Binnenland Onderzoek naar beleid Fortis geëist 'Hoe groter het 'Kosten vorsten niet te vergelijken' Personeel supermarkt gegijzeld 4 Maandag 14 juli 2008 pzc Beleggers reppen over mogelijke misleiding en ontijdige informatie. amsterdam - De Vereniging van Effectenbezitters (Veb) eist dat de Autoriteit Financiële Markten (AFM) onderzoek doet naar de gang van zaken bij Fortis en zo no dig 'handhavend' optreedt. Dat maakte de Veb gisteren bekend. Het onderzoek moet zich richten op mogelijke misleiding en het te laat informeren van beleggers door Fortis en zijn bestuurders, al dus de VEB. De vereniging vraagt de resultaten van het onderzoek 'gezien het belang van aandeelhou ders' spoedig, in ieder geval voor 4 augustus, bekend te maken. Vorige week vrijdag werd bekend dat Fortis-topman lean-Paul Vot- ron het veld ruimt. Het vertrek van de topman volgt op de finan ciële noodgreep van Fortis eind vo rige maand. De bank bleek plotse ling 8 miljard euro aan vers kapi taal nodig te hebben. Voor aandeel houders kwam de ingreep als een volslagen verrassing. Zij stoorden zich aan het feit dat Votron de za ken te rooskleurig had voorgesteld. Votron wordt tijdelijk vervangen door de vicevoorzitter van het be stuur, Herman Verwilst. De VËB acht het onwaarschijnlijk dat de bestuurders van Fortis niet eerder wisten dat de solvabiliteit van het bedrijf moest worden ver beterd. Zo beweerde Votron drie weken voor de noodgreep nog dat de solvabiliteit van Fortis „op plan" was. Door het verspreiden van informatie waarvan bestuursle den wisten dat daarvan een on juist signaal uitging, heeft Fortis volgens de VEB de toezichtwetge- ving overtreden. Fortis repte vrijdag niet over be stuurder Maurice Lippens. Lip pens bekleedt een functie die ver gelijkbaar is met de rol van presi dent-commissaris en geldt als de architect van de overname van ABN Amro. Veel aandeelhouders gingen willen dat hij vertrekt. pagina 9: Amerikanen vrezen cijfers banken De Vereniging van Effectenbezitters (Veb) eist dat de Autoriteit Financiële Markten onderzoek doet naar de gang van zaken bij Fortis. QJ son - Bij een overval op een super markt in Son (Nrd.-Brabant) zijn zaterdag twintig personeelsleden bijna twee uur gegijzeld. Een me dewerker is met een honkbalknup pel geslagen. Beide gemaskerde en gewapende daders ontkwamen met een onbekend geldbedrag. VAN STRAATEN Deelnemers wedstrijd hardrijden A16 beboet etten-leur - De politie heeft zater dagavond na afloop van een auto- rally in Etten-Leur acht rijbewij zen van jonge automobilisten inge nomen. Ze hadden veel te hard ge reden. Drie automobilisten hiel den op de A16 waarschijnlijk zelf een wedstrijdje en werden betrapt met snelheden rond de 180 kilome ter op een stuk waar maximaal 100 is toegestaan. Optredens afgebroken door onrust Rotterdam rotterdam - In Rotterdam-West zijn zaterdagavond de optredens van onder anderen rapper DIO en hiphopgroep the Partysquad afge broken nadat er onrust uitbrak on der tieners. Jongeren gingen met elkaar op de vuist. De organisatie besloot het evenement ter ere van de opening van het hernieuwde Mathenesserplein af te breken. De politie hield vier tieners aan. Marinedagen trekken 180.000 bezoekers den helder - De Marinedagen in Den Helder hebben circa 180.000 bezoekers getrokken. Dit maakte de Koninklijke Marine gisteren be kend. Zondag was met 80.000 bezoekers de laatste en veruit drukste van de drie dagen. Vrijdag bezochten 40.000 mensen de Marinedagen. Zaterdag waren dit er 60.000, on der wie staatssecretaris van Defen sie De Vries, die een informeel be zoek bracht. Oplichters opgepakt bij Sensation Black amsterdam - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier stewards aangehouden tijdens het dancefeest Sensation Black in de Amsterdam Arena. De arrestan ten verkochten ingenomen toe gangskaarten opnieuw aan de in gang. Naast de stewards werden nog 159 mensen aangehouden, vooral wegens het in bezit hebben van drugs. Elf van hen zitten nog vast. De regels voor vuurwapenvergunningen zijn streng. Om de Rambo-figuren eruit te filteren, moet de politie jaarlijks thuis controleren. Dat lukt niet door een tekort aan personeel. door Hanneke Keultjes en Marcel Proos Als een drilsergeant de monstreert Stanley Groffen de juiste schiethouding. „Vin gers over vingers, duim over duim. Eén been naar vo ren." Hij kijkt over de loop naar de schietschijf, twintig meter verder op, kromt zijn vinger om de trek ker van het Ruger Mark Il-pistool en schiet. In de witte schijf prijkt een perfect rond gaatje. Groffen (51) - Stan voor intimi - is al zo'n dertig jaar sportschutter. „Als kind speel je cowboy en in diaantje en zit je elkaar met een houten geweer achterna. Bij som mige mensen houdt dat nooit op." Het gaat hem echt om de knal. „Hoe groter het kaliber, hoe mooier. Schieten is verslavend." Om de 'verslaving' te faciliteren, is hij lid geworden van de Amster damse schietvereniging West- point. Alleen zo mag Groffen legaal wa pens in huis hebben, want sinds 2005 is de wet rond wapenbezit streng. Er was wel een bloedig dra ma in een winkelcentrum in Tiel voor nodig, een jaar eerder. Daar schoot een man drie mensen dood en daarna zichzelf Hij was lid van een schietvereniging en mocht een vuurwapen hebben. Tegenwoordig moet iemand er nogal wat voor doen voordat hij le gaal een wapen mag kopen. Je moet minimaal een jaar lid zijn van een schietvereniging en acht tien schietbeurten - met een vere nigingswapen - op je naam heb ben staan. Daarna controleert de politie of je strafblad schoon is en je geen foute vrienden hebt. Ook moet je lid zijn van de Koninklijke Nederlandse Sportschutters Associ atie (KNSA). Is dat allemaal in or de, dan krijg je een 'verlof waar mee je een wapen kunt aanschaf fen. Ook daarna zijn de regels strikt. „Met één keer te hard rijden, kom je misschien nog wel weg. Als je dat vaker doet, pakken we je ver gunning af', zegt Riekus Hamberg van het korps IJsselland. De rede nering: als iemand de snelheidsre- gels al aan zijn laars lapt, neemt hij het vast ook niet zo nauw met de wapenregels. Maar die strenge regels staan of val len met de controle door de poli tie. En juist die schiet tekort. Elk jaar moet de politie iedere vuurwa- 'IK /V1AAK (Tt-E-AJ ftAJ "2-1 IK v/Raao j<£. ftwccN vvA~r.*'' Nederland een van de weinige landen in Europa die inzicht geeft. den haag - De kosten van de Euro pese vorstenhuizen zijn onderling niet goed te vergelijken. Dat blijkt uit een nog niet gepubliceerde stu die van de Belgische professor Her man Matthijs, die zaterdag het dag blad De Morgen inzage gaf in de voorlopige resultaten. De Tweede Kamer vroeg onlangs aan premier Balkenende om een degelijke vergelijking. Volgens de minister-president was dat weinig zinvol omdat elk land de kosten op verschillende manieren bere kent en veel uitgaven onzichtbaar zijn. Het onderzoek van Matthijs, werkzaam aan de Vrije Universi teit Brussel, spoort met wat Bal kenende zei. Alleen Nederland en het Verenigd Koninkrijk verstrekken een over zicht van alle kosten. In de andere monarchieën zijn meestal alleen de uitkeringen aan de koninklijke familie bekend. Reis- en verblijfs kosten, onderhoud van paleizen, kosten van personeel en beveili ging blijven onvermeld of zijn niet te achterhalen. De Oranjes staan voor 113,9 mil joen euro op de begrotingen van zeven ministeries, meldde Balken ende vorig jaar op Prinsjesdag. Sindsdien is gebleken dat de bij voorbeeld door Defensie, Verkeer en Waterstaat, Vrom en Binnen landse Zaken aangeleverde bedra gen onjuist zijn. Het onderhoud van het jacht van de koningin, De Groene Draeck, kostte minder, de vliegkosten waren verkeerd verre kend, 'paleis Soestdijk' hoorde niet thuis op de begroting en de perso neelskosten van de koningin ston den onterecht bij Binnenlandse Za ken. Vandaar dat premier Balken ende op last van de Tweede Ka mer nu alle begrotingen laat uit kammen om komende Prinsjesdag wél de juiste cijfers te kunnen ge ven. Dan moet ook blijken in hoe verre de eerder genoemde 113,9 miljoen klopt. Dat bedrag, het hoogste in Europa, steekt schril af bij de 8,6 miljoen euro die de Spaanse koninklijke fa- 'Vorstelijke familie van Liechtenstein betaalt alles uit eigen zak' milie zou kosten. Dat is het laagste bedrag in Europa, op Liechten stein na, waar de vorstelijke fami lie alles uit eigen zak betaalt. „Er is in Spanje geen transparant sys teem", weet Matthijs. Alleen al de beveiligingskosten moeten een veelvoud zijn van die in Neder land (13 miljoen euro). Prins Charles ontvangt in Groot- Brittannië geen staatsuitkering, maar heeft als troonopvolger via het hertogdom Cornwall een inko men van 20 miljoen euro per jaar. Prins Willem-Alexander ontvangt 1 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4