8081 Meesleeptheater verdrijft avondkou Fluitende solist bij Zeeuws Orkest ^"„0^0 PZC Maandag 14 juli 2008 1 7 Mama Roux zaterdagmiddag op muziekfestival Pastorale in Nisse. Pastorale in Nisse bewaart het beste voor het laatst. door Harmen van der Werf NISSE - Veel stoelen zijn leeg, als de jonge Vlaamse groep Lebocha om kwart over elf zaterdagvond het openluchtpodium van het Pas torale-muziekfestival in Nisse be treedt. De violiste zet in en de hele groep volgt. Over het groene plein van 'het mooiste dorp van Neder land' - volgens Elseviers Magazine - klinkt wervelende Balkanmuziek met een Vlaamse saus, zoals de or ganisatie het heeft omschreven. Zonde, doodzonde, dat zoveel be zoekers zich hebben laten ontmoe digen door de avondkou en huis waarts zijn gekeerd. Ze missen het hoogtepunt. Het Pastorale-festival wil vernieu wend zijn, jongeren een kans bie den en aansluiten bij traditionele volksmuziek. Lebocha heeft alles in huis. Maar ja, bij een openlucht festival speelt het weer een grote rol. Toch hoeft niemand zich zater dagavond door het lage kwik te la ten afschrikken. Voor iedere bezoe ker is er een ongekende mogelijk heid om zich op te warmen: het meesleeptheater van de vijfkoppi ge groep Mama Roux. Zaterdagmiddag heeft het quintet - drie zangeressen, twee mannelij ke musici op contrabas en accor deon - al opgetreden voor een nog volgepakt plein. Mama Roux kreeg een beschaafd applaus. Daar bleef het ook bij. 's Avonds is alles an ders. Aan de rand van het plein staat een oude, kleine caravan, het meesleeptheater. Aankloppen en de liefhebbers mogen naar bin nen, op eigen risico. Al met al gaan er negentien mensen in de ca ravan. 'U bent het leukste publiek', wordt iedereen welkom geheten. „Dat zei ze de vorige keer ook", zegt een meisje dat al eerder is ge weest. Het doet er niet toe. Mama Roux zingt en speelt je warm, ook al zou je niet in een kleine ruimte op een bloemetjesbank zitten. Mama Roux in de caravan en Lebo cha zijn de pareltjes van Pastorale 2008. Ook het Vlaamse Bodixchel mag er zijn met meeslepende chansons. Het repertoire van Bodixchel geeft hoop, dat er nog ware Vlaamse Bel gen zijn die in het Frans durven te zingen. „Ik kende Borsele alleen van de kerncentrale", zegt David Schwarzkopf van Duo Doorge draaid bij het afscheid tegen orga-, nisator René de Dreu. „Zo'n mu ziekfestival heb je niet bij ons in Hilversum en dat voor een dorp met eigenlijk niet meer dan een kerk en een paar huizen erom heen." Kunstfluiter Geert Chatrou. foto Willem Mieras Programma komend seizoen vermeldt vier concertseries. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest heeft voor komend seizoen vier concertreeksen op het programma staan. Als bijzondere gasten wor den verwacht: mezzosopraan El len van Beek, kunstfluiter Geert Chartrou en dirigent Jussi Jaati- nen. Volgend jaar juni wordt muzi kaal gevierd dat Joan Berkhemer tien jaar chef-dirigent van het or kest is. Voor de najaarsserie in november verwelkomt het orkest Ellen van Beek. Zij zal soleren in de zesdeli ge liederencyclus Les nuits d'étê (1841) van de Franse componist Hector Berlioz. Van Beek trad al eerder met het orkest op. Op het programma staan nog meer wer ken uit de Frans-Duitse romanti sche periode: de ouverture van Hansel und Gretel van de Duitse componist Humperdinck en Sym fonie in d van Franck. Begin januari zijn de traditionele promconcerten met een luchtig en vaak ook ludiek programma. Diri gent Berkhemer zal zowel viool als accordeon spelen en solist is Geert Chatrou, die tot twee keer toe wereldkampioen kunstfluiten is geweest. Hij fluit met het orkest het eerste deel van het B lokfluitcon cert RV 441 in c van Vivaldi en de aria 'Koningin van de nacht' uit Mozarts Die Zauberflöte. Samen met Berkhemer op accordeon zal hij ook Monti's welbekende Czar das uitvoeren. In maart 2009 geeft het orkest drie concerten met een kleine bezet ting. Het strijkorkest voert barok- werken van de drie zonen van Bach uit, maar ook latere werken van Hindemith, Weiner en Dvorak. De orkestleden Carlo Nab- be (viool), Petra Flipse (altviool) en Brigitte de Groot (cello) zijn verantwoordelijk voor de solisti sche bijdragen. In de zomer van 2009 is het tien jaar geleden dat Joan Berkhemer bij Het Zeeuws Orkest aantrad. Dat wordt gevierd in een serie con certen, met op zijn verzoek uitslui tend muziek van Dvorak. Berkhe mer zal soleren in het Vioolconcert in a opus S3- De jonge fin Jussi Jaati- nen (vaste dirigent van Orkest De Volharding), al eerder te gast, zal het orkest dan leiden. Na de pauze dirigeert Berkhemer zelf Dvoraks Symfonie nr 9 Vit de Nieuwe We reld'. J) Zie www.zeeuwsorkest.nl voor data en locaties van concerten en verdere informatie. Het Zeeuws Orkest heeft zijn programma voor komend sei zoen rond. Het tienjarig jubileum van dirigent Berkhemer wordt ge vierd met Dvorak-concerten. OOSTKAPELLE - In de serie Zomer avondconcerten treden pianist Leen de Broekert en cellist Martijn Kooiman woensdag 16 juli op in de Dorpskerk in Oostkapelle. Het concert begint om 20.00 uur. Op het programma staan Adagio en Allegro, opus 70, Fünf Stücke im Volkston, opus 102 en Fanta- siestücke, opus 73 van Robert Schu mann (1810-1856), Kol Nidrei, opus 47 van Max Bruch (1838-1920), Lied ohne Worte, opus 102 van Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809- 1847) en Elégie en Après un rêve van Gabriel Fauré (1845-1924). Leen de Broekert uit Middelburg treedt als (forte)pianist, organist en klavecinist in heel Europa op. Hij is organist van de Koorkerk (Abdijkerk) in Middelburg en do ceert piano, orgel, klavecimbel en klavichord, onder meer aan de Zeeuwse Muziekschool. Regelma tig verzorgt hij ook colleges over muziek. Martijn Kooiman studeerde cello bij Herre-Jan Stegenga en Ad van Dongen in Rotterdam. Hij is do cent bij de Zeeuwse Muziekschool en bij de juniorklas en de voorop-" leiding van het Rotterdams Con servatorium.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17