Tour zonder doping is een illusie Rassprinter Cavendish maakt het werk van zijn ploeg weer feilloos af Riccö een gelukkig mens juuw plü'eq? Brothers in arms rlQS ZVJÜfl 22 Maandag 14 juli 2008 PZC Mark Cavendish valt na zijn gewonnen sprint de ploegmaats om de nek die Oscar Freire bij Rabobank moet mis sen. foto Nicolas Bouvy/EPA Oscar Freire is al moe voordat de sprint nog moet beginnen. door Ad Pertijs toulouse - De sprinters sloten za terdag hun eerste week af met een kletsnatte finale in Toulouse, de stad waar de zon doorgaans altijd schijnt. Nu scheen hij alleen voor Mark Cavendish. De kleine geblok te spurtbom van het eiland Man gaf de gevestigde orde voor de tweede keer in deze Tour het nakij ken. „Na de laatste scherpe, gevaarlijke bocht verloor ik vijf meter en raak te even in paniek. Gelukkig had ik mijn teammaats weer snel gevon den en lanceerde Ciolek me naar de zege." Zo simpel gaat het deze ronde bij Columbia. Teambaas Bob Staple- ton stond zijn jonge rassprinter la chend op te wachten achter het po dium. „Dit lijkt wel een dream- team", aldus de Amerikaan, 's Ochtends bij de start had hij zijn mannen nog een keertje toegespro ken. „Ik zei: ik heb deze week een briljant team aan het werk gezien. Houd die focus vast vandaag." Het was te zien. Columbia rolde de rode loper uit voor de man voor wie het niet uitmaakt hoe de weg erbij ligt. Cavendish: „Nat, of bergop, ik ben iedere dag weer blij dat ik kan fietsen." Hij rolde op in de Boulevard La crosses iedereen op. Zijn jonge ploegmaat Ciolek werd zelfs twee de. Voor Jimmy Casper en Oscar Freire. Gert Steegmans faalde an dermaal en Robbie McEwen kwam niet verder dan rang zeven tien. Na zaterdag is Cavendish voor iedereen dé sprinter van de komende jaren. Oscar Freire wil zich daar nog niet zo maar bij neerleggen. Hij nam door de vierde plaats voor één dag de groene trui over van Kim Kir- chen, maar de Spanjaard van Rabo- 02 Mark Cavendish wordt in de Tour feilloos naar de finale ge loodst en kan het in de sprint afmaken. Freire krijgt bij Rabo niet de steun van ploegmaats. bank keek er een beetje zuur bij. „Ik wil ritten winnen, dus ook van- daag." Om te winnen heb je echter net als Cavendish een ploeg nodig. En die heeft Freire in deze ronde niet. „Ik zat in een goede positie, maar daar heb je weinig aan als je in de aanloop al veel energie hebt verlo ren. Ik ben de laatste kilometers ze ker vier keer in mijn eentje naar voren gereden. Vlak voor die laat ste bocht deed ik dat nog eens. Daar verloor ik toch weer vijf plek ken. Ik had al te veel gegeven voor de sprint om hem te kunnen win nen." Het klinkt als een klaagzang, maar voor Freire is het vooral een verkla ring. Zijn ploeg bekommert zich meer om kopman Mentsjov dan om het goudhaantje uit Torrelave- ga. „Ik zou ook graag een treintje hebben. Dat maakt het allemaal veel gemakkelijker", liet Freire al eens weten. Maar hij haalt zijn schouders op en heeft alweer voor twee jaar bijgetekend. Daaruit valt alleen maar af te lezen dat hij het naar zijn zin heeft bij Rabo. Vizier is nu weer al gericht op renners die ook verdacht zijn. ficeac - Zes dagen was het moge lijk om in de Tour de France al leen over wielersport te praten. Doping kwam onder renners, ma nagers en ploegleiders alleen ter sprake in verband met een doping- vrije Tour. Maar in Figeac was za terdagochtend alles weer bij het oude. De bus van Liquigas werd bij de start belaagd. „Het werd weer eens tijd", zuchtte Koos Moerenhout even verderop. Bij Rabobank, de geplaagde ploeg van vorig jaar, is het nu rustig. Hoe anders is het driehonderd meter verderop bij Li quigas. Als de ploeg van Manuel Beltran het parkeerterrein oprijdt, wordt de rennersbus bedolven onder ca meramensen, fotografen en journa listen. En hoe ironisch: Liquigas staat pal naast Slipstream, dé voor vechters van de strijd tegen do ping, de ploeg die zichzelf de bij naam Team Clean heeft gegeven. De verontwaardiging in het pelo ton was groot, al ging iedereen weer snel over tot de orde van de dag. Beltran was na zijn positieve epo-plas als een crimineel wegge voerd uit de Tour. Hij vroeg nog wel om enige respect, maar de wie lersport neemt tegenwoordig on verbiddelijk afstand van mannen die de boel belazeren. Als ook de B-staal positief is, wordt Beltran ontslagen door Li quigas en is zijn carrière voorbij. Mocht de Franse politie nog extra bewijzen van epo-gebruik vinden, dan kan de Spanjaard volgens een nieuwe dopingwet bovendien in de cel belanden. Maar gisteren had bijna niemand in de Tour het nog over Beltran. Het vizier is alweer gericht op an dere renners, bij wie mogelijk ver dachte afwijkingen zijn gevonden in bloed- of urinebeeld. Als Beltran één ding heeft bereikt, dan is het wel dat de wielerwereld andermaal is wakker geschud. De idylle van een Tour, waarin het woord doping niet valt, is ver stoord. Sommige renners blijken gewoon door te blijven gaan met verboden praktijken en het pelo ton kijkt er niet van op. In Ameri ka verhindert de doodstraf im mers ook geen moorden. Denken dat alle controles, biologi sche paspoorten, Wada's, AFLD, torenhoge boetes en dreigende taal van de Tour het probleem do ping heeft verijdeld, is naïef Rasmus Damsgaard, de dopingbe- strijder van CSC, liet voor de Tour weten dat er inmiddels zoveel ver schillende soorten epo in omloop zijn, dat de controlerende instan ties achterlopen met de testmetho den. Hij zegt dat er - zeker niet al leen in de wielersport - veel meer doping wordt gebruikt dan de 'po sitivo's' van nu denken. Beltran toont aan dat hij gelijk heeft. 1^ De uitsluiting van Manuel Bel- tran, die positief heeft getest op gebruik van epo, heeft het peloton in de Tour weer wakker geschud. bacneres de bigorre - Riccardo Riccö was na zijn tweede ritzege in de Tour zeer tevreden met zich zelf. De Italiaan keek met glunde rende ogen terug op zijn geslaagde solo: „Twee bergetappes, twee overwinningen, ik ben gelukkig." Riccö demarreerde op de Aspin en haalde rap de coureurs in die eer der in de aanval waren gegaan. Bovenop de top had hij een mi nuut voorsprong op de favorieten. Die marge consolideerde hij in de afdaling. „Het was pure improvisa tie", verklaarde hij. „Mijn ploegge noot Piepoli hanteerde een lekker ritme, waarna ik besloot te demar reren. De bergen zijn mijn terrein, hè. En morgen? Dan hoop ik Pie poli te kunnen helpen." T e hebt ze in alle tijden gehad: broers in de I koers. Dichtbij huis: de boerse, grappige Wim van Est en de brute, primair fietsende Piet. De charmante Gerrit Voorting en diens minder begaafde broer Adrie. De slimme winnaar Adri van der Poel en diens hardwerkende, nooit uit de schaduw fietsende broer Jacques. De een goed en winnend, de tweede minder, misschien daarom ook wel ietwat achtergesteld in de familiehiërarchie. Wie weet? In het buitenland ook: De vier broers Simon in Frankrijk, allen kleine helden met eigenlijk klei ne verhalen. In België de drie broers Wellens, in Italië de twee Barochelli's. Overal waren ze: in Zwitserland de slimme broertjes Zberg die alles uit hun loopbanen haal den, successen en goede verdiensten. In Spanje de Otxoa's, wreed uit elkaar geslagen door een dodelijk ongeluk. En de Indurains: Prudencio, mager en een mee rijder en daar ver boven de machtige veelvraat Miguel. Vroeger in Frankrijk: de grote Louison Bobet, de rijke winnaar en zijn hard werkende, maar nooit winnende broertje Jean. Nu de Slowaken Peter (in de Tour) en Martin (niet in de Tour) Velits. Peter is nu al goed, Martin droomt daarvan. En ook en vooral gisteren: de twee Jalaberts. Nicolas op de fiets, klein van stuk, dapper, maar geen winnaar. Altijd meegelift op de naam en contacten van zijn broer, de veel sterkere Lau rent. De oudste broer liet wel eens wat kruimels vallen. Gisteren fietste de kleine Nicolas en moest Lau rent, als commentator van de Franse televisie op de motor, iets zeggen over de manier van rijden van zijn jonge broertje. Eerst had Laurent het moeilijk en zocht hij naar woorden, later in de dag werd hij mild. Vooral toen Nicolas moest los sen. De oude broer riep in de microfoon: „Hij is dap per, hij kan afzien, hij komt uit een sterke fami lie, heeft goede ouders..." Dat laatste klonk enorm warm en eerlijk. Mooi moment vooral. Familietrots. Mart Smeets Kijk op www.pzc.nl/tourmanager voor het actuele klassement van Tour Manager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50