Riccö klimt met bravoure van Pantani 21 25 24 Maandag 14 juli 2008 Beachvolleyballers Schuil en Nummerdor Europees kampioen Tip? sport@pzc.nl Jeroen Dubbeldam haalt streep door Olympische Spelen Riccardo Ricco Italië winnaar 9e etappe Mark Cavendish Croot-Brittannië winnaar 8e etappe Kim Kirchen Luxemburg aanvoerder algemeen klassement 'AlUiïNT GROUP Italiaanse berggeit rijdt op Aspin soepel weg van topfavorieten. door Ad PertÈJs BACNERES DE BIGORRE - Riccardo Riccö was een jongetje van elf toen hij Marco Pantani (in 1995) zag winnen op l'Alpe d'Huez. „Ik zat voor de televisie en vond het prachtig. Later heb ik nog vaak vi deobanden en dvd's van hem afge draaid. Zo'n renner wilde ik ook worden." Sinds gisteren is hij weer een beet je meer De Nieuwe Pantani gewor den. Vijf kilometer onder de top van de Aspin sprintte Riccö weg bij de mannen van het klasse ment. Hij pakte meer dan een mi nuut voorsprong en hield die ook in de lange afdaling naar finish- plaats Bagneres de Bigorre vast. „Dat laatste stuk was een tijdrit", zei de Italiaan, die zichzelf de bij naam De Cobra gaf omdat hij er van houdt zijn tegenstanders hyp notiserend diep in de ogen te kij ken voordat hij aanvalt. Riccö daagt graag uit. Voor veel te genstanders is hij een vervelend mannetje. Wellicht ook omdat hij ze pijn laat lijden als hij daar zin in heeft. De bewonderaars en sceptici lo pen inmiddels zij aan zij. Ook bij gezondheidstests scoorde hij regel matig (te) hoog. „Ik had de pole miek daarover ook hier verwacht. Feit blijft dat ik als klein kind al een hoge hematocrietwaarde had. Ik ben uitvoerig getest door de UCI en die hebben nu laten weten dat die hoge waarden natuurlijk zijn. Ik ga er vanuit dat er binnen kort niet over wordt gepraat." De concurrentie hoopt in ieder ge val dat er binnenkort niet meer ge praat wordt over de favoriet Riccö. Hij zegt dat hij niet voor de gele trui gaat. „Ik wil gewoon de beste klimmer zijn." Met zijn actie naderde hij gisteren de gele trui tot op tweeënhalve mi nuut. „Dan zit je er weer bij", re kent Rabobank-ploegleider Erik Breukink. „Als hij in Parijs het geel heeft, hebben we vandaag ver keerd gegokt", zei CSC-baas Bjar- ne Riis met een lach. Riccö wordt immers nog altijd niet echt serieus genomen als kan didaat eindwinnaar. Dat werd Pan tani ook niet in 1998. Telekom ver gat hem in de eerste week op gro te achterstand te rijden toen de Ita liaan door onoplettendheid in de verkeerde waaier was beland. Riccö wil Pantani in de eerste plaats opvolgen als een van de grootste en spectaculairste klim mers ooit. Riis haalde er gisteren de schouders bij op. „Ik had de in druk dat de grote mannen hem vandaag nog niet wilden volgen. Hij ging wel van erg ver aan. Op Hautacam zullen enkelen de prijs betalen voor wat ze hiervoor al hebben gedaan." Of het Riccö is? Of misschien Ca- del Evans, die halverwege hard on deruit ging. „Ik heb Cadel onder weg niet horen klagen", zei Silen- ce-ploegleider Hendrik Redant. „Maar ik weet uit eigen ervaring dat de dag na een val de ergste is." Voor Riis is Evans nog altijd de topfavoriet. Alleen op het einde van de rit werd geprobeerd om met vereende krachten de achter stand binnen de perken te hou den. Bjarne Riis: „Soms moet je ri sico's nemen. Riccö laten rijden, was zo'n risico." Vandaag kan het zo maar weer ge beuren. In deze open Tour lijkt nie mand de controle over de wed strijd te hebben en kan de Cobra op Hautacam zo maar weer toe slaan. Bjarne Riis hoorde het lachend aan. „Vandaag was het niet nodig, maar morgen zal die controle er wel zijn", sprak de tacticus die nog drie renners hoog in het klasse ment heeft. Riccardo Riccö droomt ervan de Nieuwe Pantani te worden. De Italiaanse bergkoning wint na een korte solo zijn tweede Touretappe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49