Buitengebied De soorten vliegen je gewoon om de oren bers van wilde planten ko- Zaterdag 12 juli 2008 PZC Wie veel vogels wil zien, van pioniers als dwerg stern tot en met bossoor- ten als ransuil, moet naar de Slikken van de Heen en de Plaat van de Vliet in het randmeer Kram mer-Volkerak. Ook liefheb- je behendig over de drukke scheep vaartroute, die als Schelde-Rijnver- binding door het meer loopt. Overal zijn vogels te zien; veel vise ters, want het zoete Krammer-Vol kerak is visrijk. Bij het naderen van het Slaakeiland - een van de ei landjes tussen de Plaat van de Vliet en de Slikken van de Heen - worden het er nog veel meer. Vis- diefjes, kuifeenden, kluten en meeuwen gaan op de wieken. Ze houden niet van mensen. „Er vlie gen meer dan honderd visdiefjes", roept Chiel Jacobusse, hoofd ecolo gie van Het Zeeuwse Landschap, uit. De beesten moeten even men sen in hun territorium toelaten. Na de meitelling wordt nagegaan of er late broeders zijn bijgeko men. Dat blijkt het geval: 38 nes ten van de visdief, een van de kluut en negen van de kuifeend. De eilanden - sommige bebost, sommige begraasd en kaal - zijn een succes. De vogels die er hui zen hebben geen last van vijanden als vos en rat. Daar doet ook de zeldzame Noordse woelmuis zijn voordeel mee. En van grazers als geiten (eerder liepen er moeflons, maar die zwommen weg) trekken ze zich niets aan. Om dat succes vast te houden, zijn de eilandjes voor bezoekers niet toegankelijk. Wel goed te overzien vanaf de uitkijktoren op de Philips- dam (nabij de Krammersluizen) en vanuit de vogelhut (met twee verdiepingen) aan de rand van de Plaat van de Vliet. Door de kijk- sleuven lijkt een schelpeneiland vlakbij. Met het blote oog zijn scholeksters, futen, eenden en vis diefjes prima te onderscheiden. Met [acobusse als gids wordt het wandelpad naar de kijkhut stap voets afgelegd. Hij wijst op de ene na de andere leuke en/of bijzonde re plant. In twintig jaar heeft de begroeiing op de Plaat - waar paar den en koeien grazen - zich ont wikkeld tot die van een duinvallei, wat ook inhoudt dat de oprukken de duindoorn - een te overheersen de woekeraar - met moeite in toom gehouden kan worden. „Kijk, rode-, stijve- en kleverige ogentroost. Stijve ogentroost wordt wel medicinaal gebruikt te gen oogkwalen. Op rode ogen troost vliegt de zeldzame ogen- troostbij. En hier, parnassia en de moeraswespenorchis. Tsjonge, ze staan hier gewoon op een rij. De soorten vliegen je om de oren", constateert Jacobusse. „Je vindt hier de crème de la crème van de Nederlandse duinvalleisoorten." Bij het verlaten van de Plaat atten deert hij op de door zonne-ener- gie gevoede schrikdraad, bedoeld om het vee binnen te houden. Ze ker bij zonnig weer liever niet aan raken. Een tuinfluiter jubelt een af scheid. Het klinkt als een haastige merel; in de tijd van de grammo foonplaten heette het dan ook 'een merel op 45 toeren.' Door naar de Slikken van de Heen, aan de voet van de Philips- dam boven Sint-Philipsland. Op de dijk een informatiebord van Het Zeeuwse Landschap, tevens het begin van een drie kilometer lange, slingerende wandelroute door de voormalige schorren met oude getijdegeulen. Dit deel van de Slikken is prima te verkennen. De Schotse hooglanders en Shet land pony's die als grazers worden ingezet, hebben geen last van men sen (en omgekeerd). De Beukelenberg, het oude interge- tijdengebied, is niet toegankelijk. Het is erg open en betreding zorgt meteen voor verstoring. Er grazen volbloedpaarden en gewone run- Moerasandijvie langs de oever van de Plaat van de Vliet fotografie Chiel Jacobusse men er volop aan hun trek ken. Water, open vlaktes en bos. Zet koers richting Philipsdam en neem laar zen en verrekijker mee. Een zakgidsje vogels en planten is wel zo handig. Kluut door Rinus Antonisse Het is fris op het Kram mer-Volkerak. Een lood grijze lucht, wegtrekken de regen. Het deert eigen lijk niet zo. Dit is geen mooi weer-landschap. De druppels ko men van de boeggolf die de Ne- rius, beheerboot van Het Zeeuwse Landschap door de golfjes van het randmeer trekt. Schipper Ron Brouwer manoeuvreert het scheep- 600 hectare zoete natuur in het Krammer-Volkerak Tijdelijk een andere indeling Buitengebied Tot eind augustus zijn de pagi na's Buitengebied opgenomen in de Zomerkrant. U kunt weke lijks een reportage over een natuur gebied verwachten. De raadkaart en weekboek ringrijden blijven; Boerderijnamen komt erbij. Enke le vaste rubrieken verschuiven naar Buitengebied op dinsdag: Na- tuurjournaal, tekenaar Adri Kar- men en Streektaal. Vanaf 7 septem ber keert de gebruikelijke indeling terug. De Slikken van de Heen en de Plaat van de Vliet liggen in het door aanleg van de Philipsdam zoet geworden Krammer-Volkerak. Totaal 600 hectare is in be heer bij stichting Het Zeeuwse Landschap, waarvan de helft water. De Slikken beslaan 250 hectare, bestaande uit de voormalige slikken (Beukelen berg) en schorren met getijdengeulen; de Plaat is de vroegere zandplaat Dwars in de Weg. Bij het beheer zet Het Zeeuwse Landschap gewone paarden en runderen in en daarnaast Schotse hooglanders en Shetlandpony's. Er zijn ongeveer zestig verschillende soorten broedvogels aanwezig, waaronder lepelaar, ijsvogel, havik, roodborsttapuit, oeverzwaluw, boompieper, kluut, grut to, veldleeuwerik, visdief, strand- en bontbekplevier en zilvermeeuw. In het gebied lopen zoogdieren als vos en ree. De planten: veel orchideënsoor- ten, duinvalleiplanten, zoute planten. De insecten zijn present in de vorm van interessante dazen, bijzondere libellen als de tengere grasjuffer en bijen als de zwart-rosse zandbij. De gebieden zijn te overzien vanaf de uitkijktoren bij de Krammersluizen. Op de Plaat van de Vliet loopt een wandelpad naar een vogelkijkhut. Door de Slik ken van de Heen is een wandelroute aangelegd (die ook een stukje langs het Schelde-Rijnkanaal loopt). Advies: wees attent op teken! Lepelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90