Zeeland Een verrassing Muzikanten zetten alles opzij voor Brouwse muziek play-in Oneliners voor een mooier Bru Zoet gebak en fraaie klanken bij high tea Rovers houden man langdurig onder schot 12 l Maandag 14 juli 2008 PZC Brouwse Dag trekt naar schatting tienduizend bezoekers. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Hij heeft het nog nooit overgeslagen en ook dit jaar moest voor slagwerker Gerard van Wagtendonk uit Zierikzee al les wijken voor de Muziek play-in, het onbetwiste hoogtepunt van de Brouwse Dag. De negenentwintig ste editie van het tweedaags evene ment trok zaterdag naar schatting io.ooo bezoekers. Van Wagten donk was er vanaf het prille begin bij. „Ik sta hier nu voor de 29ste keer. Ik weet nog dat dirigent Piet Bverwijn me 29 jaar geleden belde. Of ik zin had mee te doen aan iets nieuws. Een muziek play-in. Ik heb meteen ja gezegd, ook al bete kende dat wel dat ik zelf vanuit Zierikzee mijn trommels naar Brouwershaven moest slepen. Nu is dat een stuk makkelijker. Ik kan nu gewoon materiaal van muziek vereniging Apollo uit Brouwersha ven gebruiken." De kick van het meedoen aan de muziek play-in is voor Van Wagtendonk - actief in drie muziekverenigingen - het sa men met anderen muziek maken. „Je zit hier met 250 a 300 andere muzikanten en iedereen heeft ple- Aan de Muziek Play-in deden zo'n 300 muzikanten uit alle windstreken mee. Foto: 's middags wordt gerepeteerd. foto Ronald den Dekker zier. Daarom is de muziek play-in ook zo mooi. Op de play-in ko men ook muzikanten uit België en Duitsland. Die stemmen hun va kantie er gewoon op af En via de muziek spreken we allemaal dezelf de taal. Dat is wat de muziek play-in zo mooi maakt." Tijdens de repetities is er opperste concen- 1^1 De negenentwintigste editie van de Brouwse Dag trok naar schat ting 10.000 bezoekers naar Brou wershaven. Hoogtpeunt was als altijd de Muziek Play-ln. tratie. Want er moet tenslotte wel een serieus stuk muziek gemaakt worden. Van Wagtendonk: „En wat ik dan zo knap vind is dat de organisatie er elke keer weer in slaagt muziek te vinden waar ie dereen mee uit de voeten kan." De editie 2008 van de muziek play-in trok een kleine 300 deelnemers. Van jong tot oud speelde mee, ver telt voorzitter van Stichting Brouw se Dag Joop van der Werve. „Er za ten mensen bij die al 74 jaar in ver enigingsverband muziek maken. De oudste deelnemer was 93 jaar." Oproep gemeente levert zevenenveertig inzendingen op. door Piet Kleemans BRUINISSE - De oproep van de ge meente Schouwen-Duiveland aan de bevolking van het eiland om een slogan te bedenken voor het ontwikkelingsprogramma Mooier Bruinisse heeft 47 inzendingen op geleverd. Uit deze reacties hebben gemeen tebestuur en dorpsraad gezamen lijk een winnende slogan gekozen. Welke dat is wordt donderdag 17 juli bekend gemaakt ter gelegen heid van de opening van de Bruse Visserijdagen. Dan wordt ook de speciaal voor het ontwikkelings programma ontworpen vlag met logo gepresenteerd. Het ontwikke lingsprogramma voor Bruinisse be strijkt een periode van 15 tot 20 jaar. In deze periode worden mas- terplannen gemaakt voor cen trum, Riekusweel en Stoofpolder. Als die plannen er eenmaal liggen wordt een uitvoeringsprogramma opgesteld waarin precies komt te staan wat er waar moet gebeuren op het gebied van wonen, werken en recreëren. Daarbij is gekozen voor een gebiedsgerichte integrale aanpak. Uiteindelijk doel van dit al les is duurzame ontwikkeling van het vissersdorp. De gemeente werkt bij het verder uitwerken van de plannen nauw samen met de dorpsraad Bruinisse. Omdat het ontwikkelingsprogramma lan gere tijd bestrijkt is gezocht naar een manier om toch iedereen dui delijk te maken welke werkzaam heden er onder vallen. Door het nieuwe logo kan iedere Bruënaar in één oogopslag zien dat bepaalde activiteiten onderdeel uitmaken van het veelomvattende ontwikke lingsprogramma. Verwaarloosde moestuin omgetoverd in oase van rust. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is hemelsbreed maar een paar stappen van de straat, maar het voelt anders. De plek ademt rust en noodt tot even ontsnappen aan de hectiek van al ledag. Wat ooit een verwaarloosde moestuin in een verloren hoekje was is omgetoverd tot een kleurige oase van rust, verscholen tussen de huizen. De kerktuin achter de gereformeerde kerk in Zierikzee verrast. Het smalle steegje dat naar de tuin leidt geeft aanvankelijk weinig prijs. En wie uiteindelijk de open plek achter het kerkgebouw be reikt stuit daar eerst op een hou ten schutting alvorens de liturgi sche tuin haar geheimen bloot geeft. Een bewuste keuze van ont werper Jaap Lodders. Bezoekers moeten, vindt hij, deze tuin stukje bij beetje ontdekken. En daar voor al de tijd voor nemen. „Dit is echt een plek om even rustig te gaan zit ten om alles op je in te laten wer ken." Alles is heel wat. De grote ro de beuk in de aanpalende tuin geeft meteen een gevoel van be schutting. De blik naar links geeft zicht op de achtergevel van een he renhuis aan het Havenpark. Het staat leeg en oogt vervallen maar heeft nog niets aan grandeur inge boet. Dan de tuin zelf: de kleuren van het kerkelijk jaar zijn erin ver werkt: het paars van Advent en de Veertigdagentijd voor Pasen, het wit van Kerst- en Paasfeest en het rood van de liefde en het bezielde bestaan. Lodders heeft een kruis vorm verwerkt in het ontwerp. Het hart ervan is een rode stam roos. Die moet nog gezelschap krij gen van een metalen aardbol. De tuin staat bol van symboliek. Niet alleen door de gebruikte kleu ren, maar ook door de keuze van beplanting. De vijgenboom ver wijst naar een leven waarin ieder een tot zijn recht komt. De bos- aardbei staat symbool voor be scheidenheid. en deemoed, eigen schappen toegeschreven aan Maria die op schilderijen vaak afgebeeld wordt gehuld in een kledij ver sierd met bosjes aardbeien. De buxus verbeeldt de palmtakken die volgens de bijbel gebruikt wer den bij de intocht van Jezus in Jeruzalem. De aanleg van de tuin, blikt Lodders terug, vergde veel en aards werk. „Het was echt hele maal verwilderd. We hebben eerst alles leeg moeten halen. En toen dat gebeurd was waren we al te 'Het is echt een tuin van de hele kerkgemeenschap geworden' ver in het seizoen om nog nieuw aan te kunnen planten. Dat kon pas het jaar erna." Het budget voor de tuinaanleg was niet over dreven hoog. Zegge en schrijve 181 euro was beschikbaar. Toch is het Lodders gelukt daar binnen te blij ven. „Heel veel beplanting komt van gemeenteleden. Iedereen kwam ergens mee aandragen. Wat dat betreft is het ook echt een tuin van de hele kerkgemeenschap ge worden." De kerktuin is bedoeld voor ieder een. Er staat een picknicktafel waar een zelf meegebrachte lunch genuttigd kan worden. De kerk tuin is open elke woensdag- en zondagmiddag. Tuin speelt prominente rol in de Bijbel - In de Bijbel speelt de tuin een belangrijke rol. Meest bekende tuin uit de bijbel is de Hof van Eden. In de tuin staat onder meer Steenbreek. Dit plantje verwijst naar leven door de dood heen. Wie meer wil weten over de kerktuin kan kijken op de website www.gere- formeerdzierikzee.nl Reageren op de tuin kan daar of in het gastenboek bij de tuin. Evenement in het kader van Festival des Flutes. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Thee - of koffie - met wat lekkers en ondertussen genie ten van live muziek. Dat kon zater dagmiddag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee waar in het kader van het Festival des Flutes een muzika le High Tea gehouden werd. Zoet gebak en fraaie klanken. Het idee voor de combinatie van high tea met muziek komt uit de koker van Nieuwe Kerk-vrijwilli- ger Klaziena Uil. „Ja grutjes, je pro beert toch steeds iets nieuws te ver zinnen en op een gegeven mo ment kwam dit idee op", aldus Uil. „En dan ga je kijken hoe je het verder uit kunt werken. Ik heb op internet gezocht en dan kom je al snel heel wat tegen. Ik heb begre pen dat een dergelijke combinatie in koninklijke kringen ook wei eens werd gemaakt. Terwijl de ma jesteit op de thee wachtte werd zij geamuseerd met muziek." Met de op internet gevonden informatie ging Uil aan de slag en wist zich daarbij verzekerd van de steun van de Wereldvrouwen. „Dus het is ook een High Tea met een interna tionaal tintje geworden." De high tea werd door de kerkvrijwilligers geserveerd in een feestelijk aange klede Nieuwe Kerk. Blokfluitiste Elly Bakker en klavecinist Rinus Verhage zorgden voor sfeervolle muziek. Op het programma onder meer een Sonata for treble recor der en basso continuo van A. Par- cham en het derde Concerto van R. Woodcock. Ook werken van Handel werden vertolkt. De eerste muzikale high tea werd bezocht door ruim 40 mensen. De high tea in de nieuwe kerk is zoals aange De Nieuwe Kerk in Zierikzee was zaterdag feestelijk aangekleed tijdens de eerste muzikale High Tea. foto Ronald den Dekker stipt onderdeel van de Festival des Flutes, dat nog doorloopt tot okto ber. Het eerstvolgende evenement in het kader van het festival is het concert op woensdag 13 augustus van organist Rinus Verhage onder de titel 'fluiten van het orgel'Het orgel telt vele registerknoppen. Ze hebben allemaal andere namen, maar je kunt ze in feite verdelen in een aantal families. Een van de families is de familie van de tong werken, een andere familie is die van de strijkers en een derde fami lie de fluiten. In feite is het orgel een groot orkest. Rinus Verhage zal in dit concert met name de flui ten van het orgel laten horen. Die zijn er in allerlei soorten. Van zeer laag tot zeer hoog in allerlei boeiende klankcombinaties. Aan vang: 20.00 uur. VLISSINGEN - Waarom kozen ze dit pand uit, waarom deze mensen? Over de gewapende overval aan de Jacoba van Beierenweg in Vlis- singen zegt de politie nog volledig in het duister te tasten. De bewoner van de woning aan het afgelegen landweggetje achter de wijk Lammerenburg, zag don derdagavond om 21.30 uur twee mannen op zijn oprit lopen, rich ting zijn voordeur. Hij kende het tweetal niet. Op het moment dat de 36-jarige bewoner de voordeur opende, drongen de twee mannen zijn huis binnen. Onder bedrei ging van een vuurwapen door zochten ze de woning. Uiteinde lijk gingen ze er na drie kwartier met een geldbedrag vandoor. Hoe veel precies, dat heeft de politie nog niet in beeld. De bewoner is niet gewond geraakt. De politie zegt 'nog volop bezig' te zijn met het onderzoek, en zoekt getuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36