Sport eigen strenge regels Dgerd even terug in de Tour PZC Maandag 14 juli 2008 31 de strenge regels van dd Tour. foto Valerie Kuypers/ANP Tournieuwtjes De Rabobankploeg is vanaf gis teravond voor drie nachten te rug in het hotel waar zich vorig jaar het drama rond toenmalig geletruidrager Michael Ras mussen afspeelde. In hetzelfde etablissement in Pau moest de Deen gedwon gen afscheid nemen van zijn ploegmaten, waarna hij uit de ploeg werd verbannen. De organisatie van de Ronde van Frankrijk maakt voor alle teams de hotelindeling. De Ra bobankploeg heeft zelf de keu ze niet gemaakt om terug te keren in het Mercure aan de Avenue de l'Europe. Voetbaltrainer Sef Vergoossen zit vandaag in de tiende etappe in de ploegleidersauto van Ra bobank. De Limburger, die PSV aan de landstitel hielp, zit naast Erik Dekker in de bergetappe van Pau naar Hautacam. De directie van de Ronde van Spanje wil de wielerploeg Liqui- gas uit de wedstrijd weren als de positieve dopingtest van renner Manuel Beltran bij de contra-expertise wordt beves tigd. De Luxemburger Andy Schleck is na één week Tour de France de leider van het jon- gerenklassement. De Belg Monfort is tweede in het jongerenklassement, voor Kreuziger en Riccö. De CSC-ploegt van Bjarne Riis gaat aan kop in het ploegen- klassement. zakken tot bij de kop van het pelo ton of mag achter de kopgroep aanrijden als de voorsprong meer dan twee minuten bedraagt. De bewegingsvrijheid van moto ren met fotografen is groter, maar ook zeker niet oneindig. De moto- ren mogen bij toerbeurt in de buurt van de renners rijden, maar niet in de bevoorradingszone of in de laatste kilometer van een klim of een sprint. Radio- en tv-verslag- gevers mogen alleen naast een cou reur gaan rijden als ze live in de uitzending zijn. Een renner inter viewen vanaf de motor is verbo den. De ploegleider een vraag stel len mag wel, maar slechts tot 20 ki lometer voor de finish. Vooral in de laatste fase van de koers, de finale, is de bewegings vrijheid van auto's met pers en gas ten beperkt. De meeste voertuigen moeten voor of achter de politie motoren die de koers begeleiden en de wagens die er wel tussen mogen blijven, horen zich in een enkele rij achter de laatste ploeglei dersauto te positioneren. De finish passeren is slechts voor behouden aan de renners, enkele motoren en de koersdirecteuren. De andere volgers worden zo'n tweehonderd meter voor de finish afgeleid naar een zone waar zich onder andere het perscentrum be vindt. Wie de codes van de koers niet res pecteert, krijgt een waarschuwing of mag een dag lang niet in koers rijden. Wie het echt te bont maakt, krijgt de zwaarst mogelijke straf: de sticker wordt van de auto afgetrokken. Einde Tour. De Tour de France heeft voor de duizenden volgers zijn eigen re gels. De volgorde van de wagens en motoren wordt bepaald door de kleur van de stickers. ik daar zelf ook nog naar boven." Michael Boogerd is nog maar net weg uit het peloton, maar toch stond hij al met verbazing te turen naar de versnelling van de fiets van Laurens ten Dam. Een mon teur moest hem een toelichting ge ven. „Ze hebben een heel andere groep op de fiets dan toen ik nog reed. Ziet er wel stoer uit en het schijnt een stuk lichter te schake len." Na de eerste week vindt Boogerd dat de Raboploeg er goed voor staat. „Mentsjov rijdt heel sterk, dat zie je van een kilometer af stand. Hij staat er ook super voor in het klassement. Alleen jammer dat hij in die etappe naar Nantes wat tijd verloor, anders was het nog beter geweest. Toen ik het pe loton die dag door de wind op de kant zag gaan, was ik blij dat ik thuis op de bank zat." In de bergen, waar hij zelf aan het parkoers gaat staan, verwacht Boo gerd het één en ander van CSC. „Die hebben een heel sterke ploeg. Maar Evans en Valverde zullen het ook proberen. Als ik ze straks zie passeren, kan ik waarschijnlijk nog wel voelen hoe de renners eraan toe zijn." Oscar Freire was de eerste Span jaard en de eerste renner van de Rabobank die in de Tour de groe ne trui mocht aantrekken. De Ra- bosprinter kwam zaterdag aan kop van het puntenklassement. Daar door heeft de Raboploeg, die sinds 1996 meedoet aan de Tour, alle truien minstens één keer in bezit gehad. „Ik krijg er nog geen speciaal ge voel van", sprak Freire over deze wetenschap. „Misschien komt dat als ik hem in Parijs nog steeds be zit." Hij beseft dat zijn positie in het groen vooral in de bergen op de proef zal worden gesteld en dat Kim Kirchen een geduchte concur rent wordt. Freire moest het groen gisteren al inleveren aan Kirchen, maar mag de trui blijven dragen, omdat de Luxemburger in het geel rijdt. Ploegleider Erik Breukink over de strijd om het groen: „We gaan ons er nog niet mee bezighouden, want in de komende, zware dagen staat alles in het teken van het klas sement van Mentsjov." „Weet je dat er renners zijn die hebben geprobeerd hun hond op nieuw te dresseren? Stel je voor, staan ze naast hun hond: 'Je bent niet langer Piti. Je heet Pedro nu. Pedro hoor je?' Oud-wielrenner Jörg Jaksche over Operación Puerto, de dopingzaak van twee jaar terug. Renners gebruikten de naam van hun hond als codenaam. In de Volkskrant. „Bij zo'n WK en straks bij de Olympische Spelen zit het heel dicht op elkaar. Vrouwen zwemmen in een groep, beuken en raken el kaar. Na de wedstrijd blijft het haat en nijd. Mannen meppen ook in het water, maar na de wedstrijd is het over." Maarten van der Weijden zwemt in Peking de tien kilome ter. In de Volkskrant. „Met een goede vriend ben ik langs mijn oude huis gereden, ge woon om even te kijken. Bij de Kralingse Plas zijn we wat gaan drinken, aan het water. In de tussentijd ben ik nooit meer terugge weest in Rotterdam, maar het voelde als vanouds." Ion Dahl Tomasson in AD Sportwereld Pro over zijn terug keer bij Feyenoord. „Ik ben blij dat er iets gevonden is waarvan iedereen kan nagaan datje er als steepleloper niets aan hebt." Atleet Simon Vroemen werd betrapt op het gebruik van anabolen. In AD Sportwereld Pro. „Ook met veel geld kun je doodongelukkig zijn." NAC-aanwinst Ellery Cairo over zijn tijd bij het Engelse Coventry City. In VI. Alles in het groen voor Oscar Freire De Rabobankploeg, die za terdag met Oscar Freire de groene trui veroverde, laat groene accessoires invliegen voor de Spanjaard voor het ge val hij de trui in de komende dagen nog zal dragen. Kledingsponsor AGU maakt bijpassende sokken, hand schoenen en een koersbroek in het groen. Het is nog niet zeker of Freire, die na zondag tweede staat achter Kirchen, al dat groen ook zal dragen. „Sommige coureurs vinden dat de goden verzoeken", zei een woordvoerder van de ploeg gisteren. Wereldrecord Van den Akker Dammer leroen van den Akker heeft zijn wereldre cord. Hij kwam tijdens het open NK in Den Haag na 5,5 uur spelen tegen dertig tegen standers tot een score van 75 procent. Daarmee bleef hij ruim boven de minimale eis van 70 procent voor het we reldrecord. De Amsterdam mer won in het kloksimul- taan dammen de helft van zijn partijen en speelde de an dere helft remise. Het nog prille wereldrecord stond sinds afgelopen najaar voor de eerste keer op naam van wereldkampioen Alexan der Schwarzman. RUG Sterrenkundigen eren Rafael Nadal De Internationale Astrono mische Unie (IAU) heeft een asteroïde vernoemd naar de Spaanse tennisser Rafael Nadal. Het exemplaar 128036, in 2003 ontdekt, draagt vanaf nu de naam van de winnaar van Wimbledon en Roland Garros. De asteroïde beweegt zich in de ruimte tussen de planeten Mars en [upiter. De unie wil op deze manier haar waardering tonen voor 'een van de grootste tennissers uit de geschiedenis'. Nadal heeft een uitnodiging gekregen om het sterrenkundig centrum op Mallorca te bezoeken. Luperini wint Ciro voor vijfde keer De Italiaanse wielrenster Fabiana Luperini heeft de negentiende editie van de Ronde van Italië voor vrou wen gewonnen. De zege in de achtste en laat ste etappe, over 118,5 km met start en aankomst in Desio, was voor de Duitse Ina-Yoko Teutenberg. Zij bleef in de eindsprint de Nederlandse Kirsten Wild en de Italiaanse Giorgia Bronzini voor. Het was voor Teutenberg de vierde etappezege in deze Gi ro. Voor de 33-jarige Luperini was het de vijfde eindzege in de vrouwengiro. 15 Twee sterrenteams scoorden er zaterdag in München lustig op los in een benefietwedstrijd voor Afrika. Het team rond de Duitser Michael Ballack won met 9-6 van een ander sterren team rond de Nederlander Clarence Seedorf De opbrengst van het duel gaat naar opleidingsprojecten in Afrika. Seedorf was iniatiefnemer van het duel. In zijn team speelden onder anderen zijn ploeggenoten bij AC Milan, Gennaro Gat- tuso en Dida, mee. Ook Ziswe Mandela, een kleinzoon van Nelson Mandela, stond in het veld. De benefiet was ook een eerbetoon aan de onlangs 90 jaar geworden oud-president van Zuid-Afrika. Ballack had onder anderen Mark van Bommel, Zé Roberto én oud-Formule i-coureur Michael Schumacher in zijn ploeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45