Hoge sterfte onder jonge zeehonden Trekkermuseum weet na uitbreiding meer bezoekers te lokken 'We hebben Domburg ontdekt door dit boekje' 12 l Maandag 14 juli 2008 PZC B Rinus van 't Westeinde bij een tractor van de Amerikaanse fabrikant Al- lis-Chalmers, het jaarthema van het trekkermuseum. foto Willem Mieras Voorzitter zoekt aansluiting bij SGB en wandelnetwerk. door Harmen van der Werf NISSE - Het gastenboek van het trekkermuseum bij Nisse staat vol complimenten. 'Het was erg leuk, hebben we niet in Friesland'. Bart uit Veldhoven - een jong ventje, zo te zien aan het handschrift - schrijft: 'Ik vind het heel leuk, want ik ben gek op tractoren'. Eén kritische noot staat ertussen. 'Wel moeilijk te vinden'. Vorig jaar is het trekkermuseum aan de Palmboomseweg 3, vlakbij het spoor van de Stoomtrein Goes- Borsele (SGB), heropend. De expo sitieruimte is verviervoudigd, van honderd naar vierhonderd vierkan- _te meter. Het ruikt er bij binnen komst naar diesel, een lekkere lucht. Eén familie is zaterdag op be zoek. Meer niet. Voorzitter Rinus van 't Westeinde van de Oldtimer Trekkers en Motorenclub Mid den-Zeeland, waaronder het mu seum valt, is niet ontevreden. „In het bezoekersaantal zit een stijgen de lijn. Jaarlijks trekken we nu 2500 tot drieduizend mensen. Niet gek, toch?" Het trekkermuseum kon naar Hoe- dekenskerke, naar het toeristische eindpunt van de SGB, maar het be stuur wilde dat niet. „Je moet niet alles concentreren op één punt in de Zak van Zuid-Beveland", vindt Van 't Westeinde. Dat er in juli, het hoogseizoen, vrij weinig mensen komen, is volgens Van 't Westeinde niet vreemd. „Toeristen gaan naar de kust. Wij moeten het van het voor- en nasei zoen hebben, van groepen, van de echte liefhebbers, van mensen die ooit met deze tractoren hebben ge werkt." Zij vinden in het museum een collectie die door een ringetje is gehaald. Ook een oude dors machine staat er te pronken. „De eigenaren leggen er alle eer in om alles zo mooi mogelijk te maken en vooral origineel." Van 't Westeinde heeft ideeën om meer volk te trekken, door scholen uit te nodigen, met een halte voor de stoomtrein en via het nieuwe wandelnetwerk in de Zak. „Het is goed dat we op deze plek zijn ge bleven. Voor wandelaars is dit een prima rustplaats." Trekkermuseum bij Nisse is juli en au gustus van woensdag t/m zondag open van 13.30 tot 16.30 uur. Toe gang drie euro, kinderen 4 t/m 12 jaar 1,50 euro. Zeehondencrèche begint onderzoek naar oorzaak. door Harmen van der Werf RILLAND - Het is slecht gesteld met jonge zeehonden in de Wester- schelde en in mindere mate in de Oosterschelde. Veel dieren redden het niet zelfstandig en zijn zowel dit jaar als vorig jaar opgevangen door de Eerste Hulp bij Zeezoog dieren (EHBZ). jaap van der Hiele van de EHBZ vindt dat al zorgelijk, maar hij staat er vooral van te kijken dat tus sen de opgevangen jonge zeehon den veel te vroeg geboren of enke le dagen oude dieren zitten. De Zeehondencrèche in het Groning se Pieterburen heeft inmiddels be- Jaren-zestigmuziek bij Roompot Kamperland KAMPERLAND - The Saints uit Vlis- singen spelen vanavond bij recrea- tiebedrijf De Roompot bij Kamper land. Groot geworden in de jaren zestig zijn de bandleden nog altijd de muziek uit die tijd trouw geble ven. The Saints spelen jaren zestig covers van echte gitaarbands als The Shadows. Het Back to the Six ties-concert bij De Roompot be gint om 21.00 uur. Garageverkoop Schore voor goede doelen SCHORE - Medische zorg en onder wijs in Colombia en Hongarije zijn de goede doelen waarvoor de familie Potter in Schore zich mo menteel inzet. Dat doet de familie door spullen te verkopen op rom melmarkten en in de huisgarage aan de Boomweidelaan 46, in prin cipe van maandag tot en met zater dag van 8.30 tot 17.00 uur. www.koopjeshoek-weidezicht.nl sloten met een kennisinstituut een onderzoek te doen naar de oorzaak van dit verschijnsel. Vorig jaar telde de EHBZ elf jonge zeehonden in de Westerschelde en vijf in de Oosterschelde. Van die elf in de Westerschelde zijn er acht opgevangen en van de vijf in de Oosterschelde drie. „Dat is dus 75 procent", aldus Van der Hiele, „terwijl dat percentage in het Wad denzeegebied rond de twintig pro cent schommelt." De meeste opgevangen jonge zee honden in 2007 overleefden overi gens en zijn naderhand terugge- QQ De Eerste Hulp bij Zeezoogdie- ren heeft vorig jaar en dit jaar in Zeeland veel jonge zeehonden moeten opvangen. Veel dieren blijken dit jaar te vroeg geboren. Hardrijder op A58 kan rijbewijs inleveren WAARDE - Een dertigjarige automo bilist uit Utrecht had zaterdag avond rond zeven uur wel erg veel haast. De politie zag hem op rijks weg A58 rijden ter hoogte van Waarde en klokte een snelheid van 192 kilometer per uur. De man reed dus 72 kilometer te hard. Bij de afslag Rilland is de automobi list staande gehouden. Hij moest direct zijn rijbewijs inleveren. Fietsen met gids langs verdronken polders WISSENKERKE - 'Verdronken pol ders' is woensdag het thema van een fietsexcursie die om 13.30 uur begint bij molen De Onderne ming aan de Ooststraat in Wissen- kerke. Een gids van de verhalen- stichting Noord-Beveland neemt de fietsers mee op pad en vertelt onderweg. Inschrijven voor dins dag 16.30 uur. Meer informatie via VW Kamperland, 0113-371.595. zet. Tot op heden zijn dit jaar in de Westerschelde acht zeehondjes geteld en in de Oosterschelde twee. De laatste redden het tot nu toe zelfstandig. In de Westerschel de zijn vijf van de acht getelde jon ge zeehonden opgevangen, waar van nog slechts één in leven is. Van der Hiele: „Van die vijf waren er drie te vroeg geboren en de an dere heel erg jong." Vervuiling kan een oorzaak zijn, waarbij Van der Hiele wijst op het slechte broedresultaat van visdief- jes bij Terneuzen. Hij geeft ook een andere kant van de medaille aan. „Vijftien jaar geleden waren er vijf a tien zeehonden in heel zuidwest Nederland, nu tussen de 130 en 180. En we hebben nooit zo veel geboortes gehad als de afgelo pen twee jaar." Automobilist al twaalf jaar zonder rijbewijs GOES - Een 38-jarige Goesenaar die in de nacht van vrijdag op zater dag in zijn auto is aangehouden in de Goese Polder, bleek al twaalf jaar zonder geldig rijbewijs rond te rijden. De politie merkte hem op, omdat hij slingerend reed. De man had bijna vijf keer te veel alcohol in het bloed. Hij is meegenomen naar het politiebureau en ontving een proces verbaal. PvdA-jubilarissen Goes in het zonnetje gezet GOES - Zes Goese PvdA'ers die vijf tig jaar lid zijn van de partij, zijn door de afdeling Goes geëerd met een speciaal PvdA-speldje. De jubi larissen zijn Piet Duinkerke (oud fractievoorzitter), Ruurd Wartena, Koos Salomé, Thijs 't Hart sr., Gré Simonse en Brecht de Leeuw. Frac tievoorzitter Henk Hoogerland en afdelingsvoorzitter Jack Burger be zochten hen thuis. Echtpaar situeert nieuw Woebieboekje in Domburg. door Carla van de Merbel DOMBURG - Het verhaal speelt zich af in het fictieve Duinburgh, maar kenners zullen het snel zien aan de tekeningen van Villa Irma, het oude gemeentehuis, de waterto ren, de kerk, het standbeeld van Mezger en natuurlijk het Badpavil joen: dit is Domburg. De bad plaats is niet alleen het decor van Woebie ziet spoken - een vakantie aan zee; in het verhaal zijn ook de len van haar geschiedenis ver werkt. Woebie ziet spoken - een vakantie aan zee is een boekje voor kinde ren vanaf vier jaar. Het is het pas uitgekomen vijfde deel in de Woe- bieserie van het echtpaar De Har- .tog-Strelitski uit Delft. Arnold de Hartog (zoon van schrijver Jan de Hartog) maakte de tekeningen; Mies Strelitski schreef het verhaal. Het idee voor dit vijfde Woebie boekje is afkomstig van Steven Molkenboer uit Den Haag, liefheb ber van de Woebiereeks en achter kleinzoon van dr. Johann Mezger, de fysiotherapeut die rond de eeuwwisseling 's zomers in Dom burg praktijk hield en daarmee grootheden uit heel Europa naar de Walcherse badplaats trok. Mol kenboer leverde de informatie over Domburg en de geschiedenis en oude foto's. De Hartog en Stre litski zetten die om in fraaie teke ningen en tekst. Zo kwam Molkenboer met het ver haal van zijn oom Dolf over het spook van Carmen Sylva, de villa naast het Badpaviljoen. In het boekje is het spook verplaatst naar Villa Irma, waar Mezger woonde en werkte. In 1949 werd deze villa door brand verwoest. Op die plek zijn twee nieuwe hui zen gebouwd. In één daarvan woont Molkenboer in de weekein Van links naar rechts: Steven Molkenboer, Mies Strelitski en Arnold de Hartog. foto Lex de Meester den en vakanties. Mede door zijn befaamde voorvader voelt Molken boer al lang een sterke band met Domburg. De liefde van het echt paar De Hartog-Strelitski voor de badplaats is veel recenter. Pas sinds ze met hun vijfde Woebie boekje bezig zijn, hebben ze Dom burg ontdekt. De Hartog: „Vorig najaar waren we voor het eerst hier, op een re genachtige dag, heel anders dan nu. We hebben Domburg echt ont dekt door dit boekje. Een heel inte ressante plaats." In Woebie ziet spoken - een vakan tie aan zee gaat het muisachtige fi guurtje Woebie met zijn vader, moeder en zusje Lucy op vakantie naar Domburg. Woebie en Lucy ontdekken een spook in Villa Ir ma. Het spook waart rond in het grote, oude huis temidden van spulletjes die het 's nachts op het strand vindt. Maat het huis is on bewoond en het spook is eenzaam en verdrietig. Woebie en Lucy vin den een oplossing: Ze maken van Villa Irma een zeemuseum annex spookhuis. Zo kan iedereen de ge vonden spullen komen bekijken en heeft het spook gasten om aan het schrikken te maken. Woebie ziet spoken - een vakantie aan zee: tekeningen Arnold de Har tog, tekst Mies Strelitski, te koop of te bestellen in de boekhandel en via www.boekenroute.nl, prijs 9,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24