PZC 21 Sterkere boulevards tegen stormen Paar druppels bloed en wat haren 28 27 Provincie laat jeugd meerijden in streetparade Blauwtje Jeroen van der Hoff creëert zijn mobiele drumstudio Woensdag 16 juli 2008 Gedeputeerde Staten laten besluit over ziekenhuizen toetsen Tip? redwalch@pzc.nl Rijkswaterstaat en waterschap proberen overlast te beperken. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Terwijl juridische pro cedures de kustversterking bij Westduin hebben stilgelegd, gaat de versterking van twee Vlissingse boulevards gewoon door. Het gaat om Boulevard Bankert en Evertsen en ook de Nolledijk. Bou levard De Ruijter is in 2002 al ver sterkt. Het nieuwe traject van 1,7 kilometer wordt volgend jaar aan gepakt in het project Zeeweringen van Rijkswaterstaat en het Water schap Zeeuwse Eilanden, die het dijkvak in beheer heeft. Uiterlijk verandert er niet veel aan de boulevards, innerlijk wel. Bij Boulevard Evertsen wordt zand af gegraven, zodat er een kreukel- berm van een sterkere steensoort kan worden aangelegd en dan kan het zand er weer over. Boulevard Bankert, waar meer glooiing is, krijgt breuksteen overgoten met gietasfalt. Het volume verandert nauwelijks: er komt weliswaar een laag overheen, maar het profiel blijft hetzelfde. Alleen de kleur zal misschien iets donkerder zijn. De oude fundering van het natio nale milieumonument (de polyes ter druppel, die inmiddels bij de Oranjemolen is gelegd) op het Bad- strand wordt ook gesloopt. De klinkers op het talud van de Nolle dijk worden eveneens vervangen door breuksteen met gietasfalt. Dat wordt later afgestrooid met steenslag, om het een lichtere kleur te geven. De bunker en het Zo op het oog verandert er niet veel, maar over een jaar zijn Bou levard Bankert en Evertsen in Vlissingen een beter bestand te gen de superstorm dan nu. windorgel blijven gewoon zoals ze zijn. De vernieuwing van de steenbekle ding van de glooiing en de keer- muur is nodig om de superstorm te kunnen trotseren, die Zeeland eens in de vierduizend jaar kan aandoen. Basaltblokken die nog goed zijn, worden hergebruikt. Voor het overige worden nieuwe stenen en gietasfalt gebruikt. Dat is overigens niet het asfalt dat ook in de wegenbouw wordt gebruikt. Het is asfalt, dat speciaal is be doeld voor de waterbouw. Vanwege de veiligheid zijn de werkzaamheden buiten het storm seizoen, van 1 maart tot eind juni 2009. Bewoners, ondernemers en bezoekers ondervinden er tijdelijk geluids- en verkeershinder van. Zij hoeven echter niet bang te zijn dat er continu vrachtwagens af en aan rijden op de boulevard. Daar ko men ze namelijk niet; die rijden op het strand. Bovendien zorgen de instanties ervoor dat er steeds een stuk strand beschikbaar blijft voor publiek. Rijkswaterstaat en het waterschap organiseren informatieavonden en laten huis-aan-huis informatie- krantjes bezorgen, om omwonen den op de hoogte te houden. MIDDELBURG - Jongeren die willen meerijden tijdens de streetparde op 26 juli in Middelburg, kunnen zich aanmelden bij de provincie Zeeland. Die rijdt mee met de Jouwzeeland-bus. Daarin zijn nog plaatsen beschikbaar. De streetparade is onderdeel van de danceparade en staat dit jaar in het teken van sprookjes. Tijdens de streetparade rijden wagens met muziek en dansers en danseressen door het centrum van de stad. Het evenement trekt elk jaar tiendui zenden mensen. Er zijn podia op de Markt en op Plein 1940/s Avonds vindt een mu ziekfestival plaats op het Hof van Tange. De NS zet die dag extra treinen in om bezoekers naar Middelburg te vervoeren. De provincie Zeeland laat dit jaar de bus meerijden die hoort bij de jongerenwebsite van de provincie, Jouwzeeland. Jongeren tussen 12 en 24 jaar mogen meerijden tij dens de streetparade. Aanmelden kan via jouwzeeland@zeeland.nl. De redacie van het jongerenpersbu- reau van www.jouwzeeland.nl zal verslag doen van de streetparade. Preparateur Wim PhafF helpt bij dna-onderzoek Forensisch Instituut. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Mikke, Vogelbe scherming, politie en de Algeme ne Inspectie Dienst wisten Wim Phaff al te vinden. Sinds een paar maanden schakelt ook het Neder lands Forensisch Instituut (NFI) de Middelburgse dierenprepara teur in. Bij het NFI is een onderzoeker be zig met het verbeteren van technie ken voor dna-onderzoek, vertelt Phaff „Daarvoor hebben ze onder meer bloed, spierweefsel en veren of haren nodig. Omdat ik bij het opzetten van dieren alleen de huid gebruik, kan ik ze het materiaal le veren dat ze nodig hebben. Dat gaat anders toch via de Olaz naar de destructie." Een paar druppels bloed, enkele kubieke centimeters spierweefsel een wat haren zijn al voldoende. Phaff stopt het in buisjes of zakjes die hij opstuurt of die worden op gehaald. „Ik heb inmiddels van der tig diersoorten materiaal opge stuurd. Ik heb zelf geen verstand van dat onderzoek, maar ik vind het wel boeiend. Ik heb bijvoor beeld materiaal opgestuurd van twee soorten uilen. Flet lijkt mij dan leuk om te weten hoeveel ze in dna op elkaar lijken en waar de verschillen zitten." Sinds april is hij betrokken bij het onderzoek van het NFI. Het kost hem pakweg vijf minuten per dier. „En dan nog eens tien minu ten voor sectierapporten voor de Vogelbescherming. Dat kwartiertje extra kan ik best missen." Bovendien draagt het bij aan het imago van het preparateurswerk. 'Ik heb inmiddels van dertig diersoorten materiaal opgestuurd' Dat heeft heel lang een slecht ima go gehad. „Het zat in de sfeer van achterkamertjes en dat moet maar eens voorbij zijn. We hebben niks te verbergen. Er is een goede na tuurbeschermingswet waaraan wij ons houden." De Mikke, Vogelbescherming, poli tie en AID schakelen PhafF in als ze twijfels hebben over de doods oorzaak van een dier. Belangrijk werk, vindt hij. „Het komt ook voor dat ik aan het snijden ben om een dier op te zetten voor een particulier en dat de hagel over mijn tafel rolt. Dan schakel ik zelf de politie in om een strafrechtelijk onderzoek te doen." Phaff heeft inmiddels veertig jaar ervaring. Bovendien bestaat dit jaar zijn atelier Bio Art twintig jaar. In september vindt een expo sitie van zijn werk plaats in mu seum Terra Maris in Oostkapelle, 2E2Ö* Tip? redactie@pzc.nl Die donkere schone serveert in een Goes' etablissement. Daar int ze niet alleen de rekeningen, maar ook prijzende blikken van vele bewonderaars. Sommigen lonken opzichtig, an deren zo heimelijk mogelijk. De Don Juan die onlangs een po ging waagde, valt in de laatste categorie. Hij had de hele avond naar de bevallige bediende ge loerd en trok uiteindelijk de stou te schoenen aan. Toen het mo ment van afrekenen aanbrak, krabbelde hij zijn telefoonnum mer op een papiertje en schoof dat onder de rekening naar haar toe. Ze glimlachte en schoof at tent als ze is, het papiertje terug: 'Meneer, u vergeet wat'. Dierenpreparateur Wim Phaff exposeert in september zijn werk in museum Terra Maris in Oostkapelle. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23