Zeeland Sloopschepen zijn opgeruimd Acht kilometer voor de finish ging het licht uit Kritiek op aanwijzing Voordelta de daagse PZC Donderdag 17 juli 2008 31 Gerius van Woudenberg van Rijkswaterstaat bij drie sloopschepen bij afvalverwerker Hoondert in de Kaloothaven. foto Lex de Meester Grote schoonmaak van Rijkswaterstaat met succes afgerond. door Wout Bareman nieuwdorp - Rijkswaterstaat heeft schoon schip gemaakt. De actie om de sloopschepen in de Kanaal zone op te ruimen, is afgerond. Wat rest is een veertiental wrak ken aan de kades van het ha venschap Zeeland Seaports. Maar juridisch beleidsmedewerker Ge rius van Woudenberg van Rijkswa terstaat Zeeland gaat ervan uit dat het schap het voorbeeld van water staat snel zal volgen en dezelfde 'dwingende' procedure zal loslaten op de nalatige scheepseigenaren, die hun schepen laten verkomme ren in bijvoorbeeld het Zijkanaal B in Sluiskil. Van Woudenberg: „Vooraf hebben we afspraken gemaakt over een ge zamenlijke schoonmaakactie. Ook de gemeente Terneuzen onder schreef die. Worden de veertien resterende sloopschepen aan de ka des van het havenschap niet snel weggehaald, dan vrees ik voor de nabije toekomst nieuwe proble men. De aanwezigheid van die ach tergebleven wrakken zou dan wel eens kunnen leiden tot een nieu we aanwas." Rijkswaterstaat kwam in actie na een jarenlange klaagzang van de schippersvereniging Koninklijke Schuttevaer over de aanwezigheid van sloopschepen her en der op het Kanaal Gent-Terneuzen, die op strategische punten de toch al schaarse ligplaatsen bezetten. Ook omwonenden van de zijkanalen in met name Sas van Gent en Sluiskil klaagden hun nood, zeker nadat was vastgesteld dat de wrakken werden gebruikt als dumpplaats voor alle mogelijke afval. Van Woudenberg zette een plan van aanpak op. „We hebben het grootste deel van de eigenaren kun- 'Als Zeeland Seaports nu snel ons voorbeeld volgt, is de actie helemaal geslaagd' nen achterhalen en hen voor de keuze gesteld: of hun schip wegha len of het ons overlaten en achter af de rekening gepresenteerd krij gen. Daarnaast hebben we voor twee locaties - Sas van Gent en de kade aan de binnenkant van de Middensluis in Terneuzen - een tijdslimiet van 72 uur ingesteld. Dat biedt ons de mogelijkheid snel op te treden." Ook op het Veerse Meer heeft wa terstaat op die manier een aantal sloopscheepjes aangepakt. Binnen kort volgt er nog een handvol bij de Bergsediepsluis en Dintelsas. Van Woudenberg: „En dan is het zaak permanent een oogje in het zeil te houden, zodat we overtre dingen snel kunnen aanpakken." Eind deze week worden drie sloop schepen bij afvalverwerker Hoon dert in het Sloegebied op de wal ge zet. Eén of twee wrakken zouden, nadat ze zijn gestript, wel eens een onverwachte bestemming kunnen krijgen: als duikobject in het Veer se Meet, de Oosterschelde of de Grevelingen. Met zes van die objec ten op de bodem zou het aantal duiklocaties in de Oosterschelde kunnen worden teruggedrongen. DEN HAAG - De minister van Na tuurbeheer (LNV) is bij de Raad van State deze week in het nauw gekomen met haar besluit om de kust en zee ter hoogte van Zeeland en Zuid-Holland ais beschermd na tuurgebied aan te wijzen. Er was vooral kritiek op de door de minister gekozen grenzen van het zogenoemde Speciale Bescher mingszones (SBZ) Voordelta, Dui nen Goeree en Kwade Hoek en Voornes Duin. De bescherming van de bedreigde vogels laat vol gens milieuorganisaties te wensen over. Een aantal kustgemeenten nam het op voor de strandpavil joens. Die dreigen hun uitbrei dingsmogelijkheden te verliezen. De aanwijzing van de Voordelta als beschermd gebied is nodig om dat de Europese Habitat- en Vogel- richtlijnen dat eisen. Vogels en zee honden kunnen beter beschermd worden door een beter beheer van de stranden, de zandbanken en de ondiepe zeebekkens. Ook de plannen voor de TWeede Maasvlakte speelden een belangrij ke rol tijdens de rechtszitting. De Tweede Maasvlakte is buiten de SBZ gelaten en dat leidt volgens de Faunabescherming tot vreemde te genstrijdigheden. Als de 1\veede Maasvlakte wordt aangelegd leidt dat zonder meer tot aantasting van de Voordelta. Weliswaar is er een compensatieprogramma, maar ook bij de staatsraden van de Raad van State ontstond het vermoeden dat het beschermingsniveau van de Voordelta ietwat kunstmatig omlaag is gebracht zodat de komst van Tweede Maasvlakte niet leidt tot een achteruitgang van de be schermde vogelsoorten. Henk Baptist, van Faunabescher ming, zei dat een aantal vogelsoor ten alleen op zee en het strand wordt beschermd maar niet hun broedgebieden in de duinen, het achterland en op de Maasvlakte. Volgens hem is dat in strijd met de Europese richtlijnen. Mocht de Raad van State de kritiek overne men, kan dat negatieve gevolgen hebben voor de plannen voor de 1\veede Maasvlakte. Mogelijk gaan de strandtenthouders er dan wel op vooruit. Zij willen hun uitbrei dingsmogelijkheden behouden. Uitspraak volgt over enkele weken. Bijna zeshonderd Zeeuwen lopen sinds dinsdag mee met de 92e editie van de Nijmeegse Vierdaagse. Net als meer dan veertigduizend andere wandelaars. De PZC volgt enkele Zeeuwse wandelaars op de voet. Van daag: de tweede wandeldag van Claudia Zeegers (32) uit Oostburg. Ze loopt de Vierdaagse voor Stich ting KiKa (Kinderen Kankervrij). Zeeuwse wandelaars trotseren zwaarste dag van de Vierdaagse. door Cornelieke Blok De tranen staan Claudia in de ogen, als ze net over de finish is. „Ik moet huilen en lachen tegelijk. Ik zit er echt he lemaal doorheen. Maar, ik kan de humor er wel van in zien hoor." De tweede wandeldag van de Vier daagse staat onder de wandelaars bekend als de moeilijkste. Claudia kan er nu uit eigen ervaring over meepraten. „Het was ontzéttend zwaar. De eerste 32 kilometer liep ik met twee vingers in de neus, maar de laatste acht kilometer wa ren echt killers. Halverwege Beu- ningen ging het licht uit. Ik dacht dat ik er bijna was, maar daar had ik me in vergist. Lichamelijk ging het nog wel, maar m'n kopje ging naar beneden. Ik liep héél traag. Ik ging mensen sms'en om maar af leiding te hebben: als je klaar bent met versturen, ben je weer een paar honderd meter verder, dacht ik. Gelukkig kwam ik twee man nen tegen. Die hebben me er de laatste zes kilometer doorheen ge sleept. Dat heb je dan écht nodig." De route gaat woensdag langs de dorpen Wijchen, Beuningen en Weurt. „Iedereen klaagt dat het een rottige route is, maar ik vond het geweldig. Wijchen was super. 'De mensen staan tien rijen dik langs de kant. Echt kippenvel' Dat is echt niet te omschrijven en zo anders als wanneer je het op te levisie ziet. Hier in Nijmegen staan de mensen tien rijen dik langs de kant. Echt kippenvel!" Uit onderzoek van toiletpapierfa brikant Edet blijkt dat mensen een bevalling zwaarder vinden dan het uitlopen van de Vierdaagse. Hoe zwaar de wandeling van gisteren ook was, Claudia - moeder van vier kinderen - is het met de uit- slag van het onderzoek eens. La chend: „Dan loop ik toch liever." Rinus van Hercules (80) uit Mid delburg zit om drie uur alweer op de camping. „Je merkt wel dat het een lange etappe was, maar het ging heel goed. Alleen het laatste stuk was niet zo gezellig: dat ging over een industrieterrein. Ik loop liever in het bos of de weide." De drie 'meiden van de Hema' kunnen nog lachen na de tweede wandeldag. „Het laatste stuk wil den we wel graag zitten, maar het was weer heel erg gezellig", meldt Anneke de Nooyer uit Oost-Sou- brug vrolijk. Ook Robbert de Wolf (12) en zijn moeder Margreet (45) uit Tholen zijn de dag goed doorge komen. „Het was wel zwaarder dan gisteren, maar 't ging goed", zegt Robbert nuchter. De derde wandeldag gaat over zeven heuve len bij Nijmegen. Robbert: „Ze zeg gen dat het een hele mooie route is. We gaan het gewoon halen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33