Zeeland 'Ik zei: ga nou 'We hebben Domburg echt ontdekt door dit boekje' Getij denturbine aan Total-steiger Dubbele winst in Westkapelle PROFIL {/omJeAVf^ 12 Maandag 14 juli 2008 pzc Echtpaar situeert nieuw Woebieboekje in Domburg. door Carla van de Merbel DOMBURG - Het verhaal speelt zich afin het fictieve Duinburgh, maar kenners zullen het snel zien aan de tekeningen van Villa Irma, het oude gemeentehuis, de waterto ren, de kerk, het standbeeld van Mezger en natuurlijk het Badpavil joen: dit is Domburg. De bad plaats is niet alleen het decor van Woebie ziet spoken - een vakantie aan zee; in het verhaal zijn ook de len van haar geschiedenis ver werkt. Woebie ziet spoken - een vakantie aan zee is een boekje voor kinde ren vanaf vier jaar. Het is het pas uitgekomen vijfde deel in de Woe- bieserie van het echtpaar De Har- tog-Strelitski uit Delft. Arnold de Hartog (zoon van schrijver Jan de Hartog) maakte de tekeningen; Mies Strelitski schreef het verhaal. Het idee voor dit vijfde Woebie boekje is afkomstig van Steven Molkenboer uit Den Haag, liefhe- ber van de Woebiereeks en achter kleinzoon van dr. lohann Mezger, de fysiotherapeut die rond de eeuwwisseling 's zomers in Dom burg praktijk hield en daarmee grootheden uit heel Europa naar de Walcherse badplaats trok. Mol kenboer leverde de informatie over Domburg en de geschiedenis en oude foto's; De Hartog en Stre litski zetten die om in fraaie teke ningen en tekst. Zo kwam Molkenboer met het ver haal van zijn oom Dolf over het Van links naar rechts: Steven Molkenboer, Mies Strelitski en Arnold de Har tog. foto Lex de Meester spook van Carmen Sylva, de villa naast het Badpaviljoen. In het boekje is het spook verplaatst naar Villa Irma, waar Mezger woonde en werkte. In 1949 werd deze villa door brand verwoest. Op die plek zijn twee nieuwe huizen ge bouwd. In één daarvan woont Molkenboer in de weekeinden en vakanties. Mede door zijn befaamde voorva der voelt Molkenboer al lang een sterke band met Domburg. De lief de van het echtpaar De Har- tog-Strelitski voor de badplaats is veel recenter. Pas sinds ze met hun vijfde Woebieboekje bezig zijn, hebben ze Domburg ontdekt. De Hartog: „Vorig najaar waren we voor het eerst hier, op een regen achtige dag, heel anders dan nu. We hebben Domburg echt ont dekt door dit boekje. Een heel inte ressante plaats." In Woebie ziet spoken - een vakan tie aan zee gaat het muisachtige fi guurtje Woebie met zijn vader, moeder en zusje Lucy op vakantie naar Domburg. Woebie en Lucy ontdekken een spook in Villa Ir ma. Het spook waart rond in het grote, oude huis temidden van spulletjes die het 's nachts op het strand vindt. Maar het huis is on bewoond en het spook is eenzaam en verdrietig. Woebie en Lucy vin den een oplossing: Ze maken van Villa Irma een Zeemuseum annex spookhuis. Zo kan iedereen de ge vonden spullen komen bekijken en heeft het spook gasten om aan het schrikken te maken. Woebie ziet spoken - een vakantie aan zee: tekeningen Arnold de Har tog, tekst Mies Strelitski, te koop of te bestellen in de boekhandel en via www.boekenroute.nl, prijs 9,50. borssele - Aan de Total-steiger bij Borssele komt voor het einde van het jaar een turbine voor de op wekking van elektriciteit. De getij- denstroming moet het werk doen. De gemeente Borsele is al een tijd je bezig met dit project. In 2006 is het initiatief ertoe genomen. Borse le staat zich er graag op voor een energiegemeente te zijn, met een kolen- en kerncentrale binnen de grenzen en vrij veel windmolens. In is Nederland nog niet veel erva ring met getijstroming als bron van energie. Het Schoondijkse be drijf Hydrauvision deed al eens in 2002 en 2003 proeven met installa ties in de Westerschelde, maar stopte daarmee. De kosten bleken (te) hoog en de installaties hadden erg te lijden van aangroeisel en het zoute water. Borsele heeft zich door die ervarin gen niet laten ontmoedigen. Dat wordt beloond. Het ministerie van Economische Zaken stelt ruim 280.000 euro beschikbaar voor het is gevormd met onder meer instal latiebedrijf Istimewa, windmolen vereniging Zeeuwind, aannemings bedrijf Van der Straaten en Eneco. „Delta doet niet mee", vertelt wet houder Jan Zandee (SGP/CU, mi lieu), „want dat bedrijf richt zich op getijdencentrales aan het Greve- lingenmeer." De investering in Bor sele vergt één miljoen euro. Zan dee hoopt nog op een provinciale bijdrage. De getijdenturbine zal 10.000 huizen kunnen voorzien project waarvoor een consortium van stroom. Panoramaweg vooralsnog toeristenterrein. door Wendy van den Hurk westkapelle - De meeuwen moe ten er zichtbaar nog even aan wen nen. Met hun buik zweven ze vlak boven het asfalt, net hoog genoeg om het niet aan te raken. De toeris ten lijken al niet beter te weten. „Ik heb hier vorig jaar ook geskate hoor", zegt Lorena, terwijl ze haar wieltjes in stilstand tracht te krij gen. Haar broertje lacht haar uit. „Dat kan helemaal niet, want toen lag die weg alleen nog maar bene den. Je zult dat schuine stuk bedoe len, bij dat vuurtorentje." Maar nee, Lorena blijft erbij: de panora maweg is helemaal niet nieuw. Toch heeft ze het mis. De verleng de Westkapelse zeedijk is pas sinds deze week open. Mét een opgang aan de zijde van het dijkdorp, naar de zin van de dorpsraad, die zich daar eerst nog zorgen om maakte. Haar wens tot aanleg van een vrij- liggend fietspad, uit angst voor slingerende rondkijkende automo bilisten, heeft het niet gehaald bij het waterschap Zeeuwse Eilanden. Die hield het toch bij fietsstroken, ondanks waarschuwingen voor on veiligheid door de dorpsraad, die er de Koekoeksweg in Aagtekerke en de Kaasboerweg in Meliskerke als gevaarlijke voorbeelden bij haal de. Ondanks de woeste wind is het za terdag druk op de weg. Skaters als Lorena en haar broertje, wande laars, fietsers en automobilisten: ze willen het allemaal wel eens proeven van dat panorama. Een oude Fiat staat vertwijfeld op het kruispunt. Het portier zwaait open, de be stuurder steekt zijn hoofd er bo venuit en trekt de deur weer dicht. „Ja hoor", klinkt het door het half openstaande raam. En hij trapt zijn gaspedaal in. Een minuut of tien later is hij terug. „Ma gaat niet meer zo snel mee de dijk op", ver telt de man, terwijl zijn oude moe der de buitentocht waagt. „Ik zei: ga nou eens mee kijken naar die nieuwe weg. Als het niks is, draaien we gewoon weer om. Maar zo te zien wil ze nog wel een keer." Andrea Wilhaus en Haug Leus- chuer houden het voorlopig even bij deze enkele reis Westkapelle, vanuit hun hotel in Domburg. „Het is zo'n mooie weg, omdat je de zee ze goed kan zien", dag droomt de Düsseldorfse. „Het doet mij denken aan een scène uit Mad Max, die film met Mel Gib son", lacht de Keulenaar. Weil Beton, Rohe und Sand schrijft hij in het opschrijfboekje erbij. „Het is alleen een beetje schade dat de duinen kapot gemaakt zijn", zegt zij in haar beste Nederlands. „En die wind, ja, dat is zwaar. Maar het is ook wel weer leuk." Hoewel Rob van der Pas een stuk voor zijn vader Egbert uit fietst, is die wel wat beproevingen gewend. De Bosschenaar heeft al zo'n beet je heel Zeeland gedaan op de fiets. „Maar dit wordt denk ik wel effe stoempen!" Onderlangs de weg zijn ook men sen. Hennie bijvoorbeeld, achter een stapel basaltblokken. Zijn scoo ter staat ernaast. Hij zit zomaar een beetje voor zich uit te staren. Naar de schepen in de verte en de golven, die klot sen. „Heerlijk, toch? Mijn vrouw 'Het is alleen een beetje schade dat de duinen kapot gemaakt zijn' denkt dat ik ben biljarten, maar ei genlijk doe ik dat al maanden niet meer. Ik zit eigenlijk altijd hier." Maar waar zijn al die Westkapelaars dan? Want ook Hennie komt uit de polder. Het antwoord ligt op de Markt, dat vandaag dienst doet als ringrijpara- dijs. Meneer de Witte, een ware Was- schappelaar, staat te genieten met zijn fiets in de hand. En ook al be stempelt hij zichzelf niet als een zeeman, de panoramaweg hoeft niet lang meer op zijn bezichtiging te wachten. „De dijk is kenmerken voor ons dorp. Op school, bij aard rijkskunde, leerden ze ons al: West kapelle heeft een sterke zeedijk. Het is een dijkdorp en dat zal al tijd zo blijven. Mijn vader was smid op 't dorp, hij heeft de bou ten van de paalhoofden nog gesla gen. En zo heeft iedereen er wel wat speciaals mee. Ik heb de men sen wel eens horen zeggen dat ze blij waren dat er weer een storm was. Dan was er tenminste weer werk." Ronald Geertse behaalt zowel eerste plaats als eerste beker. door Sjaak Janse westkapelle - Ronald Geertse is zaterdag in Westkapelle winnaar geworden van de dubbel tijdens de WES wedstrijd in Westkapelle. Van de 45 deelnemers won Ro nald Geertse zowel de eerste plaats als de eerste beker. Het lukte de winnaar van vorig jaar als enige om alle 25 ringen te steken. De gedeelde tweede plaats was voor Krijn Coppoolse, Jan Wil lem Minderhoud, Coen Minder- houd, Cees Wisse, Sjaak lanse en Johnny Wisse die allen 24 ringen wisten te steken. De zes wisselbekers werden verre den over de laatste tien beurten en er waren elf deelnemers die al de ze ringen staken. Ook in de bekerstrijd was Ronald Geertse onverslaanbaar. Het lukte hem in één keer de ring van 14 mil limeter te steken. De tweede beker werd gewonnen door Coen Min derhoud en de derde beker door Christel Provoost, die gold als ver rassing van de dag. Als laatste was de kamp om de pol lepel, waarbij er zeventien deelne mers waren die de beurten negen tot en met twaalf wisten in te ste ken. In deze kamp was de 20 milimeter ring de scherprechter, tegen de wind in wisten maar twee rijders - Coen Minderhoud en Cor Janse - deze ring mee te nemen en daar mee verviel de illusie voor de ove rige negen rijders. Op de 14 milimeter ring staken de beide heren eerst twee beurten mis, maar in de derde beurt lukte het Cor Janse uit Oost-Souburg om de 14 milimeter ring te steken en zodoende werd hij winnaar van de pollepel. Zaterdag 19 juli: Zoutelande ringrij- den, demonstratie ringrijden in Nisse (Jumpin' De Weel) en IJzendijke (ringrijden en sjezenrijden). In Westkapelle heeft Ronald Geertse zaterdag dubbele winst geboekt bij het ringrijden. Als enige stak hij alle 25 ringen. De tweede plaats is verdeeld. DE GIANT METRO CS4 Met 3 versnellingen Shimano Nexus, naafdynamo en gesloten kettingkast. Van Zusterstraat 24, Middelburg Tel 0118 - 61 24 10 www.profile-vandendriest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12