Aardenburg baadt in Zomerkunsten Inzendingen Zeeuwse boekenprijs Jeugdsentiment van generaties fraai verbeeld 1 6 Donderdag 17 juli 2008 pzc Meeste boeken in categorie geschiedenis ingezonden. middelburg - De organisatie van de Zeeuwse Boekenprijs verwacht in totaal veertig inzendingen te zullen ontvangen voor deelname aan de Zeeuwse Boekenprijs 2008. „De deadline voor inzending van de boeken was 15 juli. Vanwege de vakantietijd zijn echter nog niet al le boeken binnen, maar we ver wachten deze week uit te komen op in totaal veertig inzendingen", zegt Machteld Berghauser Pont, communicatiemedewerker van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De categorieën waarin de boeken voor de Zeeuwse Boekenprijs kun nen meedingen zijn: fictie, geschie denis, populair, essay en poëzie, jeugdboek of kunst. De meeste in zendingen vallen dit keer in de ca tegorie geschiedenis. „Veertig inzendingen betreft een aardig gemiddelde van de afgelo pen jaren. Vorig jaar zijn er meer boeken ingezonden, doordat de lustrumeditie van de Zeeuwse Boe kenprijs samenviel met het Michiel de Ruyter jaar", aldus Berg hauser Pont. De shortlist met de genomineer den wordt zondag 14 september bekend gemaakt tijdens het literair gekleurde festival Film by the Sea in Vlissingen. De feestelijke uitrei king vande Zeeuwe Boekenprijs is op vrijdag 31 oktober in de Zeeuw se Bibliotheek. De winnaar ont vangt een geldprijs van duizend euro en het gouden beeldje Zeeuws Meisje, ontworpen door F,va Crebolder. Tevens wordt hier de Jan Bruijns Publieksprijs uitge reikt. Via de website van het Zeeuws Tijdschrift kunnen men sen stemmen op hun favoriete boek. De prijsuitreiking betreft een onderdeel van het programma tijdens de Week van het Zeeuwse Boek. De jury voor de Zeeuwse Boekenprijs 2008 bestaat uit Karla Peijs, commissaris van de konin gin in Zeeland en tevens voorzit ter van de jury, Paul van der Vel de, hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift en jurysecreta ris, Ton Brandenbarg, directeur van de Zeeuwse Bibliotheek, Ron Molin, auteur-recensent en Ewald Vanvugt, auteur-recensent. voor meer informatie: www.zeeuws- tijdschrift.nl. Beeldenroute en poëzie vaste onderdelen in Tussen hemel en aarde. door Jeanette Vergouwen aardenburg - De Stichting Cultu reel Aardenburg (SCA) stevent af op het tienjarig jubileum in 2009. Jaren is er gesleuteld aan de formu le, maar er is nooit getornd aan de vaste onderdelen in het program ma voor de Aardenburgse Zomer kunsten: een beeldenroute door het centrum in galeries en tuinen, een expositie in de Sint Baafs en een evenement rond poëzie. Daar naast waren en blijven er nevenac tiviteiten als workshops, geleide wandelingen en concerten. De edi tie 2008 wordt morgenavond offici eel geopend met de onthulling van het beeld Nike van Nand Huy- ge en een thema-bijeenkomst in de Sint Baafskerk. „Dit jaar is de Elderschans niet be schikbaar. Daarom is de route een stuk korter. Voor één jaar krijgen we de beschikking over het voor malige stadhuis, daar kunnen 14 beeldende kunstenaars hun werk exposeren. Het aantal deelnemen de kunstenaars is niet gedaald, maar alle activiteiten zijn nu meer gebald, zegt Margit Trapman. Zij is samen met Astrid Schoovers ver antwoordelijk voor de beeldende kunst. „Het is een heel jaar lang zoeken naar geschikte kunste naars. Dit jaar zijn er veel uit Zeeuws-Vlaanderen en omdat we keer beschikken over het stadhuis is er naast de vele beelden ook een ruim aanbod van schilderijen, aquarellen en grafiek. Bovendien is er een expositie van kunstfoto grafie in de Paardenstal." Als extra trekpleister is er in de Sint Baafs de reizende fototentoon stelling In Beeld met 35 foto's die een beeld geven van cultuur, kunst en religie. Deze expositie is een initiatief van Nieuw Zout in het kader van het Jaar van het Reli gieus Erfgoed. „We hebben ook een paar activitei ten ingelijfd: het Zomeravondcon cert aan Zee op 23 juli in de Doops gezinde kerk, de Chagallexpositie in datzelfde gebouw en de zomera vond orgelwandeling langs de Aar denburgse kerken. En verder de cultuur- en poëziewandelingen en de workshops beeldhouwen door Luc Ingels in Galerie Casa Portiera en de culturele kerkdienst op 27 juli. Hieraan werkt de Scola Grego- riaana Brugensis", vertelt voorzit ter Jan Pleijte. Secretaris Lenie du Bois vestigt de aandacht op de opening. „Gedepu teerde Van Waveren is verhinderd en daarom komt gedeputeerde Martin Wiersma nu het beeld Ni- 'Inspiratie voor kunst komt van boven. Wij staan met beide voeten op de grond' ke van Nand Huyge onthullen. In de Sint Baafs worden twee lezin gen gehouden door de schrijfster Saskia de Coster en monseigneur professor John Noordermeer. Zij baseren hun toespraak op de regel: Een gelukkig mens door de twijfel verrast van Hugo Claus. Tussen door speelt Alexander Makay werk van Bach op gitaar." Poëzie heeft een prominente plek in het programma. De poëziewan delingen staan onder leiding van stadsdichter Peer van Meer. Aan de grote poëzieavond donderdag 24 juli werken de dichters Anneke Brassinga en Lut de Bock mee, evenals bluesmuzikant Ries de Vuyst. Ad van Rijswijk: „Ik ben weg van het taalgebruik en het spe len met taal van de Nederlandse Anneke Brassinga. Als tegenhan ger zochten we een 'moeder Aar- de-type' en kwamen zo bij de Vlaamse Lut de Block uit. Zij schrijft gedichten over de figuren moeder, dochter en minnares. Zij heeft een jeugddrama omgezet in poëzie. De titel van de Aardenburg se Zomerkunsten: Tussen hemel en Aarde wordt door SCA met ver ve verdedigd. „Ik had nog liever tussen Hemel en Aardenburg ge zien, maar je kunt er ook een dich terlijke invulling aan geven: De in spiratie voor kunst komt van bo ven en de SCA staat met beide voe ten op de grond." Voor het jubileum in 2009 wordt gedacht aan extra aandacht voor kunst, meer muziek en een uitbrei ding van de route. Aardenburgse Zomerkunsten 18 t/m 27 juli, rond en in Sint Baafs, exposi tie: Tussen Hemel en Aarde, dag. 11 -18 u. Info: www.cultureelaarden- burg.nl of 0117-493014. DE BRIEF VOOR DE KONING Scène uit de film 'Brief voor de Koning'. foto gpd/pr Vijfenveertig jaar geleden schreef Tonke Dragt De brief voor de koning, één van de beste Nederlandse kinder boeken ooit. Regisseur Pieter Ver- hoeffis er in geslaagd het jeugdsen timent en de gestolde jongensdro men van generaties lezertjes in beeld te vangen. Het boek is naar eigentijdse maatstaven wat ouder wets. Het tempo van het boek ligt aanzienlijk lager dan de MTV-ge- neratie gewend is, maar De brief voor de koning wordt nog steeds verslonden omdat het zo span nend en goed geschreven is. Pieter Verhoeff moest dus kiezen: een zo Regie: Pieter Verhoeff. Met: Yannick van de Velde, Quinten Schramm, Daan Schuurmans. Te zien in Goes en Terneuzen door Hetty van Rooij getrouw mogelijke verfilming van een boek dat heel Nederland na aan het hart ligt, of een snellere en meer eigentijdse versie. Gelukkig koos hij voor het eerste. De film is soms een beetje traag, er wordt af en toe een mallotig-plechtig Ne derlands in gesproken, en de ac teerprestaties van de volwassen ac teurs zijn niet allemaal even gewel dig. Maar het is vooral een geloof waardige, stijlvolle en getrouwe verfilming van een spannend boek, met Yannick van der Velde (18) als een ideale hoofdrolspeler. De avonturen van Tiuri en zijn vriend Piak spelen zich af tegen een mysterieuze achtergrond van een soort fantasie-middeleeuwen, die voldoende te dromen overla ten. Yannick van der Velde kan als schildknaap Tiuri een hele nieuwe generatie fans aan zich binden. Hij verdient niet minder. Het SCA bestuur vlnr: Margrit Trapman, Jan Pleijte, Lenie du Bois, Ad van Rijswijk en Astrid Schoovers. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16