Laat de bruiden hun koffe Verbod op taaiexamen veroor 1 2 I Donderdag 17 juli 2008 PZC Een regelrechte blunder. Zo wordt de misser rond de Wet Inburgering Buiten land genoemd. Op grond van die wet moeten vreemdelin gen die zich bij hun partner in Ne derland willen voegen eerst in hun eigen land een inburgerings- cursus volgen. Een plicht die echter nergens in Vreemdelingen die zich bij hun partner in Nederland willen voegen, hoeven géén inburgeringsexamen in het land van herkomst te doen. Tot dat oordeel kwam de rechtbank van Amsterdam deze week. De uitspraak zal mogelijk leiden tot duizenden nieuwe aanvragen voor een verblijfsvergunning. „Of ze die ook krijgen, is nog de vraag." door Marijn Kramp en Jacqueline Steenwijk het Vreemdelingenbesluit is terug te vinden. En dat besluit is maatge vend, oordeelde de rechtbank van Amsterdam deze week. Het Vreemdelingenbesluit is vol gens persrechter M. Diemer duide lijk. „Om een verblijfsvergunning te krijgen moeten deze vreemdelin gen aan acht voorwaarden vol doen. Wie daar aan voldoet, krijgt per definitie een vergunning. Een inburgeringscursus staat niet ge noemd als een van die voorwaar den." En dus mag justitie niemand weigeren omdat die geen inburge ringscursus heeft gevolgd. „Iedereen die nu een aanvraag in dient én die voldoet aan alle ande re voorwaarden, moet een vergun ning krijgen. Voor wie moeite heeft met de inburgeringscursus geldt dat dit dan het moment is. Alle bruidjes zouden nu hun kof fers moeten pakken", legt Diemer uit. De rechterlijke uitspraak werd ge daan in een zaak rond een analfa bete Marokkaanse vrouw. De vrouw in kwestie poogt al twee jaar een verblijfsvergunning te krij gen om zich bij haar man te voe gen die al lang in Nederland werkt. De inburgeringscursus is een te hoge drempel voor haar, stelt haar advocaat Leo Louwerse. „Ze zou eerst in haar moedertaal moeten leren lezen en schrijven voordat ze de Nederlandse inbur geringscursus met goed gevolg kan afleggen." Met deze uitspraak in de hand hoeft ze dat niet meer. Louwerse voorziet dat vele vreem delingen profijt kunnen hebben van de uitspraak. Zoals een andere cliënt van hem; een Afghaanse vrouw die zich graag bij haar man wil voegen. „Er is in haar land geen plek waar je de inburgerings cursus kan afleggen. In buurland Pakistan ontbreekt dat eveneens. Ze moet naar Iran, China of India voor de taaltoets. Dat is wel heel erg ingewikkeld voor een Afghaan se." Mogelijk zullen enkele duizen den vreemdelingen gebruikmaken van de lacune in de wet, stelt hoog leraar Vreemdelingenrecht Anton van Kalmthout. „Iedereen die zich door die verplichte cursus liet af schrikken, zal nu snel een aan vraag voor een vergunning indie nen." Maar de vraag is volgens hem of ze dat ook echt zullen krij gen. „Als er niets gebeurt, krijgt ieder een inderdaad voortaan ook zon der die cursus een vergunning. Maar ik ga ervan uit dat de over heid dat niet wil. Dus ze zal de wet wel gaan aanpassen. Dat duurt enkele maanden", legt Van Kalmthout uit. „In de tussentijd zouden de vergunningen afgege ven moeten worden." Justitie kan dat volgens hem om zeilen door in hoger beroep te gaan bij de Raad van State. „In af wachting van die beslissing kun nen aanvragen tijdelijk worden op geschort. Maar de vraag is wel hoe de Raad van State gaat oordelen. Als zij de Amsterdamse rechtbank in het gelijk stélt moet justitie als nog die vergunningen afgeven." En dan is er nog de kwestie van de datum waarop de aangepaste wet ingaat. Moeten aanvragen behan deld worden naar de wet die op het moment van de aanvraag geldt, dus deze wet. Of wordt de wet gehanteerd die geldt op het moment dat de aanvraag wordt af gehandeld, de aangepaste wet? Van Kalmthout: „Het zal allemaal uitgezocht moeten worden." r-\ Wm W Toestroom is het gevolg van uitspraak van de rechtbank Amsterdam. DEN HAAG - Duizenden importbrui den zullen naar verwachting de ko mende weken in allerijl een ver blijfsvergunning aanvragen. Door een manco in de wet hoeven zij niet langer eerst een inburgerings examen af te leggen om een ver gunning te krijgen. Het examen was juist ingevoerd om een extra drempel op te werpen voor buiten landse partners die naar Neder land willen komen. De toestroom is het gevolg van een uitspraak van de rechtbank van Amsterdam. Die oordeelde dat het inburgeringsexamen voor vreemdelingen die zich bij hun partner of gezin in Nederland wil len voegen, weliswaar in de Wet Inburgering Buitenland staat, maar niet in het Vreemdelingenbe sluit. En dus mag het geen crite rium zijn om vreemdelingen te weigeren. Hoogleraar Vreemdelingenrecht Anton van Kalmthout verwacht een grote toestroom van nieuwe aanvragen. Mogelijk zelfs duizen den. „Iedereen die gezakt is of nog twijfelde over het afleggen van zo'n examen zal nu zijn slag slaan." Ook Vluchtelingenwerk Ne derland voorziet extra aanvragen. Het gaat dan met name om men-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12