Standwerker verkoopt met humor 36 g^as^s^^age»i^MaaBH^Bas5S^gBaB^gBreBsa^a^^K^Bssg^^^8SB9gasBsasc^^SBa«g&g^sa5a^graawi8igy«aasEa8^B8g^BB W MEP m My m .■■Jjsé^ foto Peter Nicolai Standwerker Jos uit Den Haag deelt tientallen cadeaus uit aan het publiek in Schoondijke. Marktartiesten halen alles uit de kast tijdens Zeeuws concours. door Leonie Beijer Het is echt entertainment, het enige verschil is dat Youp van 't Hek twintig euro kost en ik gratis ben", vertelt de Rotterdamse Benvenido van Schaik. Hij is meervoudig Neder lands en Europees kampioen standwerken en is ook dit jaar weer van de partij op het concours in Zeeland. In één week worden zeven Zeeuw se plaatsen aangedaan, waar vijf tien geselecteerde standwerkers om het Zeeuwse kampioenschap strijden. Deze deelnemers zijn uit de in totaal vijfhonderd Neder landse standwerkers geloot. Daar naast is er nog een verrassingsact in het concours. Het kampioenschap wordt serieus opgevat. Elke dag wordt een stads- prijs uitgereikt ten aan het eind van de week is bekend wie de pro vincie mag vertegenwoordigen in de strijd om het Nederlands kam pioenschap. Dit zal op 27 septem ber in Naaldwijk plaatsvinden. Tijdens het Zeeuwse concours sla- Standwerker Benvenido van Schaik promoot zijn Fluffy microvezel. pen de deelnemers gezellig met z'n allen in een hotel, „Het is net de Tour de France" vertelt Benveni do. Typerend voor de standwerker zijn de gekleurde parasols en de uitklapbare tafels. „Elke standhou der presenteert slechts één uniek artikel in zijn kraam. Zo is er de groenteschaaf te vinden, de multi functionele blikopener, er zijn zak doeken, koperpoets en autoglans," licht J. Schets toe. Hij is voorzitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel (CVAH), Zuid west Nederland. Op het eerste gezicht lijken deze artikelen wellicht overbodig of zelfs nutteloos, maar de deelne mers doen hun uiterste best om de klant ervan te overtuigen dat hij niet zonder kan. Vaak met suc ces. Schets: „Met woord, gebaar en demonstraties proberen ze markt- bezoekers over te halen, de door hen gepresenteerde producten te kopen." Tijdens dit evenement wordt je vermaakt, worden er wor den ludieke acties gehouden en spelen de standwerkers veelvuldig in op de actualiteit. Er bestaan diverse methodes waar van standwerkers gebruik kunnen maken Zo is er de 'hoogwerker' die werkt vanaf een verhoogd plat form, de 'laagwerker' die op gelij ke hoogte met zijn publiek staat, en de 'zwemmer' die zijn koop waar op een laag platform rond om zichzelf uitstalt. Benvenido: „Je begint met het ver zamelen van mensen om je heen. Daarna start je met je verhaal, door middel van demonstraties en humor probeer je de mensen over te halen om het product te kopen. Data standwerkersconcours Woensdag 16 juli Oostburg van 9.30-15.30 uur Donderdag 17 juli Zierikzee van 9.30-16.00 uur Vrijdag 18 juli Vlissingen van 9.30-16.00 uur Zaterdag 19 juli Axel van 9.30-15.30 uur Maandag 21 juli Hulst van 9.30-16.00 uur Dinsdag 22 juli Goes van 9.30-15.30 uur »- Woensdag 23 juli Terneuzen van 9.30-15.30 uur Pas aan het eind van de rit maak je de prijs bekend." Op de laatste dag van het concours is hij in Terneuzen aanwezig met de 'Suddenpil'. Dit nieuwste pro duct op ontharingsgebied 'gaat als een kat over je benen' en is dus volkomen pijnloos, volgens Benve nido. Om dit te demonstreren zit er al een ludieke actie in de planning: „Ik vraag gewoon een paar men sen uit het publiek om hun benen te laten zien, en onthaar ze dan ge lijk. Live, want zien, dat werkt." Maar er zijn ook regels waar de standhouder zich moet houden. Zo mag hij niet meten of wegen, en de handelswaar aanbieden met prijzen door middel van reclame borden is ook verboden. Dit om oneerlijke concurrentie met de 'stille' marktwerker te voorkomen. Benvenido verkoopt onder meer ingepakte cadeaus, horloges en vier varianten van de 'Fluffy micro- vezel'. Graag legt hij even uit waar deze toe dient. Hij weet het zo te breng en dat het schoonmaakartikel tot iets romantisch verwordt. Dit is een kunst die de standwerkers als de beste verstaan en waar ze dan ook trots op zijn. Benvenido: „Het is het mooiste vak van de wereld. We geven een leuke show weg maar we zijn er vooral ter ondersteuning van de markten. Als het mooi weer is ko men de mensen wel, maar op re genachtige dagen kunnen ze wel wat hulp gebruiken." Op de vraag of hij nog iets bijzon ders in petto heeft om kampioen te worden antwoordt hij nuchter: „Het draait puur om het product, voor dit soort dingen ga ik geen fratsen uithalen, ik moet ook ge woon mijn hypotheek betalen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64