Subsidie voor aanleg van eilandjes in Veerse Meer 'Deze kolossale Ongeloof na drama met spoelwagen Nieuwland kijkt in de toekomst m 26 Donderdag 17 juli 2008 PZC Ondernemer hoopt met project vanaf 2013 extra toeristen te trekken. door Maurlts Sep VROUWENPOLDER - Ambitieus en leuk, maar dit lukt nooit. De aan vankelijke reacties op het plan van Marco Doeleman om in het Veerse Meer een lagune van eilandjes aan te leggen met een hotel worden ge logenstraft. „De subsidie die we nu krijgen bewijst dat ook de over heden erin geloven. Anders beta len ze toch niet?" Doeleman krijgt voor zijn plan - dat zijn huidige restaurant Resto Vrouwe in de Polder aan de Veerse Gatdam gaat vervangen - subsidie van het project Pieken in de Delta. Dat is zeker heel belangrijk rea geert hij. „Want dit betekent dat zowel de provincie Zeeland als de provincie Noord-Brabant en het ministerie van Economische Za ken meebetalen. Dit beschouw ik duidelijk als een erkenning dat mijn plan bijdraagt aan de kwali teitsverbetering van het toerisme in Zeeland en heel Zuidwest-Ne derland." In juni 2005 al presenteerde Doele man zijn plan aan koningin Bea trix, toen zij Veere bezocht. Sinds dien is veel tijd heengegaan met overleggen in relatie tot het pro ject Rondom het Veerse Meer. In dat project is ook de toekomst van de Veerse Gatdam betrokken. Juist vanwege de complexiteit van het project Rondom het Veerse Meer, duurde het lang om al die betrok kenen achter het plan te krijgen. „Nu wordt ook bevestigd dat de neuzen dezelfde kant op wijzen", concludeert Doeleman tevreden. Dankzij de subsidie van Pieken in de Delta kunnen alle onderzoeken naar duurzaamheid, energiege bruik, wellnessvoorzieningen en architectonisch ontwerp worden omgezet in concrete plannen. Doeleman: „We kunnen in volle vaart aan de gang. We moeten nog wat overleg voeren met bijvoor beeld de gemeente Noord-Beve land omdat het plan binnen die ge- Marco Doeleman wil in het Veer se Meer eilandjes met slaaphuis- jes maken en op de Veerse Gat dam een hotel met restaurant. In 2013 moet het project klaar zijn. Brandweer Terneuzen geschokt door dood van 41-jarige vrijwilliger. door Raymond de Frel sluiskil - De medewerkers van de gemeente Terneuzen hebben ver bijsterd gereageerd op de dood van hun 45-jarige collega André van Dam. Hij kwam om na een eenzij dig ongeluk met een gemeentelijke spoelwagen op de Westkade in Sluiskil. Van Dam was eergisteren bijrijder van een 41-jarige medewerker van het cluster Infrabeheer van de ge meente. De 41-jarige Terneuzenaar ligt in kritieke toestand in het zie kenhuis van Gent. De politie on derzoekt nog hoe de wagen in de sloot ten westen van het Kanaal van Gent naar Terneuzen is be land. Er is geen defect aan de wa gen geconstateerd. Van Dam was sinds februari als uit zendkracht van Tempo Team ac tief voor de buitendienst van de ge meente Terneuzen. „Dit tragische ongeval is een klap voor de familie en de collega's. Hun collega's pro beren elkaar zoveel mogelijk te 1^ Bij de gemeente Terneuzen en de brandweer is geschokt gerea geerd na de dood van een colle ga. Die kwam dinsdag om bij een ongeluk met een spoelwagen. meentegrenzen valt. Daarna gaan we de vergunningen aanvragen. Ik hoop dat we in 2009 kunnen be ginnen met het aanleggen van de eilandjes om tot een lagune te ko men, want die eilandjes zijn letter lijk en figuurlijk het fundament voor dit plan." De bouwtijd voor het project be slaat ten minste twee jaar. Doele man houdt een slag om de arm om teleurstellingen te voorkomen. Daarom rekent hij erop dat de lagu ne en het hotel in 2012 of 2013 klaar zijn. „Je kunt zoiets als dit maar één keer goed doen, dus moet je het ook in één keer goed doen. Ik hoop dat het zal uit groeien tot een icoon voor het Zeeuwse toeristische product." Voor de Veerse Gatdam, aan de Noord-Bevelandse kant van het Veerse Meer, komen eilandjes die met elkaar worden verbonden. Op die eilandjes komen huisjes waar in overnacht kan worden. Op de dam zijn een hotel en restaurant gepland. Doeleman mikt met zijn ambitieuze plannen op de Europe se toeristenmarkt, die tegenwoor dig meer wil dan gewoon zon, zee en strand. steunen", verklaarde loco-burge meester Adhémar van Waes giste ren. Ook brandweerlieden van de ge meente Terneuzen reageerden ge schokt op het drama. De 41-jarige Terneuzenaar maakt ook deel uit van het vrijwillige brandweer korps. In maart raakte het Terneuzense korps nog in shock na het overlij den van hun 38-jarige duikcollega Wim Matthijsen. Hij kwam om bij een zoektocht naar het lichaam van Aarnout Zegers in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Zegers reed in het water, nadat hij zijn kinderen van het leven had be roofd. Beelden weer terug bij Leeuwentrap Vlissingen na restauratie in Goes. door Dewi Gigengack VLISSINGEN - Ze zijn weer terug. De leeuwen van de Leeuwentrap in Vlissingen staan, na een half jaar te zijn weggeweest voor restau ratie, weer onderaan de trap aan de Badhuisstraat. De leeuwen van zandsteen zijn ge restaureerd door Hans van den Berg van het Natuursteenhuis in Goes. De 71-jarige is al met pen sioen, maar klust elke vrijdag bij in het bedrijf „De leeuwen waren een lappendeken geworden. Zo'n dertig jaar geleden heb ik ze ook gerestaureerd met kunstmortel, een soort kunststeen. Dat materi aal was toen net op de markt en ie dereen was er enthousiast over." Maar het goedje, een soort ce ment, bleek niet afdoende te zijn. De vulling sleet eruit, waardoor vlekken en nieuwe gaten ontston den. De gemeente Vlissingen scha kelde het Natuursteenhuis in, dat gespecialiseerd is in restauraties. Echter, de eigen werknemers had den geen tijd voor de arbeidsinten sieve klus. De gepensioneerde Van den Berg wilde de leeuwen wel op nieuw onder handen nemen. „Het leek me een leuk klusje." Drie maanden lang werkte Van den Berg elke vrijdagmiddag aan de op dracht. Hij had in totaal ruim tach tig uur nodig voor de operatie. Behalve de gaten van de oude repa raties, hadden de beelden schade opgelopen door granaatscherven tijdens de oorlog. Die wilde de ge meente Vlissingen niet laten repa reren, want het was niet de bedoe- Leeuwen ling de leeuwen er weer als nieuw uit te laten zien. De kleine bescha digingen horen bij de beesten, die al sinds 1910 in Vlissingen staan. Beide leeuwen waren ongeveer evenveel werk voor Van den Berg. „Ik heb het oude opvulmateriaal eruit gehakt en het nieuwe steen erin gezet, onder andere in het borststuk, de poten, de kin en de staart", zegt Van den Berg. Het was voor de ervaren restaurateur en beeldhouwer geen moeilijk kar wei. Jan van Keulen van het Na tuursteenhuis: „Zoiets is een routi neklus, we doen het hele dagen. Beelden restaureren is een vak apart, maar het is ons vak." Het zandsteen waarvan de leeu wen zijn gemaakt, is Oberkirchner zandsteen uit een groeve in Duits land. „Het was moeilijk om het goede materiaal te vinden", zegt 'Beelden restaureren is een vak apart, maar het is ons vak' Van Keulen. „Want die groeve be staat niet meer. Maar toevallig la gen hier nog oude dorpels van de Sint Jacobskerk in Vlissingen, van dezelfde soort zandsteen. Dat ma teriaal hebben we hergebruikt." Voorbijgangers zullen zien dat de leeuwen her en der nog lichtere plekken hebben. „In de loop van de jaren trekt dat wel bij", ver klaart Van Keulen. „Natuursteen moet je de tijd gunnen." Van den Berg vervulde zijn taak met veel liefde, maar is blij dat de leeuwen weer op hun plek in Vlissingen staan. „Deze kolossale beesten ho ren hier gewoon thuis." De leeuwen van de Leeuwentrap staan sinds 1910 in Vlissingen. De ene heeft een wapenschild met het wapen van Vlissingen, de ander met de wa pens van de zeven provinciën van Nederland. Ze wegen elk ruim duizend kilo. De beelden zijn gemaakt rond 1880. Ze stonden de eerste jaren bij het centraal station in Amsterdam. Oorspronkelijk stonden daar zestien leeu wen. Vier leeuwen staan nu in het Beatrixpark in Amsterdam, vier in Maars- sen. Waar de andere leeuwen zijn, is niet bekend. Eén van de ideeën: herinrichting van de Oude Rijksweg. foto Ruben Oreel Dertig dorpelingen denken na over verbeteringen. door Carta van de Merbel NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Er is de afgelopen maanden hard nage dacht over de toekomst van Nieuw- en Sint Joosland. Ruim dertig dorpelingen bogen zich in vijf teams over verschillende the ma's en bedachten plannen om de leefbaarheid van het dorp in de ko mende tien jaar te verbeteren. Za terdag 16 augustus worden zo'n vijftien van de ideeën die Dorp van de toekomst heeft opgeleverd, gepresenteerd tijdens het zomer feest. De meeste inwoners van Nieuw en Sint Joosland zijn blij met hun dorp. Maar het kan op veel punten beter, bleek de afgelopen maan den. In vijf groepjes werd nage dacht over voorzieningen, activitei ten, wonen, verkeer en natuur. Hans van Hal van de Dorpsvereni ging zat in het team wonen. Daar kwam onder meer naar voren dat het dorp aantrekkelijker moet wor den voor jonge mensen, zodat de weinige voorzieningen die er nog zijn, ook zullen blijven. Dat geldt voor de middenstand, maar ook voor de school. Van Hal: „Nu gaat het nog, maar we zijn benauwd dat de school over tien jaar mis schien geen bestaansrecht meer heeft, omdat er te weinig kinderen zijn. En als de school verdwijnt, is het einde nabij. Dan sterft het dorp uit." Het team wonen wil pei len of er behoefte is aan meer hui zen voor jonge mensen. Ook wil het groepje van de dorpe lingen weten of er aandacht moet komen voor verwaarloosde hui zen en tuinen. Van Hal: „Op zich valt het nog wel mee in Nieuw land, maar een sterk verwaarloos de tuin kan storend zijn voor de buren. Het ligt vaak moeilijk om dit aan te kaarten. Hoe moet je dat doen? Wij willen weten of veel in woners zich hieraan storen." Het zijn slechts enkele wensen voor de toekomst van Nieuw- en Sint Joosland. Er zijn ook ideeën over onder meer het aantrekkelij ker maken van het dorpshuis, de aanleg van wandelpaden, herin richting van de Oude Rijksweg en het weren van landbouwverkeer, het opknappen van de speeltuin, het oprichten van een fitnessgroep en een nieuw onderkomen voor Gamehouse, een groepje jongeren dat bij elkaar komt om computer spelletjes te doen. Van Hal is tot dusver tevreden over het project Dorp van de toe komst. „We hebben geprobeerd zo open mogelijk te kijken en niet meteen te zeggen 'dat is toch niet uitvoerbaar'. Ik was zeer aange naam verrast over het enthousias me van de deelnemers. Veel men sen hebben elkaar leren kennen. Het is een goede zaak voor het dorp. Ik hoop dat ze straks niet met een kater blijven zitten als er weinig gerealiseerd kan worden." De ideeën die zijn voortgekomen uit Dorp van de toekomst worden 16 augustus tijdens het zomerfeest gepresenteerd in een speciale tent naast de kerk. Om 10.00 uur is de officiële opening door de burge meester. De hele dag kunnen Nieuwlanders in de tent kennisne men van de plannen. Ze kunnen ook hun stem uitbrengen op idee ën die ze goed vinden. De ideeën die veel stemmen krijgen, worden daarna bekeken op uitvoering. Van Hal: „Niet alle ideeën kunnen met een worden uitgevoerd. Voor som mige is geld nodig. En de mede werking van de gemeente. De ge meente heeft beloofd wat extra's te willen doen voor Nieuwland als compensatie voor alle overlast. We vertrouwen erop dat ze zich hier aan houden." Het eerste succes van Dorp van de toekomst is er trouwens al: de web site www.dvnieuwland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28