Dokter en dominee bij elkaar De Duitse presentatrice moest stapvoets Nieuwe raadkaart PZC Zaterdag 12 juli 2008 1 1 Deze week uit de collectie van Hans Lindenbergh weer een ansichtkaari - nu in kleur - met een dorpsbeeld waarop enkele kenmerkende gebou wen staan. Als altijd luidt de vraag: in welk dorp is de foto genomen? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu - naam straat, bewo ners, en dergelijke - zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 17 juli 9.00 uur wor den gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-335669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. KERKPUéiM. ST MAARTENSDIJK door Rinus Antonisse Op de raadkaart van vori ge week herkent Sjaak Jasperse uit Terneuzen zijn geboortehuis. „Het is het Kerkplein in Sint-Maartens dijk met de oude pastorie links en ernaast de dokterswoning van dok ter Tazelaar. Het Kerkplein heet nu Hazenstraat. De oude pastorie is afgebroken en er werd een nieu we gebouwd die als eerste werd be woond door dominee De Bres (mijn grootvader) en zijn gezin. Het is mijn geboortehuis. Doordat mijn ouders 'in' woonden bij onze grootouders." A. Goedhart uit Driewegen meldt dat zus en zwager Op den Brouw negentien jaar als huisbewaarders in het doktershuis woonden. Chris Koopman uit Sint-Maartens dijk vindt het jammer dat de mooie pastorie op de foto is afge broken in de jaren twintig van de vorige eeuw. „In 1929 werd de nieuwe, huidige pastorie - zonder koetshuis en serre - bewoond door ds De Bres, die vele jaren on ze gemeente diende als predikant. Sommige kinderen van deze domi nee zijn altijd in ons dorp blijven wonen. Ikzelf heb vele malen in de pastorie gespeeld, met zoon Gert van een andere predikant, ds J. van der Haar." De ouderlijke woning van Jannij Kunst-de Ruiter uit Goes stond schuin tegenover de dokterswo ning. Ze wijst erop dat de huizen op de foto op dezelfde typische manier zijn afgewerkt, 'op een ma nier die je nergens anders tegen komt.' Ze werkte als inwonend meisje bij de dokter en roemt de inrichting met antiek, glas en aar dewerk. „Ook de tuin achter het huis was bijzonder mooi, met on der meer een prachtige moerbei boom. Als eerste van het dorp heb ik mijn trouwreportage mogen ma ken in het huis van de familie." H. M. Jansen-Nelisse uit Kruinin- gen vertelt over dokter Tazelaar: ge boren in 1880 te Kats, overleden in Smerdiek in 1952,46 jaar arts en gepromoveerd op een proefschrif over tuberculose. Frans Ista uit Sint-Maartensdijk geeft aan dat de pastorie momen teel bewoond wordt door ds Jop- pe, van de Hersteld Hervormde Gemeente. 'Geschiedschrijvers' Kees Stevensi (Middelburg), Kees Fase (Sint-An- naland) en Daan Tollenaar (Ter- neuzen) gaan in op de historie va de smalstad, die in 1491 stadsrech ten kreeg, maar geen zitting had in de Zeeuwse Staten en derhalve een 'kleine stad' bleef Stevense weet dat de dokterswoning rond 1832 eigendom was van burgemee ter jhr Samuel Otto de Casern- - broot. Volgens hem mocht ook Frank van Borssele zich ooit eige naar noemen. De in 1928 gesloop te pastorie behoorde circa 1485 to aan Alienora van Borssele. De waardebonnen gaan naar: A. van de Sande, Tholen, M. Ista, Sint-Maartensdijk en M. Schriek, Krabbendijke. 2. o 3 De PZC volgt in Buitengebied wekelijks een echte ringrijfamilie: het gezin Langebeeke uit Middelburg. De familie rijdt bij de afdeling Gapinge. door Maurits Sep Ze hebben vanochtend ei genlijk wel wat anders te doen, maar als het even lukt, zitten de Lange- beekes toch voor de televisie. Op de Duitse zender WDR is vanaf tien voor tien een anderhalf uur durend programma te zien: Wun- derschön! Zeeland - Hollands son- niger Süden. Daarin komt Kees in beeld als hij de Duitse presenta trice leert ringrijden. De opnames zijn een paar we ken geleden gemaakt in Veere. „Ze belden of ze mochten ko men filmen en of ze mochten meedoen. Daar hebben we in tern eens goed over gesproken", vertelt Kees. En vooruit, het mocht. Niet in galop, zoals de echte ringrijders; de Duitse da me moest stapvoets. En voor de gelegenheid was ook een grotere ring gehangen: 50 in plaats van 38 millimeter. „Om ze het ver schil te laten zien", lacht Kees. Het programma was vorige week zondag al te zien, maar dat heb ben ze gemist. Hopelijk lukt het met de herhaling wel, want ze zijn erg benieuwd naar de beel den. „Ik kan me voorstellen dat het voor die Duitsers die hier op vakantie zijn erg leuk is", zegt Di- nie. „Als ik zoiets op tv zou zien, zou ik het op vakantie ook in het echt willen bekijken." En dat doen Duitsers ook. Veel toeristen nemen graag een kijkje bij een ringrijwedstrijd. Mooie sport, mooie dieren, en hele klei ne ringetjes. Bij demonstraties laat Kees toeschouwers de grote wedstrijdring zien, maar ook al tijd de kleinste 10-millimeter- ring. Dan neemt de bewonde ring pas echt grote vormen aan. 'O, wat is die klein!', klinkt het dan altijd. „Dat komt, toeschou wers zien die kleinste ring niet hangen. Wij wel, als rijders", valt Marina in. Zij weet ook precies waar ze moet kijken en dus op moet richten: midden onder de bus. Dat ringetje zit precies te gen het randje van de bus aan. Zelfs als je de bus raakt, kun je de ring nog steken. Kees vindt het leuk om uitleg te geven over het ringrijden. Dat het eigenlijk een ridderspel was: waar werd gestreden om de gunst van een jonkvrouwe, dat het later een kermisattractie werd, en vanaf 1950 een sport. Zelfs tijdens wedstrijden is hij~ niet te beroerd om vragen te be antwoorden. Marina ook niet: „Tenminste niet als ik net gere den heb. Als ik klaar sta voor mijn beurt, dan ben ik te gecon centreerd, dan geef ik gewoon geen antwoord." Haar vader ook niet. En dat weet Dinie maar al te goed. „Bij de veertiende ring valt het nog wel mee. Maar als hij aan de 29e toe is, is de span ning zo groot, dan kom ik zelfs niet in de buurt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93