Middelburg tegen plan brandweer Beperkingen vastgelegd in beheerplan Voordelta Geen paniek na grote sterfte Franse oesters En toen lag er ineens een huis in het Veerse Meer PZC Zaterdag 12 juli 2008 I 2 7 VROUWENPOLDER - Ineens ligt er een huis aan de Veer- segatdam bij het strandje. Het is een modelwoning van de architect Piet Boon. De woning is daar de komende maanden te bezichtigen. Niet alleen voor potentiële ko pers, legt Piet Juten van Juten Vastgoed in Bergen op Zoom uit. Hij is met verschillende gemeentebestuur ders in gesprek over de mogelijkheid om in hun ge meente plekken te vinden voor de drijvende woningen. „Het enthousiasme is er wel, zeker ook bij gedeputeer de Van Waveren. Maar het is ook voor de gemeentebe stuurders goed om eens een kijkje te komen nemen. Dan weten ze waarover we het hebben." De woning is vanuit Enkhuizen naar het Veerse Meer ge sleept en werd gistermiddag afgemeerd. Hij staat op een fundament van in gewapend beton gevatte polystyr een blokken. De woning is de komende maanden zeven dagen in de week tussen 10.00 en 18.00 uur te bezichti gen. Architect Piet Boon heeft verschillende typen wa tervilla's ontworpen. Hij wil er graag bij Almere een ei land mee aanleggen. foto Rubel Oreel Lonink: Lijst functies van Veiligheidsregio heeft nog geen status. door Marcel Modde MIDDELBURG - Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen is 'een eind uitgepraat' met zijn Middelburgse collega Koos Schouwenaar. Het steekt Lonink, voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ), dat Schouwenaar 'zich blijft ver schuilen achter oneigenlijke argu menten' in de discussie over de sa menvoeging van de gemeentelijke brandweerkorpsen onder VRZ-vlag. Schouwenaar houdt vol dat het verder optuigen van de Veiligheids regio leidt tot een dure bureaucrati sche organisatie. De burgemeester baseert zich op een intern docu ment, waarop oude, gewijzigde en 38 nieuwe functies (33,5 tot 41 fte) staan ingevuld. „Stuk voor stuk bu reaufuncties." Een snelle bereke ning leert hem dat de personeels kosten daarmee zo'n 2 miljoen eu ro per jaar stijgen. Het document is ook in bezit van de PZC, maar volgens Lonink heeft het geen enkele formele sta tus. „Pas eind augustus komt er een meer concreet voorstel over hoe de organisatie er uit komt te zien." Schouwenaars standpunt te gen regionalisering van de brand weer stoelt derhalve op onjuiste in- pw De burgemeesters van Middel- burg en Terneuzen staan lijn recht tegenover elkaar in de dis cussie over regionalisering van de brandweer in Zeeland. Nederlandse Oestervereniging houdt vinger aan de pols. door Harmen van der Werf yerseke - Onder oesters treedt in de zomer altijd sterfte op, maar in Frankrijk is er de laatste week spra ke van een ongekend grote sterfte langs praktisch de hele Atlantische kust. Gemiddeld 40 procent van jonge, tweejarige oesters heeft het loodje gelegd. Op een aantal plek ken zijn zelfs alle schelpdieren doodgegaan. Het Franse instituut Ifremer onderzoekt de doodsoor zaak, maar het kan nog geen uit sluitsel geven. Volgens Jaap de Rooij, secretaris van de Nederlandse Oestervereni ging, is er geen reden voor onrust. Alle achtentwintig leden - voorna melijk in Yerseke - zijn aangeschre ven met de vraag of zij de afgelo pen tijd Franse oesters hebben geïmporteerd en verwaterd in de Oosterschelde. „Tot nu toe hebben wij daar nog geen reactie op ge had", aldus De Rooij. formatie, aldus de voorzitter. Hoe het wel in elkaar steekt, is hem en kele dagen geleden nog eens uitge legd in het dagelijks bestuur van de VRZ. „Kennelijk is dat toch nog onvoldoende overgekomen." Schouwenaar haalt zijn schouders op over het conflict. „Wat de juiste argumenten dan wél zijn, hoor ik niet. Wij zijn het hartstikke met el kaar eens voor wat betreft de kwa liteitsverbetering van de brand weer en rampenbestrijding in de breedte. Maar ik zie met de beste wil van de wereld niet in waarom je daarvoor al die vrijwilligerskorp sen op één hoop moet gooien." Verder dan een intensiever samen werking met de andere Zeeuwse gemeenten wil Schouwenaar daar om niet gaan. Hij weet zich boven dien gesterkt doordat 10 van de 25 regio's deze week het convenant met minister Ter Horst van Bin nenlandse Zaken niet tekenden. Maar op samenwerking loopt in Zeeland te veel stuk, ervaart Lo nink. De VRZ heeft alle gemeen ten een brief gestuurd waarin de beweegredenen van Middelburg onderuit worden gehaald en het belang van een goed opgetuigde veiligheidsregio nog eens uitge breid uit de doeken wordt gedaan. „Op één burgemeester na heeft het bestuur zo besloten en die weg gaan we door. Op een gege ven moment houdt het praten op", aldus Lonink. Hij erkent dat de eenmalige rijksbijdrage van 1,6 miljoen euro voor kwaliteitsverbe tering van de brandweer uiteinde lijk niet toereikend is. Maar na 2010 wordt de 'veiligheidsuitke ring' aan de VRZ verhoogd. De import van Franse oesters die anders smaken dan 'Zeeuwse', is al tijd al beperkt. Een importverbod is volgens De Rooij dan ook niet nodig. De Nederlandse Oestervere niging, het ministerie en het pro ductschap vis houden de vinger aan de pols. Ook Marc Engelsma van het Cen traal Veterinair Instituut doet dat. Hij heeft contact met het Franse Ifremer. Zomersterfte onder oes ters komt volgens hem elk jaar in meer of minder mate voor bij stij ging van de watertemperatuur. En gelsma heeft het over een combina tie van factoren, van weinig zuur stof en vrij veel bacteriën in het water. In Frankrijk is gespeculeerd over 'een nieuw virus'. „Als ik hoor wat er aan de hand is, is dat naar mijn idee niet het geval", al dus Engelsma, „maar onderzoek zal dat nog moeten uitwijzen." Gemiddeld 40 procent van jonge Franse oesters is gestorven door waarschijnlijk een combinatie van factoren. De exacte oorzaak is nog in onderzoek. Rustgebieden vogels en zeehonden; gebied met beschermde bodem. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Vijf rustgebieden voor zeehonden en vogels en een groot bodembeschermingsgebied zijn opgenomen in het beheerplan voor de Voordelta. Menselijke acti viteiten zijn hier aan diverse beper kingen onderhevig. Het bodembe schermingsgebied geldt ook als (natuur)compensatie voor de aan leg van de Tweede Maasvlakte. Het beheerplan Voordelta is vastge steld door de dagelijkse provincie besturen van Zeeland en Zuid-Hol land en de minister van Verkeer en Waterstaat. De Voordelta is het eerste Natura 2000-gebied in Ne derland waarvoor zo'n plan van kracht wordt. In Nederland zijn 162 Natura 2000-gebieden aangewezen. Ze zijn onderdeel van het natuurnet- werk in de Europese Unie. In deze natuurgebieden geldt dat (vo gelsoorten en leefgebieden van planten en dieren gekoesterd moe ten worden. Er staat onder meer in welke na tuurdoelen nagestreefd worden voor de Voordelta en welke maat regelen daarvoor noodzakelijk zijn. Voor bestaande activiteiten in het watergebied is onderzocht of ze door kunnen gaan, al dan niet onder voorwaarden. In de vijf rustgebieden voor zee honden en vogels zijn beperkin gen aan de orde voor vormen van visserij (niet op schelpdieren, niet met korven en fuiken) en recrea tie. Die moeten er voor zorgen dat op termijn ten minste tweehon derd gewone zeehonden in de Voordelta leven (nu circa hon derd). Steltlopers en eenden - zo als scholekster en krakeend, grote stern en visdief en zwarte zee-eend - moeten verzekerd zijn van nieuwe en ruimere rust- en foerageergebieden. De huidige ge bieden verdwijnen deels door aan leg van de Tweede Maasvlakte. De rustgebieden liggen groten deels binnen het omvangrijke bo dembeschermingsgebied. Daar gel den beperkingen voor de visserij (als die de zeebodem verstoort; de boomkorvisserij is helemaal verbo den). Bestaande en nieuwe activiteiten in de Voordelta worden in het ver volg altijd getoetst op hun natuur- effecten. Dat kan ertoe leiden dat moet worden aangetoond ('passen de beoordeling') dat ze geen na- tuurschade veroorzaken. nq Zeeland, Zuid-Holland en het Rijk hebben een beheerplan vast gesteld voor de Voordelta, waar in de (on)mogelijkheden voor het gebruik zijn vastgelegd. Grens Natura 2000-gebied Bodembeschermingsgebied Rustgebied zeehonden/ vogels, geen activiteiten toegestaan Corridor voor langzame recreatie- en beroepsvaart Rustgebied, maar visserij en/of recreatie onder voorwaarden toegestaan Slikken van Voorne (Maasvlakte Noordzee Hinderplaatj Voorne Bollen van de Ooster jiEEiE wintersituatie Bollen van het Nieuwe Zand Grevelingenmeer Schouwen-Duiveland Verklikkerplaat m Oosterschelde PZC RolantQuistj bron Rijkswaterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75