Dure grond is last voor waterberging 'Er bestaat een behoefte aan Thee drinken in de koeienstal en broodje eten in de mestput Mosselprotest tijdens Visserijdagen Jachthaven Gorishoek maakt serieuze kans 22 Dinsdag 15 juli 2008 PZC Mary van't Leven heeft sinds kort een theetuin aan de Coudorpseweg in Driewegen. foto Willem Mêeras Mary van 't Leven maakt droom waar in Driewegen. door Harmen van der Werf DRIEWEGEN - Mary van 't Leven uit het Borselse Driewegen wilde al tijd al iets doen in de horeca. „Ik ben daarin opgegroeid. Mijn ou ders hadden in Ooltgenplaats op Goeree-Overflakkee een café en ca fetaria." Ze heeft haar droom waar kunnen maken. Sinds kort heeft Mary een theetuin aan huis, Ma ry's Place bij het fruitteeltbedrijf van haar echtgenoot aan de Cou dorpseweg 7. De ruimte voor de theetuin waar de bezoekers ook een kleine lunch kunnen gebruiken, was al voorhan den. „De koeienstal was vrij. Die gebruikten we voor de opslag van allerlei spullen, als een soort rom melhok. We hebben de stal hele maal leeggemaakt en daarna ver bouwd voor de ontvangst van gas ten", vertelt Mary. „En van de ou de mestput hebben we een terras gemaakt." De theetuin begint te lopen, dank zij 'toevallige' voorbijgangers op de fiets en mond-tot-mond recla me. Mary: „Laatst hadden we een grote groep lunchers uit het dorp. Een bewoonster kreeg haar kinde ren en kleinkinderen op bezoek, acht volwassenen en vijf kinderen. Ze kon al die mensen niet zo goed thuis ontvangen en klopte bij ons aan. De kinderen kunnen hier ook uit de voeten, met een trampoline en spelletjes." Als extra attractie is in Mary's Pla ce tot en met 1 september een ex positie te zien van schilderijen. Er hangen werken van Cocky Bruyn- zeel uit Wissenkerke, Batty Schee- Ie uit Ellewoutsdijk en Sandra de Neef uit Rotterdam. „Sandra, een vriendin van mij, maakt portret ten van wielrenners", vertelt Mary. „Dat is toch leuk vanwege de Tour de France." Mary houdt al drie jaar de Cou- dorpse Fair. Die blijft ze doen. En ze gaat verder, met de verkoop van een 'beetje brocante' (tweede hands antiek) en workshops. „Ik zal die niet zelf geven. Ik bied er al leen ruimte voor." Mary Place's, Coudorpseweg 7, Drie wegen, open donderdag tot en met maandag,, 10.00-17.00 uur. Mary Place's is de jongste thee- tuin in de Zak van Zuid-Beve land, bij Driewegen. Tot eind au gustus is er ook een expositie van schilderijen te zien. Projecten waterschap vallen veel duurder uit door stijgende prijzen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De aanleg van gebie den voor waterberging wordt be lemmerd door stijgende grondprij zen. Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft steeds meer moeite vol doende grond te kopen om water gangen te verbreden. Ook vallen projecten veel duurder uit. Het waterschap ziet zich gesteld voor scherpe keuzes: moeten pro jecten voor bijvoorbeeld waterbe heer of vrijliggende fietspaden worden uitgesteld, of moeten de tarieven voor de burgers omhoog om die projecten te kunnen vol tooien? Zeeuwse Eilanden is voor alsnog rijk genoeg om extra kosten te kunnen betalen uit de eigen spaarpot. Het algemeen bestuur wil de tarieven ook niet verhogen. Maar dat maakt het probleem niet Mosselkwekers zijn vijf lange maanden van onzekerheid spuugzat. door Esme Soesman bruinisse - De verontruste mos selkwekers laten tijdens de Visserij- dagen (17 tot en met 19 juli) in Bruinisse luid en duidelijk van zich horen. Hoogtepunt van de voorgenomen protestacties is een optreden van de volledige Bruse vloot aan het einde van de vloot- schouw, op zaterdag 19 juli. Op symbolische wijze wordt uitdruk king gegeven aan de donkere wol ken die boven de sector zijn sa mengepakt. Dit jaar geen kleurige vlaggetjes, maar een bij de huidige crisis pas sende aankleding van de mossel- kleiner. „De laatste anderhalf jaar zitten de grondprijzen flink in de lift", beaamt directeur Jan Dees van waterschap Zeeuwse Eilan den. „Ook zijn mensen steeds te rughoudender in de verkoop van grond. Kijk naar de landbouw: die heeft de grond zelf hard genoeg nodig." Onlangs moest het waterschap een miljoen euro extra uittrekken voor projecten op Walcheren en Noord-Beveland. Voor het Wal- cherse project - waterberging bij de Domburgse en Meliskerkse wa tergangen - was al genoegen geno men met minder grond. Die kost te ruim de helft meer dan was be rekend bij het begin van het pro ject. Op Noord-Beveland bleek de aannemer ook duurder te zijn. Stijgende grondprijzen maken het voor waterschap Zeeuwse Ei landen steeds moeilijker om in 2015 te voldoen aan de eisen van voldoende waterberging. vloot. Door het hele dorp heen - en aan boord van de schepen zelf- wordt de aandacht gevestigd op en informatie gegeven over de mossel- problematiek. De onzekerheid is, sinds het verbod op de mossel zaadvisserij na de uitspraak van de Raad van State in februari, onver minderd groot. „Al vijf maanden lang slapeloze nachten", vat vissers vrouw Corine Hoogerheide de stand van zaken samen. „Dat is, los van de hele discussie over na tuur en wat waar is of niet, het a-sociale hiervan. Vijf maanden onzekerheid. Terwijl we altijd Tijdens de Bruse Visserijdagen la ten mosselkwekers van zich ho ren. De vlootschouw zaterdag wordt aangegrepen voor een toe passelijk protest. Later meer geld uittrekken voor elk project dat duurder uitvalt, is geen wenselijk scenario, erkent Dees. Mede daarom is een grond- ruilbank opgezet. „Als zich kansen voordoen om ergens grond te ko pen die we later kunnen inzetten of ruilen, dan pakken we die. Dat maakt ons slagvaardiger." Soms lukt het om met een boer goede af spraken te maken die niet meteen meer geld kosten. „Als wij de wa tergang breder en de oever glooien der maken, kan de boer die grond gebruiken om laagliggende perce len op te hogen. Dat is dubbele winst. Met zulke oplossingen kun nen we voldoen aan de eisen van het project Waterbeheer in de 21e eeuw. Dat moet in 2015 klaar zijn." Uitstel moet worden voorkomen. Dees: „Als er minder waterberging is, kan meer overlast ontstaan bij zware regen en kunnen oogsten daaronder lijden. We moeten zor gen dat iedereen droge voeten houdt." hard hebben gewerkt, belasting hebben betaald, fatsoenlijke men sen proberen te zijn. We zijn toch geen criminelen?". Samen met Ma- riska Jumelet was Hoogerheide ook spil achter de grote protestac tie eind maart, bij de opening van het kreeftseizoen. De verbijstering die het tweetal toen nog ervoer, heeft inmiddels plaats gemaakt voor woede. „Boos, machteloos, ge frustreerd", somt Hoogerheide de heersende gevoelens op. Er wordt niet mét maar óver de mosselsec tor gediscussieerd, constateert de vissersvrouw. „Of als de pap al is gestort, wees dan eerlijk. Dan we ten we tenminste waar we aan toe zijn." Nu kan alleen maar worden afgewacht. En nu en dan geprotes teerd, zoals bijvoorbeeld tijdens de Bruse Visserijdagen. Gemeente Tholen laat een gedetailleerde studie uitvoeren. door Maartje Huijben THOLEN - Een nieuwe jachthaven bij Gorishoek is een serieuze op tie. De gemeente Tholen laat een gedetailleerde studie uitvoeren naar de mogelijkheden. „Een jacht haven op die locatie heeft een be hoorlijke impact op de omgeving", meldt wethouder Erik Goossen. „Vijfhonderd ligplaatsen betekent bijvoorbeeld ook vijfhonderd au to's. Die moeten er wel geparkeerd kunnen worden. In een studie be kijken we wat de consequenties zijn voor zaken als ontsluitingswe gen, riolering en openbare verlich ting. Tevens bekijken we de gevol gen voor het onderwaterleven en de stroming op die locatie." De studie is een volgende stap in het proces. „Uit eerdere onderzoe ken is gebleken dat een jachthaven op deze plek prima kan", zegt de wethouder. „We willen Tholen toe ristisch ontwikkelen." De gemeente heeft een flinke voor ziening in gedachte. Bij de provin cie heeft ze een aanvraag voor zes honderd ligplaatsen gedaan. Ter vergelijking: Sint Annaland heeft er 320. De nieuwe studie kost enke le tienduizenden euro's. Tholen heeft hiervoor een subsidieaan vraag ingediend bij het Europese project Transcoast, de opvolger van Maya 2. Voor de haven van Sint Annaland werd deze al ont vangen. „Voor de studie naar be bouwing in de Suzannapolder heb ben we ook een aanvraag inge diend", meldt Goossen. Ook als Tholen de subsidie niet krijgt, gaan de onderzoeken door. „Maar we schatten onze kansen hoog in", besluit de wethouder. Eerste handwerkcafé in Historisch Museum De Bevelanden. door Dewi Gigengack GOES - Breien, borduren, patchwor- ken, quilten, kantklossen, naald kanten, noem het maar op. In het handwerkcafé kunnen liefhebbers van handwerken hun creativiteit de vrije loop laten. Elke tweede maandag van de maand zijn ze welkom in het Historisch Museum De Bevelanden in Goes. Gisteren was de eerste bijeenkomst. Het is 'een heel gekakel', vindt Kri- na de Bruyn uit Hansweert. Zij is één van de vierentwintig vrouwen die op de activiteit is afgekomen. Het is inderdaad een gezellige drukte. Overal liggen naaidoosjes, lapjes stof, naald en draad en boek jes met patronen en voorbeelden. De Bruyn en haar vriendinnen An nie Raats uit Hoogerheide en Ma riana Grispen uit Schilde (België) zitten aan een tafel te naaldkan ten. Het is een heel precies klusje. De Bruyn legt haar werk even op schoot. „We kennen elkaar van een cursus naaldkanten die we al twee jaar volgen. Daarnaast kant klossen we elke week bij mij thuis." De drie gaan regelmatig naar Brugge, het handwerk-walhal- la, om materiaal te kopen. „Daar zijn ook twee keer per jaar de kant- dagen, die missen we nooit." Overal liggen naaidoosjes, lapjes stof, naald en draad en boekjes met patronen Het idee voor een handwerkcafé kwam van Riet Kruitbosch-So- mers. De Goesse heeft een gebor duurd naambordje op haar trui en loopt langs de verschillende tafels om met iedereen een praatje te maken. „Ik ben lid van de platte landsvrouwenvereniging NBvP, Vrouwen van Nu. In het ledenblad zag ik dat ze in Zwolle zo'n hand werkcafé hebben. Ik dacht direct: dat is ook wat voor Goes. Vroeger handwerkten we veel, maar dat ge beurt nu niet meer zoveel." Kruitbosch-Somers begon al vroeg met sokken stoppen en tafellakens borduren voor haar uitzet. Dat lijkt nu ouderwets. Adrie Bakker uit Oudelande, die zit te quilten, beaamt dat. „Handwerken is een beetje uit, denk ik. Jonge vrouwen zijn tegenwoordig zo druk met een baan en kinderen." Museumconservatrice Nel van Lei- jen: „Vorig jaar tijdens een exposi tie van merklappen in de Grote Kerk in Goes bleken veel dames in teresse te hebben in handwerken. Er bestaat blijkbaar toch een be hoefte aan vrouwendingen." Mu seumdirecteur Hans Oomen zag wel iets in het idee voor een hand- wercafé en zo kwam het plan van de grond. Het café is toegankelijk voor iedereen. „Je hoeft geen lid te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54