Sarkozy verzoent vijanden Poolse oud-dissident verongelukt Yves Leterme verliest steeds meer steun Tenor John van Kesteren (87) overleden Nederlandse (51) maakt fatale val in Slovenië PZC Maandag 14 juli 2008 7 Oprichting Mediterrane Unie brengt kemphanen Midden-Oosten bijeen. PARIJS - De Franse president Nico las Sarkozy is er gisteren bij de op richting van de Mediterrane Unie in geslaagd om aartsvijanden uit het Midden-Oosten aan één tafel te krijgen. De Mediterrane Unie moet leiden tot een beter samen werking tussen de 27 lidstaten van de EU en de zeventien landen in Noord-Afrika, het Midden-Oosten en op de Balkan. De Syrische president Bashar al-As- sad zat tegenover de Israëlische premier Ehud Olmert. Tot een handenschudden tussen de twee Oe vernielde auto van Geremek. Medeoprichter vrije vakbond Solidariteit Geremek overleden. WARSCHAU - De bekende Poolse oud-dissident Bronislaw Geremek is zondag op 76-jarige leeftijd over leden. De hoogleraar middeleeuw se geschiedenis kwam om door een auto-ongeluk in de buurt van de plaats Lubien in het midden van Polen, meldde de politie. Geremek richtte samen met de la- Aarde beeft twee keer in Belgisch dorpje BRUSSEL - Het bij Brussel gelegen dorp Court-Saint-Etienne is zowel gistermiddag als zaterdagavond op geschrikt door een aardbeving. De beving gisteren had een kracht van 3,1 op de schaal van Richter. De beving van zaterdagavond was met een kracht van 2,1 een stuk lichter. Sinds 1985 zijn er in België ruim 1.100 aardbevingen geregis treerd, waarvan veertig boven 3,0 op de schaal van Richter. kwam het niet, maar wel is afge sproken door te gaan met de indi recte vredesgesprekken die al een tijdje worden gevoerd onder Turk se bemiddeling. Olmert sprak gisteren wel met de Palestijnse president Mahmoud Abbas en zei daarna dat vrede met de Palestijnen nooit eerder zo dichtbij was. Sarkozy zei dat het doel van de mediterrane top was om 'te leren hoe we van elkaar kunnen houden in het gebied rond de Middellandse Zee, in plaats van door te gaan met haat en oorlog'. Voor Assad betekende de bijeen komst in het Parijse Grand Palais een terugkeer op het wereldtoneel, nadat zijn land door de Ameri- tere Nobelprijswinnaar Lech Wale sa eind jaren zeventig de vakbond Solidariteit op. De door Solidari teit georganiseerde stakingen te gen het communistische regime in Polen en de onderdrukking die er op volgde werden wereldnieuws. Na de val van het communisme eind jaren tachtig was Geremek onder meer parlementslid en mi nister van Buitenlandse Zaken (1997-2000). Als minister probeer de hij vrede te sluiten in Kosovo. In 2004 werd Geremek gekozen McKinney leidt Groenen in VS WASHINGTON - De Groene Partij in de VS heeft Cynthia McKinney za terdag gekozen tot kandidaat bij de presidentsverkiezingen van 4 no vember. McKinney zat eerder voor de Democratische Partij in het Huis van Afgevaardigden. In 2000 eindigde Ralph Nader voor de Groenen als derde. Vol gens sommigen ontnam hij Al Go re zóveel stemmen dat Bush jr. de verkiezingen won. kaanse president George Bush nog gerekend werd tot de 'as van het kwaad'. Het regime in Damascus werd ook verdacht van betrokken heid bij de moord drie jaar gele den op de Libanese premier Rafik al-Hariri. Maar Assad steunde het vredesakkoord van twee maanden geleden in Libanon en de afgelo pen week herstelde hij de diploma tieke betrekkingen met Beiroet. Daarom werd voor hem in Parijs de rode loper uitgelegd. De Mediterrane Unie moet leiden PW De EU en Noord-Afrikaanse landen richtten gisteren de Mediterrane Unie op. De vijanden in het Midden-Oosten zochten toenadering tot elkaar. als europarlementariër. Hij dreigde vorig jaar zijn mandaat te verlie zen omdat hij weigerde op last van de toenmalige Poolse regering een omstreden verklaring te teke nen. Daarin moest Geremek ver klaren dat hij nooit lid was ge weest van de geheime dienst. Geremek was in 1932 geboren in de Poolse hoofdstad Warschau, als zoon van een rabbijn. Zijn vader stierf in het concentratiekamp Aus chwitz. Geremek werd het getto van Warschau uitgesmokkeld. Hij Politie arresteert gijzelnemer Fare BOGOTA - De Colombiaanse politie heeft een belangrijke gijzelnemer van de rebellenbeweging Fare aan gehouden. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij zeker 88 ontvoe ringen. Guillermo Antonio Usuga Gracia- no, alias 'Tio Pacho', stond aan het hoofd van Front 34, een onderaf deling van de Fare. De autoriteiten waren ongeveer tien jaar naar hem op zoek. tot het bestrijden van vervuiling in de Middellandse Zee, het aanleg gen van snelwegen tussen grote ha vens in Noord-Afrika en samen werking op het gebied van ram penbestrijding. Ook moet er een plan komen voor alternatieve ener giebronnen en komt er een Eu ro-mediterrane universiteit in Slo venië. Premier Balkenende heeft in Parijs met de Jordaanse premier Dhaha- bi gesproken over de nasleep van de film Fitna van Geert Wilders. De woordvoerder van de premier zei dat Balkenende 'de Nederland se positie heeft uiteengezet'. Bal kenende had eerder kritiek op de toon die Wilders tegenover Jorda nië aansloeg. foto EPA overleefde de Holocaust door twee jaar lang onder te duiken. Ondanks zijn ervaringen streefde Geremek naar verzoening met Duitsland. De huidige Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Frank-Walter Steinmeier, prees hem daar gisteren voor. Ook de voorzitter van de Europese Com missie, José Manuel Barroso, was vol lof over Geremek, „een Europe aan van buitengewone statuur, een Pool met onwrikbare overtui gingen." 'Belg doodt kinderen en pleegt zelfmoord' DENDERMONDE - Een 36-jarige man uit het Oost-Vlaamse Temse heeft vermoedelijk zijn twee kinderen omgebracht en daarna zelfmoord gepleegd. De politie vond gisteren het levenloze lichaam van de man, die in een echtscheidingsprocedu re zat en dit weekeinde zijn kinde ren had. De politie startte een zoektocht naar het jongetje van 3 en het meisje van 5 jaar en vond hun lijkjes in het vaderlijk huis. BRUSSEL - De Belgische premier Yves Leterme verliest steeds meer steun van zijn achterban. Als er nu verkiezingen zouden worden ge houden zou hij een vijfde minder kiezers achter zich krijgen dan vo rig jaar juni. Dat blijkt uit een peiling van de Vlaamse krant Het Belang van Limburg. Letermes christendemo cratische CD8cV scoorde vorig jaar bij de verkiezingen samen met partner N-VA bijna 30 procent. Nu staan ze op 23 procent. Leterme heeft zichzelf en zijn rege ring een termijn gesteld voor het oplossen van de ruzie tussen Wa len en Vlamingen over een nieu we staatshervorming in België en het opdelen van een kiesdistricht in en rond Brussel. Die deadline loopt morgen af en het ziet er nog niet naar uit dat er een oplossing komt. Mogelijk dat er dan eind dit jaar nieuwe verkiezingen komen. JUPITER - In zijn woonplaats Jupi ter in Florida is vrijdag op 87-jari- ge leeftijd de Nederlandse tenor Jo hn van Kesteren overleden. Van Kesteren heeft een grote, inter nationale carrière gehad. Hij gold als een van de beste tenoren van de twintigste eeuw. Hij zong tot op hoge leeftijd. Zo gaf hij in 2001 in Canada nog een optreden. Van Kesteren werd in 1922 in Den Haag geboren. Hij werd elektro nisch tekenaar bij de PTT, en bleek veel talent voor zang te heb ben. Toen hij al optrad in Wenen, Basel en Parijs, bleef hij nog steeds in dienst bij de PTT. Pas in 1950 zegde hij zijn baan op. In 1959 verhuisde hij naar Mün- chen, waar hij zeventien jaar zou blijven. Al snel reisde hij over de hele wereld. In 1970 werd hij in Ne derland benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de loop van zijn carrière trad hij op met sterren als Herbert von Karajan, Otto Klemperer en Karl Richter. LJUBLJANA - Een 51-jarige Neder landse vrouw is zaterdag door een ongeval in het Triglavski Narodni Park in Slovenië om het leven ge komen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft dat gisteren bevestigd. Tijdens een wandeling in het Vra- ta-dal was de vrouw met haar man bij een waterval omhoog ge klommen. Ze gleed uit en viel van ongeveer 50 meter hoogte naar be neden. Ze is aan haar verwondin gen overleden. Het Nederlandse gezin was vol gens Buitenlandse Zaken op vakan tie in Slovenië en verbleef met drie kinderen op een camping, niet ver weg van de plek waar het ongeluk gebeurde. De kinderen wa ren op de camping achtergebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7