Paardenkeutels en nostalgische ovenkoeken Sluiting zit in vat Enquête over speelvoorzieningen Geen idee 'Betrek burgers bij De Speye' 12 Maandag 14 juli 2008 PZC Programma De Folkloristische Dag begint zaterdag om 9.00 uur met de jaarmarkt en een ambachten markt. De officiële opening is een uur later, waarna onmiddellijk het ringrijden begint. Het Sluise college van B en W wordt door paarden in een oogstwagen door het dorp getrokken. Om 13.30 is er een concert van het koor St. David's Minstrels en muziekvereniging Geduld Overwint. Tegelijkertijd begint het krulbollen op de plaatselijke bolbaan. De mooist versierde sjees wordt om 14.00 uur beloond door een publieksjury. Het Mauritspad, het 17e eeuw- se semi-driedimensionale tafe reel in de Koninginnestraat, de 19e eeuwse gravure op de voormalige Wissel en de Her vormde Kerk zijn ook te bezich tigen. Het afsluitende concert door Jo Roberts Big Band begint om 20.00 uur. Volgend jaar vindt op zondag 19 juli op de Markt de achtste internationale trekpaardenkeu ring plaats. foto Peter Nicolai Mark van de Vijver neemt de organisatie van de Folkloristische Dag in IJzendijke helemaal over van zijn vader. Mark van de Vijver staat er op Folkloristische Dag nu alleen voor. door Ronald Verstraten ijzendijke - Als je een paar dingen zou moeten bedenken die type rend zijn voor de jaarlijkse Folklo ristische Dag in IJzendijke - dit keer op zaterdag 19 juli - kom je au tomatisch uit op paardenkeutels en de ovenkoeken van bakker Quist. Mark van de Vijver stelt meteen lachend een overeenkomst vast: „Ja, allebei dampend en warm!" En hij smeert in gedach ten alvast boter en suiker op de nostalgische streekkoek. Voor de keutels moet je echter op de Markt zijn. Zware Zeeuwse vier voeters, al dan niet met een sjees achter hun gat, strijden er om de Pollepel en het Kampioenschap van het dorp. En dan laat je van louter spanning weieens wat val len. Ze moeten immers de ring- strijd aan. En hun berijders moe ten hun lans akelig precies door dat ringetje steken, dat aan een draad boven het parcours hangt. Jarenlang werden ringrijders en pu bliek opgezweept door Pol van de Vijver. Nam zoon Mark vorig jaar al een deel van zijn taken over, bij de komende, 37e editie staat hij er alleen voor. Alhoewel, alleen: „Ik ben blij dat er een hele organisatie achter staat van mensen die erva ring hebben met het evenement." Je zou het bijna vergeten, maar in feite komt de Folkloristische Dag voort uit de gemeentelijke herinde ling, waardoor IJzendijke van een zelfstandige gemeente, deel van Oostburg en later Sluis is gewor den. „In 1970 was de herindeling en een jaar later kwam het streek museum in het voormalige ge- 'De duivenloopvlucht is mijn favoriete onderdeel. Dat zie je bijna nergens meer' meentehuis. In '72 ontstond het idee om dat ook wat naar buiten te brengen. Vanuit het museum is mijn vader toen die Folkloristische Dag gaan organiseren. Op die ma nier is dus toch een mooie traditie opgebouwd." Terwijl het carillon van de her vormde kerk cynisch Zomer in Zeeland speelt, daalt de regen ge staag neer. Niet bepaald het weer waar de Folkloristische Dag het van moet hebben. Hoe zachtjes de paardenvoetjes ook mogen gaan, zijn daar nooit eens ongelukken mee gebeurd? „Ik kan me dat niet herinneren. De paarden zijn goed beslagen en de berijders hebben veel ervaring. Die zitten er elke week wel op." Het oog wil nog wel wat meer dan paardenbillen, dus worden elk jaar de sjezen (tweewielige rijtuigen) versierd, hopend op de pu blieksprijs. Marie van Camiel gaat trouw de toeschouwers af met pa piertjes, waarop zij de naam van de winnaar kunnen invullen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Enkele bewoners van de Terneuzense wijk Katspolder hebben een enquête opgezet over nieuwe speelvoorzieningen en speellocaties in hun omgeving. De gemeente Terneuzen gaf on langs groen licht voor de vervan ging van de toestellen in het speel- tuintje aan de Van Kinsbergen- laan. Ook is er de mogelijkheid voor een extra speelstek in de wijk. Reden voor de bewoners om huis-aan-huis een vragenlijst te be zorgen om te achterhalen waar de bewoners het liefst een nieuwe speelstek zien. Daarbij kunnen ze kiezen uit drie locaties parallel aan de Van Kinsbergenlaan en een plek bij het haventje aan de Otheense kreek. Ook willen de ini tiatiefnemers weten wat voor toe stellen hun wijkgenoten graag in de huidige speeltuin zien. De ver nieuwing van de speelvoorzienin gen staat voor het najaar op de rol. ZEEUWSE Het was een lange dag geweest. De tropische hitte in de Bredase dansschool had er stevig ingehakt. Liters cola en de zenuwen hadden de honger weggehouden bij de jon ge wedstrijddansers. Maar een maal op de achterbank terug naar huis, kreeg het knagend gevoel de overhand. De dame van het zwierende paar Tip? redactie@pzc.nl belde haar moeder om te melden dat ze waarschijnlijk binnen een uurtje thuis zou zijn. „Wat eten we?", vroeg ze ter afsluiting van het gesprek. „Oh lekker...", klonk het de andere inzittenden droogjes in de oren, en ze hing op. „We eten 'geen idee'. Dat vind ik altijd het lekkerst, want dan wordt het meest al iets van de afhaal." Checkpoint gaat dicht zodra beslaglegging is opgeheven, zegt Lonink. door Conny van Gremberghe terneuzen - De voorgenomen slui ting van coffeeshop Checkpoint in Terneuzen op bestuursrechtelijke gronden laat nog even op zich wachten. Burgemeester Jan Lo nink van Terneuzen kan de slui ting van de handel in roesmidde len pas bevelen als justitie de be slaglegging op de coffeeshop heeft opgeheven. Voor het restaurant en cafégedeel te werd dat door het openbaar mi nisterie enkele weken terug al ge daan. Volgens Lonink wordt bin nenkort overleg met de officier van justitie over deze kwestie ge voerd. „Het is echt niet zo dat we na de tweede inval bij Checkpoint het bestuursrechtelijke traject ver laten hebben. Ik heb de aanzeg ging tot een half jaar sluiting ge daan, de tegenpartij is gehoord en wat ter berde werd gebracht, was voor mij geen reden om de aanzeg ging in te trekken. Uitvoeren kan echter pas als de beslaglegging is opgegeven." Checkpoint wordt - als de zaak met justitie is afgedaan - voor een half jaar gesloten op bestuursrech telijke gronden, omdat de coffee shop vorig jaar zomer bij een eer ste inval te veel handelsvoorraad (kilo's) in huis had. Volgens de Ahoy-g-criteria - de regels waar aan gedoogde coffeeshops zich moeten houden - is maximaal een pond wiet toegestaan. Lonink wil de de zaak kort na de overtreding sluiten, maar kon dat pas als hij de beschikking had over de procesver balen van politie en justitie. Daar moest hij bijna een jaar op wach ten. Toen hij de aanzegging einde lijk deed, viel justitie voor de twee de maal de zaak binnen. Burgemeester Lonink wil Check- point wel sluiten, maar kan dit pas als de beslaglegging van de zaak door justitie volledig is op geheven. Voor het zover is, wordt de dag ge opend met een optocht, met B en W van de gemeente Sluis op een oogstwagen. Het gezamenlijk zin gen van het Zeeuws-Vlaams volks lied wordt gevolgd door de al even traditionele duivenloopvlucht. Een favoriet onderdeel van Mark, omdat „je dat bijna nergens meer ziet." De rest van de dag zijn er de jaar markt en demonstraties van oude ambachten. Aansluitend bij de Folkloristische Dag, maar op touw gezet door Hans Corijn, is er 's avonds een concert door de Belgische bigband van Jo Roberts, met jazz-swing uit de jaren veertig en hedendaagse bewerkingen van bekende num mers. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Inwoners van Sas van Gent moeten nauw worden betrokken bij de nieuwe invulling van cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. Dat vindt het onaf hankelijk gemeenteraadslid Pim Broekhuysen. Het huidige gebouw van De Speye moet wijken voor de bouw van ap partementen. Het cultureel cen trum en de bibliotheek komen in een nieuw te bouwen brede school aan de Canadalaan. „Tijdens de planvorming en bouw kan de gemeente de burger raad plegen en met hem samenwerken. We moeten voorkomen dat Sas van Gent tijdelijk geen cultureel centrum heeft. De Speye moet pas worden gesloopt als de brede school klaar is", aldus Broekhuy sen. Het centrum en de bibliotheek staan volgens hem zo dicht bij de bevolking dat dit een ideaal pilot- project is voor burgerparticipatie. Het Terneuzense gemeentebe stuur denkt daar over na.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42