PZC111 'Die acht cent gaat koppen kosten' 'Het is gewoon pure geldklopperij' tLCEHERE 13 Hoge sterfte jonge zeehonden Geen idee i>I Meesleeptheater op Pastorale in Nisse Maandag 14 juli 2008 Politie zoekt veel getuigen na moord en overval Tip? redwalch@pzc.n! Toeristen in Domburg lijken zich weinig aan te trekken van toeristenbelasting. Dat verandert nog wel, voorspelt de Recron. foto Lex de Meester Recron waarschuwt voor termijneffect op Veerse middenstand. door Wendy van den Hurk DOMBURG - Acht cent, wat is nou acht cent toeristenbelasting meer? Aardig wat, als je het vermenigvul digt met gemiddeld honderddui zend overnachtingen. Als de cam pinghouders dat van tevoren had den geweten, hadden ze dat geld wel beter weten te besteden. De gemeente Veere verhoogt toe ristenbelasting, nu 92 cent per per soon per nacht, naar een euro. Te gen alle afspraken in, mopperen Recron, Vekabo en Hiswa. De orga nisaties hebben 'een jaarlijkse aan passing gelijk aan de inflatie' nog vers in het geheugen. „Het vervelende is dat er toeristen zijn die bijvoorbeeld al een arran gement tegen laag tarief voor het najaar van 2009 hebben geboekt", legt regiomanager Arthur van Dis seldorp van de Recron zijn frustra tie uit. Van Disseldorp: „De campinghou der heeft hen een bepaald bedrag voorgeschoteld en hij kan het niet maken om nu nog met die acht cent aan te komen zetten. En dus 'Vaak betaalt de campinghouder het dan maar uit eigen zak' betaalt hij het vaak maar uit eigen zak. Alles bij elkaar opgeteld is dat een flink bedrag. Daar hadden ze vast liever een nieuwe speeltuin van aangeschaft." De Recron re kent door. Want als die toeristen straks door beginnen te krijgen dat een nachtje verblijven in de ge meente Veere ineens een euro kost, houden ze de rest van de va kantie wellicht de hand op de knip. „Dat gaat de middenstand mer ken. Op termijn gaat het toch kop pen kosten." De belastingen voor inwoners van Veere stijgen niet, die voor gasten wel. Van Dissel dorp kan de redenering niet vol gen. „Zeker niet omdat het toeris me een neergaande markt is. En wat doet een monopolist als de overheid? Die verhoogt de tarie ven. Terwijl toeristen in een buur gemeente als Borsele geen cent toe ristenbelasting hoeven te betalen." Eén voordeel: belastingmaatregel is voor drie jaar vastgelegd, dus de ondernemers weten weer even waar ze aan toe zijn. „Maar dan? Wethouder Van Taten- hove heeft al gezegd dat de tarie ven weer zullen stijgen. Maar daar kan de raad nog een stokje voor steken." RILLAND - Het is slecht gesteld met jonge zeehonden in Zeeland. Veel dieren redden het niet alleen en zijn zowel dit als vorig jaar opge vangen door de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren. Jaap van der Hiele van de EHBZ vindt dat al zorge lijk, maar staat er vooral van te kij ken dat tussen de opgevangen jon ge zeehonden veel te vroeg gebo ren of enkele dagen oude dieren zitten. Vorig jaar telde de organisa tie elf jonge zeehonden in de Wes- terschelde en vijf in de Ooster- schelde. Daarvan zijn er 13 opge vangen. „Dat is dus 75 procent", concludeert Van der Hiele, „ter wijl dat percentage in het Wadden zeegebied rond de 20 schommelt." Vervuiling kan een oorzaak zijn, maar ook een groeiende populatie. Grote, maar ook kleine recreatieondernemers laken gemeente Veere. door Wendy van den Hurk OOSTKAPELLE - Toeristenbelasting, OZB en dan alle leges nog. Cam ping De Pekelinge draagt onder hand anderhalf ton per jaar af aan de gemeente Veere. Buiten iedere proportie, meent de eigenaar. „En wat me nog het meest stoort", klaagt Twan Vermeulen, „is dat de politiek veronderstelt dat wij dan de verhoging van de toeristenbelas ting gewoon doorrekenen aan de consument. 'Ach', zeggen ze, 'vier keer acht cent per nacht is 32 cent. Dat is niet eens een ijsje.' Maar het punt is dat wij de prijzen zo trans parant mogelijk proberen te com municeren aan de consument, ter wijl andere toeristische bedrijven zoals luchtvaartmaatschappijen een kale prijs voorschotelen. De consument wil uiteindelijk toch dat onderste regeltje weten, of de extra toeslagen nou zijn bedacht door de ondernemer of de over heid." Per jaar heeft Vermeulen 130.000 tot 140.000 overnachtin gen. Daarvan is voor volgend jaar al zo'n twintig procent geboekt. Denk echter niet dat hij voor de overige tachtig procent een hoger tarief hanteert. „Ik verhoog naar wat de consument bereid is te beta lt De verhoging van toeristenbelas- ting in Veere schiet recreatieon dernemers in het verkeerde keel gat. Ze vinden dat de gemeente veel te veel van gasten vraagt. len, niet naar wat de gemeente mij extra oplegt. De prijzen zijn al vast gesteld, pas dan kijk ik naar toeris tenbelasting." Dus de verhoging kost Vermeulen tienduizend euro, heeft hij al uitgerekend. En dat is zuur. „Van mijn inkomsten gaat acht tot negen procent naar de ge meente, maar een minicamping met lagere tarieven betaalt soms wel twintig procent. Dan moet de gemeente straks niet raar staan kij ken als ondernemers minder inves teren. En dat moeten we toch blij ven doen, willen we als sector overleven." Want ook minicam- pings als De Broodkist in Koude- kerke merken het. „De gemeente pakt de toeristische sector te hard aan", vindt eigenaresse Lianne de Visser. „Het is gewoon pure geld klopperij", vult haar man aan. Tip? redactie@pzc.nl Het was een lange dag geweest. De tropische hitte in de Bredase dansschool had er stevig inge hakt. Liters cola en de zenuwen hadden de honger weggehouden bij de jonge wedstrijddansers. Maar eenmaal op de achterbank terug naar huis, kreeg het kna gend gevoel de overhand. De da me van het zwierende paar belde haar moeder om te melden dat ze waarschijnlijk binnen een uur tje thuis zou zijn. „Wat eten we?", vroeg ze ter afsluiting van het gesprek. „Oh lekker..", klonk het de andere inzittenden droog jes in de oren, en ze hing op. „We eten 'geen idee'. Dat vind ik al tijd het lekkerst, want dan wordt het meestal iets van de afhaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11