Buitenland 'Vlaams imago voortdurend beklad' Blunderende topman Votron moet veld ruimen bij Fortis GOES Nobelweg 2-26 Beeld Griekse godin Afrodite moet wijken BOSCH POLLENFILTER nu vstnaf 10,90* Bosch Car Service Dief boek Shakespeare opgepakt Dochter Fritzl gehoord over opsluiting 8 Zaterdag 12 juli 2008 PZC Uitblijven akkoord over staatshervorming op 15 juli kan tot crisis leiden. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De Vlamingen willen meer autonomie voor de deelsta ten. De Walen eisen wisselgeld. Een corridor tussen het Franstali ge Brussel en Wallonië, bijvoor beeld. Commentatoren vragen zich spottend af wanneer de eerste blauwhelmen in Brussel arriveren en België definitief het lachertje wordt van Europa. Voor de kassa van het tankstation in het tuinbouwdorp Overijsse staat een lange rij wachtenden. 'Bonjour, goedendag', klinkt het vriendelijk tegen elke klant. Eigen lijk mag het niet: Frans praten. Het gemeentebestuur heeft zelfs een kliklijn geopend voor (Vlaam se) inwoners die zich willen bekla gen over winkeliers die in het Frans adverteren. Vlaamse randgemeenten die het Franstalige Brussel omsluiten, pro beren krampachtig de oprukkende verfransing tegen te gaan. Het leidt tot bizarre situaties. Zo be sloot de gemeente Liedekerke Fran stalige kinderen te weren uit de plaatselijke speeltuin. Het plaatsje was prompt even wereldnieuws. Het zou 'niet-gewelddadig fascis me' tegen anderstaligen aanmoedi gen, was een commentaar uit het buitenland. Marino Keulen (44), Vlaams minis ter van Binnenlands Bestuur, kan er nog steeds razend om worden. „Vlaanderen is een open en ver draagzame samenleving", zegt hij. Maar wel met de best georgani seerde extreem-rechtse partij van West-Europa, het Vlaams Belang. „Dat is zeker een handicap", geeft hij toe. In het buitenland wordt Vlaanderen te vaak geassocieerd met nationalisme en onverdraag zaamheid", zegt hij. „Met dank aan het Vlaams Belang én de Fran- 'Vlaams Liedekerke weigerde Franstalige kinderen toe te laten in de speeltuin' staligen. Die laten geen mogelijk heid onbenut om het imago van Vlaanderen te bekladden." België stevent intussen voor de zo veelste keer af op een acute politie ke crisis. De huidige regering van Yves Leterme, pas sinds Pasen in het zadel, valt als er op 15 juli geen akkoord is gesloten over meer auto nomie voor de deelstaten. Op die dag leest premier Leterme zijn re geringsverklaring voor in het parle ment Mogelijk compromis is een corri dor tussen Brussel en Wallonië, een oude eis van de Walen. Een dergelijke 'taaicorridor' loopt van Brussel naar Waterloo, dwars door Sint-Genesius-Rode, en is onge veer 3,5 kilometer lang en 2,5 kilo meter breed. De smalle strook moet Brussel, dat omringd wordt door Vlaams grondgebied, verbin den met het Waals gewest. Anne Sobrie, de enige Vlaamse wethouder van de Brusselse rand gemeente Sint-Genesius-Rode, vreest dat ook nieuw verkiezingen niets oplossen. Wat er dan wel moet gebeuren? Vlaanderen met Nederland laten fuseren? Ze lacht. „Dat zie ik niet zitten." Het land opsplitsen? „Nee, ook niet. België is al klein genoeg." LINZ - De Oostenrijkse stad Linz heeft een beeld van de Griekse go din Afrodite uit een park verwij derd omdat dat aan de stad blijkt te zijn geschonken door Hitier. Nadat iemand een briefje op het beeld plakte met de tekst 'cadeau van Adolf Hitier' doken gemeente- fiinctionarissen in de archieven. De onbekende bleek gelijk te heb ben, zeiden zij gisteren. Het bronzen beeld stond in het park sinds 1942. Linz ligt niet ver van Hitiers geboorteplaats Brau- nau am Inn. Hitler ging er naar het lyceum. Op het balkon van het stadhuis van Linz proclameerde Hitier het Grootduitse Rijk, in de periode van de 'Anschluss' van Oostenrijk bij Duitsland. Eich- mann, architect van de jodenver volging, groeide op in Linz. Aankoop ABN Amro wordt bankbestuurder uiteindelijk fataal. brussel - Al dagenlang was het vertrek van Fortis-baas Jean-Paul Votron aanstaande, maar gistera vond werd het besluit openbaar. Herman Verwilst, huidig plaatsver vangend bestuursvoorzitter en uit voerend lid van de Raad van Be stuur, volgt Votron op. Het ontslag van de topman van de Belgisch-Nederlandse bankverzeke raar werd bekendgemaakt na een extra bestuursvergadering over de crisis bij het concern. Dat Votron het veld moest ruimen stond eigenlijk al vast. De Bel gische bankbestuurder kwam eind juni onder vuur te liggen vanwege zijn aankondiging dat er ruim 8 miljard euro nodig was om de kas- positie van Fortis te versterken. De noodmaatregelen om het bedrijf fi nancieel gezond te houden, waar onder de uitgifte van aandelen en uitstel van de dividenduitkering, schoot aandeelhouders in het ver keerde keelgat. Te meer omdat Vot ron tot begin juni volhield dat For tis er financieel rooskleurig voor stond. De weerzin groeide toen de beurswaarde van Fortis in één dag 5 miljard euro kelderde. Votron is afgetreden als topman van de Belgisch-Nederlandse bank Fortis na blunders rond de overname van ABN Amro en de Amerikaanse hypotheekcrisis. Voordat hij een noodplan uit de hoge hoed toverde, reageerde Vot ron luchtigjes op geruchten over de gevolgen van de Amerikaanse hypotheekcrisis en de overname van ABN Amro. Inmiddels is geble ken dat de 24 miljard euro die For tis voor ABN Amro moet neerleg gen en de gevolgen van de krediet crisis het concern in het nauw heb ben gebracht. Votron is het slachtoffer geworden van een overname - Fortis tekende met Royal Bank of Scotland en Banco Santander voor de koop van ABN Amro - waarvoor hij aan vankelijk de hemel in werd gepre zen. De transactie leverde hem een bonus op van 2,5 miljoen. Votron trad in 2004 aan als hoog ste baas bij Fortis. •Prijs per stuk, Incl. BTW, exclusief montage AXEL BORSSELE GOES KAPELLE KOUDEKERKE MIDDELBURG TERNEUZEN VLISSINGEN Autobedrijf de Muynck Qulstenburg 8 ^*0113 - 35 08 63 Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 0113 - 27 36 65 Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 0113 - 34 13 15 Autobedrijf Ktuyfhout Karreveld 4 <"0118 - 55 19 91 Auto Service Van Liere Voltaweg 33 <"0118 - 62 76 80 Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 C 0115 - 64 92 80 Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpoldersèweg 75 <"0118 - 59 15 24 Compleet, goed, betaalbaar durham - De politie in het Engel se Durham heeft een 51-jarige man opgepakt op verdenking van de diefstal in 1998 van de verzamel de werken van William Shakespea re. Het boek uit 1623 geldt als het belangrijkste literaire werk in de Engelse taal. De politie kwam de man op het spoor toen hij het boek, een van de eerste gedrukte versies van het werk van Shakespe are, liet taxeren in de Amerikaanse hoofdstad Washington. Het is bijna 19 miljoen euro waard. wenen - De Oostenrijkse vrouw die 24 jaar lang door haar vader in de kelder van het ouderlijk huis ge vangen werd gehouden en mis bruikt, is voor het eerst door justi tie gehoord. Video-opnamen van het verhoor van de 42-jarige Elisa beth Fritzl worden gebruikt tij dens het proces tegen haar vader, om haar een confrontatie met hem te besparen. Het proces tegen de 73-jarige Josef Fritzl zal naar verwachting nog voor het eind van het jaar aanvan gen. Hij is nog niet aangeklaagd, maar heeft toegegeven - en DNA-onderzoek heeft bevestigd- dat de zes kinderen van zijn doch ter door hem zijn verwekt. Tevens heeft hij bekend een na de geboor te gestorven zevende kind in de oven van de centrale verwarming te hebben gegooid. Het verhoor van Elisabeth vond gisteren plaats op een geheime lo catie, zei het persbureau APA. Het wordt waarschijnlijk volgende week voortgezet. De rechter die de zaak tegen de vader gaat leiden, Andrea Humer, gaf toestemming voor het verhoor nadat Elisabeth medisch in orde was bevonden. korting op inbouwapparatuur GRATIS VAATWASSER Vraag nó onze GRATIS brochure aan op TulpKeukens.nl Type Bosch SHV45M73EU www.tulpkeukens.nl tel. 0113-216230 openingstijden: Ma t/m wo: 10.00 - 17.30 uur Vr: Do: 10.00 - 21.00 uur Za: KEUKENS" 10.00 - 17.30 uur 10,00 - 17.Op uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8