PZC111 'Laat dorp eigen energie opwekken' Kloetingse jeugd krijgt skatebaan en voetbalkooi op sportpark 17 12 Zwaargewonde bij ongeval A58 WD is geruzie over Zeeuwse brandweer beu Geen idee Fanatiek dat ze zijn Maandag 14 juli 2008 Meesleeptheater op Pastorale in Nisse Hoge sterfte onder jonge zeehonden in Westerschelde Tip? redgoes@pzc.nl Delta-man lanceert idee voor windmolens en veld met zonnepanelen. door Harmen van der Werf heinkenszand - Een dorp hele maal zelfvoorzienend maken met moderne, kleine windmolens en een veld met zonnepanelen. Mar tin Verstelle van Delta lanceerde onlangs in Heinkenszand dit idee in een discussie over de duurzaam heidsvisie voor de gemeente Borse- le. Hij stelde als voorbeeld het Ca- narische eiland El Hierro dat volle dig overschakelt op groene stroom uit een combinatie van wind- en waterkracht. Delta heeft nog geen concreet pro jectplan voor het idee van Verstel le, maar, laat woordvoerder Peter Couwenberg weten, 'we kunnen het eventueel wel uitwerken'. In 2020 moet twintig procent van de energie duurzaam opgewekt zijn. Het zelfvoorzienend maken van een dorp in Borsele kan daaraan een bijdrage leveren, aldus Cou wenberg. Veel voorwerk is nog nodig, zoals de ontwikkeling van kleine wind molens die beter in de omgeving passen. Couwenberg: „In het Tech- nopark Schoondijke zijn wij mo lens van hooguit vijftien meter aan het testen." Het draait bij dit soort projecten al tijd om draagvlak. Voelen dorpsbe woners wel voor zo'n plan? In Bor sele zijn veel dorpsraden actief Wat vinden zij ervan? Adrie Raas uit Lewedorp vindt het eigenlijk geen onderwerp voor een dorps raad, maar 'we moeten het ook Een Borsels dorp kan in de eigen energiebehoefte gaan voorzien, stelde een Delta-medewerker on langs voor. Het idee roept ver deelde reacties op. niet uit de weg gaan'. „Het is van wege de hoge energieprijzen nood zakelijker hierover te praten dan enkele jaren geleden, maar", stelt hij vast, „zonnepanelen zijn nog erg duur." Hans van Dam van de dorpsraad Nieuwdorp reageert vrij positief „Dat idee lijkt me wel wat, maar ik moet er dan eerst meer van weten. Wat is bijvoorbeeld zelfvoorzie nend? En", vraagt hij zich nuchter af, „wat levert het onze bewoners financieel op?" Adri Walhout, dorpsraadvoorzit ter in 's-Gravenpolder, voelt er - 'op persoonlijke titel' - niks voor. „Ik vind windmolens geen ver fraaiing." Het idee van Verstelle is bij wet houder Jan Zandee (SGP/CU, mi lieu) aangeslagen. Hij noemt het in de positieve zin van het woord 'fantastisch'. „Een zelfvoorzienend dorp zou prachtig zijn", aldus Zan dee, „maar ik denk dat dit momen teel nog een stap te ver is. We moeten geleidelijk beginnen, eerst in nieuwbouwwijken, met energie besparing en zonnepanelen." Wat betreft zonnepanelen denkt de wethouder aan een brede toepas sing in de nieuwe wijk 's-Graven polder-Oost. HEINKENSZAND - Bestel je een biertje, vliegt er opeens een bal rond je oren. Het gebeurde zater dag in Heinkenszand bij het eerste straatvoetbal toernooi niet één keer, maar tientallen keren. „Het is bedoeld als een recreatief toernooi, maar de meesten zijn behoorlijk fanatiek", zei Michel Geleedst. Hij zette het toernooi op met vrienden Mike Huiskamp, Armando Langebeke en Niels van der Poll. Om eens wat extra's te doen voor jongeren van 16 tot 35 jaar tijdens de Heinkens- zandse braderie, naast het jaarlijkse dancefeest. Zestien clubjes meldden zich. Het hadden er ge makkelijk veel meer kunnen zijn. De Nine Darters wonnen het toernooi. 'De jeugd' ging met de be langrijkste prijs naar huis, de orginaliteitsprijs. Met kunstpiemels voor dartelden zij over het op blaasbare voetbaldveldje achter de kerk aan de Dorpsstraat van Heinkenszand. foto Willem Mieras kloetinge - Bij het sportpark van voetbalvereniging Kloetinge gaat 'wat' gebeuren voor alle jongeren uit het dorp. 'Heel wat' eigenlijk. De voetbalclub kan waarschijnlijk dit najaar eindelijk het vierde veld bespelen, waarna de bouw van een skatebaan en een voetbal- en basketbalkooi voor heel Kloetinge in zicht komt. Op een gedeelte van het 'kale' trai ningsveld van w Kloetinge zijn de nieuwe voorzieningen gepland, te bereiken via het voetpad achter het sportpark. Voorzitter Marinus Vuijk van de vereniging dorpsbe langen Kloetinge: „In principe is één derde van dat trainingsveld be schikbaar." Stichting leugdwerk Kloetinge kan ook worden geholpen. Zij houdt de laatste jaren haar kindervakan tieweek - de Klusdurpse dagen - aan de Manneeweg bij groenbe- drijf Reijerse. Dat is een eindje bui ten het dorp. Bij het sportpark is een vaste stek in beeld. De Klus durpse dagen zijn dit jaar 13,14 en 15 augustus. Voorjaar 2009 kunnen de voorzie ningen er zijn, grotendeels betaald uit het Goese dorpenbudget voor Kloetinge, waarvan de dorpsvere niging eerst een muziektent wilde betalen. Maar dat plan stuitte op weerstand van bewoners. kapelle - Op rijksweg A58 bij Ka- pelle is gisterochtend even na acht uur een automobiliste ernstig ge wond geraakt bij een eenzijdig on geval. De bestuurster die richting Goes reed, kwam door onbekende oorzaak in de berm terecht. Ze voerde een stuurcorrectie uit, waar bij haar auto op de zijkant op de weg belandde. De Kapelse brand weer heeft de vrouw uit de auto bevrijd. Ze is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Een mede-inzit tende bleef ongedeerd. goes - De Goese WD-fractie be gint het geruzie over de vorming van één regionale brandweer en de Veiligheidsregio beu te worden. WD-raadslid Sjoerd Heijning er gert er zich groen en geel aan. Hij wil van het Goese college van B en W eindelijk eens helderheid over de financiële gevolgen en of de Vei ligheidsregio niet veel te groot en prestigieus wordt. Heijning heeft zaterdag zijn erger nis verwoord in vragen aan B en W in Goes. De aanleiding was een verhaal in deze krant waarin de Terneuzense burgemeester Jan Lo- nink (voor de Veiligheidsregio) en burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg (tegen één regio nale brandweer) elkaar figuurlijk te lijf gaan. Zo beweert Schouwe naar dat er 38 nieuwe functies bij komen, Lonink ontkent dat op zijn beurt, maar geeft zelf geen aantallen. WD'er Heijning wil van het dage lijks bestuur van Goes nu wel eens weten hoe de vork precies in de steel zit. 'Doe maar gewoon' en 'groot en prestigieus' strijden te gen elkaar, is Heijnings idee. Die prestigestrijd verontrust hem. ZEEUWSE E Tip? redacbe@pzc.nl Het was een lange dag geweest. De tropische hitte in de Bredase dansschool had er stevig inge hakt. Liters cola en de zenuwen hadden de honger weggehouden bij de jonge wedstrijddansers. Maar eenmaal op de achterbank terug naar huis, kreeg het kna gend gevoel de overhand. De da me van het zwierende paar belde haar moeder om te melden dat ze waarschijnlijk binnen een uur tje thuis zou zijn. „Wat eten we?", vroeg ze ter afsluiting van het gesprek. „Oh lekker..", klonk het de andere inzittenden droog jes in de oren, en ze hing op. „We eten 'geen idee'. Dat vind ik al tijd het lekkerst, want dan wordt het meestal iets van de afhaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23