoonstelling draait om een Wa- terfabriek, waar een ramp dreigt als directeur Wildwater zijn been breekt. Aan kinderen de opdracht zoveel mogelijk kennis op te doen over schoon en vuil water. Zorgvliet, dat met een aantal ande re kleine rusthuizen in Zeeland werd gesloten. De moderne oude re, zo werd geredeneerd, wil niet meer in een bejaardenhuis maar zelfstandig wonen en zorg op maat krijgen in een woon-zorgcen- trum. Mensen met verdergaande problemeatieken zouden beter af zijn in een verpleeghuis, dan in de minder geëquipeerde bejaarden huizen. Voortschrijdend inzicht heeft er toe geleid dat verpleeghuiszorg nu ook gedecentraliseerd wordt naar de woonkernen. Zorgbehoeftige ouderen, met name psychogeriatri sche patiënten, hebben er baat bij om niet uit de eigen, vertrouwde 1^ De Meuleweie kan met twintig appartementen de woon- en zorgbehoefte van ouderen in Wolphaartsdijk op geen stukken na bevredigen. wemeldince - De kindervakantie- week Rommeldam in Wemeldin- ge is op zoek naar vrijwilligers. Er is bij de organisatie een tekort ont staan doordat een recordaantal kin deren zich heeft opgegeven voor het evenement. Rommeldam vindt plaats van 4 tot en met 8 augustus. Er geldt voor vrijwilligers een minimum leeftijd van vijftien jaar. Geïnteres seerden kunnen zich opgeven via rommeldam@gmail.com. Patrick Gommers uit Goes, oud-leerling van de ambachtsschool in Goes (nu Pontes), is aan de Hogeschool Utrecht cum laude afgestudeerd als Master of Education Spaans. Daarmee haal de hij zijn eerstegraads lesbevoegdheid en kan hij Spaans geven in het voorgezet onderwijs en op het Hoger Beroepsonderwijs. Oud-leerling Arjan Geelhoed van het Buys Bal lot College (nu Ostrea Lyceum) in Goes is aan de Technische Universiteit in Delft eveneens cum laude geslaagd voor de masteropleiding Architecture, Urbanism and Building Sciences. Bij die opleiding ligt de nadruk niet op nieuw bouw, maar juist op het instandhouden, aan passen en vervangen van gebouwen. omgeving te worden gehaald. De stichting Regionale Zorgvoorzie ningen Zeeland (SVRZ) wil daar om twee groepswoningen voor de mente bejaarden bouwen bij de Meuleweie. In elke woning komt plaats voor zes bewoners. Daar naast is er in Wolphaartsdijk be hoefte aan meer appartementen met de woon-zorgformule. Hoe veel er dat worden, kan Maarten Sas van RWS nog niet zeggen. Het is afhankelijk van de beschikbare ruimte. Een schetsontwerp zal in het najaar duidelijkheid brengen. Sas heeft er alle vertrouwen in dat de huurders van de zeven te slo pen woningen, een ander huis naar hun zin zal worden aangebo den, maar Corrie Flikweert, die er al meer dan 35 jaar naar haar zin zit, heeft er een hard hoofd in. „We zitten nu op een hoek en we hebben een serre. Dergelijk woon genot wil ik op z'n minst terug." Leeuwen terug bij trap na restauratie door Natuursteenhuis Goes. door Dewi Cigengack vussingen - Ze zijn weer terug. De leeuwen van de Leeuwentrap in Vlissingen staan, na een half jaar te zijn weggeweest voor restau ratie, weer onderaan de trap aan de Badhuisstraat. De zandstenen leeuwen zijn geres taureerd door Hans van den Berg van het Natuursteenhuis in Goes. De 71-jarige is al met pensioen, maar klust elke vrijdag bij in het bedrijf „De leeuwen waren een lappendeken geworden. Zo'n der tig jaar geleden heb ik ze ook geres taureerd met kunstmortel, een soort kunststeen. Dat materiaal was toen net op de markt en ieder een was er enthousiast over." Maar het goedje, een soort ce ment, bleek niet afdoende te zijn. De vulling sleet eruit, waardoor vlekken en nieuwe gaten ontston den. De gemeente Vlissingen scha kelde het Natuursteenhuis in, dat gespecialiseerd is in restauraties. Echter, de eigen werknemers had den geen tijd voor de arbeidsinten sieve klus. Het toeval wilde dat de gepensioneerde Van den Berg, die de leeuwen destijds ook had gere pareerd, ze wel opnieuw onder handen wilde nemen. „Er was ont zettend veel kapot. Het leek me een leuk klusje." Drie maanden lang werkte Van den Berg elke vrij dagmiddag aan de opdracht. Hij had in totaal ruim tachtig uur no dig voor de operatie. Behalve de gaten van de oude repa raties, hadden de beelden schade opgelopen van granaatscherven tij dens de oorlog. Die wilde de ge meente Vlissingen niet laten repa reren, want het was niet de bedoe ling de leeuwen er weer als nieuw uit te laten zien. De kleine bescha digingen horen bij de beesten, die al sinds 1910 in Vlissingen staan. Beide leeuwen waren ongeveer evenveel werk voor reparateur Van den Berg. „Ik heb het oude opvul- materiaal eruit gehakt en het nieu we steen erin gezet, onder andere in het borststuk, de poten, de kin en de staart", zegt Van den Berg. Het was voor de ervaren restaura teur en beeldhouwer geen moei lijk karwei. Jan van Keulen van het Natuursteenhuis: „Zoiets is een routineklus, we doen het hele da gen. Beelden restaureren is een vak apart, maar het is ons vak." Het zandsteen waarvan de leeu wen zijn gemaakt, is Oberkirchner zandsteen uit een groeve in Duits land. „Het was moeilijk om pre cies het goede materiaal te vin den", zegt Van Keulen. „Want die groeve bestaat niet meer. Maar toe vallig lagen hier nog oude dorpels 'Beelden restaureren is een vak apart, maar het is ons vak' van de Sint Jacobskerk in Vlissin gen, van dezelfde soort zandsteen. Dat materiaal hebben we herge bruikt." Voorbijgangers zullen zien dat de leeuwen her en der nog lichtere plekken hebben. „In de loop van de jaren trekt dat wel bij", ver klaart Van Keulen. „Natuursteen moet je de tijd gunnen." Van den Berg vervulde zijn taak met veel liefde, maar is blij dat de leeuwen weer op hun plek in Vlis singen staan. „Deze kolossale bees ten horen hier gewoon thuis." Leeuwen De leeuwen van de Leeuwen- trap staan sinds 1910 in Vlissin gen. Eén heeft een wapen schild met het wapen van Vlis singen vast, de ander met de wapens van de zeven provinci ën van Nederland. Ze wegen elk ruim duizend kilo. De beelden zijn gemaakt rond 1880. Ze stonden de eerste ja ren bij het centraal station in Amsterdam. Oorspronkelijk stonden daar zestien leeuwen. Vier leeuwen staan nu in het Beatrixpark in Amsterdam, vier in Maarssen. Waar de ande re leeuwen zijn, is niet bekend. Kindervakantieweek beleeft alweer de laatste dag in Rilland. door Gijs Kamphuis rilland - „De EHBO-doos, wie heeft de EHBO-doos gezien? Els, jij?" Een vrijwilliger op de kinder vakantieweek in Rilland, die van daag zijn laatste dag beleeft, zoekt zich rot maar kan het ding niet vin den. Hij wendt zich tot Els Geel hoed, de drijvende kracht achter het evenement, die ook geen idee heeft waar de doos gebleven is. „Niet dat er ooit grote ongelukken gebeuren tijdens zo'n week, maar pleisters zijn toch onmisbaar", zegt ze. Er is ook amper tijd om te zoeken want de deelnemende kin deren eisen alle aandacht op van de 27 aanwezige vrijwilligers. Ze willen laten zien hoe mooi hun gebouwde hut wel niet is, hoe knap ze elkaar beschilderd heb ben, of gewoon even een kletspraatje maken terwijl ze heen en weer stuiteren op een trampoli ne. Er zijn dit jaar 164 kinderen. Hier mee is het aantal deelnemers toe genomen ten opzichte van vorig jaar en het einde van de groei is nog niet in zicht. Geelhoed begon vijf jaar geleden met de activiteit en zag het steeds 'gekker' worden. „De voorbereiding, de aankleding, de deelnemers en gelukkig ook de vrijwilligers, het wordt meer en meer." Om verder te groeien wil Geelhoed in de toekomst een dui delijker splitsing maken in de leef tijdsgroepen door het veld in twee ën te delen. „Als we dat doen kun nen we nog jaren vooruit." Vanavond is er als sluitstuk nog een schuimfeest. Dit onderdeel werd vorige week nog bijna verbo den omdat het gerucht ging dat Kinderen beschilderen elkaar tijdens de kindervakantieweek in Rilland. foto Willem Mieras het schuim kankerverwekkend zou zijn. Geelhoed is blij dat dat niet zo is. Ze vindt het, net als de meeste kinderen, het hoogtepunt van de week en had het vreselijk gevonden als het niet door had kunnen gaan. De kindervakantieweek in Rilland vindt, afwijkend van andere vakan tieweken, plaats aan het begin van de zomervakantie. Dit heeft te ma ken met de vrijwilligers. Volgens Geelhoed zijn die in juli makkelij ker te vinden. De andere kinderva kantieweken op de Bevelanden zijn in augustus. Met 164 deelnemers is de Rillandse kindervakantieweek drukker bezocht dan ooit. Volgens de organisatie is het ein de van de groei nog niet in zicht. GOES - De ziekenhuizen in mid den-Zeeland hebben aan de In spectie voor de gezondheidszorg voorgesteld de gynaecologische zorg en kindergeneeskunde naar Goes te verhuizen. Dat heeft alles te maken met het feit dat van de drie vacatures voor een gynaecoloog er slechts één per september ingevuld kan worden. In plaats van vier zijn dan slechts drie gynaecologen beschikbaar voor 24-uurs zorg. Dat brengt een dusdanig hoge werkdruk met zich mee dat daar een oplossing voor gevonden moet worden. Omdat aan de gynaecologische zorg ook de zorg voor pasgeborenen gekop peld is, wordt voorgesteld ook de opnames voor de kinderafdeling naar Goes te verhuizen. Of deze sa menvoeging doorgaat hangt af van het overleg met de inspectie en de vraag of de vacatures tijdig inge vuld kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54